Шпионски работи

Таман помислив дека ќе стивне, но, Јавноста (што и да значи тоа денес во услови на целосна нејзина деконструкција и отсуство на било каква структура, а уште помалку делибартаивност – што би рекол Хабермас), сепак, таа наша Јавност, сеуште се бави со Џокејот.

Нема збор дека е тој е контроверзен, но, во трката за сензационализам веќе постанува едно “општо место”, likeable subject, тема во коа буквално секој може да си се замислува дека е James Bond 007, или посмешно : Sherlock Holmes!

Па така, секој си има свое “разузнавачко” мислење, секој сака да си каже, да води дебати, емисии за тоа да спрема, да дебатира… Ете ме и мене со еден скромен допринос во таа смисла, неможејќи да се се воздржам заради атрактивноста на шпионските работи.

Прво, од она што го гледам и слушам, човекот комотно си живее на Европска територија, па дури во Германија си купил имот, бил таму уапсен, а потоа и ослободен! Пуштен слободно да си јава. Додека Украина сеуште го бара заради сомнение за сторено кривично дело.

Но, моето “разузнавачко око од Али Екпсрес “, увиде еден трик – трикот е во тоа што никој, ама баш никој, не го испорачува!

Затоа се прашувам – зошто е тоа така ? Хммм

Чудни се и прикриени, мили мои, но и значително мистериозни се, активностите на разузнавачите во сите земји! Па и кај нас. Поготово, кога е во прашање националната безбедност и националниот интерес. Да не се такви немало да бидат Р А З У З Н А В А Ч К И тие служби, туку би биле “служби за општи работи”, за ова или за она…. Но тие тоа не се, туку се занимаваат со сособено деликатна и сензитивна работа – народски кажано со шпионски работи, а шпоинските работи знаеме сите изискуваат високо ниво на дискерција и тајност!

Кога некоја нивна активност ќе излезе во јавноста, веројатно и затоа, предизвикува голем интерес и таласање, но, тука не завршува работата на службите тие и понатаму играат, само прашање е кои служби како играт и за чив интерес?

И веднаш да се запрашаме – во чив интерес е јавноста да се бави со македонското разузнавање? Во чив интерес е , тајната собраниска седница да стане јавно достапна и зошто, Ве молам ?

Инаку, целосно се сложувам дека случајот со Џокејот ја загрозува до некаде националната безбедност – но, никао не како случај сам по себе – како лик и дело на Онишченко, туку повеќе како “симптом – случај” кој на многу чуден начин протече во јавноста и како овој случај се тркала еве веќе 10тина дена… Е токму ова протекување, исто како и многу други протекувања (да не ги набројувам ги има многу) укажуваат на попустливоста на безбедносниот сектор во делот на (не)професионалноста на поединци кои се суште дел од тој систем. Веројатно како резултат на чувеното “пост-груевистичко помирување”.

Затоа, за разумните и демократските сили во земјава тоа би бил особено загрижувачки аспект поврзан со шпионските работи, или просто кажано – кои се “разузнавачите” кои оддаваат класифицрани податоци и повторно, зошто и со каква цел го прават тоа ?

Република Северна Македонија е НАТО членка и дел од партнерските земји кои се спротиставуваат на руската агресија врз Украина. И по којзнае кој пат, да повториме, со самото тоа стануваме цел особено на хибридни напади на спротивната страна чија цел е разнишување на институциите и разнишување на чувството на безбедност на граѓаните – а во хибридните закани спаѓаат и пропагандните војни, но и интервенциите и моделирањето на јавното мислење, како со оваа актуелнава тема например. Ми се чини дека фрлена е јадица со сластен плен за Јавноста. Токлку сластен што ќе го тркаламе до бесвест, до мера да секој пред кооперација ќе се бави со разузнавување , до мера сите да поверуваме дека разузнавањето во државава е за никаде. Но дали е така ?

Прво, убедена сум дека треба да сме особено внимателни и да не се лизгаме на тенок мраз кога ваквите закани веќе ни стануваат се секојденвие – односно, малку да бидеме мудри околу провокациите; Второ, шпионските рецидивизми од авторитарната епизода – читај груевистичките инсталации би требало да поминат безбедносно сертификациона ревизија – зато што очигледно е дека “одаваат државни тајни” ; трето, на мала врата уште се тера кампања за наводен надзор на службите од граѓанските организации – што е тотална будалаштина Другар(к)и. Смислата на разузнавањето е токму во тајните оперативни дејствија и во класификацијата на податоците, а не е во јавните расправи, ве молам! И самиот Хабермас (кралот на јавните расправи и на делиберативната јавност) би се сложил со ова!!!
На крајот на краиштата, потенцирање дека Онишченко е на црната листа на САД неможе да биде одлучувачки аргумент во оваа приказна, затоа што имаме ние и други наши граѓани, кои се исто така на црната листа на САД, што не е никаков основ за нивно некакво процесуирање во државата, а за јавноста наша не се интересни, нели ?!

Оттука, да се обидеме да ги проблематизираме суштинските прашања на оваа тема, а не да лапаме отрови, да не изгираваме циркуски детективи, затоа што сепак, за разузнавање се работи, а националната безбедност е прв и приоритен таргет на оваа служба.

Пишува Ана Чупеска за Либертас.мк

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Поднесена кривична пријава за сторено кривично дело „неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи“

Единицата за сериозен криминал и кривични дела против културното наследство при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал на 06.02.2023 до Основно јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против А.Ф.(20) од Скопје, заради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело „неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје... Прочитај повеќе...

Костадиновска-Стојчевска во официјална посета на Париз

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска е во официјална посета на Париз, Франција, каде што ќе се сретне со директорот на Центарот за светско наследство на УНЕСКО, Лазаре Елоунду Асомо, како и со Ернесто Отоне, помошник-генерален директор на УНЕСКО за култура. На средбата ќе стане збор за активностите во рамките... Прочитај повеќе...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ работи на тензии и нарушување на односите со Бугарија за попречување на европскиот пат

Соопштение на СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски, заложниците на ДИмитар Апасиев и Левица остануваат на спротивната страна од националните и државните интереси. Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ за нарушени односи со Бугарија е потенцирање на нивните политики за создавање тензии, конфликти и провокации. Наспроти тоа Владата предводена од СДСМ, гради добри односи... Прочитај повеќе...

СДСМ: Нови 100 милиони евра од ЕУ, почетокот на преговорите носи резултати

Соопштение на СДСМ: Почетокот на преговорите со ЕУ носи видливи и конкретни резултати. Европската комисија даде предлог за макрофинансиска помош до 100 милиони евра за Северна Македонија, односно поддршка за економијата за следните две години. Помошта ќе придонесе и за покривање на финансиските потреби на Северна Македонија поддржувајќи ја и... Прочитај повеќе...

83 санкционирани возачи во Скопје: девет без возачка дозвола

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден (06.02.2023) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 83 мерки, меѓу кои девет мерки за возење без возачка дозвола, седум санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло) Изречени се две мерки... Прочитај повеќе...

Поднесена кривична пријава за сторено кривично дело „неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи“

Единицата за сериозен криминал и кривични дела против културното наследство при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал на 06.02.2023 до Основно јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против А.Ф.(20) од Скопје, заради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело „неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје... Прочитај повеќе...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ работи на тензии и нарушување на односите со Бугарија за попречување на европскиот пат

Соопштение на СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски, заложниците на ДИмитар Апасиев и Левица остануваат на спротивната страна од националните и државните интереси. Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ за нарушени односи со Бугарија е потенцирање на нивните политики за создавање тензии, конфликти и провокации. Наспроти тоа Владата предводена од СДСМ, гради добри односи... Прочитај повеќе...

СДСМ: Нови 100 милиони евра од ЕУ, почетокот на преговорите носи резултати

Соопштение на СДСМ: Почетокот на преговорите со ЕУ носи видливи и конкретни резултати. Европската комисија даде предлог за макрофинансиска помош до 100 милиони евра за Северна Македонија, односно поддршка за економијата за следните две години. Помошта ќе придонесе и за покривање на финансиските потреби на Северна Македонија поддржувајќи ја и... Прочитај повеќе...

83 санкционирани возачи во Скопје: девет без возачка дозвола

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден (06.02.2023) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 83 мерки, меѓу кои девет мерки за возење без возачка дозвола, седум санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло) Изречени се две мерки... Прочитај повеќе...

Бајден: Односите меѓу САД и Кина не се ослабени по рушењето на балонот

Претседателот на Соединетите Американски Држави Џо Бајден (Џо Бајден) истакна дека односите меѓу Вашингтон и Пекинг не се нарушени по падот на кинескиот балон. Бајден рече дека верува оти балонот треба да се издува веднаш штом тоа е соодветно, истакнувајќи дека Вашингтон јасно му ставил до знаење на Пекинг што... Прочитај повеќе...

Повторно големо поевтинување на горивата – ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,67% во однос на одлуката од 3.2.2023 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините за […] The post Повторно големо поевтинување на горивата – ова се новите цени appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Лукаревска: Воведуваме „е-фактура“ во борбата против сивата економија

Во поглед на сивата економија имаме предизвици, што значи дека ќе имаме и нови проекти во оваа насока, рече директорката на УЈП Сања Лукаревска за време на годишната конференција „Година на нови можности“. -Еден од најголемите проект е „е-фактура“, што е ризик фактор кај најголемите даночни обврзинии. Тоа ќе значи намалување на фиктивните фактури и […] The post Лукаревска: Воведуваме „е-фактура“ во борбата против сивата економија appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Бежовска: Инфлацијата почна да се намалува, очекувам да биде едноцифрена

Инфлацијата не доведе до класичен ценовен шок, но таа резултираше со покачување на каматните стапки, рече гувернерката на Народната банка, Анита Бежовска. Таа посочи дека минатиов период на светско ниво се случил најсинхронизиран циклус на затегнување на монетарните политики. -Ние одговоривме преку стабилен девизен курс на домашната валута, рече Бежовска. Таа додаде дека клучни аспекти […] The post Бежовска: Инфлацијата почна да се намалува, очекувам да биде едноцифрена appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Бишев: Буџетот е стабилен, капиталната сила ги апсорбираше ризиците

Бакарството е циклична индустрија, вели владиниот советник Глигор Бишев за време на годишната конференција „Година на нови можности“. Тј кажа дека во добри периоди на економијата има и добри профити кај банките и тоа ја јакне капиталната сила, додека пак во лоши времиња се апсорбираат ризиците токму преку капиталната сила. -Од тој аспект македонската банкарска […] The post Бишев: Буџетот е стабилен, капиталната сила ги апсорбираше ризиците appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

МТСП: Во тек е етапната исплата на јануарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на 30.1.2023 година (понеделник) почнува етапната исплата на пензиите за јануари, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите што не користат картички ќе се реализира во четири групи, и тоа според висината на пензијата: – за пензии […] The post МТСП: Во тек е етапната исплата на јануарските пензии appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy