Рекордни 893 апликации за стипендии од Семос Академии

Во пресрет на мартовските уписи, скоро 900 лица аплицираа за стипендии на Семос Академии во вкупна вредност од 14.000 Евра. Следува тестирање, а потоа и серија настани на кои сите заинтересирани ќе можат да се запознаат со најбараните професии од новата ера и како да започнат кариера во истите.

Мартовските уписи за Семос Академии се во полн ек, а од почетокот на оваа година интересот е огромен: примени се 893 апликации за стипендирање! Академиите се наменети за различни групи на луѓе – од матуранти и студенти кои сакаат да ја продолжат својата едукација на меѓународно признаена академија, преку невработени кои сакаат да се квалификуваат за некоја од професиите, сè до вработени кои сакаат да ги надградат своите знаења или да направат кариерна промена. Вкупната вредност на стипендиите кои Семос Академии ќе ги доделат изнесува дури 14.000 Евра, а тестирањата ќе се одржат во периодот од 31 јануари до 2 февруари.

Уште мал број на достапни места за академиите кои почнуваат во март

„Академиите кои започнуваат во месец март располагаат со уште мал број на слободни места, а групите се пополнуваат побрзо од било кога“ – вели Дијана Василевска од Семос Едукација. „Од коментарите кои ги добиваме од пријавените, главните причини поради кои се запишуваат на Семос Академии е персонализираниот пристап, работата во мали, фокусирани и строго ограничени групи (12-15 слушатели), како и можноста да се стекнат со меѓународно признаени сертификати од најголемите светски брендови како Microsoft, Autodesk, Adobe, ISTQB, CertNexus и т.н.“.

Обука со инструктори во реално време

Она што ги прави Семос Академии различни од останатите е фактот што наставата на сите академии се одвива со инструктор во реално време, наместо со веќе снимени материјали. „Последното глобално истражување на LLPA (Leading Learning Partners Association) вели дека дури 98% од студентите кои следат обука со инструктор во реално време, успешно ја завршуваат обуката и се стекнуваат со сертификат, наспроти само 1,7% од слушателите кои слушаат снимени обуки и академии. Токму затоа, во Семос Академии стоиме цврсто на одлуката сите академии да продолжиме да ги работиме со инструктори во реално време, што гарантира задоволни, вработливи и среќни студенти.“ – додаде Дијана Василевска, координатор академиите.

Запознајте се со првите светски признаени академии на специјалните отворени денови на Семос Академии во февруари

Доколку сè уште не сте сигурни дали сакате да се запишете на академија или се двоумите кој е вистинскиот избор за вас, од Семос Академии најавија серија настани во текот на февруари кои ќе се одржат во StartUp Club во Скопје (локација).

7 февруари од 18:00 часот – IT професии во новата ера  (запознавање со академиите за AI practitioner и JavaScript Developer) – Линк за пријава.
8 февруари од 18:00 часот – IT професии за брз влез во индустријата (запознавање со академиите за Software Tester, Game Developer, Web Designer) – Линк за пријава.
13 февруари од 18:00 часот – Најбарани и меѓународно признаени Microsoft IT професии (запознавање со академиите за сертифициран Microsoft Data Scientist и NET Developer) – Линк за пријава.
14 февруари од 18:00 часот – Најбарани професии во креативната индустрија (запознавање со академиите за Graphic Designer, Digital Marketing Specialist, UX/UI Designer и Visual Effects Artist) – Линк за пријава.
20 февруари од 18:00 часот – Најбарани професии во архитектонската и машинската индустрија (запознавање со академиите за Interior Designer и Product Designer) – Линк за пријава.
21 февруари од 18:00 часот – Најбараните вештини за професионален HR менаџмент (запознавање си академиите за HR менаџери и HR менаџери во IT индустријата) – Линк за пријава.

Пријавите за присуство на настаните се веќе отворени, а присуството е одлична можност да научите нешто ново, да се информирате за професиите од новата ера, како и да донесете вистинска одлука за вашиот кариерен развој.

Дополнителна вредност за секој слушател

Од оваа година, секој слушател на Семос Академии добива и дополнителна вредност – Семос Премиум Пакет – бесплатни курсеви во еден пакет во вредност од 500 Евра и тоа: фриленс курс во вредност од 200 Евра (бидејќи фриленс работењето е одлична можност за почеток на кариера по завршување на академијата), GenAIBIZ обука во вредност од 200 Евра (напредна обука која вклучува основи на вештачка интелигенција, генерирање на текст, код, слики, аудио и видео користејќи AI алатки) како и обука за лична организација и менаџмент ориентиран кон резултати, во вредност од 100 Евра.

Што е следно од Семос Академии?

Во март, следува Semos Academy Awards, настан на кој официјално ќе бидат доделени стипендиите за студентите кои ќе започнат со академија во март, но и наградите за најдобрите студенти на Семос Академии во изминатата 2023 година.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Американски историчари: Бајден е 14-ти најдобар претседател на САД, а Трамп е најлош

Последните анкети не одеа баш во корист на американскиот претседател Џо Бајден. Тој има помал рејтинг од сите претседатели до Двајт Ајзенхауер во оваа фаза од нивниот мандат, а во анкетите заостанува дури и зад поранешниот претседател Доналд Трамп, со кого најверојатно ќе има реванш на есен. Но, се појави Прочитај повеќе...

171 санкционирани возачи во Скопје

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден (20.02.2024) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 171 меркa, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 16 санкции, 14 мерки за возење без возачка дозвола, седум за користење мобилен телефон Прочитај повеќе...

ДЕНЕС ГО СЛАВИМЕ СВЕТИ ТЕОДОР СТРАТИЛАТ: Се верува дека ќе ве заштити од неволја ако го направите ОВА

Светиот великомаченик Теодор Стратилат бил римски војвода Православната црква и нејзините верници денеска на 21 јуни го слават Светиот великомаченик Теодор Стратилат, светец од IV век за кој пишувал и владиката Николај Велимировиќ. Светиот великомаченик Теодор Стратилат бил римски војвода и градоначалник на градот Ираклија во моментот кога решил да Прочитај повеќе...

Недостигот на дожд предизвикува проблеми во Италија

Ќебе од смог го покрива Милано, празни цистерни се печат на Сицилија, а производството на вино во Пиемонт опаѓа бидејќи недостатокот на дожд низ Италија го влошува загадувањето и предизвикува суши. Во вторникот во Милано и во осум други градови низ Ломбардија беа забранети автомобилите со гас, откако индустрискиот регион Прочитај повеќе...

Аналитичари: Изградбата на нови станови во Европа ќе ослабне поради високите трошоци

Изградбата на нови станови во Европа нагло ќе ослаби во наредните години поради зголемените трошоци, објави германскиот институт Ифо, повикувајќи се на проекциите на мрежата на европски институти Еуроконструкт. Европа ќе добие само околу 1,5 милиони нови станбени единици до 2026 година, 13 отсто помалку отколку во 2023 година, објави Прочитај повеќе...

171 санкционирани возачи во Скопје

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден (20.02.2024) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 171 меркa, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 16 санкции, 14 мерки за возење без возачка дозвола, седум за користење мобилен телефон при управување, 18 мерки за […] Прочитај повеќе...

Во март растат и пензиите и платите: Еве што се’ очекува на економската сцена

Оваа година ќе има ново зголемување на платите, пензиите и минималецот. Очекувањата се дека економијата ќе се развива позасилено, а се очекува да пораснат и инвестициите. Иако, се уште се присутни влијанијата на шоковите од економската и енергетската криза врз глобалните економии, во земјава навремено донесените мерки ги даваат посакуваните резултати. За оваа година сеочекува […] Прочитај повеќе...

УХМР со нови најави – Какво ќе биде времето?

Во следните денови ќе се задржи релативно топло време, а локални врнежи од дожд ќе има од недела. Во петок и за време на викендот ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец. Прочитај повеќе...

Нишчанка преку весник се откажа од снаата, секој збор е полуд од претходниот

Кавгите меѓу членовите на семејството не се ништо ново во Србија, а најдрастична мерка, освен тужбата на суд, отсекогаш била откажувањето преку весниците. Ова е и закана која често се слуша од родителите кога децата не слушаат, но такво нешто ретко се остварува. Меѓутоа, една жена еднаш го направи токму тоа кога во весникот објави […] Прочитај повеќе...

Подгответе се: Еве кога почнува летното сметање на времето

Секоја година летното сметање се случува во последниот викенд во март. Летното сметање во 2024 започнува рано изутрина на 31 март во недела. И тоа во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03 часот. Прочитај повеќе...

Индекс на страв и алчност: Биткоинот се приближува до 50.000 долари, овие 3 криптовалути забележаа најголем раст

Денеска во 15:00 часот на најголемата светска берза за криптовалути Binance, Биткоинот поскапе за 1,31 отсто на 48.848,19 евра во последните 24 часа. Вкупниот обем на тргување со биткоин во последните 24 часа изнесува 22,98 милијарди евра. Индексот на страв и алчност на Биткоин моментално е на 72 во категоријата... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Курсна листа за 21 февруари 2024 – Колку е доларот, а колку еврото?

Курсна листа на Народната банка на Република Северна Македонија формирана на 20.02.2024 која се применува од 00:00 часот на 21.02.2024 година до почетокот на важење на новата Курсна листа Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

На четиричлено семејство му се потребни приближно 1.000 евра за да го преживее февруари

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат податоците на синдикалната потрошувачка кошничка. Со изнајмен стан од 60 квадрати минималните трошоци во февруари изнесуваат 72.851 денар и се зголемени за 213 денари во споредба со јануари. Според... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Приходите од Суецкиот канал се намалени за половина

Египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси денеска изјави дека приходите од Суецкиот канал се намалени за половина оваа година поради влијанието на нападите на Хутите врз поморството. Зборувајќи за ефектот од војната меѓу Израел и Хамас и другите прекугранични несогласувања што ги предизвика конфликтот, Ал Сиси рече дека „суецкиот канал, кој... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Кина ја намали каматната стапка

Народната банка на Кина (PBoC) денеска на својата веб-страница објави дека одлучила да ја намали каматната стапка. Кина ќе ја намали каматната стапка на петгодишните заеми, која е поврзана со повеќето хипотеки, од 4,2 отсто на 3,95 отсто. Банката на Кина одлучи да ја намали оваа каматна стапка за прв... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...