Што би значел поразот на Украина за САД, Европа и светот

Со оглед на потешкотиите со кои се соочуваат САД и ЕУ во обезбедувањето поддршка за најновата рунда помош за Украина, од огромно значење е истражувањето на потенцијалните последици што би ги предизвикала руската победа во Украина за светот, пишува Олександр Даниљук, соработник на британскиот Институтот за кралски Обединети услуги, објавен на веб-страницата на организацијата .

Во сегашната фаза на војната, која веќе стана долготрајна, Русија упорно работи да ја поткопа меѓународната поддршка за Украина и да ја деградира волјата на нација да продолжи со борбата, забележува експертот, додавајќи дека, и покрај таквите напори, над 74 отсто од Украинците остануваат со поддршка за борба додека не се ослободат сите окупирани области.

На Запад, сепак, и јавните ставови и ставовите на владејачките елити „го ставаат на ризик обемот на воено-техничката помош за Украина“.

Во меѓувреме, дури и краткорочното губење на способноста на Украина да ја одврати руската агресија „неизбежно ќе ја наруши сегашната рамнотежа“.

„Украинците несомнено ќе ја продолжат борбата дури и во такво сценарио, но таа сè повеќе ќе носи карактер на нерегуларна бунтовничка војна, под кои услови ќе биде практично невозможно да се задржат големи територии под украинска контрола, а уште повеќе да се заштити цивилното население. Доволно е да се погледне Сирија за да се замисли природата на таквата конфронтација. Методичкото користење на воздушните напади и уништувањето на градовите кои им се спротивставуваат на руските трупи нема да ја остават Украина со големи шанси ниту на среден рок“, смета Даниљук.

Експертот, исто така тврди дека сегашната неизвесност околу континуираната поддршка на Украина од страна на САД за да и помогне на нацијата да победи во војната со Русија „ја доведува во прашање подготвеноста на САД да ги заштитат одделните земји на НАТО од руска агресија“.

„Очигледно е дека ако Украина ја загуби поддршката од Западот, Путин може да ја постигне својата цел да ги уништи Украинците како народ и да ја избрише најголемата земја од картата на Европа. И покрај очигледната трагедија на оваа ситуација за Украина, последиците од нејзиниот пораз за Западот и особено за САД како лидер на слободниот свет не би биле помалку катастрофални“, вели експертот.

Руското раководство ја перцепира и позиционира војната како конфронтација еден на еден со САД и НАТО, каде Украина служи само како застапник . став што го делат и другите автократски држави.

Во овој контекст, секој исход што Русија би можела да го помине како сопствена победа ќе биде сфатен од овие земји како пораз на Западот и особено на САД и ќе ги охрабри автократиите да продолжат со сопствената воена експанзија, како и да ги принудат земјите од глобалниот Југ да бараат посебни односи со овие земји, преместувајќи ги САД како меѓународен посредник за безбедност, напиша Даниљук.

„Ова не само што ќе доведе до слабеење на способноста на Западот да ја користи воената инфраструктура на овие земји, туку исто така ќе го ограничи пристапот до нивните пазари, како и способноста да се добијат стратешки материјали од нив“, се вели во анализата.

Руската победа во Украина е многу веројатно дека ќе го уништи НАТО, барем во неговата сегашна форма“, тврди експертот, потсетувајќи дека од основањето, тој го отелотворува договорот меѓу, според кој САД се обврзаа да ја заштитат Европа од советската закана. Во замена за ова, меѓу другото, европските земји ја ставија на располагање својата воена инфраструктура на САД, се обврзаа да ги развијат сопствените одбранбени способности и го препознаа неспорното воено раководство на САД во случај на војна со СССР.

Очигледно е дека без американските трупи, а особено без нивниот нуклеарен чадор, европските земји нема да можат да се одбранат во случај на целосна војна со нуклеарна сила, признава Даниљук.

Свеста за високиот ризик од губење на заштитата на САД може да ги принуди лидерите на европските држави да почнат да бараат билатерални безбедносни аранжмани со Русија или Кина, од кои секоја може да понуди да се вклучи како безбедносен посредник, како што веќе се случи на Блискиот Исток. Несомнено, повлекувањето на САД од Европа – што беше и останува главна цел на првите советски, а сега и руски активни мерки – веднаш би се капитализирало со пополнување на добиениот вакуум со руско и кинеско влијание. За САД, губењето на Европа би било еквивалентно на губење на статусот на лидер на слободниот свет, а заедно со губењето на европските пазари, тоа би значело неизбежен крај на ерата на американската политичка, воена и економска доминација, се забележува во написот.

Руската победа во Украина би го уништила современиот систем на глобална нуклеарна безбедност, туркајќи го светот во неизбежен период на нуклеарна војна. Уништувањето на Украина, која во 1993 година се откажа од третиот по големина арсенал на нуклеарно оружје во светот, откако доби безбедносни гаранции од Русија, САД и Велика Британија, ќе биде апсолутен аргумент во корист на идејата дека единственото средство за заштита од агресија од страна на нуклеарните држави е поседување на сопствено нуклеарно оружје. Комбинацијата на руска конвенционална агресија со закани за употреба на нуклеарно оружје против Украина, како и подготвеноста на другите гаранти да ја жртвуваат Украина на Русија за да се избегне нуклеарна ескалација, не би оставиле простор за какво било погрешно читање. Се повеќе и повеќе ненуклеарни земји ќе се обидат да стекнат сопствено нуклеарно оружје. Со оглед на зголемениот број земји кои поседуваат нуклеарни арсенали, нивната практична употреба во конфликт е само прашање на време. Како резултат на тоа, „кршењето на табуто за употреба на нуклеарно оружје ќе создаде нова реалност, чии трагични карактеристики е тешко да се замислат“.

Експертот подвлекува дека секој обид за потпишување мировен договор со Русија, според кој Украина би можела да опстане во некоја форма и покрај губењето на територијата и суверенитетот, само ќе му ја даде на Путин стратешката пауза неопходна за подготовка на следната фаза на агресија.

Во меѓувреме, поразот на Русија во Украина останува сосема остварливо бидејќи се верува дека за ефикасна офанзива потребна е предност од три спрема еден во способностите, забележува експертот.

„Ова правило може лесно да се примени и за финансирање на воени операции. Единственото нешто што е потребно за да се добие оваа војна е да се биде подготвен да се испратат три долари за поддршка на Украина за секој долар доделен од Русија. Во 2024 година, Русија повторно ќе потроши околу 100 милијарди долари за војната. Западот не мора ни да троши свои пари за да го примени правилото 3 спрема 1: по чудна случајност, точно 300 милијарди долари руски резерви сега се блокирани на сметки во странство“, заклучува авторот.

Подготви: Драган Мишев

Извор: Civilmedia.mk

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Детали за земјотресот кој вечерва е почуствуван во Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, на сеизмолошките станици инсталирани ширум нашата територија, одржувани од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вечерва 27.02.2024 година во 23 часот и 37 минути регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа 127 km југозападно од Скопје, во соседна Република Албанија, со Рихтерова локална Прочитај повеќе...

Земјотрес почуствуван вечерва во Македонија

Нешто пред 23 часот и 40 минути земјотресо со јачина од 3,2 степени според рихтер е почуствуван во западниот дел на Македонија. Земјотресот бил со епицентар во Елбасан, Албанија. Прочитај повеќе...

НЕ МОЖАТ ДА ГИ ПОДНЕСАТ: Змиите нема да ви се приближат на дворот ако имате 3 растенија во него

Змиите често се непожелни гости на нашите имоти. Уредувањето на самиот терен, односно живеалиштето е релативно едноставен начин да ја намалите можноста за населување во вашата градина. Повеќето змии избираат ладни, влажни и темни живеалишта, како што се купишта дрва, даски или густа четка или висока трева. Имено, глувците и Прочитај повеќе...

Цената на оваа намирница вртоглаво расте

Цената на маслиновото масло во Европската унија се зголеми за 50 отсто во јануари во однос на истиот месец лани, објави денеска Евростат на својата веб-страница. Маслиновото масло во Европската унија нагло порасна во втората половина на 2023 година, а цените во август 2023 година беа за 37 отсто повисоки Прочитај повеќе...

Се буди вулканот Попокатепетл, жителите на Мексико Сити предупредени да носат маски

Интензивната активност на вулканот Попокатепетл, во централно Мексико, ја загрижува мексиканската влада, а локалните власти издадоа предупредување. Издадено е предупредување поради континуираното исфрлање на пепел и водена пареа од кратерот и на жителите на Мексико Сити им е препорачано да носат маски. Препораката е да се остане дома и да Прочитај повеќе...

Детали за земјотресот кој вечерва е почуствуван во Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, на сеизмолошките станици инсталирани ширум нашата територија, одржувани од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вечерва 27.02.2024 година во 23 часот и 37 минути регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа 127 km југозападно од Скопје, во соседна Република Албанија, со Рихтерова локална магнитуда ML3.2. Според досегашните податоци […] Прочитај повеќе...

Земјотрес почуствуван во Македонија: Еве со колкава јачина и каде беше епицентарот

Нешто пред 23 часот и 37 минути земјотресо со јачина од 3,2 степени според рихтер е почуствуван во западниот дел на Македонија. Земјотресот бил со епицентар во Елбасан, Албанија. Прочитај повеќе...

Пари ќе “паѓаат од небо”: Најдобриот руски астролог вели дека овие два знака во март ќе пливаат ВО ПАРИ

Познатиот руски астролог Павел Глоба тврди дека двата знака од Зодијакот во март ќе имаат повеќе среќа од сите други кога се во прашање финансиите и парите. Имено, тој истакнува дека материјалниот аспект од нивниот живот ќе биде многу нагласен, а во позитивна смисла, во текот на првиот пролетен месец и дека може да очекуваат […] Прочитај повеќе...

Генијален трик за одбивање стршлени и оси: Нема да ги видите оваа сезона ако направите една работа

Иако температурите во моментов не се високи, многу брзо ќе се појават проблеми со инсектите. Ова е генијален трик за одбивање стршлени. Ти треба: 2 лимони 2 лимети неколку гранчиња рузмарин 8 до 10 капки есенцијално масло од еукалиптус малку вода лебдечка свеќа Подготовка Во мала чаша ставете вода, лимон, лимета и рузмарин. Додадете еукалиптус […] Прочитај повеќе...

ОГАН ВО КРЕВЕТ: Топ 10 работи кои откриваат голем љубовник

Можеби мислите дека ви е жешко во кревет, но можеби не ви оди баш најдобро. Што го прави добар љубовник? 10 карактеристики на личност која може самоуверено да каже дека е добра во кревет. Доколку се пронајдете во овие 10 работи, немате причина за грижа, пишува Крстарица. 1. Сакате да учите нови работи 2. Разигран […] Прочитај повеќе...

Хрватска повлекува популарно чоколадо

Како мерка на претпазливост, компанијата „Mondelēz International“ го повлекува својот производ Milka Oreo Bar (37g) од хрватскиот пазар поради можно присуство на мало парче пластика. Како што се наведува понатаму, ниту еден друг производ на споменатата компанија, ниту некој друг производ од палетата на брендовите Милка и ОРЕО, не бил... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Дали треба да побрзате во менувачница? – Курсна листа за 28.02.2024

Курсна листа на Народната банка на Република Северна Македонија формирана на 27.02.2024 која се применува од 00:00 часот на 28.02.2024 година до почетокот на важење на новата Курсна листа Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Биткоинот достигна највисоко ниво во последните две години: Неверојатен пораст на пазарот на криптовалути

Биткоинот, најголемата светска криптовалута по пазарна капитализација, денеска достигна највисоко ниво во последните две години од 56.000 долари, подигајќи го поширокиот крипто пазар. Цената на биткоинот порасна за повеќе од 10 отсто за два дена, според податоците на CoinMarketCap, откако фирмата за крипто инвестиции и софтвер MicroStrategy објави дека во... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Куќите ќе поскапат на глобално ниво

Распространетиот пад на глобалните цени на куќите што ги погоди развиените економии во голема мера се ублажува, според анализата на податоците на ОЕЦД, што ги поттикна економистите да предвидат дека најдлабокиот пад на станбените објекти во последните 10 години достигнал точка на превртување. Во 37 индустриски развиени земји на ОЕЦД,... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Контејнерите се трипати поскапи поради Хутите

Британските фирми рекоа дека се соочуваат со повисоки трошоци за испорака и одложувања до четири недели поради нападите на Хутите врз транспортните бродови во Црвеното Море. Повеќе од една третина од компаниите анкетирани од Британските стопански комори (BCC) изјавија дека се погодени од споменатиот развој, а таа бројка се зголеми... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...