Што не е во ред со Унгарија? Орбан тргнува во фронтален напад против ЕУ и Украина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан на 18 ноември изјави дека верува оти разговорите меѓу ЕУ и Украина за нејзиното пристапување би биле грешка бидејќи Украина е „светлосни години“ од тоа да биде подготвена за членство, објави унгарскиот медиум, Маѓар Хирлап.

На состанокот на партијата Фидес на 18 ноември, Орбан фокусираше дел од својот говор на ЕУ, оспорувајќи ги „махинациите на бриселските бирократи“, „инвазијата на мигрантите“, „родовата пропаганда“, „илузиите на војната“ и „Недоволно подготвеното членство на Украина во ЕУ, пренесува Кијив индипент.

Орбан се закани дека ќе ги блокира преговорите за пристапување на Украина и блокира 500 милиони евра помош за компензација на државите од ЕУ за оружјето што го испратија во Украина.

И покрај тоа што е во ЕУ, Будимпешта, под владата на Орбан, често се усогласува со Москва за пораки за целосна инвазија и помош за Кијив. Будимпешта го поврзува своето противење со воената помош на ЕУ од 530 милиони долари за Украина со листата на Кијив, која сега е суспендирана, на најголемата унгарска комерцијална банка како „спонзор на тероризмот“, обидувајќи се да деблокира милијарди од финансирањето наменето за Унгарија, замрзнато од Комисијата на ЕУ.

Додека Украина се приспособуваше на барањата на Унгарија да ја симне ОТП банка од таа листа во октомври, Будимпешта продолжи да става вето на траншата од 500 милиони евра, велејќи дека Украина не обезбедила гаранции дека ситуацијата со ОТП банка или која било друга унгарска компанија нема да се повтори.

Унгарскиот премиер, кој се смета за единствен сојузник на рускиот претседател Владимир Путин во ЕУ, активно се залагаше против потезите на ЕУ за воведување санкции кон Москва, а Унгарија е единствената земја што се противи на испорака на оружје за Украина.

Од почетокот на целосната инвазија на Украина, Унгарија постојано ги стопираше санкциите против Русија и помошта за Кијив. Пред помалку од две недели, унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто ја посети Москва во своето петто патување во Русија од почетокот на војната.

Со текот на годините, конфликтот на Орбан со ЕУ постепено ја пренасочи неговата база на поддршка за ЕУ кон по-проруски став и неговите зборови сугерираат дека владата, во разговорите со ЕУ за одмрзнувањето на милијарди евра пари за развој, ќе остануваат пркосни во клучните прашања.

За време на средбата со рускиот лидер Владимир Путин во Кина, унгарскиот премиер, наводно, ја потврдил посветеноста на неговата земја на билатералните односи и покрај руската брутална инвазија на Украина која ја нарече „воена операција“. Соодветниот транскрипт од разговорите го дистрибуираше руската пропагандна агенција РИА новости, пренесе Кијив пост.

Говорејќи на унгарски, Орбан ја нарече руската инвазија на Украина како „катона мувелетек“ или „воена операција“, на што реагираа претставниците на опозицијата во унгарскиот парламент.

„Не, Виктор. Она што се случува во Украина не е „специјална воена операција“, тоа е ВОЈНА. Војна во која се борат Унгарците од регионот Закарпатија. Срам!“ парламентарецот Томпос Мартон напиша на Фејсбук.

Состаноците на рускиот и унгарскиот лидер беа детално опфатени на веб-страницата на Кремљ. Згора на тоа, во едно од деловите е нагласена употребата на терминот „воена операција“ од страна на Орбан.

И покрај тоа што е лидер на земја од ЕУ, Орбан – кој минатиот ноември беше виден како носи шал на фудбалски натпревар на кој е прикажана карта на „Голема Унгарија“ која вклучува делови од Украина и Романија, како и територија која зафаќа голем дел од Хрватска, сè до Риека и Далмација. Орбан одржува блиски врски со Путин и постојано поставува блокади на патиштата за Украина поврзани со нејзините ЕУ аспирации.

Како што предходно објави Цивил Медиа, унгарскиот премиер Виктор Орбан го спореди членството на Унгарија во Европската унија со повеќе од четири децениската советска окупација на неговата земја за време на говорот во понеделникот на комеморација на годишнината од унгарската антисоветска револуција во 1956 година.

Во својот говор по повод годишнината од унгарската револуција во 1956 година, тој ја нападна Европската унија и ја спореди со Советскиот Сојуз, но рече дека „Москва не може да се поправи, но Брисел и Европската унија можат да се поправат“.

„Денес се појавуваат работи кои не потсетуваат на советските времиња. Да, се случува историјата да се повтори“, рече Орбан за време на неговиот говор за време на комеморацијата на советската инвазија на Унгарија во 1956 година.

„За среќа, она што некогаш беше трагедија сега е во најдобар случај комедија. За среќа, Брисел не е Москва. Москва беше трагедија. Брисел е само лоша современа пародија“.

Инвазијата на СССР врз Унгарија во 1956 година доведе до илјадници Унгарци убиени и речиси четвртина милион избегаа од земјата.

Унгарците на 23 октомври го одбележаа краткотрајното востание во 1956 година против советската власт, кое ги однесе животите на 2.500-3.000 Унгарци во две недели интензивни борби, по што следеше егзекуција на 400 луѓе. По задушувањето на востанието, повеќе од 200.000 ја напуштија земјата во следните месеци, од кои мнозинството ги избраа САД.

Советската војска го задржа своето присуство во Унгарија во текот на периодот на Студената војна, а последните трупи ја напуштија дури во 1991 година.

Моравме да танцуваме на мелодијата што ја исвирка Москва“, рече Орбан во своето обраќање во градот Веспрем. „И Брисел свирка, но ние играме како сакаме, а ако не сакаме, тогаш не танцуваме!

Орбан ја обвини ЕУ дека се обидува да и го одземе идентитетот на Унгарија и да наметне модел на либерална демократија што Унгарците наводно го отфрлаат, наведува Асошиетед прес.

Унгарскиот премиер Орбан Виктор изјави дека ситуацијата со унгарскиот јазик и образование во Закарпатската област под СССР е подобра отколку што е сега под независна Украина.

Како што објави РТЛ.ху, зборувајќи за Унгарците во странство, Орбан на состанокот на Постојаната конференција на Унгарија (MÁÉRT) рече дека Унгарците во Закарпатија во Украина сега се во најлоша ситуација.

„Не претерувам кога велам дека ситуацијата со унгарскиот јазик и образование беше подобра за време на Советскиот Сојуз отколку сега под украинската држава“, рече тој.

Орбан рече дека Унгарија ќе им обезбеди секаква помош на Унгарците во Закарпатија во Украина, бидејќи тој вели дека Украина „продолжува да ги казнува граѓаните на Закарпатија“ и покрај војната, пренесува Европска правда.

Унгарскиот премиер рече дека на последниот состанок на ЕУ предложил да се развие „план Б“ за Украина, што би било подобро од продолжување на „актуелната безизлезна ситуација“ во која илјадници умираат во „христијанско-граѓанска војна“.

Долгогодишниот лидер на Унгарија постојано се судира со Брисел околу прашањата за владеењето на правото во Будимпешта и демократското назадување. Орбан, исто така, гради пријателски односи со авторитарни сили како Русија, Белорусија и Кина, што предизвика критики и од ЕУ и од САД.

Се чини дека токму Орбан е светлосни години подалеку од вредностите на ЕУ, усогласувајќи се со рускиот диктатор, игнорирајќи ја смртта и уништувањето што му ги донесе на неговиот сосед и масовното угнетување на сопственото население кое е фрлено во Гулази поради најбаналните дела на слободната мисла. Тој треба да ги напушти ЕУ и НАТО, бидејќи очигледно не припаѓа таму или има потреба да ги прегрне „слободните“ Русија и Белорусија како членка на постсоветскиот „Комонвелт на независни држави“, можеби заедно со неговиот словачки пријател, Фицо.

Двајцата беа „зачадени“ од руските фосилни горива до тој степен што го избришаа секое сеќавање за тоа што им беше направено на нивните земји од руските тенкови во 1956 и 1968 година и дека таму имаше стационирани руски војници според Варшавскиот пакт се до 1991 година.

А можеби сакаат да ги вратат назад?

Драган Мишев

Извор: Civilmedia.mk

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Киднапирано 2-годишно дете на улица во Австралија

Во тек е масовна потрага во Австралија по двегодишно момче кое било киднапирано на улица. Полицијата на Нов Јужен Велс издаде итна тревога до јавноста откако Џекс Вилсон бил киднапиран во пристаништето Кофс кратко по 14 часот по локално време. Полицијата соопшти дека го однеле маж и жена. „Тие тргнаа... Прочитај повеќе...

Германците не се задоволни од Шолц, покажува анкета

Германците покритички од кога било гледаат на работата на владејачката коалиција. Угледот на канцеларот Олаф Шолц падна на рекордно ниско ниво. Германскиот АРД спроведе истражување кое покажа дека само 17 отсто од Германците се задоволни од работата на германската влада. Ова особено влијае на канцеларот Шолц. Само 20 отсто од... Прочитај повеќе...

Израелската армија пронашла оружје и тунел под универзитетот во Газа

Израелската армија денеска соопшти дека пронашла оружје и тунел под Универзитетот Ал Азар во Газа. Наведено е дека тунелот, од зградата на универзитетот до блиското училиште, е долг еден километар. Армијата тврди дека пронашла контролна соба на палестинската организација Хамас, со камери, телефони и оружје, во близина на болница во... Прочитај повеќе...

Пешак се здоби со тешки повреди по удар од автомобил во Гостивар

Возило управувано од 70-годишник удруи во малолетен пешак од селото Речане. Според информациите од полицијата, несреќата се случила денес во 11 часот на улицата ЈНА во Гостивар. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил пешакот, констатирани во Општата болница Гостивар . Извршен бил увид. Прочитај повеќе...

Пензионерка нападната во Автокоманда по расправија

Р.С.(78) од Скопје пријавила во полицијата дека вчера околу 17.00 часот на подрачјето на Автокоманда била физички нападната од женско лице. Според пријавеното, на нападот претходна расправија. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, извести МВР во дневниот билтен. Прочитај повеќе...

Македонец за претседател на Собранието, пропадна мантрата на ДПМНЕ за наводната албанизација

Како што е случај со ВМРО ДПМНЕ, со години шират само лажни информации, правејќи неболуозни изјави со цел да створат омраза помеѓу граѓаните а притоа градат поени на криминал, шпекулации и невистини. ДПМНЕ со години ја трасира мантрата за албанизација којашто предизвикува само недоразбирање помеѓу граѓаните но за жал повеќе и од очигледно е дека […] Прочитај повеќе...

Чупеска: Мицкоски во кратки црти да раскаже каква заедничка платформа договараа со Палчо

Мицковски имал информации и докази, што точно ќе овозможат да се открие вистината за трагичните настани кои се случија во земјава каде се убиени две лица?! И сеуште ќути и не ги споделува со релевантните служби кои се задолжени за спроведување на истрагата, а ќе ги обелоденел за неколку месеци?!? Невероватно што се чоеков може […] Прочитај повеќе...

Во 2028 година Македонија ќе биде членка на ЕУ?

Македонија ќе стане членка на Европската униија во 2028 година. Ова го изјави вчера премиерот Димитар Ковачевски во интервју за „360 степени“ на МРТ1. Ковачевски рече дека во следниот мандат ќе биед влезот во ЕУ, односно до 2028 година. Тој е убеден дека победник на изборите ќе биде СДСМ и коалицијата. -На претседателските избори на […] Прочитај повеќе...

Оваа идеја ги надминува сите очекувања: Швеѓаните сфатија како бесплатно да ги загреваат куќите

Екологијата се повеќе го стекнува своето заслужено место, а земјите од Скандинавија секако се водечки. Затоа, не треба да чуди што Шведска наскоро би можела да стане број еден еколошка земја. Имено, нивните идеи се иновативни, а нивните трикови за конзервација надминуваат се. Грејната сезона трае долго, некои користат дрва, некои гас, а некои верувале […] Прочитај повеќе...

„Прекумерниот девизен курс ги поскапи швајцарските стоки и услуги во странство“ Франкот најсилен во однос на еврото од 2015 година

Еврото падна на најниско ниво во однос на швајцарскиот франк во повеќе од осум години, бидејќи играчите на пазарот очекуваат Европската централна банка (ЕЦБ) брзо да ги намали каматните стапки по налудничавите коментари на нејзините официјални лица и поповолните економски податоци. Еврото падна на 0,9404 франци, што е најниско ниво откако швајцарската народна банка ја […] Прочитај повеќе...

Годишната стапка на инфлација во Германија во ноември беше потврдена на 3,2 отсто

Годишната стапка на инфлација во Германија падна на 3,2 отсто во ноември од 3,8 отсто во октомври, во согласност со претходната проценка. Ова денеска го потврди германската федерална статистичка служба Дестатис. Инфлацијата во Германија во ноември беше најниска од јуни 2021 година. „Стапката на инфлација ослабе петти месец по ред“,... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Рускиот приход се зголеми

Приходите на рускиот буџет од јануари до ноември, според прелиминарните проценки, се зголемени за 4,8 отсто на годишно ниво на 25,96 трилиони рубљи. Ова денеска го соопшти Министерството за финансии на Русија. Приходите од нафта и гас за првите 11 месеци од оваа година се намалени за 22,8 отсто на... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Централната банка на Индија ја задржа референтната каматна стапка

Централната банка на Индија (РБИ) денеска објави дека одлучила да ја задржи референтната каматна стапка на 6,5 отсто, петти пат по ред. Глобалниот раст забавува, но индиската економија покажува отпорност на светските настани бидејќи економијата на земјата порасна за 7,6 отсто на годишно ниво во вториот квартал од фискалната 2023/24... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Во октомври значително зголемување: Зголемена вредноста на увозот на руска стока во Америка

САД во октомври увезле стоки од Русија во вредност од 274,4 милиони долари, што е значително зголемување од 252,3 милиони долари во септември, покажуваат податоците на американското биро за попис, кое собира податоци за населението и економијата на САД. Во извештајот се наведува дека извозот на американски стоки во Русија... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

„Прекумерниот девизен курс ги поскапи швајцарските стоки и услуги во странство“ Франкот најсилен во однос на еврото од 2015 година

Еврото падна на најниско ниво во однос на швајцарскиот франк во повеќе од осум години, бидејќи играчите на пазарот очекуваат Европската централна банка (ЕЦБ) брзо да ги намали каматните стапки по налудничавите коментари на нејзините официјални лица и поповолните економски податоци. Еврото падна на 0,9404 франци, што е најниско ниво... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy