Силен потрес во Косово, почувствуван и во Скопје

Земјотрес со јачина од 5 степени го погоди Косово, почувствуван и во Скопје

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала денеска напладне бил регистриран во Косово.

Епицентарот бил на 30 километри западно од градот Пеќ во Косово на длабочина од 10 километри.

Земјотресот беше почувствуван и во скопското епицентрално подрачје.