Се одржа 4-тата меѓународна конференција за спречување на перење пари и финансирање тероризам, на тема: „НОВИТЕ РЕСТРИКТИВНИ МЕРКИ – ЕФЕКТИ И ИСКУСТВА ОД РЕГИОНОТ“

Во средата, 15 јуни, 2022 година, беше означено успешно завршување на 4-тата меѓународна конференција за спречување на перење пари и финансирање тероризам.

Целта на настанот беше кревање на свест за влијанието на новите рестриктивни мерки, со споделување на ефектите и искуствата од регионот врз напорите за AML и CFT од страна на владите и приватниот сектор, трендовите на развојот на глобалната финансиска регулатива и врската помеѓу усогласеноста на истите.

Конференцијата беше отворена од страна на Славица Грковска, заменик претседател на Владата задолжен за политики за добро владеење, која се приклучи од Естонија.

„Сакам да се заблагодарам за можноста да се обратам на оваа конференција за спречување на перење пари и финансирање тероризам, прашања кои се од исклучително значење, каде сите треба да работиме заедно. Како клучен предуслов, за успешна борба на темата, сакам да потенцирам дека е дигиталната трансформација на општеството на што интензивно работиме, со поддршка и во соработка со естонскиот центар за дигитализација и САД, каде овој меморандумот потпишан помеѓу естонскиот центар, САД и нашата Влада, дава основа за прилично интензивни активности за подобрување на процесите на дигиталната трансформација.“ – изјави Гроковска.

Преку три панел дискусии, учесниците добија можност да се запознаат со најдобрите меѓународни практики во согласност со барањата на локално ниво, идентификување високоризични клиенти и соодветно следење и откривање на сомнителни трансакции.

На првиот панел – „НОВИ ТЕХНОЛОГИИ И БОРБА ПРОТИВ ПЕРЕЊЕ ПАРИ“, модериран од страна на Љубица Пендароска, експерт за сајбер безбедност, беа вклучени говорниците Александар Вујиќ, Управа за финансиско разузнавање на РСМ, Дијана Рикаловска, CAMS, Оддел за AML и усогласеност во Шпаркасе Банка АД Скопје и Душко Гошевски, консултант, адвокат и комисионер во Комисијата за хартии од вредност на РСМ. Беше опфатена крипторегулацијата и борбата против перењето пари и финансирањето на тероризам и Препорака 15 – нови FATF технологии: регулатива, закон, вести и заштита.

Овде, Пендароска нагласи:
„Новите технологии се многу важни и нераскинливо поврзани со борбата против перењето пари и финансирањето тероризам. На панелот се обидовме да дадеме одговор на прашањето: Како да се обезбеди заштита во услови кога постојано преку новите технологии и преку новите валути, сме изложени на различен вид на ризици?“

Панел 3 ги опфати FATF ПРЕПОРАКИТЕ 24 и 25: „Транспарентност и корисна сопственост на правни лица и правни аранжмани и нов закон за потекло на имотот“, каде говореа: Глигор Пандиловски, (Стопанска банка АД Скопје), Маријана Наумовска (Централен регистар на РСМ), Драгана Биковска, (Влада на РСМ – Советник на Заменик на Претседателот на Владата задолжен за политики за добро владеење) и Илина Гаревска Илиевска, (Виш проектен директор, овластен специјалист за спречување перење пари (CAMS) во Советот на Европа).
За крај, Ивановска Стојановска од НБРМ изјави:

„Се надевам дека ќе имаме уште многу вакви конференции, кои се потребни затоа што самата материја во однос на AML и CFT бара континуирано следење на честите промени, каде се јавува потребата за дискусија и дебата.“

На конференцијата учествуваа експерти од областите на управувањето, правото, економијата, новите технологии, сајбер безбедноста и образованието. Истата, онлајн собра 70-тина партиципиенти од сите институции, како што се банките, осигурителните компании, приватните и јавните компании и организации и сите заинтересирани страни кои работат или сакаат да работат во усогласеност.

Ова ја заокружи 4-тата меѓународна конференција за спречување на перење пари и финансирање тероризам, во организација на првата македонска банкарска академија – АБИТ и германскиот институт ХАЈДЕЛБЕРГ во Скопје. На затворањето на конференцијата, беше најавено она што следи, а тоа е 5-тата меѓународна контролинг конференција, закажана за 28 јуни, на тема: „Предизвици во контролингот: Одржливост | Нови бизнис модели | Трансформација | Криза“.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk

Соопштение на СДСМ: Мицкоски денеска беше фатен како режира крваво сценарио со неговите коалициски партнери, сакаше да ја втурне цела земја во хаос. Не успеа. Затоа очајно бега од одговор, погледнете. Прочитај повеќе...

Директорот Зуди Енузи е разрешен од позицијата вршител на должност на јавното претпријатие Комунална Хигиена.ж, соопштија локалните власти во Скопје. Градот Скопје како град на соживот и солидарност не смее да биде центар на насилство и пресметки со огнено оружје и креирање меѓуетнички тензии меѓу нашите сограѓани. Политиката зема замав... Прочитај повеќе...

фејсбук статус на Марјан Забрчанец: Нов фејл за пироманите Мицко и Димче. Си измонтираа тепачка меѓу себе со луѓе од нивниот коалиционен партнер Алијанса. За потсетување, Мицко објави опозициска коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и Алијанса. Денешниов наводен wannabi убиец на Мицко да ти бил брат на функционер на Алијанса кој трчаше... Прочитај повеќе...

– Лагите на Мицко повторно на дело откриени! Специјалната единица на МВР реагирала веднаш и не дозволила ситуацијата да ескалира! Руските пари шират дезинформации во преголем обем!, пишува Црна бурнарка на твитер. Лагите на Мицко повторно на дело откриени! Специјалната единица на МВР реагирала веднаш и не дозволила ситуацијата да... Прочитај повеќе...

Демократската унија за интеграција најостро ги осудува инцидентите на антиевропските протести поттикнати од проруските елементи во нашето општество, вклучително и сценариото што вечерва беше реализирано на плоштадот Скендербег во Скопје. Инцидентот меѓу активистите на ВМРО, ЛЕВИЦА и Алијанса не може да не се смета за однапред смислен и изпланиран од... Прочитај повеќе...

Република Северна Македонија и Албанија заслужија почеток на преговори со ЕУ, смета српскиот претседател Александар Вучиќ. Тој во интервју за Сител Телевизија, изјави дека со години наназад ја е сведок на состојбите и искрената борба на двете држави во обид да ги почнат пристапните преговори со Унијата. Република Северна Македонија... Прочитај повеќе...

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, вечерва на Сител ги повика македонските граѓани, разумно да ги постават работите, бидејќи само така ќе сфатат што добиваат, а што може да изгубат со почеткот на преговорите со Унијата. Вучиќ посочи дека европскиот пат е тежок, но напредокот на земјата ќе биде од... Прочитај повеќе...

Претседателот на Србија Александар Вучиќ, во интервју за ТВ Сител рече дека Премиерот Ковачевски жестоки ги бранел позициите на Република Северна Македонија на Самитот во Брисел . ,,Јас можам да посведочам на искрената борба на Ковачевски во Брисел за својата земја и својот народ”, рече Вучиќ. Вучиќ посочи дека следи... Прочитај повеќе...

Вчеравечер во 00.45 часот во Полициската станица Центар, 43-годишна жена од Скопје пријавила дека врз нејзината малолетна ќерка била извршена обљуба од нејзин малолетен другар. Од МВР велат дека се преземаат мерки за расчистување на случајот. Прочитај повеќе...

Спасовски објави видео од насилството од синоќа извршено кон полициските службеници – апелира вечерва протестите да бидат мирни. – Апелирам до сите граѓани кои сакаат да изразат незадоволство преку протест, тоа право да го искористат на демократски начин и притоа да не дозволат да бидат изманипулирани како што беа некои... Прочитај повеќе...

Нов силен пад на нафтата на светските берзи

Цените на нафтата се лизнаа за повеќе од 6 долари за барел во средата поради притисокот на американскиот претседател Џо Бајден да ги намали зголемените трошоци за гориво, вклучително и притисокот врз големите енергетски фирми во земјата да помогнат на граѓаните за време на врвот на летната потрошувачка. Утринава фјучерсите на американска сирова нафта Вест […] The post Нов силен пад на нафтата на светските берзи appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Добра вест: Јунската пензија ќе се исплаќа предвреме – еве од кога

На денешната седница беше усвоена и Информацијата за исплата на пензии за месец јуни 2022 година, со задолжување на Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.6.2022 година. Со овие препораки деловните банки ќе обезбедат пензионерите да може да располагаат со јунските […] The post Добра вест: Јунската пензија ќе се исплаќа предвреме – еве од кога appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Денеска нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денес треба да ги утврди новите цени на горивата. Според светските берзи нафтата во моментов се продава за 114 долари по барел од типот брент. Според последните корекции во моментов цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 111.5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 се точи за 113,5, додека пак ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се […] The post Денеска нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Преку ноќ се случи силен пад на цените на нафтата на светските берзи, биткоинот уште повеќе тоне

Цената на нафтата на лондонскиот пазар утринава изнесува 113 долари, што е значителен пад во однос на претходните денови кога цената беше 121 долар за барел. Пазарот на криптовалути од утрово е во минус. Цената на биткоинот денеска падна на 18.303 долари, за прв пат од декември 2020 година. Цената на пченицата од утрово е […] The post Преку ноќ се случи силен пад на цените на нафтата на светските берзи, биткоинот уште повеќе тоне appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Поскапува дизелот за два денари по литар, сега ќе изнесува 109,5 денари

Цената на дизелот од ноќеска на полноќ се зголемува за 2 денари за литар, а на бензините останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 111.5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 за 113,5, додека пак ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе се продава за 109,5 денари. Цената […] The post Поскапува дизелот за два денари по литар, сега ќе изнесува 109,5 денари appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

МИТОВИ ЗА СЛАБЕЊЕТО – Теориите за слабеење се едно, а практиката е сосема друго

Слабеењето е честа тема за која се пишува многу и може да се изгубиме во сите тие теории. И покрај се што знаеме за оваа тема, се чини дека сепак веруваме во митови кои се далеку од вистината. Ќе се обидеме да ви ги објасниме четирите најчести митови и да ја претставиме вистината и со... Прочитај повеќе Чланак МИТОВИ ЗА СЛАБЕЊЕТО – Теориите за слабеење се едно, а практиката е сосема друго се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Три хороскопски знаци кои се плашат од љубовни врски

Некои луѓе се плашат од партнерства и не сакаат да влезат во трајна врска, а причините за тоа можат да бидат различни и да се движат од желба да не бидат повредени до несакање да се откажат од својата слобода. Сепак, некои хороскопски знаци се повеќе склони кон такво однесување од другите. Стрелец Стрелците се... Прочитај повеќе Чланак Три хороскопски знаци кои се плашат од љубовни врски се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Совршено јадење за викенд: Најмеки и највкусни кифлички со свежо сирење

Одлична идеја за јадење за време на викендите. Со едноставни намирници и малку ангажман, сè уште не сте го пробале. Вие и вашето семејство ќе уживате во овие кифлички. Состојки за тесто: 250 гр мазно брашно 3 лажички прашок за пециво 125 гр урда 50 мл млеко 50 мл масло 1 лажица сол 1 белка... Прочитај повеќе Чланак Совршено јадење за викенд: Најмеки и највкусни кифлички со свежо сирење се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Начинот на кој се тушираш е прв знак КАКВА СИ ВО КРЕВЕТ

Делот од телото што прво го миете при туширање наводно кажува многу за тоа какви сте во кревет. Ако не сте сигурни или не се осмелувате да го прашате партнерот за вашите сексуални вештини, сега можете да проверите. Градите Ако прво го измиете овој дел од телото, вие сте практична и многу директна личност. Удобноста... Прочитај повеќе Чланак Начинот на кој се тушираш е прв знак КАКВА СИ ВО КРЕВЕТ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ЅВЕЗДА НА МНОГУ ДИЕТИ – Пиперката е полна со витамин Ц, многу е хранлива и ви помага брзо да ги видите првите резултати

Ригорозните диети и режими можат да бидат исцрпувачки, ризични за здравјето, но и да даваат само краткорочни резултати кога станува збор за слабеење. нутриционистите советуваат урамнотежена и разновидна исхрана со многу свежо овошје и зеленчук, а еден зеленчук е ѕвезда на многу диети. Тоа е пиперка! Зеленчук кој содржи висока содржина на вода, но и... Прочитај повеќе Чланак ЅВЕЗДА НА МНОГУ ДИЕТИ – Пиперката е полна со витамин Ц, многу е хранлива и ви помага брзо да ги видите првите резултати се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...