„Реплек АД“ отвори нов погон – инвестиција вредна три милиони евра во зголемување на производството и модернизација

Скопје, 13.04.2022 – „Реплек АД“ го зајакнува производството и своите позиции на пазарот. Денес свечено беше отворен новиот погон во компанијата, во чија изградба се вложени околу три милиони евра. Новиот погон кој се протега на површина од 600 м2 ќе овозможи двојно зголемување на капацитетот за производство на полуцврсти дозажни форми. Покрај тоа, за 30 отсто ќе се зголеми и капацитетот за производство на течни дозажни форми. Новата софистицирана опрема ќе овозможи и воведување на нови современи форми на пакување.
Инвестицијата во новиот погон дополнително ќе ги зајакне позициите на компанијата на домашниот, но пред сѐ на странските пазари и ќе го забрза процесот на реализација на новата извозна стратегија на „Реплек АД“ која е базирана на диверзификација и проширување на портфолиото на компанијата.
На отворањето на погонот претседателот на Управниот одбор на компанијата Душан Пецовски истакна:

„Наша цел е да создадеме нови можности за развој и освојување на нови пазари. На тоа сме максимално посветени и храбро работиме во насока на реализација на овие можности и во услови на неизвесност на пазарите, која владее како резултат на кризата. Нашата извозна стратегија, заедно со проширувањето на портфолиото на производи, веќе дава резултати. Новиот производствен погон ќе ни овозможи да го продолжиме, но и засилиме овој стратешки пристап кој е дел од нашиот бизнис план. Нашата визија е да создадеме компанија која ќе биде уште подобро позиционирана на сите важни пазари. Новиот погон ќе придонесе кон таа цел, бидејќи ќе ја зајакне нашата конкурентност. Тоа е одлична вест и за вработените, партнерите и акционерите, бидејќи нашата визија е потврда за долгорочни планови за успех и просперитет“.

Во првиот квартал од 2022 „Реплек АД“ оствари раст на приходите од продажба од 5,7 отсто во споредба со истиот период минатата година. Остварените резултати се убедливо најголемиот раст на приходите од продажба на компанијата во прв квартал од почетокот на нејзиното постоење. До крајот на годината планиран е раст на приходите од 20 отсто.
На отворањето на новиот погон во компанијата присуствуваше и министерот за здравство д-р Беким Сали. Во своето обраќање тој зборуваше за значењето на соработката во насока на подобрување на услугите во здравствениот сектор. Меѓу другото, д-р Сали истакна: „Владата и Министерството за здравство секојдневно се обидуваат да создадат поволни услови за подобрување на здравствената заштита, креирајќи политики кои ќе го поттикнат квалитетот на сите нивоа. Во таа насока, во постојана комуникација сме со сите наши партнери и инволвирани страни, бидејќи само преку интензивна соработка можеме да ја постигнеме нашата цел – поквалитетна здравствена заштита за сите граѓани. Кризата ни покажа дека соработката и грижата за заедницата во целина е клучна, но и дека е многу важно да се потпреме на сопствените капацитети за да го заштитиме нашето здравје, здравјето на нашите граѓани. Тргнувајќи од тоа, оваа инвестиција е дополнителен придонес токму кон зајакнување на капацитети на нашата држава, во лекови, но и во квалификувани човечки ресурси“.
„Реплек АД“ ја зајакнува и интензивира својата соработка со сите релевантни страни. Покрај инвестиции во модернизација на производството и освојување на нови пазари, компанијата соработува со Фармацевтскиот факултет и другите високообразовни институции, во насока на подобрување на едукацијата на стручните кадри и унапредување на научно истражувачката дејност.

„Соработката помеѓу реалниот сектор и образовните институции е од исклучително значење во процесот на создавање на квалификувани кадри, особено денес во услови на брз технолошки развој и иновации. За нашите студенти можноста да бидат дел од реалниот процес на создавање на фармацевтски производи во текот на образованиот процес е од исклучително значење. Новиот погон е дополнителен придонес во тој процес“, истакна Зоран Стерјев, декан на Фармацевтскиот факултет во Скопје.

„Реплек АД“ во својата структура, покрај домашниот, има и австриски капитал, што е дополнителна потврда за развојниот потенцијал на компанијата и високите стандарди при работењето.

На свеченото отворање присуствуваше и амбасадорот на Република Австрија д-р Георг Вуцас.

„Економската соработка преку помеѓу двете земји е од големо значење, бидејќи тоа отвора и дополнителна можност за соработка во други сектори. „Реплек АД“ е една од компаниите во земјава во која е вложен австриски капитал, а развојниот план на компанијата и нејзините вложувања се поттик за привлекување на нови инвестиции и зајакнување на соработката“, истакна д-р Вуцас.

Како извозна компанија „Реплек АД“ е фокусирана на дополнително освојување и пробив на пазарите во Европската Унија. Компанијата е веќе присутна на пазарите на некои од земјите од Унијата, а се работи и на освојување на нови пазари во ЕУ, но и во Африка и Азија. Компанијата активно работи на проширување на соработката со земјите членки на Асоцијацијата на југоисточните азиски нации (АСЕАН), а паралелно и на подобро позиционирање на домашниот и регионалните пазари.

Скоро 75 отсто од производството на „Реплек АД“ се пласира на странските пазари, а 25 отсто отпаѓа на домашниот пазар. Производите на компанијата се присутни на повеќе од 25 пазари во целиот свет. Меѓу нив, покрај оние на земјите од ЕУ, најголеми се пазарите на Русија, Азербејџан, Казахстан, Молдавија, Грузија, Виетнам и други.

„Реплек АД“ вработува околу 500 лица, а компанијата е основач и на „Реплек Фарм“, која од 2011 година го поседува ГМП-сертификатот на ЕУ за добри производни практики во фармацевтската индустрија. Овој сертификат гарантира квалитет и е потврда дека лековите на компанијата се целосно усогласени со највисоките светски стандарди во оваа индустрија.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството за труд и социјална политика Министерството за труд и социјална политика ги известува граѓаните, дека согласно Законот за финансиска подршка на ранливи категории граѓани за справување со енергетската криза, списоците на корисници на финансиска поддршка согласно овој закон... Прочитај повеќе...

Амбициозно дизајниран буџет за заштита на граѓаните од последиците од кризата и за одржлив раст на економијата

Пишува: Зоран Бојаровски за Civilmedia.mk Буџетот не се само бројки на хартија. „Преведени“ тие бројки ги претставуваат вредностите кои во наредниот период ќе се аплиицираат низ политиките на актуелната политичка власт во земјата. Она што е новина е што Буџетот 2023 е прв од реформирамиот Закон за буџет со кој... Прочитај повеќе...

Мицкоски ги прашува граѓаните за проекти: „Гласот на народот е полн со незадоволство од неработењето на локалните функционери на ВМРО-ДПМНЕ“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ги повикаа граѓаните да предложат свои идеи и проекти во следните две недели за време на отворените денови во општините каде што градоначалниците се од нивната партија. Според последните информации од партијата, собрани се 845 идеи кои ќе бидат разгледани и добар дел преточени во... Прочитај повеќе...

Млад скопјанец отишол во полиција: Еве како го измамија татко ми за 18.000 денари

На 04.12.2022 во 19.15 часот во Полициската станица Ѓорче Петров, 22-годишен скопјанец пријавил дека на 23.11.2022 неговиот татко бил измамен од едно лице за сума од 18.000 денари. Според пријавеното, лицето најпрвин му се јавило и побарало од него извршување на угостителски услуги и се договориле да се сретнат во... Прочитај повеќе...

Напишал коментар со говор на омраза, на млад пробиштипјанец му затропа полиција на домашна адреса

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Т.А (23) од Пробиштип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“. На 05.07.2022 на социјална мрежа, пријавениот постирал коментар на претходно објавен текст со кој промовирал и поттикнувал омраза и насилство. Прочитај повеќе...

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството за труд и социјална политика Министерството за труд и социјална политика ги известува граѓаните, дека согласно Законот за финансиска подршка на ранливи категории граѓани за справување со енергетската криза, списоците на корисници на финансиска поддршка согласно овој закон... Прочитај повеќе...

Амбициозно дизајниран буџет за заштита на граѓаните од последиците од кризата и за одржлив раст на економијата

Пишува: Зоран Бојаровски за Civilmedia.mk Буџетот не се само бројки на хартија. „Преведени“ тие бројки ги претставуваат вредностите кои во наредниот период ќе се аплиицираат низ политиките на актуелната политичка власт во земјата. Она што е новина е што Буџетот 2023 е прв од реформирамиот Закон за буџет со кој... Прочитај повеќе...

Мицкоски ги прашува граѓаните за проекти: „Гласот на народот е полн со незадоволство од неработењето на локалните функционери на ВМРО-ДПМНЕ“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ги повикаа граѓаните да предложат свои идеи и проекти во следните две недели за време на отворените денови во општините каде што градоначалниците се од нивната партија. Според последните информации од партијата, собрани се 845 идеи кои ќе бидат разгледани и добар дел преточени во... Прочитај повеќе...

Полицијата на нозе: Исчезна 17 годишна сопјанка

На 04.12.2022 во 02.20 часот во Полициската станица Гази Баба било пријавено дека од СОС Детско село се оддалечила нивната штитеничка С.Р.(17), која и претходно се оддалечувала. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето. Прочитај повеќе...

Нападнати маж и жена во Кисела вода – детали за инцидентот

На 04.12.2022 во 20.00 часот во Полициската станица Кисела Вода било пријавено дека на подрачје на Кисела Вода, В.М.(42) од Скопје физички ги нападнал С.Д.(30) и женско лице Д.Д.(32), двајцата од Скопје. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. Прочитај повеќе...

Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,66 % во однос на одлуката од 1.12.2022 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините […] The post Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција

„Ни требаш“, вака германскиот министер за економија Роберт Хабек (Хабек) регрутира квалификувана работна сила од странство во видео на англиски јазик на веб-страницата на германската влада „Make it in Germany“. Министерката за внатрешни работи Ненси Фезер нагласува дека Германија е разновидна имиграциска земја, а владата сака „нов почеток во миграциската политика.“ Луѓето кои дојдоа во […] The post Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата и забраната за увоз во Европската унија

Ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и Австралија стапи денеска во сила, како и ембаргото за увоз на руска нафта во ЕУ, со неколку исклучоци. Одлуката за ограничување на цената на руската нафта на 60 долари за барел овозможува таа да се продава на трети земји […] The post На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата и забраната за увоз во Европската унија appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на нафтата, дури и ако го намалиме производството

Русија нема да извезува нафта што е предмет на ограничување на цената наметната од Западот, дури и ако тоа значи намалување на производството, изјави Александар Новак, рускиот вицепремиер задолжен за енергетика. „Работиме на механизми за забрана на употребата на инструментот за ограничување на цените, без разлика на нивото на кое е поставен, бидејќи таквото мешање […] The post Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на нафтата, дури и ако го намалиме производството appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј е вклучен на мрежа вчера во 17:52ч и произведува електрична енергија во електро-енергетскиот систем. Термоелектраната ќе работи според планот за производство и потребите на конзумот, соопштија денеска од АД Електрани на Северна Македонија. Во ТЕЦ Осломеј, се појаснува во соопштението, во претходниот период се вршеле неопходни дополнителни ремонтни активности, особено на млиновите и […] The post ТЕЦ Осломеј вклучен во производство appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy