Русија соочена со низок морал ги егзекутира сопствени војници кои се повлекуваат од крвавото боиште кај Авдиивка

Русија егзекутира војници кои се обидуваат да се повлечат од крвавата офанзива во источна Украина, соопшти Белата куќа. Според САД, некои од жртвите што ги претрпе Русија во близина на Авдивка биле „по наредба на нивните лидери“.

Според проценките на Вашингтон, Русија трпи значителни загуби и и се соочува со низок морал поради нејзините (неуспешни) напади врз Авдиивка, истакна портпаролот на Советот за национална безбедност на САД, Џон Кирби.

„Имаме информации дека руската војска всушност егзекутирала војници кои одбиваат да ги следат наредбите“, рече Кирби за време на брифингот со новинарите, пренесува Кијив индипендент од агенцијата Франс прес. Имаме и информации дека руските команданти се закануваат со егзекуција на цели единици доколку настојуваат да се повлечат од украинскиот артилериски оган“.

Кирби не даде дополнителни детали за наводните егзекуции или за тоа како Вашингтон ги добил информациите.

Портпаролот на украинската армија изјави дека руските трупи одбиваат да ги нападнат украинските позиции во близина на Авдиевка поради големи загуби и дека имало бунт во некои единици, пренесува Би – Би – Си.

„Мобилизираните сили на Русија остануваат недоволно обучени, недоволно опремени и неподготвени за борба, како што беше случајот за време на нивната неуспешна зимска офанзива минатата година“, рече портпаролот на Советот за национална безбедност Џон Кирби на брифингот во четвртокот.

Тој рече дека руската војска „изгледа дека користи она што ние би го нарекле „човечки бран“ тактика, само фрлајќи маси од овие слабо обучени војници право во борбата.

„Нема соодветна опрема, нема раководство, нема ресурси, нема поддршка. Не е изненадувачки што руските сили страдаат од слаб морал“, додаде Кирби.

„За осуда е да се мисли дека ќе ги погубите сопствените војници бидејќи тие не сакаа да ги следат наредбите“, рече портпаролот за време на брифингот во Белата куќа во четвртокот.

Тој, исто така, ги осуди заканите за егзекуција на единиците што се повлекуваат како „варварски“.

„Мислам дека тоа е симптом за тоа колку лошо руските воени лидери знаат дека прават и колку лошо се справиле со ова од воена перспектива“, додаде Кирби.

Белата куќа не даде никакви детали, како на пример колку руски војници биле егзекутирани по наредба на нивните команданти поради неуспехот да ги следат наредбите или какви било конкретни примери на единици на кои им се заканува погубување затоа што сакале да се повлечат, пренесува Њу Јорк Пост.

Но, најновите информации ги повторуваат претходните извештаи, вклучително и британското Министерство за одбрана, дека редовната руска војска распоредила „трупи за бариери“ за да ги гаѓаат сите идни дезертери.

Руските и украинските трупи се заглавени во жестока битка за градот на првата линија од средината на октомври. Се смета дека Русија претрпе „значителни“ загуби во ова време.

Украинските проценки велат дека бројот на руските жртви во Авдиевка е 5.000, додека САД велат дека Русија изгубила „најмалку“ 125 оклопни возила и опрема вредна повеќе од еден баталјон.

Русија веќе неколку недели ги интензивира нападите врз Авдиивка, град на фронтот неколку километри северно од окупираниот Донецк. Според украинскиизвори, Москва, наводно, внела големи сили во обид да го опколи градот, претрпувајќи големи загуби во работна сила и опрема во процесот.

Ова го потврди и Кирби, кој рече дека од 11 октомври Русија изгубила „најмалку 125 единици оклопни возила околу Авдиивка и повеќе од воена опрема вредна за еден баталјон“.

Украинските сили во секторот „можат да се одржат и ја држат својата одбрана“, додаде тој.

Кремљ најверојатно ќе ја продолжи својата офанзива во наредните месеци и „можеби ќе постигне некои тактички успеси“, смета американскиот претставник. Тоа, сепак, ќе биде по цена на илјадници руски војници фрлени во битка без соодветна обука и со слаб морал, нагласи Кирби.

Министерството за одбрана на ОК на социјалната мрежа Икс, повикувајќи се на разузнавачки податоци објави дека руските трупи, од кои Кремљ бара да заземат поголема територија, не можат да извршат ефективни офанзивни акции околу Авдиивка.

Според британските аналитичари, тешките борби продолжија во текот на минатата недела околу градот Авдиивка во регионот на Донецк, каде Русија започна големи офанзивни напори во средината на октомври 2023 година, но без резултат.

Во исто време, руските пропагандисти остро ја критикуваа тактиката на војската во операцијата. Природата на операцијата сугерира дека суштинскиот воено-политички предизвик на Русија останува ист како што беше во текот на поголемиот дел од војната, се вели во извештајот.

„Политичките лидери бараат да се заземе повеќе територија, но војската не може да генерира ефективни офанзивни дејства на оперативно ниво“, велат од Министерството за одбрана на ОК.

Според извештајот на Генералштабот на вооружените сили на Украина, украинските војници во изминатиот ден одбиле 15 непријателски напади во насока Авдиевка, а руските војници претрпеле значителни загуби.

Извор: Civilmedia.mk

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
(ФОТО) Еве го Палевски – Турската полиција пратила фотографии откако е уапсен осомничениот за убиството на Вања

Турската полиција пратила фотографии откако е уапсен осомничениот за убиството на Вања, Љупчо Палевски викан Палчо. Да потсетиме Љупчо Палевски е уапсен во Турција, тој е прво осомничен за убиството на Вања и 74 годишниот маж. Прочитај повеќе...

Првоосомничениот за убиството на Вања уапсен вечерва во Турција

Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, е уапсен е уапсен на аеродром во Турција по меѓународната потерница која ја објави македонското МВР. по распишаната меѓународна потерница од МВР по двојното убиство на Вања Ѓорѓиевска и Панче Жежовски, јавуваат српските медиуми. Вечерва беше уапсен 46-годишен... Прочитај повеќе...

Вонредна прес конференција на Спасовски

Вечерва, (05.12.2023) во 22.30 часот, министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски во Министерството за внатрешни работи ќе одржи прес конференција. Прочитај повеќе...

МАРИЧИЌ ОД ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ОД БРИСЕЛ: Проевропскиот фронт ќе успее да ја реализира прогресивната агенда за проширување на ЕУ, вклучувајќи ја Северна Македонија и земјите од Западен Балкан

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, вечерва се обрати во Европскиот Парламент во Брисел, Белгија на семинарот организиран од пратеничката група Социјалисти и демократи, S&D на темата „Обликување на прогресивната агенда за проширување“. Маричиќ на панелот ги рефлектираше најпрогресивните вредности на Европската Унија од каде што... Прочитај повеќе...

Европски фронт за членство во ЕУ до 2030 година: СДСМ ги повика политичките партии, невладини и граѓански здруженија да се приклучат

Социјалдемократите иницираат формирање на Европски фронт. Целта е членство во ЕУ до 2030 година. Партијата ги повикува да се приклучат сите политички субјекти, невладини организации, граѓански здруженија, активисти, граѓани, сите кои го поддржуваат европскиот пат Иницијативата за формирање на широк Европски фронт започна пред два дена на седница на Извршниот... Прочитај повеќе...

СРПСКИ МЕДИУМИ: Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски е уапсен е уапсен на аеродром во Турцијa

Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, е уапсен е уапсен на аеродром во Турција по меѓународната потерница која ја објави македонското МВР. по распишаната меѓународна потерница од МВР по двојното убиство на Вања Ѓорѓиевска и Панче Жежовски, јавија српските медиуми. Вечерва беше уапсен 46-годишен скопјанец, кој како што соопшти […] Прочитај повеќе...

МАРИЧИЌ ОД ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ОД БРИСЕЛ: Проевропскиот фронт ќе успее да ја реализира прогресивната агенда за проширување на ЕУ, вклучувајќи ја Северна Македонија и земјите од Западен Балкан

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, вечерва се обрати во Европскиот Парламент во Брисел, Белгија на семинарот организиран од пратеничката група Социјалисти и демократи, S&D на темата „Обликување на прогресивната агенда за проширување“. Маричиќ на панелот ги рефлектираше најпрогресивните вредности на Европската Унија од каде што доаѓаат најнапредните и разумно базирани […] Прочитај повеќе...

Европски фронт за членство во ЕУ до 2030 година: СДСМ ги повика политичките партии, невладини и граѓански здруженија да се приклучат

Социјалдемократите иницираат формирање на Европски фронт. Целта е членство во ЕУ до 2030 година. Партијата ги повикува да се приклучат сите политички субјекти, невладини организации, граѓански здруженија, активисти, граѓани, сите кои го поддржуваат европскиот пат Иницијативата за формирање на широк Европски фронт започна пред два дена на седница на Извршниот одбор на партијата. -СДСМ подава […] Прочитај повеќе...

Расчистени шест тешки кражби во Прилеп, приведени две лица, одземеното вратено на сопствениците

Вчера, полициски службеници од СВР Битола – ОВР Прилеп – Надворешна канцеларија за криминалистички работи Прилеп ги лишиле од слобода Е.Б.(35) и О.М.(39), двајцата од Прилеп. Тие се сомничат дека извршиле тешки кражби во возила и дека одзеле различни предмети. Во службен разговор тие ги признале делата, а одземените предмети биле пронајдени и вратени на […] Прочитај повеќе...

МТСП: „Сложувалка“ поттикнува и поддржува, преку меѓуинституционална соработка до сеопфатен одговор на прашањето за насилството врз жените

Министерството за труд и социјална политика заедно канцелариите на УНФПА во Република Северна Македонија со поддршка на Британската амбасада во РСМ продолжија со спроведување на кампањата “ Сложувалка“ во рамки на глобалната кампања 16 дена активизам за борба против насилството врз жените. За таа цел беше одржана панел дискусија на тема „ Дискриминацијата, економската зависност […] Прочитај повеќе...

Добри вести: Поевтинуваат горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за 1,00 ден/лит, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 27.11.2023 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 78,50 ден/лит, додека... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Со новиот пакет мерки пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните 5 месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари на своите сметки. По 3.000 денари секој месец. Македонските пензионеришто имаат пензии од 14.000 до 16.000 денари добиваат по 2.000 денари месечно односно 10.000 денари. „Оние пензионери со пензија од... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Цените на нафтата во светот продолжуваат да паѓаат

На светските берзи минатата недела цената на нафтата падна за речиси два отсто бидејќи трговците се скептични за намалувањето на производството од страна на членките на ОПЕК и затоа што е можен натамошен пад на побарувачката поради слабоста на економијата. На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела падна за... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Од 2024 година нови правила за пензионирање во Србија: Жените ќе мора да работат подолго, има два начини да го избегнат тоа

Од јануари следната година, односно за околу еден месец ќе стапат на сила новите правила за пензионирање во Србија. Така, на пример, жените ќе треба да работат два месеци подолго од годинава, а најрано ќе можат да се пензионираат на 63 години и осум месеци. Сепак, постои начин да се... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната Комисија за Енергетика во текот на утрешниот ден стандардно ќе ја утврди новата цена на горивата која ќе важи во следните 7 дена. Во моментов нафтата од типот брент се продава 79 долари за барел, што е намалување во однос на претходниот ден. Во Македонија актуелните цени се следни:... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy