Претседателската кампања на Путин ќе ја минимизира војната поради неуспесите, додека ја прикажува Русија како „остров на спокојството“, а Западот полн со проблеми

Следните претседателски избори во Русија се само неколку месеци, но политичките стратези на Путин работат на неговата предизборна порака повеќе од две години. Да, Кремљ планира да се вклучи во измама за да го обезбеди изборот на Путин, но тоа не значи дека неговата популарност не е важна.

Настаните како целосната инвазија врз Украина, проследени со неуспесите на бојното поле, како и налогот за апсење на МКС против Путин постојано ги враќаа планерите на кампањата на таблата за цртање, но според изворите на Медуза, тие конечно се спуштиле на наративот: Западот е зафатен во хаос, додека Русија е „остров на спокојството“ благодарение на својот мудар и бестрашен лидер, објаснува специјалниот дописник на Медуза, Андреј Перцев.

Кампањата на Владимир Путин за неговиот петти мандат нема да посвети преголемо внимание на војната во Украина. Наместо тоа, ќе се „фокусира на надворешните работи“ критикувајќи ги западните земји во говорите и пропагандните материјали на Путин. Кремљ се надева дека овој пристап ќе го прикаже Путин како човекот одговорен за претворање на Русија во „остров на спокојството“, дозна Медуза од две лица блиски до неговата администрација.

Според изворите, руските лидери се уверени дека има побарувачка кај гласачите за критика на „колективниот Запад“.

„Секогаш кога претседателот зборува за ова прашање, критикувајќи го [Западот], гледаме дека неговиот рејтинг расте“, рече еден од нив.

Иако Медуза не може самостојно да потврди дека постојаното критикување на Западот ја подобрува популарноста на Путин, точно е дека анкетите спроведени од агенциите за истражување на јавното мислење финансирани од руската влада забележаа резултати во согласност со ова тврдење. Според Фондот за јавно мислење, на пример, 80 отсто од испитаниците во истражувањето на почетокот на ноември изјавиле дека се чувствуваат позитивно за работата на Путин. Еден месец претходно, пред почетокот на војната меѓу Израел и Хамас и различните изјави на Путин кои го обвинуваа Западот за конфликтот, неговата популарност беше за три проценти помала.

Цивил Медиа забележува дека ваквите наративи наидоа на плодна почва во одредени македонски медиуми, кој се чини дека веќе се вклучија во претседателската кампања на Путин, спроведувајќи ги пропагандните наративи на пропагандистите на Кремљ.

Според друг извор близок до администрацијата на Путин, како што се приближуваат изборите, ќе се „интензивираат“ извештаите од руските пропагандни медиуми за „тешкотиите“ со кои се соочуваат западните земји. Изворот како пример ги наведе бројните написи во про-Кремљ медиумите за „наездата на бубачки“ во Париз.

„САД се пред колапс од фактот дека ќе мора да ја поддржат не само Украина, туку и Израел. Нивниот крај е неизбежен“, рече изворот, сумирајќи го главниот наратив што руската пропаганда ќе се обиде да го промовира.

Во исто време, државно финансираните и провладините медиуми во земјата ќе ја шират пораката дека и покрај сите санкции против неа, Русија „изгледа прилично добро во позадината на општиот хаос“ во светот. Војната во Украина, пак, ќе остане „во позадина на кампањата“.

Изворите на Медуза забележаа дека овие планови не се променети како одговор на бранот приказни во американските медиуми за расположението во Кијив во услови на речиси целосен недостаток на добри вести од фронтот. Првата од овие написи ја напиша Сајмон Шустер за магазинот Тајм и тврди дека Зеленски верува дека светот е уморен од војна, а Западот ја предал Украина. Потоа следеше интервју со врховниот командант на украинската војска, Валериј Залужњи, во кое тој ги призна проблемите на фронтот и рече дека војната е влезена во „ќорсокак“.

Еден извор нагласи дека ризикот од украинската контраофанзива да се развие во „настан на црниот лебед“ сега е „исклучително низок“.

„Но, за да ја вклучиме [војната] во кампањата, ќе ни треба сериозен успех [на фронтот], а не рововска војна“, рече тој.

И во новата проценка на руската офанзивна кампања на Институтот за проучување на војната (ISW) со седиште во Вашингтон, се забележува дека рускиот диктатор Владимир Путин, наводно, ќе избегне војната во Украина да биде главна тема на неговата претседателска изборна кампања следната година, пренесува Укринформ.

„Рускиот претседател Владимир Путин, наводно, ќе избегне да ја фокусира својата претседателска кампања во 2024 година на војната во Украина и повеќе ќе се фокусира на наводната стабилност на Русија и критиките на Западот“, велат аналитичарите на ISW.

Кампањата би разговарала за војната во Украина само доколку има „многу сериозен руски успех“ на фронтот наместо продолжување на „позиционата војна“.

Аналитичарите на ISW рекоа дека Партијата Обединета Русија, поддржана од Кремљ, наводно, сфатила дека користењето на војната во Украина во нивните изборни кампањи во пресрет на изборите за Државната дума во септември 2023 година е неефективно и контрапродуктивно.

„Загриженоста во Кремљ и Единствена Русија за домашната поддршка за војната не се индикации дека доминацијата на Единствена Русија или Путин во руската политика се соочуваат со легитимна закана на претстојните претседателски избори“, се вели во извештајот.

Извор: Civilmedia.mk

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Македонец за претседател на Собранието, пропадна мантрата на ДПМНЕ за наводната албанизација

Како што е случај со ВМРО ДПМНЕ, со години шират само лажни информации, правејќи неболуозни изјави со цел да створат омраза помеѓу граѓаните а притоа градат поени на криминал, шпекулации и невистини. ДПМНЕ со години ја трасира мантрата за албанизација којашто предизвикува само недоразбирање помеѓу граѓаните но за жал повеќе... Прочитај повеќе...

Чупеска: Дали “сознанијата” на Мицкоски му потекнуваат од средбите кои ги имал со Палчо?

Мицковски имал информации и докази, што точно ќе овозможат да се открие вистината за трагичните настани кои се случија во земјава каде се убиени две лица?! И сеуште ќути и не ги споделува со релевантните служби кои се задолжени за спроведување на истрагата, а ќе ги обелоденел за неколку месеци?!?... Прочитај повеќе...

Во сабота го празнуваме Свети великомаченик Георгиј

Житие: Свети великомаченик Георгиј На овој ден се празнува осветувањето на црквата посветена на свети Георгиј Победоносец во Киев. Кај руските кнезови, почнувајќи од рамноапостолниот кнез Владимир, постоел благочестив обичај да основаат цркви во чест на своите ангели чувари, т.е. на светителите чии имиња ги носеле или биле нивни закрилници.... Прочитај повеќе...

Значителна промена на времето, доаѓа и снег: Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

Во недела претежно во западните делови во попладневните часови и кон крајот на денот ќе има локални врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег. Потоа до четврток времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури, Дневните температури во овој период ќе бидат во благ... Прочитај повеќе...

Дневен хороскоп за 9 декември

Овен (21 март – 19 април): Овен, денес го разгорува вашиот авантуристички дух! Прифатете ги предизвиците со задоволство и ќе најдете успех. Неочекуваната средба носи возбуда, затоа имајте ги очите отворени за изненадувања. Бик (20 април – 20 мај): Бик, најдете утеха во познатото денес. Препуштете се на животните задоволства... Прочитај повеќе...

Македонец за претседател на Собранието, пропадна мантрата на ДПМНЕ за наводната албанизација

Како што е случај со ВМРО ДПМНЕ, со години шират само лажни информации, правејќи неболуозни изјави со цел да створат омраза помеѓу граѓаните а притоа градат поени на криминал, шпекулации и невистини. ДПМНЕ со години ја трасира мантрата за албанизација којашто предизвикува само недоразбирање помеѓу граѓаните но за жал повеќе и од очигледно е дека […] Прочитај повеќе...

Чупеска: Мицкоски во кратки црти да раскаже каква заедничка платформа договараа со Палчо

Мицковски имал информации и докази, што точно ќе овозможат да се открие вистината за трагичните настани кои се случија во земјава каде се убиени две лица?! И сеуште ќути и не ги споделува со релевантните служби кои се задолжени за спроведување на истрагата, а ќе ги обелоденел за неколку месеци?!? Невероватно што се чоеков може […] Прочитај повеќе...

Во 2028 година Македонија ќе биде членка на ЕУ?

Македонија ќе стане членка на Европската униија во 2028 година. Ова го изјави вчера премиерот Димитар Ковачевски во интервју за „360 степени“ на МРТ1. Ковачевски рече дека во следниот мандат ќе биед влезот во ЕУ, односно до 2028 година. Тој е убеден дека победник на изборите ќе биде СДСМ и коалицијата. -На претседателските избори на […] Прочитај повеќе...

Оваа идеја ги надминува сите очекувања: Швеѓаните сфатија како бесплатно да ги загреваат куќите

Екологијата се повеќе го стекнува своето заслужено место, а земјите од Скандинавија секако се водечки. Затоа, не треба да чуди што Шведска наскоро би можела да стане број еден еколошка земја. Имено, нивните идеи се иновативни, а нивните трикови за конзервација надминуваат се. Грејната сезона трае долго, некои користат дрва, некои гас, а некои верувале […] Прочитај повеќе...

„Прекумерниот девизен курс ги поскапи швајцарските стоки и услуги во странство“ Франкот најсилен во однос на еврото од 2015 година

Еврото падна на најниско ниво во однос на швајцарскиот франк во повеќе од осум години, бидејќи играчите на пазарот очекуваат Европската централна банка (ЕЦБ) брзо да ги намали каматните стапки по налудничавите коментари на нејзините официјални лица и поповолните економски податоци. Еврото падна на 0,9404 франци, што е најниско ниво откако швајцарската народна банка ја […] Прочитај повеќе...

Годишната стапка на инфлација во Германија во ноември беше потврдена на 3,2 отсто

Годишната стапка на инфлација во Германија падна на 3,2 отсто во ноември од 3,8 отсто во октомври, во согласност со претходната проценка. Ова денеска го потврди германската федерална статистичка служба Дестатис. Инфлацијата во Германија во ноември беше најниска од јуни 2021 година. „Стапката на инфлација ослабе петти месец по ред“,... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Рускиот приход се зголеми

Приходите на рускиот буџет од јануари до ноември, според прелиминарните проценки, се зголемени за 4,8 отсто на годишно ниво на 25,96 трилиони рубљи. Ова денеска го соопшти Министерството за финансии на Русија. Приходите од нафта и гас за првите 11 месеци од оваа година се намалени за 22,8 отсто на... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Централната банка на Индија ја задржа референтната каматна стапка

Централната банка на Индија (РБИ) денеска објави дека одлучила да ја задржи референтната каматна стапка на 6,5 отсто, петти пат по ред. Глобалниот раст забавува, но индиската економија покажува отпорност на светските настани бидејќи економијата на земјата порасна за 7,6 отсто на годишно ниво во вториот квартал од фискалната 2023/24... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Во октомври значително зголемување: Зголемена вредноста на увозот на руска стока во Америка

САД во октомври увезле стоки од Русија во вредност од 274,4 милиони долари, што е значително зголемување од 252,3 милиони долари во септември, покажуваат податоците на американското биро за попис, кое собира податоци за населението и економијата на САД. Во извештајот се наведува дека извозот на американски стоки во Русија... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

„Прекумерниот девизен курс ги поскапи швајцарските стоки и услуги во странство“ Франкот најсилен во однос на еврото од 2015 година

Еврото падна на најниско ниво во однос на швајцарскиот франк во повеќе од осум години, бидејќи играчите на пазарот очекуваат Европската централна банка (ЕЦБ) брзо да ги намали каматните стапки по налудничавите коментари на нејзините официјални лица и поповолните економски податоци. Еврото падна на 0,9404 франци, што е најниско ниво... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy