Путин е патолошки исплашен за својот живот, го изгубил контактот со светот

Висок руски безбедносен офицер кој пребегна минатата година даде редок увид во параноичниот начин на живот на Владимир Путин, потврдувајќи детали за тајната железничка мрежа, идентични канцеларии во различни градови, строг личен карантин и ескалација на безбедносни протоколи.

Глеб Каракулов, кој служеше како капетан во Федералната служба за заштита (ФСО), моќно тело задолжено да ги штити највисоките функционери во Русија, рече дека мерките биле дизајнирани да ја прикријат локацијата на рускиот претседател, кого го опиша како „патолошки исплашен за неговиот живот“.

Рускиот истражен медиум „Проект“ претходно објави за постоењето на воз и тајна железничка мрежа, вклучувајќи паралелни линии и станици во близина на резиденциите на Путин во Ново-Огариово во московскиот регион и во близина на неговата резиденција Бочаров Ручеи во црноморското одморалиште Сочи.

Каракулов изјави дека возот бил користен бидејќи „не може да се следи на ниту еден информативен ресурс. Тоа е направено за тајни цели“.

Гардијан го прегледа интервјуто со Каракулов од Центарот за досиеја, група за политички информации основана од прогонетиот руски милијардер Михаил Ходорковски, и ги потврди ингеренциите на високиот руски инженер за комуникации, кој интензивно патуваше со Путин и помогна во пренесувањето на некои од неговите најтајни пораки.

Каракулов беше член на „теренскиот тим“ на Претседателската управа за комуникации кој ги шифрира пораките на највисоките руски функционери и процени дека патувал на повеќе од 180 патувања со највисоките функционери. Се чини дека тој е највисокиот разузнавач кој пребегнал од почетокот на руската војна во Украина.

Во интервјуто, Каракулов го нарече Путин „воен злосторник“ и им рече на колегите офицери дека треба да излезат со информации што се кријат од руската јавност.

„Нашиот претседател изгуби контакт со светот“, рече тој. „Тој живее во информативен кожурец во последните неколку години, поминувајќи го поголемиот дел од своето време во неговите резиденции, кои медиумите многу соодветно ги нарекуваат бункери. Патолошки се плаши за својот живот. Тој се опкружува со непробојна бариера од карантини и информативен вакуум. Тој го цени само својот живот и животите на неговото семејство и пријатели“.

Каракулов ја опиша виртуелната држава во држава која вклучува пожарникари, тестери за храна и други инженери кои патуваат со Путин на неговите патувања во странство, обезбедувајќи редок увид од прва рака за нивоата на параноја и заштитениот начин на живот на рускиот претседател. „Тие го нарекуваат шеф, го обожаваат на секој начин и за него зборуваат само со тие зборови“, рече тој.

Каракулов, исто така, опиша дека воспоставил тајни комуникации за Путин во авиони, хеликоптери, раскошни јахти, па дури и во засолниште за бомби во руската амбасада во Казахстан за време на посетата во октомври 2022 година, кога Каракулов на крајот побегнал во Турција и оттаму во неоткриена земја на запад.

Тој потврди дека Путин во голема мера се потпира на информациите на извештаите обезбедени од неговите безбедносни служби. Путин не користел мобилен телефон или интернет, рече Каракулов, а на патувањата во странство не носел со себе ниту специјалист за интернет.

„Тој добива информации само од неговиот најблизок круг, што значи дека живее во информативен вакуум“, рече тој.

Путин сè уште е во карантин и бара од целиот персонал кој работи во иста просторија со него, исто така, да помине двонеделен карантин, сериозно ограничувајќи го бројот на луѓе кои имаат личен контакт со него.

Каракулов рече дека Путин користел идентични канцеларии во Санкт Петербург, Сочи и Ново-Огариово, и дека тајните служби користеле лажни мотори и авиони-мамки за да се преправаат дека заминува.

„Ова е измама да се збуни странското разузнавање, на прво место, и второ, да се спречат какви било обиди за негов живот“, рече тој.

Тој рече дека однесувањето и начинот на живот на Путин значително се промениле од избувнувањето на пандемијата на коронавирус во 2020 година, кога претседателот се повлече од повеќето патувања и јавни настапи.

„Тој се исклучи од светот“, рече Каракулов. „Неговото сфаќање за реалноста стана искривено“.

Интервјуто не даде повеќе информации за тоа кои пораки Каракулов ги криптирал за Путин или други високи функционери, ниту повеќе информации за подготовките на Путин за војна или стратегија.

Каракулов го опиша своето ризично бегство на запад за време на посетата на Путин на Казахстан. За време на патувањето, неговата сопруга и ќерка тајно одлетале за Астана. Тие неколку пати го одложуваа пребегнувањето до скоро крајот на патувањето, кога Каракулов им кажа на своите колеги полицајци дека не се чувствува добро, а потоа побегна со семејството на аеродромот. Центарот за досие рече дека моменталната локација на Каракулов не е позната.

„Гардијан“ потврди дека Каракулов бил наведен како баран човек во јавната база на податоци за осомничени за криминал на руското Министерство за внатрешни работи.

Тој тврдеше дека се спротивставил на војната против Украина откако Русија ја започна својата целосна инвазија во февруари 2022 година, но чекал да ја убеди сопругата да избегаат заедно како семејство.

Каракулов додава дека сè уште не разговарал со неговите родители, кои биле поддржувачи на војната.

Додека строгиот карантински режим ги поттикна гласините дека Путин можеби е сериозно болен и загрижен за компликации од коронавирусот, Каракулов рече дека не видел индикации дека Путин е во лоша здравствена состојба.

Подготви: Д. Мишев

извор Цивилмедиа

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
РКЕ ќе стокми нова цена на горивата – Каква одлука ќе биде донесена?

На лондонската берза нафтата се движи по цена од 75 долари за барел од типот брент покажаа последните податоци. Регулаторната Комисија денес се очекува да ги потврди новите цени на горивата. Ова се актуелните цени на бензините и нафтата: ЕУРОСУПЕР БС – 95 80.5 ден/литар ; ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)... Прочитај повеќе...

„Резултати што прават разлика“: СДСМ ја започна изградбата на автопатот Прилеп – Битола и СДСМ ќе го пушти во употреба

На денешната трибина „Резултати што прават разлика“ членот на Централниот одбор на СДСМ, Благој Бочварски посочи дека преку изградбата на коридорот 10 Д конечно се стави крај на дилемите кој и кога ќе го гради автопатот кон Битола. „Драго ми е што оваа трибина се одржува во Битола и што... Прочитај повеќе...

Лукаревска од трбината во Битола: Мицкоски да одлучи, или е за ЕУ или е за Левица

На денешната трибина „Резултати што прават разлика“ одржана во Битола, заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска посочи дека е време како држава да го заокружиме процесот за продолжување на европскиот пат, повика на одговорност од сите политички чинители а опозицијата ја повика да се одлучи дали се за ЕУ или... Прочитај повеќе...

(НАЈАВА) Министерот за надворешна трговија и економски односи на БИХ Сташа Кошарац во посета на Северна Македонија на средба со министерот за економија Крешник Бектеши

Министерот за надворешна трговија и економски односи на Босна и Херцеговина, Сташа Кошарац од утре (29.05.2023) ќе престојува во официјална посета на Северна Македонија. Кошарац ќе биде пречекан од министерот за економија Крешник Бектеши по што ќе биде реализирана билатерална средба на двајцата министри, а ќе бидат потпишани и два... Прочитај повеќе...

Трибина „Резултати што прават разлика“: Додека Скопје мака мачи со јавниот превоз, Струмица станува прв град на Балканот со целосно електричен јавен превоз

Во своето обраќање на денешната трибина „Резултати што прават разлика“ членот на Извршниот одбор на СДСМ, Костадин Костадинов ги презентираше идните проекти на општина Струмица што имаат за цел да ги унапредат инфраструктурата и сообраќајот во општина Струмица. „Додека Скопје како главен град во државата кубури со јавниот прево, Струмица... Прочитај повеќе...

Пари ќе им паѓаат од небо на овие хороскопски знаци во јуни – Голем финансиски хороскоп за сите знаци

Овен (21 март – 19 април): Во јуни 2023 година, Овен, може да доживеете поттик во вашата финансиска состојба. Може да ви се појават нови можности за зголемен приход. Важно е да се задржи избалансиран пристап и да се избегне импулсивно трошење. Одвојте време да ги процените ризиците и да... Прочитај повеќе...

Полицијата упадна во повеќе локали во Битола, затекнати малолетници по полноќ

Денеска (28.05.2023) во временскиот период од 00.00 до 01.30 часот од страна на полициски службеници од криминалистичката полиција при СВР Битола спроведена била акциска контрола и во еден угостителски објект во Битола биле затекнати 4 малолетници после 00.00 часот. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесена прекршочна пријава по... Прочитај повеќе...

Млад скопјанец претепан од три лица во центарот на Скопје

Денеска (28.05.2023) во 02.10 часот И.С.(20) од Скопје пријавил дека околу 00.20 часот на подрачјето на Центар бил физички нападнат од три лица. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. Прочитај повеќе...

Лукаревска на трибината „Резултати што прават разлика“: Изградбата на коридорите ќе донесат 8.000 нови работни места и раст од 2 % на БДП годишно

Заменик претседателката на СДСМ Сања Лукаревска во обраќањето на денешната трибина „Резултати што прават разлика“ кусо се осврна и на успесите на СДСМ во изминатите години во делот на инфраструктурата. „Изградивме и обновивме преку 1.400 километри патишта. Над 69 километри автопатски делници се направени. Во тек е изградба на 190... Прочитај повеќе...

Нападнат фудбалски судија на детска лига помеѓу екипи од Штип и Тетово

На 27.05.2023 во 09.52 часот Г.М.(40) од Скопје пријавил дека на спортскиот стадион “Петар Милошевски“ во Скопје, каде бил фудбалски судија на фудбалски натпревар од детска лига помеѓу екипи од Штип и од Тетово, по завршување на натпреварот бил физички нападнат од две лица. Се преземаат мерки за расчистување на... Прочитај повеќе...

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот е: повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители […] The post Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за Centar.mk. За овие случаи до ОЈО поднесени се 16 кривични пријави и 24 писмени известувања, при што во рамките на расветлените случаи пријавени се 24 […] The post Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на градежните материјали. Со најава дека цените на становите во Македонија ќе паднат неодамна излезе […] The post Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република Северна Македонија – НАТТА на која се избраа органите и формите на делување. На седницата согласно Правилата за работа на Асоцијацијата, усвоен е предлогот за […] The post Оддржана констутивна седница на НАТТА appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС кон сите мрежи и 2 GB интернет со важност од 30 дена или xtraNEТ S со 3 GB интернет со важност од 7 дена. Промотивниот […] The post Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy