Пораките од САД

Ќе се обидам да ги сублимирам пораките кои ни ги упати САД во текот на обраќањето на сенаторот Крис Марфи, при неговата посета пред некој ден, која, меѓудругото е втора средба меѓу него и премиерот, во рок од само три недели.

1. Прво, самата зачестеност на комуникациите и пораките од високите претставници од САД (Ескобар, Агелер, Марфи и други), како и зачестеноста на средбите, сугерира дека дошло време да се тргне лончето од ринглата, за да не претече млекцето на Мицко, па сите да се попариме;

2. Второ, квалификувањето на претходната посета кога Ковачевски беше во Вашингтон, дека била од “ГОЛЕМА ВАЖНОСТ” и дека била “ТРИУМФАЛНА”, јасно укажува дека перфомансот на нашата делагација е оценет како особено квалитетен, пријателски, консеквентен и победнички. Односно, дека земјава преку нејзините преставници покажала бескомпромисност во релизација на целите и интересите на САД и РСМ, на НАТО, на ЕУ. Вакво признание, мили мои, треба многу да не радува. Вакви комплимети, не се даваат туку така. Треба да се заслужат, со активно делување. Препознаени и уважени се тие напори!

3. Сенаторот рече дека дошол тука затоа што САД треба да се осигура оти патот на земјава во ЕУ ќе продолжи да се одвива непречено.

“ДА СЕ ОСИГУРА” , другарчиња, дека пораките што ги упатуваат до нас и посебно “ДО СОБРАНИЕТО” се примени и разбарани!

Да се осигура, дека Пратениците и сите ние не сме оглувеле! Тој вели дека САД ќе дава поддршка на “ВАШАТА ОДЛУКА ДА СЕ ПРИКЛУЧИТЕ КОН ЕУ И ВЕ ПОВИКУВАМЕ ДА ГИ ПРЕЗЕМЕТЕ ПОТРЕБНИТЕ ЧЕКОРИ ЗА ДА ГО ОВОЗМОЖИТЕ ОВА ПРОШИРУВАЊЕ”. Ако не му јасно некому што ова значи, мислам дека има сериозен проблем со резонот, покрај оној со слухот.

4. Доколку пак не се деблокира патот кон ЕУ, САД, потсетува дека претстстои голем, реален ризик – оти може да биде загрозена уште повеќе и така предизвикувачката безбедносна атмосфера во оската на корпусот долж НАТО, САД и ЕУ. Имено, тој изјави:,” Украина не може да влезе во ЕУ ако не влезат и земјите од Балканот и затоа ова е нова реална можност за проширување, а Северна Македонија не треба да ја пропушти оваа прилика”…

Поточно, рече дека ова е последната шанса за евроатлантските аспирации и вредносни платформи да бидат конгрегирани во еднинствен меѓународно политички простор и дека сите мора синхроно да делуваме затоа што времињата се опасни и загрижувачки.

Па да запрашам, дали тоа опозицијата, предводена од Војвода Мицко Трети има намера да ги предизвикува овие гигантски тенденции на геополитичката шах табла? Ако е така, .тогаш јасно нека се произнесе, нека ја превземе во целост одговорноста од последиците и секако предизборно да ни го презентира генијалниот план за да знаеме како ќе опстоиме понатаму.

5. Суштински битно е да се обрати внимание на тоа дека уставните измени, со право ги нарече “ТЕХНИЧКИ”, и ги нарече најдобрата понуда….

Мислите дека е тоа без причина? Јас мислам не е без призчина. Овде треба јасно да ни биде дека ако ја испуштиме шансата за да ја префрлиме топката надвор од “опасната зона”, следната понуда би била далеку посуштинска, поризична и многу пофрустирачка-т.е нема веќе да е техничка! А во една таква друга понуда, всушност би се реализиирале фантазиите на Мицкота со четата му егзибиционисти – од кои после нема да има враќање назад. Или, реално би се оствариле црните мисли на Мицко, само што, ќе биде и очигледна големата жртва (бонус) која ќе дојде сама по себе во едни такви состојби на сеопфатен етнички предзнак, што на некој начин ја затвора цената на чинење за амбициите на Мицкоски – кои освен лукративни амбиции немаат ама баш ништо суштинско и перспективно во себе.

Како и да е, она што не ми е јасно, а би сакала да ми се разјасни е едно прашање: Дали слепите мицкови јавачи не го предвиделе и процениле политичкиот момент, па прават политичка грешка или сето ова им е кристално јасно (сепак таму има сериозни луѓе кои се долги години во политиката и биле на високи државни позиции, носеле важни државни одлуки и тн.), и упорно ја туркаат државата во [пред се] голема безбедносна неизвесност.

Да не го заборавиме и влијанието кое ќе биде од големо значење во поматамошните креирања на политиките и односите пред се со САД и ЕУ и каков ќе биде третманот и позицијата на Северна Македонија во креирањето на политиките, ако се тргне по друг пат, ако се одлучи против овие ТЕХНИЧКИ уставни измени, тогаш ќе се тргнеме од патот од ЕУ, а ќе биде и многу загрижувачки чекор за членките на НАТО”. Значи, господа од оркестарот: “час поскоро”, свестете се!

6. Конечно, кога САД ќе ти каже дека ”Треба да направиш избор” и дека “Русија е сериозна заканa на Алијансата на светските демократии”и дека ”Ова е моментот за демократиите во Европа да се обединат, да ги донесат тешките одлуки за да возвратат на оваа агресија” мислам дека треба да си со сериозна антрополошка грешка тоа да не го сфатиш со сериозност. Да си камиказа со лоши намери, или да си платен за преврат и релизација на црњаци по оската на злото – путинистички скот.

Затоа, пратеници, опозиционери, и цела јавност, бидете одговорни! Да не си играме играчки со ваквите сериозно застрашувачки, и брутално искрени пораки кои се согласно нашите долгогодишни определби, жртви и залагања.

Ана Чупеска за Либертас.мк

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Шаховското дерби на Алкалоид и САД со многу заплети до нерешен резултат

Светското екипно првенство за шахисти над 50 годишна возраст во Струга веќе во третото коло го донесе дерби мечот на највисоко рангираната екипа, репрезентацијата на САД, со шахистите на Алкалоид кои се четврти носители на турнирот. Мечот заврши нерешено, 2:2, но самите партии ни оддалеку не беа мирољубиви. Шахистите на... Прочитај повеќе...

Спасовски за Фронтлајн и Цивил Медиа: СДСМ е стожер на проевропскиот фронт, за мене е важно тој проевропски фронт да ја добие довербата на граѓаните

Во интервјуто за Фронтлајн и Цивил медиа, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски запрашан за приклучувањето на СДСМ на проевропскиот фронт, рече: „Еднаш и засекогаш мора да се одвојат прогресивните сили во државата визави сите оние кои што ја влечат државата назад, оние ретроградни сили, оние сили коишто не ѝ... Прочитај повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта со таканаречениот „солидарен данок“, сака да ги одере фирмите

Соопштение на ВМРО ДПМНЕ: „Наместо да се бори против сивата економија, владата со новиот данок ќе земе арач од лојалните фирми на државата, кои си ги плаќаат редовно даноците, а со тоа дополнително ќе ја стимулира сивата економија. Ваквата мерка не е солидарност туку арамилук. Со новиот данок, каде е... Прочитај повеќе...

Каква е состојбата на патиштата?

АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: НОРМАЛИЗИРАН СООБРАЌАЈ: Сообраќајот на патниот правец Кавадарци – Прилеп е нормализиран. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Поради вградување на асфалтен слој (асфалтирање) на Регионален пат Р1102, делницата Велес – Градско до 23.09.2023 г. ќе биде затворена за сообраќај во период од 08:00 – 18:00 часот. СОСТОЈБА: Сообраќајот... Прочитај повеќе...

Времето се менува – Синоптичарите ја објавија најновата прогноза

Сончево и многу топло, попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност и со умерен југоисточен ветер. Утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во... Прочитај повеќе...

Шаховското дерби на Алкалоид и САД со многу заплети до нерешен резултат

Светското екипно првенство за шахисти над 50 годишна возраст во Струга веќе во третото коло го донесе дерби мечот на највисоко рангираната екипа, репрезентацијата на САД, со шахистите на Алкалоид кои се четврти носители на турнирот. Мечот заврши нерешено, 2:2, но самите партии ни оддалеку не беа мирољубиви. Шахистите на Алкалоид влегоа во мечот со […] Прочитај повеќе...

БОНУС ОД МИЛИОН И ПОЛ ДЕНАРИ ВО СПОРТ ЛАЈФ

  Нов милионски тикет во „Sport Life” – Струмица, со помош на големиот Фибоначи бонус на добивката од 610% . Ова шесткратно зголемување на добивката, редовниот играч на „Sport Life“ го остварил со уплатени 50 денари, а освоил неверојатни 1.795.145 денари. Дури 1,5 милион денари се од бонусот на добивката, која инаку би изнесувала 300.000 […] Прочитај повеќе...

Спасовски за Фронтлајн и Цивил Медиа: СДСМ е стожер на проевропскиот фронт, за мене е важно тој проевропски фронт да ја добие довербата на граѓаните

Во интервјуто за Фронтлајн и Цивил медиа, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски запрашан за приклучувањето на СДСМ на проевропскиот фронт, рече: „Еднаш и засекогаш мора да се одвојат прогресивните сили во државата визави сите оние кои што ја влечат државата назад, оние ретроградни сили, оние сили коишто не ѝ помагаат на државата да напредува. […] Прочитај повеќе...

Возило со дипломатски таблички се запали во движење во Кисела Вода

Возило со италијански дипломатски таблички настрада во пожар вечерва во скопска Кисела Вода. 41-годишен скопјанец возел со возилото марка „џип“ одел кон Сопиште, но забележал чад од хаубата, по што застанал и побарал помош од локалците. -Вечерва во 19.29 час. во СВР Скопје од страна БППЗ пријавено е дека на место викано Теферич -К.Вода гори […] Прочитај повеќе...

Времето се менува – Синоптичарите ја објавија најновата прогноза

Сончево и многу топло, попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност и со умерен југоисточен ветер. Утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невреме. Пороен дожд […] Прочитај повеќе...

Мексико ја престигна Кина

Кина повеќе не е најважниот надворешно трговски партнер на Америка, туку Мексико е, според американските статистичари. Трговската размена меѓу двете земји достигна 263 милијарди долари во првите четири месеци од оваа година, што претставува 15,4 отсто од надворешната трговија на САД. Кога Кина се приклучи на Светската трговска организација во... The post Мексико ја престигна Кина appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 14.09.2023 година и со тоа малопродажната цена ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 92,50 ден/лит. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР... The post Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст

Цените на нафтата на светскиот пазар денеска се во пораст и суровата нафта „брент“ првпат од почетокот на годинава достигна цена од 93 долари за барел. Меѓународната агенција за енергија (МААЕ) објави дека доброволното продолжување на дневните ограничувања за производство на нафта од страна на Саудиска Арабија и Русија ќе... The post Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Го преплавија српскиот пазар: Русите основаа околу 7.000 компании

Руските граѓани имаат основано 6.976 компании во Србија од почетокот на војната во Украина. И покрај оваа бројка, под знак прашалник е дали сите овие компании ќе придонесат за растот на српската економија или се само начин руските граѓани да добијат дозвола за постојан престој во Србија со која дополнително... The post Го преплавија српскиот пазар: Русите основаа околу 7.000 компании appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Борба против инфлацијата: Европската централна банка по 10-ти пат ја зголеми каматната стапка

Европската централна банка (ЕЦБ) денеска ја зголеми каматната стапка 10-ти пат по ред во борбата против постојаната и висока инфлација која ги мачи потрошувачите, иако расте стравот дека повисоките трошоци за задолжување можат да придонесат економијата да влезе во рецесија . Зголемувањето на стапката за четврт процентен поен доаѓа додека... The post Борба против инфлацијата: Европската централна банка по 10-ти пат ја зголеми каматната стапка appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy