Шаховскиот клуб АЛКАЛОИД ќе учествува на Светскиот сениорски екипен шампионат за ветерани за 2023 година

Најсилното шаховско натпреварување за сениори/ветерани во светот, чија организација од страна
на Светската шаховска организација (ФИДЕ) е доделена на Шаховската федерација на Македонија,
ќе се одржи од 18 до 29 септември, во хотел Изгрев (Струга).

Согласно турнирскиот правилник, на Светското екипно првенство за сениори имаат право да
учествуваат репрезентации и шаховски клубови, предуслов е да сите играчи од една екипа бидат
во соодветната возрасна категорија и регистрирани во иста земја. Македонскиот лидер и
најуспешен клуб Алкалоид го пријави своето учество во категоријата на екипи со играчи постари
од 50 години, со просечен рејтинг на екипата (се пресметува како просек од првите четири играчи)
од 2436, а во екипата се вклучени врвните македонски велемајстори и долгогодишни членови на
клубот (долги години носители и на државната репрезентација):

 Кирил Георгиев, супервелемајстор (највисок рејтинг 2725 во Блиц шах), носител на медал од
светски шампионати (светски јуниорски шампион), еден од ретките кој во меч го победил
поранешниот светски шампион Гари Каспаров

 Тајко Недев трикратен државен шампион, освојувач на сребрен медал за поединечен
резултат на Европско Екипно првенство 2003 година, поранешен најпрво член а потоа и
селектор на државната репрезентација

 Влатко Богдановски седумкратен државен шампион, долги години столб на државната
репрезентација, поранешен член а потоа и селектор на женската сениорска репрезентација
 Звонко Станојоски шестократен и актуелен државен шампион, фронтмен и прва табла на
државната репрезентација на последната Шаховска Олимпијада во 2022 година
 Роландо Кутиров, двократен државен шампион, поранешен најпрво член а потоа и селектор
на државната репрезентација

 Драгољуб Јаќимовиќ двократен државен шампион и освојувач на златен медал за
поединечен резултат на Шаховската Олимпијада 2000 година поранешен најпрво член а потоа
и селектор на машката сениорска репрезентација.

Мошне добро познати на спортската јавност, шахисти кои дале исклучителен придонес во развојот
и резултатите на македонскиот шах а во составот на репрезентацијата несебично и посветено ги
бранеле боите на националната репрезентација на многу шаховски Олимпијади и Европски и
државни екипни првенства. Kако долгогодишни членови на Алкалоидовата екипа се носители на
25 екипни шампионски титули (од кои 11 се во континуитет вклучително и овогодинешната) !
Алкалоид важи за еден од најпознатите европски шаховски клубови, континуирано под
спонзорство на фармацевтскиот гигант преку четири децении, европски шампион од 2016 и
вицешампион од 2017 година, за кој настапуваа врвни шаховски велемајстори вклучително и
актуелниот светски шаховски шампион Динг Лирен од Кина.

Ова прво учество на Алкалоид на светски екипен сениорски шампионат е нов мотив и предизвик,
желба повторно да се постигне резултат со кој македонската шаховска и севкупната спортска
јавност ќе се гордее. Познавајќи го аналитичкиот и победничкиот дух на овој наш шаховски гигант,

да му посакаме среќа и сигурни сме дека екипата ќе ги вложи сите напори за да ја оствари
поставената целт за овој турнир – освојување на еден од медалите !

Конкуренцијата на турнирот според пријавените екипи и состави ќе биде силна. Анализата на
екипите и играчите, посебно за првите три места покажува дека за првите три места во потесен
круг ќе се борат шест екипи (рангирани и според просечниот рејтинг на првите четири табли, но и
според играчите кои настапуваат) и тоа:

САД, со просечен рејтинг од 2549 е главен фаворит, во своите редови го има супервелемајсторот
Владимир Акопиан (највисок рејтинг имал 2713 во 2008 година, своевремено во светската елита
топ ТОП 10, неколкукратен светски јуниорски шампион, носител на златен олимписки медал) со
рејтинг 2602 (роден и долги години настапуваше за репрезентацијата на Ерменија) кој во 2003
година играше за екипата на Алкалоид на Европскиот клупски куп (освои 5 поени во 6 партии и
златен медал на првата табла за најдобар резултат). Интересно е што комплетната екипа на САД е
составена од мошне силни велемајстори (Грегори Каиданов, Јан Елвест, Александар Шабалов,
Игор Новиков) кои се родени и претходно настапувале за други држави.

Англија, важи за втор фаворит, со просечен рејтинг од 2467, на чија прва табла е пријавен
супервелемајсторот Мајкл Адамс (во периодот 2000-2002 меѓу топ 5 во светот, највисок рејтинг
имал 2761 во 2013 година, поранешен светски јуниорски шампион, долги години лидер на
англиската репрезентација) со рејтинг 2662. И останатите членови на екипата се велемајстори кои
порано важеле за доста силни.

Италија,со просечен рејтинг од 2438 е во групата репрезентации со Исланд и Алкалоид кои
според почетното рангирање се со приближно ист просечен рејтинг. Предводена од искусните
Давид Алберто и Микеле Годена, но и останатите членови на екипата се со изедначена снага и
секако ќе бидат предизвик на конкурентите за медал на овој светски сениорски шампионат.
Исланд, со просечен рејтинг од 2435, екипата ја предводат велемајсторите Хелги Олафсон и Јохан
Хјартарсон, но и останатите тројца велемајстори членови на екипата се со големо искуство од
многу турнири, кои веруваат во себе и силата на својата екипа.
Црна Гора, со просечен рејтинг од 2346, предводена од Велемајсторот Небојша Никчевиќ (рејтинг
2358) и со доста хомогена екипа од останати четири интернационални мајстори, добро познати и
на македонската јавност, вклучително и интернационалниот мајстор Богдан Подлесник (добро
познат и во банкарската индустрија како искусен долгогодишен менаџер) кој настапи и на тукушто
завршеното македонско државно екипно првенство.
Во секој случај светскиот сениорски шампионат ќе биде мошне интересен за следење, па сосема
е разбирливо што македонската шаховска јавност со нетрпение го чека почетокот на ова
натпреварување на кое ќе навива за своите шахисти и тоа екипата составена од членови на
македонскиот Национален сојуз на слепи шахисти, а посебно во борбата за медал ќе го бодри
својот миленик екипата на Алкалоид.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Стабилно до четврток, потоа промена – Детална прогноза за времето

Продолжува периодот на стабилно и релативно топло време со свежи утра. Во четврток и петок во попладневните часови ќе има зголемување на облачноста и услови за појава на краткотраен локален дожд претежно во западните делови од земјата. Во петок се очекува и засилен северен ветер претежно вдолж Повардарието. Прогноза за... Прочитај повеќе...

Костадиновска-Стојчевска: Би помогнале на секоја иницијатива за реконструкција на спомен куќи кои се во приватна сопственост

„За спомен куќите кои се во приватна сопственост мене би ме радувала секоја иницијатива којашто ние како Министерство за култура можеме да помогнеме. Меѓутоа, тоа е прашање на приватна сопственост“ истакна Костадиновска-Стојчевска на прес-конференцијата во Владата. Таа додаде дека имало таков случај пред извесен период кога фамилијата на еден наш... Прочитај повеќе...

Костадиновска-Стојчевска: Зголемен интересот за детска литература на македонски јазик

„Искуството од минатите годишни конкурси покажа зголемен интерес за детската литература на македонски јазик. Сакам и во оваа пригода да ги охрабрам авторите и илустраторите да го зголемат својот придонес во квалитетот на овој конкурс. Сакам да ги охрабрам и младите автори кои натаму остануваат во фокусот на нашето внимание“... Прочитај повеќе...

Министерката за култура Костадиновска-Стојчевска ги презентираше новините од конкурот за поддршка на проекти од национален интерес во културата за 2024 година

Од денес 3 октомври од 12 часот ќе биде отворен системот за електронско пријавување на конкурот за поддршка на проекти од национален интерес во културата за 2024 година. Системот за пријавување ќе биде затворен на 6 ноември во 12 часот. И оваа година електронското пријавување целосно ќе се спроведува преку... Прочитај повеќе...

Костадиновска-Стојчевска: Зголемен интересот за детска литература на македонски јазик

„Искуството од минатите годишни конкурси покажа зголемен интерес за детската литература на македонски јазик. Сакам и во оваа пригода да ги охрабрам авторите и илустраторите да го зголемат својот придонес во квалитетот на овој конкурс. Сакам да ги охрабрам и младите автори кои натаму остануваат во фокусот на нашето внимание“... Прочитај повеќе...

Запленети околу 35 метри кубни бесправно исечени дрва

Денеска (03.10.2023) полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, ОСПО-ЕБР и СВР Скопје во близина на местото Рамно, Скопска Црна Гора, запленија три камиони натоварени со околу 35 метри кубни бесправно исечени дрва. Дрвата ќе бидат предадени на ЈП „Национални шуми“ и се преземаат мерки за расчистување на случајот. Прочитај повеќе...

Костадиновска-Стојчевска: Зголемен интересот за детска литература на македонски јазик

„Искуството од минатите годишни конкурси покажа зголемен интерес за детската литература на македонски јазик. Сакам и во оваа пригода да ги охрабрам авторите и илустраторите да го зголемат својот придонес во квалитетот на овој конкурс. Сакам да ги охрабрам и младите автори кои натаму остануваат во фокусот на нашето внимание“ потенцираше министерката за култура, Бисера […] Прочитај повеќе...

Костадиновска-Стојчевска: Зголемен интересот за детска литература на македонски јазик

„Искуството од минатите годишни конкурси покажа зголемен интерес за детската литература на македонски јазик. Сакам и во оваа пригода да ги охрабрам авторите и илустраторите да го зголемат својот придонес во квалитетот на овој конкурс. Сакам да ги охрабрам и младите автори кои натаму остануваат во фокусот на нашето внимание“ потенцираше министерката за култура, Бисера […] Прочитај повеќе...

Костадиновска-Стојчевска: Би помогнале на секоја иницијатива за реконструкција на спомен куќи кои се во приватна сопственост

„За спомен куќите кои се во приватна сопственост мене би ме радувала секоја иницијатива којашто ние како Министерство за култура можеме да помогнеме. Меѓутоа, тоа е прашање на приватна сопственост“ истакна Костадиновска-Стојчевска на прес-конференцијата во Владата. Таа додаде дека имало таков случај пред извесен период кога фамилијата на еден наш добро познат уметник, посакал куќата […] Прочитај повеќе...

Костадиновска-Стојчевска ги претстави новините во Конкурсот за проекти од национален интерес за 2024 година: Ги охрабрувам авторите и младите да го зголемат својот придонес во квалитетот на овој конкурс

Од денес 3 октомври од 12 часот ќе биде отворен системот за електронско пријавување на конкурот за поддршка на проекти од национален интерес во културата за 2024 година. Системот за пријавување ќе биде затворен на 6 ноември во 12 часот. И оваа година електронското пријавување целосно ќе се спроведува преку националниот портал за Е-услуги. Техничките […] Прочитај повеќе...

5,8 отсто повисоки пензии – Парите легнаа на сметките на пензионерите

Повисоката септемвриска пензија беше исплатена во редовниот рок. Некои банки веќе ја ставија пензијата на располагање и предвремено. Начинот на исплата на пензијата се врати редовниот начин на исплата наместо предвремената исплата на пензијата воведена поради прогласувањето на пандемија во државата и донесените мерки за заштита од корона вирусот. The post 5,8 отсто повисоки пензии – Парите легнаа на сметките на пензионерите appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нови цени на горивата во Македонија

Од денес горивата се точат по следните цени: моторен бензин „евросупер БС-95“ – 86,00 (денари/литар) моторен бензин „евросупер БС-98“ – 88,50 (денари/литар) дизел-гориво „евродизел БС (Д-Е V)“ – 86,00 (денари/литар) масло за горење екстра-лесно 1 (ЕЛ-1) – 85,00 (денари/литар) „мазут М-1 НС“ – 48,660 (денари/килограм) The post Нови цени на горивата во Македонија appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Мексико ја престигна Кина

Кина повеќе не е најважниот надворешно трговски партнер на Америка, туку Мексико е, според американските статистичари. Трговската размена меѓу двете земји достигна 263 милијарди долари во првите четири месеци од оваа година, што претставува 15,4 отсто од надворешната трговија на САД. Кога Кина се приклучи на Светската трговска организација во... The post Мексико ја престигна Кина appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 14.09.2023 година и со тоа малопродажната цена ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 92,50 ден/лит. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР... The post Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст

Цените на нафтата на светскиот пазар денеска се во пораст и суровата нафта „брент“ првпат од почетокот на годинава достигна цена од 93 долари за барел. Меѓународната агенција за енергија (МААЕ) објави дека доброволното продолжување на дневните ограничувања за производство на нафта од страна на Саудиска Арабија и Русија ќе... The post Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy