Претседателот Пендаровски се обрати на конференцијата на МАСИТ „Градење на дигитални мостови кон нашата заедничка дигитална иднина“

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на конференцијата на тема „Градење на дигитални мостови кон нашата заедничка дигитална иднина“ организирана од Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии – МАСИТ.

Истакнувајќи дека за да имаат младите дигитална иднина, мора да ја задржиме дигиталната генерација во земјава, претседателот Пендаровски потенцираше дека предуслов за тоа се реални, а не реторички реформи, владеење на правото и беспоштедна борба против корупцијата.

Во продолжение е интегралното обраќање на претседателот Пендаровски.

Почитувани присутни,
Дами и господа,

Благодарам за честа да се обратам на оваа конференција организирана од страна на Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии. Ако некој со право кај нас може да зборува на темата „Градење на дигитални мостови кон нашата заедничка дигитална иднина“, тоа е секако – МАСИТ.

Речиси четврт век, МАСИТ активно го промовира развојот на македонската ИТ-индустрија и е еден од главните двигатели на дигитализацијата на македонското стопанство. Се сеќавам дека пред цели 20 години, сега покојниот претседател Борис Трајковски, учествуваше на една од вашите први конференции на која го застапуваше концептот на македонско „е-општество“. Од тогаш до денес, МАСИТ прерасна во проверен и сигурен партнер на компаниите, на државата, на донаторите и на академската заедница, и учествуваше во изградбата на дигитални мостови со кои голем број македонски граѓани, компании и организации ги почувствуваа придобивките на дигитализацијата.

Но, како што знаете подобро од мене, дигиталната трансформација не познава конечна дестинација. Пред нас е нова дигитална граница која ги брише поделбите меѓу физичкото, дигиталното и биолошкото. Вештачката интелигенција, роботиката, нанотехнологиите, квантната информатика, криптовалутите и паметните машини ги менуваат производните процеси, потрошувачките навики и структурата на пазарот на трудот.

Како стратешка алатка на напредните економии, не случајно тие својот најголем развој го постигнуваат токму во доменот на информатичките технологии. Според Светскиот економски форум, 70% од новата вредност што на глобално ниво ќе се создава во текот на наредната деценија ќе се темели на дигиталните бизнис-модели. Познат податок е дека аналитичната организација „Статиста“ предвидува дека веќе годинава дигитално трансформираните компании ќе создаваат половина од светскиот БДП, а дека добивките од вештачката интелигенција ќе достигнат 16 трилиони долари до 2030 година.

Истовремено, за жал, дигиталниот јаз во светот се проширува. Најголемиот ризик за било која економија и држава е да остане на страната на застарената технологија и да биде третирана како подрачје за регрутација на евтина работна сила и низок квалитет на животот.

Прашањето со кое се соочуваме е: на која страна од дигиталниот јаз ќе се најдеме ние како општество и држава? Дали како пасивни консументи на новите дигитални производи или како активни креатори кои со своите програмски решенија ќе се натпреваруваат на глобалниот дигитален пазар?

Одговорот на ова прашање, најмногу од се, зависи од демографијата. Светскиот извештај за миграција од 2020 година нѐ рангира на 20-то место во светот според стапката на миграција. Според најновите проекции, до 2050 година, Северна Македонија ќе изгуби околу 10.9% од својата популација. Најголемата пречка за креирање на успешна дигитална иднина е ако останеме без дигитална популација. Прашањето не е, дали младите ќе ја остварат својата дигитална иднина. Прашањето е само дали тоа ќе го направат тука, во Македонија, или како дигитални номади во некоја поразвиена држава. Оттука, клучникот предизвик со кој се соочуваме е како да ја задржиме младата, дигитална генерација.

Еден од начините е да се обезбедат поволни услови за работа. Знаеме дека и покрај економската криза, македонската ИТ-индустрија бележи континуиран раст. Минатата година платите во ИТ- секторот пораснаа за 30% во споредба со 2021 година. Не случајно, една од најпосакуваните професии кај нас е програмирањето.

Вториот начин е да им помогнеме на младите инженери и програмери да се вклучат во македонските иновациски екосистеми за да можат да ги реализираат своите бизнис-идеи. Сите ние можеме да посведочиме дека кај нас имаме, не мала бројка на умни млади луѓе кои се успешни примери за добри практики што е секако факт кој охрабрува.

Сепак, и покрај релативно високите плати за наши услови, и покрај вклучувањето во стартапи и во иновациски екосистеми, многу млади си заминуваат. Професионалците од ИТ-секторот многу добро знаат дека ако еден софтверски вирус навреме не се отстрани, тогаш корисниците го губат трпението и бараат алтернативи. Причината за иселувањето на дигиталната генерација треба да ја бараме во еден вирус или грешка што го прави системот нестабилен, непредвидлив и изложен на ризици. Зборувам за корупцијата која заедно со непотизмот е најголем генератор на иселувањето на младата дигитална генерација бидејќи влијае на шансите да успеете во животот.

Почитувани,

За младите да имаат дигитална иднина, мора да ја задржиме дигиталната генерација тука. А за тоа се предуслов реални, а не реторички реформи, владеење на правото и беспоштедна борба против корупцијата и двојните стандарди кои ги диктираат вашата партиска книшка или етничкото потекло.

МАСИТ има акумулирано искуство и авторитет да зборува за овие прашања, и се разбира, има капацитет да им понуди решенија на носителите на одлуки. МАСИТ веќе учествуваше во консултативниот процес при пишувањето на Рамката за развој „МКД 2030“, каде што два од четирите развојни приоритети се фокусираат на дигитализацијата и на младите, образованието и инклузивниот развој.

„МКД 2030“, заедно со Националната развојна стратегија 2021 ‒2041, треба да ни помогне да ја забрзаме дигиталната трансформација, да промовираме дигитална економија и образование, да ја подигнеме дигиталната писменост и целосно да ги дигитализираме јавните услуги. И сето тоа да го правиме имајќи ги во предвид, пред се, потребите на младите генерации.

Само така, во блиска иднина, Македонија ќе биде развиена дигитална република во која младите ќе ја гледаат и градат својата и нашата, заедничка дигитална иднина.

Ви посакувам успешна конференција и ви благодарам на вниманието.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
СДСМ: Целото општество е во тага, сочувство за семејството на Вања

-Сите сме во тага и голема болка, целото општество и сите наши граѓани тагуваат по загубата на 14 годишната Вања. СДСМ изразува сочувство до семејството, до сите роднини, пријатели, соученици, соопшти СДСМ. „Надлежните институции, Министерството за внатрешни работи и Јавното обвинителство работеа интензивно, целосно го расветлија случајот, ги пронајдоа сторителите... Прочитај повеќе...

Спасовски: Со врзани раце и нозе, во вреќа за спиење ја ставиле во гепек

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кажа дека ова е изолиран случај и дека нема врска со јавната безбедност генерално. „Вакви конструкции коишто се пласирани во јавноста, дека било грабнато во парк и однесено на друго место воопшто не соодетсвуваат со вистината. Ова е изолиран случај, инцидентен случај кој што... Прочитај повеќе...

Шефицата на француската дипломатија и порача на Кина: На светот не му треба нова криза

Шефицата на француската дипломатија Катрин Колона денеска ја повика Кина да ги намали тензиите во Јужното кинеско море и додаде дека „на светот не му треба нова криза“. Пекинг ги засили воените вежби во стратешки важниот Тајвански теснец, а кинеската крајбрежна стража беше обвинета за малтретирање филипински рибарски чамци во... Прочитај повеќе...

Бубевски: Ја убиле во паника, решиле парите да ги бараат подоцна

Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје, Гаврил Бубевски изјави дека имаат искази за „тоа излегување од контрола за ова дејствие“, односно убивањето на 14-годишната Вања неколку часа по нејзиното киднапирање. „Нивните укажувања зборуваат дека имале некаква паника заради тоа што јавноста била целосно ангажирана во побарувањето на детето. Едниот од... Прочитај повеќе...

Автомобил експлодира во близина на трговски центар во Белград

Утрово во близина на трговскиот центар во Бањица во Белград се случила експлозија, објави нова.рс. Засега не е познато како дошло до експлозијата, ниту дали има повредени. Случајни минувачи јавуваат дека се слушнала силна детонација, а во овој дел од градот е видлив црн чад, јавуваат српските медиуми. Прочитај повеќе...

Спасовски: Целта на грабнувањето на Вања било да се извлечат пари од мајката, за движењето на Вања дојавил член на семејството

Министерот за надворешни работи Оливер Спасовски, на прес-конференцијата во врска со двојното убиство, кажа дека лицето во бегство е убиецот на Вања Ѓорчевска, а информациите кога оди сама на училиште ги добил од нејзиниот татко. „Во координација и водство на ЈО во текот на изминатата ноќ беа пронајдени телата на двете лица. Иако завршницата не […] Прочитај повеќе...

Од 2024 година нови правила за пензионирање во Србија: Жените ќе мора да работат подолго, има два начини да го избегнат тоа

Од јануари следната година, односно за околу еден месец ќе стапат на сила новите правила за пензионирање во Србија. Така, на пример, жените ќе треба да работат два месеци подолго од годинава, а најрано ќе можат да се пензионираат на 63 години и осум месеци. Сепак, постои начин да се избегнат новите правила, но под […] Прочитај повеќе...

Цените на нафтата во светот продолжуваат да паѓаат

На светските берзи минатата недела цената на нафтата падна за речиси два отсто бидејќи трговците се скептични за намалувањето на производството од страна на членките на ОПЕК и затоа што е можен натамошен пад на побарувачката поради слабоста на економијата. На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела падна за 2,1 отсто – на 78,88 […] Прочитај повеќе...

Со новиот пакет мерки пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните 5 месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари на своите сметки. По 3.000 денари секој месец. Македонските пензионеришто имаат пензии од 14.000 до 16.000 денари добиваат по 2.000 денари месечно односно 10.000 денари. „Оние пензионери со пензија од 16.000 до 19.000 денари добиваат […] Прочитај повеќе...

Хоророт доби ново поглавје: Медиумите пишуваат за причината за бруталното убиство на Вања (14)

Целиот регион го потресе веста дека е пронајдена мртва Вања Горчевска (14) по која Балканот трагаше, а сега се појавија нови детали од бруталното убиство. Според медиумите Вања била киднапирана со намера родителите да и платат откуп, но дека била убиена набрзо откако била киднапирана. Откако продолжила потрагата по неа, полицијата соопшти дека е пронајдено […] Прочитај повеќе...

Со новиот пакет мерки пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните 5 месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари на своите сметки. По 3.000 денари секој месец. Македонските пензионеришто имаат пензии од 14.000 до 16.000 денари добиваат по 2.000 денари месечно односно 10.000 денари. „Оние пензионери со пензија од... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Цените на нафтата во светот продолжуваат да паѓаат

На светските берзи минатата недела цената на нафтата падна за речиси два отсто бидејќи трговците се скептични за намалувањето на производството од страна на членките на ОПЕК и затоа што е можен натамошен пад на побарувачката поради слабоста на економијата. На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела падна за... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Од 2024 година нови правила за пензионирање во Србија: Жените ќе мора да работат подолго, има два начини да го избегнат тоа

Од јануари следната година, односно за околу еден месец ќе стапат на сила новите правила за пензионирање во Србија. Така, на пример, жените ќе треба да работат два месеци подолго од годинава, а најрано ќе можат да се пензионираат на 63 години и осум месеци. Сепак, постои начин да се... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната Комисија за Енергетика во текот на утрешниот ден стандардно ќе ја утврди новата цена на горивата која ќе важи во следните 7 дена. Во моментов нафтата од типот брент се продава 79 долари за барел, што е намалување во однос на претходниот ден. Во Македонија актуелните цени се следни:... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Русија повторно е меѓу петте најдобри извозници на жито во ЕУ

По година и пол, Русија се врати меѓу првите пет извозници на жито во Европската унија, бидејќи имаше максимален обем на откуп од март минатата година. Ова се наведува во статистичките анализи на Евростат. Во септември, Европската унија нагло го зголеми увозот на руско жито за 22 отсто месечно и... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy