Практичен водич за избор на автомобилски гуми

Без разлика каков автомобил возите најбитното нешто што ќе ви овозможи удобно патување, а со тоа и безбедност, се соодветните автомобилски гуми. Без разлика на сезоната во која се наоѓаме секогаш треба да имаме соодветни гуми кои ќе одговараат на временските услови. Подолу ќе се потрудиме да ви објасниме како правилно да ги изберете соодветните гуми за вашиот автомобил.

Дали е време за нови гуми?

Со промената на годишното време, се наметнува и потребата за промена на гумите на автомобилот. Иако постојат гуми што би можеле да се користат во текот на целата година, тука треба да се има во предвид дека таквите гуми ќе потраат една до две сезони, а потоа ќе мора да ги смените. Постојат многу фактори кои можат да придонесат за трошење на вашите гуми, вклучувајќи ги временските услови, теренот на кој често возите и условите на патот. Вашиот стил на возење исто така може да игра улога, како што е на пример наглото сопирање. Гумите се важни за безбедноста на автомобилот и треба да го изберете вистинскиот сет на нови или половни гуми за вашето возило.

Гуми според типот на возилото што го возите

Со тоа што на пазарот постојат многу типови на возила, соодветно на тоа постојат и гуми за таквите возила. На пример, доколку возите мал семеен автомобил изборот на спортска гума со ултра високи перформанси можеби и не е најдобриот избор за вас. Сѐ зависи од типот на возилото, па така треба и да изберете соодветни гуми.

Евтини гуми – Да или Не?

Евтините гуми, односно купувањето на гуми од производители кои припаѓаат на ниската класа на брендови, е сосема во ред доколку не поминувате многу километри во текот на месецот и доколку воглавно возите во град. Брендовите кои припаѓаат на оваа пониска класа се Tigar, Sava и Matador користат постари производствени технологии, па поради тоа и цената им е пониска.

 

Додека пак, брендовите како Hankook, Goodrich и Kleber припаѓаат на средната класа, но сепак користат нови техники на производство бидејќи во таа класа постои голема конкуренција. Во секој случај, доколку поминувате повеќе од 2.500 километри месечно, повеќе се исплати да инвестирате во поскапи гуми. На долг рок предностите се поголеми, а и вашата безбедност е секако на највисоко ниво.

Нови гуми

Ако се одлучите за нови гуми тогаш треба да имате предвид дека треба да ги замените сите четири гуми одеднаш. Доколку треба да замените само една или две гуми, изберете гуми кои се слични на оние кои моментално ги користи вашето возило.

Како генерално правило се смета, да доколку возите повеќе од 30.000 km во една сезона и го поминувате поголемиот дел од вашето време на автопат, да изберете гума што има подобар стисок, пократко растојание за сопирање и пониско ниво на бучава. Меѓутоа, ако поголемиот дел од времето го поминувате во градско возење, препораката е да изберете гума што заштедува повеќе гориво и помалку се троши.

Во двата случаи, треба да имате на ум дека без разлика колку е голем или мал автомобилот кој го поседувате, колкава моќност и каков погон има, не заборавајте дека гумите се контактот на целото возило со патот. Поради тоа неопходни се соодветни гуми за безбедно да го стартувате и запрете возилото.

Половни гуми

Купувањето на користени, односно половни гуми е навистина добра опција која секако е и доста исплатлива. Често може да се најдат половни гуми во многу добра состојба. При изборот на половни гуми имајте ги во предвид следниве работи:

Оштетувања на надворешниот и внатрешниот дел од гумата
Длабочина на шарата
Година на производство на гумата

Гуми според сезоната

Временските услови можат да влијаат на тоа како вашиот автомобил се однесува на патот. Поради тоа ве советуваме да ја изберете вистинската гума за временските услови со цел да возите безбедно во секоја сезона. Постојат три типа на гуми во зависност од сезоната:

Летни гуми

Летните гуми се препорачуваат за употреба на сув или влажен асфалт, но не и на патишта покриени со мраз или снег. Тие се наменети да издржат високи летни температури, но стануваат премногу крути на температури под 7°C. Тврдоста на гумите го намалува стисокот и влијае на управувањето на автомобилот.

Зимски гуми

Зимските гуми обезбедуваат одлични перформанси при зимски временски услови, благодарение на нивната мека гумена конструкција која останува ефикасна при ниски температури. Нивните профили се дизајнирани да ја распрснуваат водата при возење по влажни патишта, притоа обезбедувајќи стисок на снег или кал. Ребрата на запчаниците помагаат да се спречи лизгањето на тркалата што е можно повеќе кога се во контакт со слој мраз или снег.

Во случај на возење по сув пат, брзината на абење можеби е малку повеќе нагласена, како и произведената бучава од самите гуми при триењето со асфалтот ќе биде поголема. Меѓутоа безбедноста е на највисоко ниво.

 

Гуми за сите сезони

Гумите за сите сезони нудат дел од придобивките и од летните и од зимските гуми, така што можете да заштедите време користејќи ги во текот на целата година. Сепак, препорачуваме да користите нов комплет за секоја сезона при екстремни временски услови.

Дали треба да се заменат сите гуми одеднаш

Доколку забележите оштетување на една гума, кое најчесто е дупнување, можете да се одлучите или истата да ја залепите на вулканизер доколку е тоа можно или да ја замените само таа гума со нова соодветна. Доколку останатите гуми се релативно нови, сеуште ја имаат потреебната шара на нив тогаш не мора да ги менувате сите. Најчесто гуми треба да се менуваат кога поминало некое време односно кога ќе се забележи промена во самата гума, односно нејзината шара.

Како да ги одржувате гумите?

За да го извлечете максимумот од вашите гуми, проверете дали се напумпани до препорачаниот притисок од производителот на возилото. Овој број можете да го најдете на налепница внатре во возачката врата или во упатството за вашето возило. Исто така, треба да го проверувате притисокот во гумите најмалку еднаш месечно, а ако живеете во област каде што преовладува студено време, треба редовно да ги проверувате. И конечно, ротирањето на вашите гуми ќе им помогне истите да се возат рамномерно.

 

 

Се надеваме дека ви помогнавме околу гумите за вашето возило и за тоа како да го направите правилниот избор. Секогаш имајте во предвид најпрво за какво возило се работи, па според тоа и да одберете соодветни гуми. Уште побитно е да внимавате на сезоната, односно за кое годишно време се работи, затоа што како што напоменавме погоре многу е битно да изберете гуми соодветни на сезоната за да можете да си обезбедите удобрно и безбедно патување.

 

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Хорор во Лисабон: Напад со нож во муслимански центар, убиени две лица

Најмалку две лица загинаа во напад на Исмаилискиот центар во Лисабон, соопшти португалската полиција, без да даде повеќе детали. Си-Ен-Ен Португалија објави дека осомничениот за тој напад е наводно авганистански државјанин, кој нападот го извршил со голем нож, а потоа бил застрелан и приведен. „Главната цел на исмаилиските центри е... Прочитај повеќе...

Продолжуваат протестите во Франција поради пензиските реформи, блокирана е железницата

Во Франција денеска се обновени протестите и штрајковите против пензиските реформи, со зголемено полициско обезбедување поради ризикот од насилство. Министерот за внатрешни работи Џералд Дарманен изјави дека 13.000 полицајци се распоредени на улиците, од кои речиси половина во главниот град. Протестите започнаа мирно. Во Париз, железничарите со запалени факели и... Прочитај повеќе...

Се подготвува алатка за мерење на перформансите на јавните обвинителства​

Јавниот обвинител, Љубомир Јовески денеска се обрати на конференцијата „Подобрување на ефикасноста, транспарентноста и отчетноста на Јавното обвинителство“ на која беше презентирана алатката во изработка за мерење на перформансите на јавните обвинителства. Во своето обраќање, Јовески потенцираше дека јавните обвинители не бегаат од отчетност и одговорност за својата работа, но... Прочитај повеќе...

Претепал жена со стол во Србија, па се заканил дека ќе ја разнесе куќата

Основното јавно обвинителство во Панчево го лиши од слобода З. Р. поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело семејно насилство и кривично дело загрозување на сигурноста. З. Р. во алкохолизирана состојба на 25 март дошол во куќата на оштетената Ѓ. Р., физички ја нападнал, ја влечел за ушите,... Прочитај повеќе...

Белорусија: САД, ЕУ и НАТО нè притискаат со години, затоа ќе имаме нуклеарно оружје

Белорусија соопшти дека одлучила да го прифати руското тактичко нуклеарно оружје по долгогодишен притисок од Соединетите американски држави и нивните сојузници со цел промена на нејзината политичка и геополитичка насока. Рускиот претседател Владимир Путин во саботата изјави дека Москва во иднина ќе се обиде да распореди тактичко нуклеарно оружје во... Прочитај повеќе...

Приведени крадци во Скопје

На 27.03.2023 во Скопје од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје се лишени од слобода Н.М.(18) и М.М.(19), двајцата од Скопје. Полициски службеници од Одделението за криминалистички работи Кисела Вода, постапувајќи по пријава според која во 11.58 часот од спортска обложувалница на подрачјето на Кисела Вода... Прочитај повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ и Муцунски во општина Аеродром во постојано ја докажуваат сопствената неспособност, обвини Баварчиќ

Изјава за медиуми, Драган Баварчиќ, секретар на ОО СДСМ Аеродром Тимчо Муцунски во континуитет продолжува со негрижата за општината, а урбаниот хаос, негрижата за отпадот и уништувањето на зеленилото стануваат секојдневие за граѓаните од Општина Аеродром. Лицемерието на Муцунски по кој знае кој пат се потврдува и со изградбата на... Прочитај повеќе...

Средба на министерот Спасовски со амбасадорите Гарсија и Гир: РС Македонија да биде домаќин на годинешниот Министерски форум ЕУ – Западен Балкан

Денеска (28.03.2023), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со државниот секретар г-ѓа Магдалена Несторовска одржаа работна средба со амбасадорите на Кралството на Шпанија и на Делегацијата на ЕУ во Република Северна Македонија, Н.Е. Хозе Луис Лозано Гарсија и Н.Е. Дејвид Гир. На средбата двајцата амбасадори ги поздравија искрените напори... Прочитај повеќе...

298 санкции за сообраќајни прекршоци, 17 возила упатени на вонреден технички преглед

Во текот на вчерашниот ден (27.03.2023) во периодот од 10.00 до 14.00 часот од страна на секторите за внатрешни работи и патролни тимови составени од полициски службеници од Одделот за униформирана полиција, спроведена е акциска контрола во областа на сообраќајот на територијата на цела држава, при што изречени се 298... Прочитај повеќе...

Приведени пет крадци во Штип, расчистени 4 кривични дела „тешка кражба“

По преземени мерки и активности, полициски службеници од Полициската станица Штип и Отсекот за општ криминал при СВР Штип расчистија 4 кривични дела „тешка кражба“, од кои една „тешка кражба“ извршена на 13/14.03.2023 од обложувалница во Штип, од каде биле одземени предмети, а осомничени и приведени биле двајца соизвршители, Е.Џ.(20)... Прочитај повеќе...

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни услуги и знаење, грижата за клиентите и на стабилноста на Банката. Со оваа престижна награда, која ѝ се доделува на Банката по 12-ти пат, Комерцијална […] The post Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества на одделни стоки на потрошувачите според определен редослед. Со одлуката се определуваат највисоките цени во трговијата на мало на свежи јајца од кокошка и ориз […] The post Замрзнати цените на јајцата и оризот appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година (понеделник) започнува етапната исплата на пензиите за месец февруари, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата: • За пензии […] The post МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy