Преубава Мимоза салата – вкус кој освојува (Видео рецепт)

Преубава салата од зеленчук, мајонез, јајца и кисели краставички.

Филувана во провиден сад изгледа декоративно, а може да се подготви во неколку помали садови или во еден поголем.

Состојки: 4 средни компири; 400-500 гр моркови; 6-7 кисели краставички; 6 јајца; 1 главица кромид; 200 гр кашкавал; 300 гр салама по избор; 300 гр мајонез; 100 гр кисела павлака; 1 лажичка сол; бибер; 1 веза магдонос

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“: