Руските војници користат тешки дроги за да издржат во рововите во Украина

Илјадници руски војници користат дрога, и во подзадината и во рововите на првите борбените линии во Украина. Според соговорниците на независниот руски весник „Верстка“ меѓу воениот персонал, во борбената зона приближно секој десетти пуши марихуана, а многумина користат посилни супстанции. Предозирање, испраќање во казнени групи на оние кои се фатени како ги користат, пакети со супстанции од волонтери и цените на лековите кои се зголемија неколку пати – сето тоа е вообичаено за многу руски војници на фронтот.

Според „Верстка“, руските војници добиваат тешки дроги до нивните ровови во Украина. Употребата на дрога е честа кај руските војници во Украина. Според извештајот, руските војници во окупираните региони на Украина често земаат синтетички дроги и пушат марихуана.

Мефедрон, амфетамини и алфа-ПВП, познати како „сол“, се меѓу супстанциите што ги земаат руските војници на линијата на фронтот, со ефекти кои вклучуваат параноја и халуцинации, се вели во извештајот.

„Верстка“, независна руска веб-страница за вести, во разговорите со „десетици“ руски војници и жители во окупираните делови на Украина „за да направи слика за злоупотребата“, откри дека војниците „лесно“ можат да добијат дрога доставени до нивните ровови, „или да им ја продава локалното население, да ја доставуваат несвесно од доброволци“ или „да ја донесат самите мажи“, дури и се наоѓаат на апликацијата за пораки Телеграм, пишува Тајмс.

Сепак, лековите пронајдени на интернет не се евтини поради ризикот од испорака во воената зона, изјави еден војник за медиумот. Три шприцеви со нелегална супстанција би можеле да чинат околу 15.000 рубли (150 долари), рече тој.

„Тоа е како во Лас Вегас“, изјави еден неименуван војник за медиумот.

Друг војник, кој и самиот е редовен корисник на дрога, изјави за „Верстка“ дека сите се свесни дека нивните другари земаат дрога во рововите, но дека „никој не се чуди“.

„Главната работа е никому да не му пречиш. Само немој да го напушташ ровот“, рече тој.

Истиот војник додаде дека повеќето војници се дрогираат „од досада“.

„Војна е кога постојано чекате нешто, повремено молејќи се сето тоа да заврши“, рече тој. „Кога пушев сол во копумот, не се секирав за можното лудило. Досадата е многу полоша“.

Ова не е првпат во извештај да се наведува употребата на дрога меѓу руските војници.

Во извештајот во мај, британскиот Кралски институт рече дека руските војници често се чини дека се „под влијание на амфетамини или други наркотични супстанции“ на бојното поле.

Лековите, кои често се земаат во течна форма, хемиски ги намалуваат инхибициите на војниците, овозможувајќи им да продолжат да напредуваат за време на битката дури и откако ќе бидат повредени, се вели во извештајот.

Мик Рајан, пензиониран генерал-мајор во австралиската армија и воен стратег, изјави за Ерин Снодграс од Инсајдер дека неколку земји имаат историја на снабдување на своите војници со лекови за подобрување на перформансите.

„Ова не е ништо ново, испраќањето војници напред под дејство на дрога, тоа е всушност прилично вообичаено во воената историја“, рече Рајан.

Се смета дека Русија се бори да ја одржи дисциплината и моралот“ меѓу своите војници во Украина, пишува Тајмс, бидејќи војниците реагирале на „неспособните претпоставени и големиот број жртви“.

Во јуни, Радио Слободна Европа објави дека здравствените специјалисти се загрижени „за скок на зависноста од дрога“ бидејќи илјадници војници се враќаат во Русија. Полскиот историчар Лукаш Камиенски изјави за новинската организација дека „наркоманијата меѓу војниците има долга историја“.

За некои војници, рече тој, „таквото самолекување често е единствениот начин за намалување на психолошкиот товар на борбата и ужасите на војната“.

За други војници, излез од ужасите на војната и шанса за преживување е да „исчезнат„.

Претставниците на кримското движење на подземниот отпор Атеш известија дека руската воена полиција работи во привремено окупираниот град Џанкој на Крим, како одговор на извештаите дека некои руски војници исчезнале.

Како што објави Атеш [подземно украинско движење активно од 2022 година на окупираните територии на Украина – уред.], единиците на руската воена полиција пристигнаа во градот за да ја осигураат безбедноста на рускиот воен персонал. Причина беше исчезнувањето на голем број руски војници во градот. Во врска со ова, на сите руски војници им беше наредено да се движат низ градот само во групи.

Атеш го снимил и доаѓањето на група новомобилизирани војници во Џанкој, додека нивните агенти продолжуваат да работат внатре во руската армија.

Извор: Civilmedia.mk

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
СДСМ: Целото општество е во тага, сочувство за семејството на Вања

-Сите сме во тага и голема болка, целото општество и сите наши граѓани тагуваат по загубата на 14 годишната Вања. СДСМ изразува сочувство до семејството, до сите роднини, пријатели, соученици, соопшти СДСМ. „Надлежните институции, Министерството за внатрешни работи и Јавното обвинителство работеа интензивно, целосно го расветлија случајот, ги пронајдоа сторителите... Прочитај повеќе...

Спасовски: Со врзани раце и нозе, во вреќа за спиење ја ставиле во гепек

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кажа дека ова е изолиран случај и дека нема врска со јавната безбедност генерално. „Вакви конструкции коишто се пласирани во јавноста, дека било грабнато во парк и однесено на друго место воопшто не соодетсвуваат со вистината. Ова е изолиран случај, инцидентен случај кој што... Прочитај повеќе...

Шефицата на француската дипломатија и порача на Кина: На светот не му треба нова криза

Шефицата на француската дипломатија Катрин Колона денеска ја повика Кина да ги намали тензиите во Јужното кинеско море и додаде дека „на светот не му треба нова криза“. Пекинг ги засили воените вежби во стратешки важниот Тајвански теснец, а кинеската крајбрежна стража беше обвинета за малтретирање филипински рибарски чамци во... Прочитај повеќе...

Бубевски: Ја убиле во паника, решиле парите да ги бараат подоцна

Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје, Гаврил Бубевски изјави дека имаат искази за „тоа излегување од контрола за ова дејствие“, односно убивањето на 14-годишната Вања неколку часа по нејзиното киднапирање. „Нивните укажувања зборуваат дека имале некаква паника заради тоа што јавноста била целосно ангажирана во побарувањето на детето. Едниот од... Прочитај повеќе...

Автомобил експлодира во близина на трговски центар во Белград

Утрово во близина на трговскиот центар во Бањица во Белград се случила експлозија, објави нова.рс. Засега не е познато како дошло до експлозијата, ниту дали има повредени. Случајни минувачи јавуваат дека се слушнала силна детонација, а во овој дел од градот е видлив црн чад, јавуваат српските медиуми. Прочитај повеќе...

Спасовски: Целта на грабнувањето на Вања било да се извлечат пари од мајката, за движењето на Вања дојавил член на семејството

Министерот за надворешни работи Оливер Спасовски, на прес-конференцијата во врска со двојното убиство, кажа дека лицето во бегство е убиецот на Вања Ѓорчевска, а информациите кога оди сама на училиште ги добил од нејзиниот татко. „Во координација и водство на ЈО во текот на изминатата ноќ беа пронајдени телата на двете лица. Иако завршницата не […] Прочитај повеќе...

Од 2024 година нови правила за пензионирање во Србија: Жените ќе мора да работат подолго, има два начини да го избегнат тоа

Од јануари следната година, односно за околу еден месец ќе стапат на сила новите правила за пензионирање во Србија. Така, на пример, жените ќе треба да работат два месеци подолго од годинава, а најрано ќе можат да се пензионираат на 63 години и осум месеци. Сепак, постои начин да се избегнат новите правила, но под […] Прочитај повеќе...

Цените на нафтата во светот продолжуваат да паѓаат

На светските берзи минатата недела цената на нафтата падна за речиси два отсто бидејќи трговците се скептични за намалувањето на производството од страна на членките на ОПЕК и затоа што е можен натамошен пад на побарувачката поради слабоста на економијата. На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела падна за 2,1 отсто – на 78,88 […] Прочитај повеќе...

Со новиот пакет мерки пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните 5 месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари на своите сметки. По 3.000 денари секој месец. Македонските пензионеришто имаат пензии од 14.000 до 16.000 денари добиваат по 2.000 денари месечно односно 10.000 денари. „Оние пензионери со пензија од 16.000 до 19.000 денари добиваат […] Прочитај повеќе...

Хоророт доби ново поглавје: Медиумите пишуваат за причината за бруталното убиство на Вања (14)

Целиот регион го потресе веста дека е пронајдена мртва Вања Горчевска (14) по која Балканот трагаше, а сега се појавија нови детали од бруталното убиство. Според медиумите Вања била киднапирана со намера родителите да и платат откуп, но дека била убиена набрзо откако била киднапирана. Откако продолжила потрагата по неа, полицијата соопшти дека е пронајдено […] Прочитај повеќе...

Со новиот пакет мерки пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните 5 месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари на своите сметки. По 3.000 денари секој месец. Македонските пензионеришто имаат пензии од 14.000 до 16.000 денари добиваат по 2.000 денари месечно односно 10.000 денари. „Оние пензионери со пензија од... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Цените на нафтата во светот продолжуваат да паѓаат

На светските берзи минатата недела цената на нафтата падна за речиси два отсто бидејќи трговците се скептични за намалувањето на производството од страна на членките на ОПЕК и затоа што е можен натамошен пад на побарувачката поради слабоста на економијата. На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела падна за... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Од 2024 година нови правила за пензионирање во Србија: Жените ќе мора да работат подолго, има два начини да го избегнат тоа

Од јануари следната година, односно за околу еден месец ќе стапат на сила новите правила за пензионирање во Србија. Така, на пример, жените ќе треба да работат два месеци подолго од годинава, а најрано ќе можат да се пензионираат на 63 години и осум месеци. Сепак, постои начин да се... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната Комисија за Енергетика во текот на утрешниот ден стандардно ќе ја утврди новата цена на горивата која ќе важи во следните 7 дена. Во моментов нафтата од типот брент се продава 79 долари за барел, што е намалување во однос на претходниот ден. Во Македонија актуелните цени се следни:... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Русија повторно е меѓу петте најдобри извозници на жито во ЕУ

По година и пол, Русија се врати меѓу првите пет извозници на жито во Европската унија, бидејќи имаше максимален обем на откуп од март минатата година. Ова се наведува во статистичките анализи на Евростат. Во септември, Европската унија нагло го зголеми увозот на руско жито за 22 отсто месечно и... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy