Шпионски работи

Таман помислив дека ќе стивне, но, Јавноста (што и да значи тоа денес во услови на целосна нејзина деконструкција и отсуство на било каква структура, а уште помалку делибартаивност – што би рекол Хабермас), сепак, таа наша Јавност, сеуште се бави со Џокејот.

Нема збор дека е тој е контроверзен, но, во трката за сензационализам веќе постанува едно “општо место”, likeable subject, тема во коа буквално секој може да си се замислува дека е James Bond 007, или посмешно : Sherlock Holmes!

Па така, секој си има свое “разузнавачко” мислење, секој сака да си каже, да води дебати, емисии за тоа да спрема, да дебатира… Ете ме и мене со еден скромен допринос во таа смисла, неможејќи да се се воздржам заради атрактивноста на шпионските работи.

Прво, од она што го гледам и слушам, човекот комотно си живее на Европска територија, па дури во Германија си купил имот, бил таму уапсен, а потоа и ослободен! Пуштен слободно да си јава. Додека Украина сеуште го бара заради сомнение за сторено кривично дело.

Но, моето “разузнавачко око од Али Екпсрес “, увиде еден трик – трикот е во тоа што никој, ама баш никој, не го испорачува!

Затоа се прашувам – зошто е тоа така ? Хммм

Чудни се и прикриени, мили мои, но и значително мистериозни се, активностите на разузнавачите во сите земји! Па и кај нас. Поготово, кога е во прашање националната безбедност и националниот интерес. Да не се такви немало да бидат Р А З У З Н А В А Ч К И тие служби, туку би биле “служби за општи работи”, за ова или за она…. Но тие тоа не се, туку се занимаваат со сособено деликатна и сензитивна работа – народски кажано со шпионски работи, а шпоинските работи знаеме сите изискуваат високо ниво на дискерција и тајност!

Кога некоја нивна активност ќе излезе во јавноста, веројатно и затоа, предизвикува голем интерес и таласање, но, тука не завршува работата на службите тие и понатаму играат, само прашање е кои служби како играт и за чив интерес?

И веднаш да се запрашаме – во чив интерес е јавноста да се бави со македонското разузнавање? Во чив интерес е , тајната собраниска седница да стане јавно достапна и зошто, Ве молам ?

Инаку, целосно се сложувам дека случајот со Џокејот ја загрозува до некаде националната безбедност – но, никао не како случај сам по себе – како лик и дело на Онишченко, туку повеќе како “симптом – случај” кој на многу чуден начин протече во јавноста и како овој случај се тркала еве веќе 10тина дена… Е токму ова протекување, исто како и многу други протекувања (да не ги набројувам ги има многу) укажуваат на попустливоста на безбедносниот сектор во делот на (не)професионалноста на поединци кои се суште дел од тој систем. Веројатно како резултат на чувеното “пост-груевистичко помирување”.

Затоа, за разумните и демократските сили во земјава тоа би бил особено загрижувачки аспект поврзан со шпионските работи, или просто кажано – кои се “разузнавачите” кои оддаваат класифицрани податоци и повторно, зошто и со каква цел го прават тоа ?

Република Северна Македонија е НАТО членка и дел од партнерските земји кои се спротиставуваат на руската агресија врз Украина. И по којзнае кој пат, да повториме, со самото тоа стануваме цел особено на хибридни напади на спротивната страна чија цел е разнишување на институциите и разнишување на чувството на безбедност на граѓаните – а во хибридните закани спаѓаат и пропагандните војни, но и интервенциите и моделирањето на јавното мислење, како со оваа актуелнава тема например. Ми се чини дека фрлена е јадица со сластен плен за Јавноста. Токлку сластен што ќе го тркаламе до бесвест, до мера да секој пред кооперација ќе се бави со разузнавување , до мера сите да поверуваме дека разузнавањето во државава е за никаде. Но дали е така ?

Прво, убедена сум дека треба да сме особено внимателни и да не се лизгаме на тенок мраз кога ваквите закани веќе ни стануваат се секојденвие – односно, малку да бидеме мудри околу провокациите; Второ, шпионските рецидивизми од авторитарната епизода – читај груевистичките инсталации би требало да поминат безбедносно сертификациона ревизија – зато што очигледно е дека “одаваат државни тајни” ; трето, на мала врата уште се тера кампања за наводен надзор на службите од граѓанските организации – што е тотална будалаштина Другар(к)и. Смислата на разузнавањето е токму во тајните оперативни дејствија и во класификацијата на податоците, а не е во јавните расправи, ве молам! И самиот Хабермас (кралот на јавните расправи и на делиберативната јавност) би се сложил со ова!!!
На крајот на краиштата, потенцирање дека Онишченко е на црната листа на САД неможе да биде одлучувачки аргумент во оваа приказна, затоа што имаме ние и други наши граѓани, кои се исто така на црната листа на САД, што не е никаков основ за нивно некакво процесуирање во државата, а за јавноста наша не се интересни, нели ?!

Оттука, да се обидеме да ги проблематизираме суштинските прашања на оваа тема, а не да лапаме отрови, да не изгираваме циркуски детективи, затоа што сепак, за разузнавање се работи, а националната безбедност е прв и приоритен таргет на оваа служба.

Пишува Ана Чупеска за Либертас.мк

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Уште еден земјотрес во Македонија

Прилично слаб земјотрес со епицентеар близу Кичево, а јачината била од 2 степени според рихтер. Според ЕМСЦ земјотресот бил на длабочина од десет километри. Прочитај повеќе...

Загина српскиот репрезентативец, освојувач на медали од Светско првенство

Стефан Савиќ, репрезентативецот на Србија во ММА, беше убиен претходната вечер во Белград, на 23-годишна возраст. Информацијата дека загина овој млад ММА борец ја објави Арена Спорт, која воедно изрази сочувство до семејството. Се испостави дека тој настрадал во инцидент што се случил во текот на ноќта на аголот од Прочитај повеќе...

Повеќемина скопјани искасани од кучиња скитници

На 24.02.2024 во 19.40 часот во Полициската станица Центар М.С.(48) од Скопје пријавила дека на ул.„Светиниколска“ во Скопје била касната од куче скитник. На 24.02.2024 во 19.45 часот во Полициската станица Карпош, М.М.(23) од Скопје пријавил дека на бул.„Илинден“ во Скопје бил каснат од куче скитник. На 24.02.2024 во 15.25 Прочитај повеќе...

Полицијата во Скопје направи парче со казни: Дури 167 граѓани ќе треба да платат казнен налог, некои ќе останат и без возачка

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден (24.02.2024) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 167 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 42 санкции, 10 мерки за возење без возачка дозвола, 17 санкции за возење под Прочитај повеќе...

Прегазено младо момче во Скопје

Денеска (25.02.2024) во 03.10 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Скопје на крстосницата од ул.„Железничка“ и ул.„Димче Мирчев“ патничко моторно возило „ауди“ со скопски регистарски ознаки, управувано од лице(40) од Скопје, удрило во пешак (26) од Скопје. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил пешакот, констатирани во Прочитај повеќе...

Нов земјотрес во Македонија

Слаб земјотрес со епицентеар близу Кичево, а јачината била од 2 степени според рихтер. Според ЕМСЦ земјотресот бил на длабочина од десет километри. Прочитај повеќе...

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

Туризмот во Бугарија забележа значителен пораст во последните месеци од 2023 година, при што вкупниот приход од ноќевањата е зголемен за 19,8 отсто, што изнесува неверојатни 89,7 милиони бугарски лева или 45.808.353 милиони евра. Ова зголемување е поттикнато од значителниот придонес на нерезидентите, кои сочинуваат речиси 14,5 милиони евра од вкупниот приход, објави веб-страницата БНН. […] Прочитај повеќе...

„БЕЗ 2.000 ЕВРА ОВДЕ УМИРАТЕ ОД ГЛАД“: Марија од оваа европска земја шокираше со цените

Девојка од Балканот со име Марија, која се нашла во еден од финските супермаркети и снимила на лице место кои се цените на производите и објавила на својот „Тикток“, шокираше со скапотијата што владее таму. Таа напиша „тука ќе умре човек без 2.000 евра месечно“. „Не знам кој ме излажа дека Финска не е толку […] Прочитај повеќе...

Скопјанец се преврте со четирицикл, итно е пренесен во градска

На 24.02.2024 во 11.14 часот во СВР Скопје било пријавено дека на место викано „Душановац“, атар на с.Бањани-скопско, лице(65) од Скопје додека управувал четирицикл, се превртел и бил потиснат од четирициклот. Лицето се здобило со тешки телесни повреди, констатирани во Градската општа болница „8-ми Септември“. Излезено било на местото на настанот од полициски службеници од […] Прочитај повеќе...

Тешка сообраќајка на автопатот Скопје-Гостивар, има повредени

На 24.02.2024 во 11.45 часот било пријавено дека на автопатот Тетово-Гостивар, во близина на наплатна станица во Гостивар, товарно возило „ивеко“ со гостиварски регистарски ознаки, управувано од лице(47) од Гостивар, удрило во заштитна ограда и метална канделабра. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот, констатирани во Општата болница Гостивар. Извршен бил увид од […] Прочитај повеќе...

Работната недела трајно скратена на 4 дена, платата иста: Синдикатите во Европа бараат од работодавците и властите да се огледаат на Британците

Одредени британски компании трајно воведоа четиридневна работна недела, по најголемиот светски тест, кој потврди дека овој тип на работна организација ја зголемува продуктивноста и задоволството на работниците. Всушност, повеќето од компаниите кои учествуваа на тестот трајно ја воведоа четиридневната работна недела, додека сите менаџери рекоа дека четиридневната работна недела има... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Цените на недвижностите „дивеат“: Воведуваат нов данок

Канадската провинција Британска Колумбија сака да воведе данок до 20 отсто на приходите од продажба на станбени недвижности во рок од две години од купувањето, покажа буџетот за 2024 година. Продавачите би платиле данок од 20 отсто доколку го продадат имотот во рок од 365 дена од купувањето. Во втората... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Бундесбанка: Никогаш поголем минус, за прв пат во историјата

Бундесбанката забележа негативни приходи од камати. Загубите што ги направи германската централна банка во милијарди евра во текот на 2023 година се резултат на повисоките каматни стапки, кои ја принудија Бундесбанката да ги повлече сите свои резерви. Бундесбанк објави нулта годишна распределба на добивката во петокот, откако ослободи 19,2 милијарди... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата во Македонија – Нафтата на светските берзи паѓа

Нафтата од типот брент изнесува 81 долари од барел и забележа пад од 2,5 проценти во изминатото деноноќие. Утре Регулаторната комисијата за енергетика се очекува да ги објави новите цени на горивата во Македонија, па така се очекува нова корекција согласно тековите на светските берзи. Во моментов цените на горивата... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Владата воведе забрана, Хрватите возвратија

Владата во Хрватска забрани работа во недела, а компанијата Регинекс излезе со нова деловна идеја – поставување машини за леб. Во населбите Помер, Бањоле и Медулин во Хрватска беа поставени првите авто-сервисни машини за леб, а наскоро свеж леб од машината ќе се нуди и во Винтијан. Продавниците за леб... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...