Се сретна или не Рене Троказ со Мицкоски?

Францускиот специјален претставник за Западен Балкан јавно ја најави средбата со лидерот на опозицијата, но нема никаква информација дали таа навистина се случила

Специјалниот пратеник на Франција за Западен Балкан, Рене Троказ, изгледа дека замина од неколкудневната посета на Македонија без да се сретне со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Барем немаше такви информации ни од француски, ни од вмровски извори.

Троказ во Скопје разговараше со претседателот Стево Пендаровски, со тројца вицепремиери (Фатмир Битиќи, Бојан Маричиќ и Славица Грковска) со министрите за надворешни работи и одбрана, Бујар Османи и Славјанка Петровска, со лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Во интервју за Сител во четвртокот, ден пред средбата со Пендаровски, Троказ рече:

„Треба да се сретнам со лидерот на опозицијата. Јас сѐ уште не сум разговарал со нив. Но секако ќе го направам тоа додека сум во Скопје. Ќе им кажам дека ние имаме еден јазик за секого. Немаме двојни стандарди и двоен јазик. Тоа е едека македонија ја има судбината во свои раце. Ова не е само должност на владата да ја движи земјата напред, туку и на сите политички сили кои се претставени во Собранието. Ова не е нешто само за владата, туку и за мејата. И ова ќе им го кажам кога ќе се сретнеме вечерва“, одговори специјалниот француски пратеник на прашањето што му кажеле од опозицијата на неговите средби.

Троказ уште рече: „Знам дека францускиот предлог беше критикуван, не од сите, туку од некои. Ајде да размислиме дали би било подобро овој предлог да го нема? Без него, ситуацијата би била целосен ќор-сокак. Гледаме дека сега има потешкотии. Ја разбираме чувствителноста, но сега треба да продолжите напред. Сакаме да помогнеме и да почитуваме. Ние не сме Македонци, ние сме пријатели на Македонија и не можеме да зборуваме во име на нашите македонски партнери и пријатели, но мислиме дека треба да се движиме напред, политички и институционално, да ги надминеме овие тешкотии и силно да тргнете по европскиот пат“, нагласи францускиот дипломат.

Според него целта – членство во ЕУ во 2030 година е возможна „ако има заедничка желба од двете страни. Вие имате домашна задача, ЕУ треба да ви помогне. Но, сѐ е возможно кога има желба“.

Дали се остварила средбата на Рене Троказ со Христијан Мицкоски, која самиот француски претставник ја најави, не е јасно. Можеби била одржана, но за неа било решено да нема јавни соопштенија (таква вест нема ни на веб-страницата на ВМРО-ДПМНЕ, ни на Твитер профилот на Троказ, на кои се објавуваа фотографии и вести за другите состаноци во Скопје).

А можеби средбата на Троказ и Мицкоски била откажана на нечие барање, поради ваква или онаква причина. Но самиот Троказ јавно ја најави, па не е јасно зошто би се криела ако се случила. Освен ако нешто се договорило што не треба да го знае јавноста. Или поминала непријатно.

На 18 ноември, во саботата, Троказ имаше средби во Приштина.

Франција го назначи дипломатот Рене Троказ за специјален пратеник за Западен Балкан на 30 септември. Министерството за надворешни работи рече дека ова назначување кореспондира со зголемениот ангажман на Франција во регионот поради зголемените врски на Западен Балкан со Европската унија.

Според соопштението објавено тогаш, улогата на специјалниот пратеник на Париз ќе ги опфати клучните прашања во регионалната политика, усогласувајќи се со европските и американските колеги. Троказ ќе ги надгледува и иницијативите за регионална соработка, особено Берлинскиот процес, меѓу другите одговорности.

Троказ претходно служеше како генерален конзул на Франција во Ерусалим и беше на функцијата амбасадор на Франција на Кипар. Тој, исто така, имаше различни улоги во Министерството за надворешни работи и Министерството за Европа.

Троказ е петтиот западен пратеник назначен за Западен Балкан. Во моментов, Габриел Ескобар, заменик-помошник државен секретар на Соединетите Држави, служи како американски специјален пратеник, додека Стјуарт Пич го претставува Обединетото Кралство како британски специјален пратеник. Мирослав Лајчак делува како специјален претставник на Европската унија за дијалогот Косово-Србија и други прашања за Западен Балкан. Претставник на Германија за регионот е Мануел Сарацин. (Н.В.)

Извор: Nezavisen.mk

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Киднапирано 2-годишно дете на улица во Австралија

Во тек е масовна потрага во Австралија по двегодишно момче кое било киднапирано на улица. Полицијата на Нов Јужен Велс издаде итна тревога до јавноста откако Џекс Вилсон бил киднапиран во пристаништето Кофс кратко по 14 часот по локално време. Полицијата соопшти дека го однеле маж и жена. „Тие тргнаа... Прочитај повеќе...

Германците не се задоволни од Шолц, покажува анкета

Германците покритички од кога било гледаат на работата на владејачката коалиција. Угледот на канцеларот Олаф Шолц падна на рекордно ниско ниво. Германскиот АРД спроведе истражување кое покажа дека само 17 отсто од Германците се задоволни од работата на германската влада. Ова особено влијае на канцеларот Шолц. Само 20 отсто од... Прочитај повеќе...

Израелската армија пронашла оружје и тунел под универзитетот во Газа

Израелската армија денеска соопшти дека пронашла оружје и тунел под Универзитетот Ал Азар во Газа. Наведено е дека тунелот, од зградата на универзитетот до блиското училиште, е долг еден километар. Армијата тврди дека пронашла контролна соба на палестинската организација Хамас, со камери, телефони и оружје, во близина на болница во... Прочитај повеќе...

Пешак се здоби со тешки повреди по удар од автомобил во Гостивар

Возило управувано од 70-годишник удруи во малолетен пешак од селото Речане. Според информациите од полицијата, несреќата се случила денес во 11 часот на улицата ЈНА во Гостивар. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил пешакот, констатирани во Општата болница Гостивар . Извршен бил увид. Прочитај повеќе...

Пензионерка нападната во Автокоманда по расправија

Р.С.(78) од Скопје пријавила во полицијата дека вчера околу 17.00 часот на подрачјето на Автокоманда била физички нападната од женско лице. Според пријавеното, на нападот претходна расправија. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, извести МВР во дневниот билтен. Прочитај повеќе...

Македонец за претседател на Собранието, пропадна мантрата на ДПМНЕ за наводната албанизација

Како што е случај со ВМРО ДПМНЕ, со години шират само лажни информации, правејќи неболуозни изјави со цел да створат омраза помеѓу граѓаните а притоа градат поени на криминал, шпекулации и невистини. ДПМНЕ со години ја трасира мантрата за албанизација којашто предизвикува само недоразбирање помеѓу граѓаните но за жал повеќе и од очигледно е дека […] Прочитај повеќе...

Чупеска: Мицкоски во кратки црти да раскаже каква заедничка платформа договараа со Палчо

Мицковски имал информации и докази, што точно ќе овозможат да се открие вистината за трагичните настани кои се случија во земјава каде се убиени две лица?! И сеуште ќути и не ги споделува со релевантните служби кои се задолжени за спроведување на истрагата, а ќе ги обелоденел за неколку месеци?!? Невероватно што се чоеков може […] Прочитај повеќе...

Во 2028 година Македонија ќе биде членка на ЕУ?

Македонија ќе стане членка на Европската униија во 2028 година. Ова го изјави вчера премиерот Димитар Ковачевски во интервју за „360 степени“ на МРТ1. Ковачевски рече дека во следниот мандат ќе биед влезот во ЕУ, односно до 2028 година. Тој е убеден дека победник на изборите ќе биде СДСМ и коалицијата. -На претседателските избори на […] Прочитај повеќе...

Оваа идеја ги надминува сите очекувања: Швеѓаните сфатија како бесплатно да ги загреваат куќите

Екологијата се повеќе го стекнува своето заслужено место, а земјите од Скандинавија секако се водечки. Затоа, не треба да чуди што Шведска наскоро би можела да стане број еден еколошка земја. Имено, нивните идеи се иновативни, а нивните трикови за конзервација надминуваат се. Грејната сезона трае долго, некои користат дрва, некои гас, а некои верувале […] Прочитај повеќе...

„Прекумерниот девизен курс ги поскапи швајцарските стоки и услуги во странство“ Франкот најсилен во однос на еврото од 2015 година

Еврото падна на најниско ниво во однос на швајцарскиот франк во повеќе од осум години, бидејќи играчите на пазарот очекуваат Европската централна банка (ЕЦБ) брзо да ги намали каматните стапки по налудничавите коментари на нејзините официјални лица и поповолните економски податоци. Еврото падна на 0,9404 франци, што е најниско ниво откако швајцарската народна банка ја […] Прочитај повеќе...

Годишната стапка на инфлација во Германија во ноември беше потврдена на 3,2 отсто

Годишната стапка на инфлација во Германија падна на 3,2 отсто во ноември од 3,8 отсто во октомври, во согласност со претходната проценка. Ова денеска го потврди германската федерална статистичка служба Дестатис. Инфлацијата во Германија во ноември беше најниска од јуни 2021 година. „Стапката на инфлација ослабе петти месец по ред“,... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Рускиот приход се зголеми

Приходите на рускиот буџет од јануари до ноември, според прелиминарните проценки, се зголемени за 4,8 отсто на годишно ниво на 25,96 трилиони рубљи. Ова денеска го соопшти Министерството за финансии на Русија. Приходите од нафта и гас за првите 11 месеци од оваа година се намалени за 22,8 отсто на... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Централната банка на Индија ја задржа референтната каматна стапка

Централната банка на Индија (РБИ) денеска објави дека одлучила да ја задржи референтната каматна стапка на 6,5 отсто, петти пат по ред. Глобалниот раст забавува, но индиската економија покажува отпорност на светските настани бидејќи економијата на земјата порасна за 7,6 отсто на годишно ниво во вториот квартал од фискалната 2023/24... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Во октомври значително зголемување: Зголемена вредноста на увозот на руска стока во Америка

САД во октомври увезле стоки од Русија во вредност од 274,4 милиони долари, што е значително зголемување од 252,3 милиони долари во септември, покажуваат податоците на американското биро за попис, кое собира податоци за населението и економијата на САД. Во извештајот се наведува дека извозот на американски стоки во Русија... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

„Прекумерниот девизен курс ги поскапи швајцарските стоки и услуги во странство“ Франкот најсилен во однос на еврото од 2015 година

Еврото падна на најниско ниво во однос на швајцарскиот франк во повеќе од осум години, бидејќи играчите на пазарот очекуваат Европската централна банка (ЕЦБ) брзо да ги намали каматните стапки по налудничавите коментари на нејзините официјални лица и поповолните економски податоци. Еврото падна на 0,9404 франци, што е најниско ниво... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy