Шутаров: Сведоци сме на циркуз – ниту ВМРО-ДПМНЕ може да се амнестира од Данела, ниту таа од нив

Последната седница на Советот, не донесе ништо ново освен скандали на релација Трајко Славески – Данела Арсовска. Градоначалничката која го доби мандатот со поддршката од партијата на Славески не запре со навредите од говорницата во Собранието на Град Скопје, додека пак претседателот на Советот реши да врати со иста мера.

Ескалацијата на кавгата доведе до прекинување на седницата, па така на советникот од СДСМ, Гордан Шутаров му беше ускратено правото да дојде до збор. Арсовска не го препушташе микрофонот од говорницата, а Славески безуспешно се обидуваше да врати контрола на текот на седницата. Шутаров за Фронтлајн оценува дека во Советот на Град Скопје владее тотален хаос и неред, и наместо да се дискутира за мерки, програми, одлуки, иницијативи и креирање на долгорочни стратегии за развојот на Градот Скопје, дел од советниците, но и граѓаните се сведоци на искреиран циркус, во кој единствена цел е придобивање на ситни политички поени.

„Сведоци сте и вие новинарите и претставниците на медиумите каква е атмосферата во Советот на Градот Скопје и колку многу трпат граѓаните заради овие случувања и со право се гневни. Ќе повторам, наместо да носиме одлуки кои ќе го направат Скопје подобро место за живеење и ќе ги решаваат проблемите на граѓаните, ние сме сведоци на политички препукувања и од тој аспект градот е блокиран, односно блокиран е развојот и решавањето на проблемите на граѓаните во Градот Скопје“, вели Шутаров.
И од партијата која ја поддржа Арсовска на локалните избори сметаат дека градоначалничката во недостаток на идеи како да ги реализира ветените проекти за подобрување на животот на скопјани, го продолжува неколкумесечното деструктивно однесување.

„Згрозени сме од недоличното однесување на Данела Арсовска, која како градоначалник, наместо како пример за добро однесување и управување е пример како не смее да се однесува јавен функционер“, соопштија од ВМРО-ДПМНЕ.
Според советникот на СДСМ, Шутаров, од ваквото однесување на Арсовска и ВМРО-ДПМНЕ единствено трпат граѓаните.

„Граѓаните на последните локални избори во 2021 година им ја дадоа довербата на ВМРО-ДПМНЕ и Данела Арсовска да го водат и менаџираат Градот Скопје и тоа е сосема легитимно. Затоа ние како советничка група на СДСМ во опозиција треба да бидеме коректив и да бараме и одговори и одговорност. Ниту Данела Арсовска може да се амнестира од ВМРО- ДПМНЕ, ниту ВМРО-ДПМНЕ може да се амнестира од Данела Арсовска. Пораката од граѓаните, преку секојдневната комуникација со нив е да се вразумат и да прекинат со овој искреиран циркус, во кој нивото на политичка култура е многу ниско паднато и заради тоа секојдневните штети од овој циркус ги трпат граѓаните и со право се револтирани и гневни. Со вакво ниво на политичка култура, за жал, во овој момент не можеме да разговараме за одржлив развој на градот, за капитални проекти, за долгорочни стратегии кои ќе бидат применливи во Градот Скопје“, додава Шутаров за Фронтлајн.
Појаснувајќи ги дилемите околу правилата за обраќање од говорницата во Советот, Шутаров потенцира дека во членот 74 од Деловникот се предвидуваат мерки кои претседателот на Советот може да ги изрече доколку советникот не го почитува редот на седницата како: опомена, одземање збор и отстранување од седница. Но, како што додава тој, Деловникот ова го предвидува само за членовите на Советот на Град Скопје.

„Ниту во Законот за локална самоуправа, ниту пак во Статутот на Градот Скопје или пак Деловникот, не се регулира однесувањето на Градоначалникот. Градоначалникот е избран на непосредни избори од страна на граѓаните, исто така како што ние како членови на Советот сме избрани за непосредни претставници на граѓаните во органите на единицата на локалната самоуправа во овој случај Градот Скопје. Градоначалникот е должен да присуствува на седниците на Советот заедно со службите од Градот и да учествува во работата на Советот, бидејќи градоначалникот е оној кој е предлагач на предлог-одлуките до Советот и е должен истите да ги образложи доколку некој од советниците побара, како и да одговара на советнички прашања кога има седница за поставување на советнички прашања. Како практика на функционирање во Градот Скопје, градоначалникот има право неограничено да говори на седниците, но досега никогаш немало ваква ситуација, ваков искреиран политички циркус, со навреди како „Хитлер, деспоти“, како и клевети, омаловажувања на советници, пријави за кражби во полиција итн.“, истакна Шутаров.
Од ВМРО-ДПМНЕ пак, повикаа да реагира и Државниот инспекторат за локална самоуправа, бидејќи, според нив, Арсовска јасно ја попречила работата на Советот, а нејзиното непочитување на Советот, како што соопштија, отишло до таму што дури и се уфрлала во дискусиите преку паралелен и недозволен звучен систем.

„Со ова, пред очите на целокупната јавност, Арсовска отворено прекрши одредби од Законот за локална самоуправа, поточно 48, став 1 и 2, каде на Претседателот на Советот на Град Скопје не му беше дозволено да ги реализира своите права и обврски за организирање и раководење со седницата“, соопштија од партијата.
Во меѓувреме на скопјани им останува да почекаат да се смират страстите меѓу Славески и Арсовска за да продолжи непречено да функционира Градот. Славески продолжението на седницата го закажа за в понеделник.

Извор Frontline.mk

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Киднапирана 21 годишна девојка од поранешниот маж – Со оружје им влегле дома, ја нападнале и ја одвеле од домот

На 08.12.2022 во 01.30 часот во Полициско одделение Матејче, 60-годишен жител на кумановско село пријавил дека на 07.12.2022 околу 21.35 часот, додека бил во неговата куќа заедно со сопругата и нивната 21-годишна ќерка, дошол неговиот поранешен зет, со уште едно лице, физички ја нападнале ќерката и со закана со оружје... Прочитај повеќе...

Полицијата на нозе: Исчезна 17 годишно девојче

На 07.12.2022 во 16.00 часот во Полициската станица Прилеп Е.А.(40) од с.Лажани, прилепско, пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Е.А.(17). По кажување на пријавителот, таа заминала со Д.С. во с.Црквино, велешко, со кого била во љубовна врска. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето. Прочитај повеќе...

Драма во училиште во Неготино: Дете било малтретирано и ограбено од соученици, а тоа зело пари од домашните без нивно знаење за да им ги даде на насилниците

На 07.12.2022 во 17.30 часот 47-годишна жена од с.Пепелиште, неготинско, пријавила дека нејзиниот малолетен син бил физички и психички малтретиран од двајца негови соученици, кои му одземале пари кои ги носел со себе. На 05.12.2022 со закана му побарале пари, кои малолетникот на 06.12.2022 ги зел од дома и им... Прочитај повеќе...

Полицијата на нозе: Исчезна жена од Стајковци

На 07.12.2022 во 13.00 часот во Полициска станица Гази Баба, С.С.(45) од Скопје пријавила дека од домот се оддалечила нејзината мајка З.Д.(78) од с.Стајковци, скопско. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето. Прочитај повеќе...

Три деца нападнати во автобусот на ЈСП со број 65-ка од поголема група кои им се заканувале и ги навредувале

На 07.12.2022 во 23.00 часот во СВР Скопје, С.М.(41), М.Т.(35) и В.Т.(53) сите три од скопско, пријавиле дека во периодот од 12.30 до 12.40 часот во автобус со бр.65 во Скопје, додека сообраќал од с.Сингелиќ, скопско до трговски центар на подрачје на Гази Баба, нивните три малолетни синови биле физички... Прочитај повеќе...

Кумановчанец заработи кривична пријава затоа што не ги почитувал мерките за време на епидемијата

СВР Куманово поднесе кривична пријава против маж од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“. Пријавената, за време на епидемија на заразна болест прогласена на територијата на Република Северна Македонија, постапила спротивно на одлуката за превентивни препораки, времени мерки... Прочитај повеќе...

Крвав инцидент во Прилеп: Со остри предмети нападнале семејство, а потоа им го искршиле возилото

На 07.12.2022 во 23.45 часот во Прилеп од полициски службеници од Полициската станица Прилеп биле лишени од слобода три лица, сите од Прилеп, поради тоа што околу 20.00 часот, по претходно недоразбирање, физички ги нападнале Н.А.(42) од Прилеп, неговата сопруга и неговиот син, при што употребиле тврди и остри предмети... Прочитај повеќе...

Трагедија во Скопје: Пронајден починат скопјанец во погон на “Трета македонска бригада” – познат идентитетот

На 07.12.2022 во СВР Скопје од Итна медицинска помош било пријавено дека во погон на бул.„Трета македонска бригада“ во Скопје, на еден од меѓукатовите, бил пронајден починат Г.Ѓ.(61) од с.Долно Лисиче, скопско, вработен во погонот. Од лекар од Итна медицинска помош е констатирана смрт. Увид на местото на настанот извршила... Прочитај повеќе...

Трагедија: Поранешниот фудбалер Јешиќ загина во ужасна сообраќајна несреќа

Во сообраќајна несреќа на патот Рума-Јарак загина Миодраг Јешиќ, поранешен фудбалер и тренер на ФК Партизан. Познатиот поранешен фудбалер и тренер на ФК „Партизан“, кој денеска околу 10:30 часот загина на патот Рума – Јарак, бил возач на автомобил „цитроен“ кога од засега непознати причини се превртел во спротивната лента... Прочитај повеќе...

Хрватска официјално ќе влезе во Шенген од 2023 година, вето за Бугарија

Министрите за внатрешни работи на земјите членки на ЕУ и Шенген зоната денеска донесоа одлука за продолжување без контрола на внатрешните граници на три земји – Хрватска, Бугарија и Романија. На маса беа предлозите за две одлуки, едната за прием на Хрватска, а другата за прием на Бугарија и Романија.... Прочитај повеќе...

Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,95 % во однос на одлуката од 5.12.2022 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините […] The post Падна одлука: Ново поевтинување на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата снага на производство до постигнување 90MW по котел. Во моментот произведува електрична енергија со еден котел, додека согласно протоколот за работа на термоелектраната, активирање на вториот котел за постигнување максимален капацитет е планирано за следната недела, по стабилизирање на системот. Вкупниот капацитет за […] The post ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во април 2022 година ги има информирано Државниот пазарен инспекторат, Државниот инспекторат за труд, Управата за јавни приходи и Управата за финансиска полиција во врска со добиени информации, кои будат сомнеж дека одреден број потрошувачи на електрична енергија не го исполнуваат условот да бидат […] The post РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите, којашто ќе се одржи на 23 декември 2022 година (петок), со почеток во 14:00 часот, во просториите на Народната банка. Заинтересираните истражувачи може да се пријават со доставување на материјалот на е-адресата: info@nbrm.mk, најдоцна до 14 декември 2022 година (среда). Трудовите […] The post Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на Предизвикот за „Справување со климатски промени 2022” кој го спроведе Фондот за иновации и технолошки развој во соработка со Кабинетот на Заменик на Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, задолжен за економски прашања, координација со економски сектори и инвестиции. Добитници се: проектот […] The post ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за справување со климатски промени appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy