„Само благодарение на овој рецепт повторно застанав на нозе, а тоа не можев да го замислам од силните болки“

Патам од артритис и постојано се соочувам со болки во зглобовите кои понекогаш ме спречуваат дури и да станам од кревет, ја започнува својата исповед жена која сакала да остане анонимна.

Таа го открива рецептот кој и го олеснил животот, а ние ви го пренесуваме.

Состојки: 1 модар патлиџан; 1 литар вода

Подготовка:

Измијте го модриот патлиџан, исечете го на кругови и ставете го во врела вода. исклучете го шпретот и оставете така додека водата не се излади и потоа одвојте 750 мл од течноста и ставете ја во фрижидер. Оваа мешавина внатрешна употреба, односно за пиење.

За екстерна употреба направете го следново:

Во 250 мл од течноста која претходно сте ја сочувале додајте 50 мл маслиново масло и таа мешавина ставете ја во фрижидер.

Начин на користење:

-250 мл испијте наутро и нанесете уште на болното место
-уште по 250 мл испијте пред ручек и пред вечера

После неколку дена користење на овој природен лек, наводно, болките ќе исчезнат.