Скопје под блокади, терористички закани и хибридни напади

Дали комбинацијата од сообраќајни блокади, терористички закани со дојави за бомби, хакерски напади врз институциите и други напади со дезинформации се дел од хибридната војна на Русија чија цел е да создаде чувство на вознемиреност, страв, револт, хаос, конфузија, меѓуетничка нетрпеливост, недоверба кон властите и дестабилизација на земјата?

И лажните дојави за бомби се тероризам
Властите ги третираат и лажните дојави за бомби во Скопје како тероризам. Пред неколку дена малолетник од Скопје доби кривична пријава за кривично дело „тероризам“ поради испратени дојави за поставени лажни бомби во неколку средни училишта. Лажните дојави за бомби во Скопје се случуваат веќе неколку месеци, па можеме да заклучиме дека главниот град е подолго време мета на терористички закани – хибридни напади со дезинформации.

Во јавноста не е никаква тајна дека Северна Македонија беше цел на хибридни напади и закани и за време на прифаќањето на „францускиот предлог“. Тоа го потврди и министерот за надворешни работи, Бујар Османи уште на 24.06.2022, а и претседателот Пендаровски на крајот на јули нагласи дека „Русите и преку тие, модерно речени хибридни закани, преку политичката пропаганда прават обиди за влијание“.

Хибридни напади против евроатлантските интеграции
И експертите, и претставниците на институциите, укажуваат дека хибридните закани и нападите со дезинформации најчесто се појавуваат кога сме исправени пред сериозни политички одлуки и дека се насочени кон подривање на евроатлантските процеси и интеграции.

Според Светлана Сиљјаноска, имавме и случаи кога дезинформациите се прелеваа од социјалните мрежи и на улиците, предизвикувајќи радикализација и насилство:

„Ние забележуваме дека благодарение на тие дезинформации, имаме и чинови кои што се случуваат во јавноста, во реалноста, тие не остануваат само на социјалните мрежи или во медиумите. Тие се префрлаат на улиците. Летоска имавме поттик за радикализација на протест, кој што резултираше со молотови коктели на полицајците“, истакна Сиљјаноска како претставник на владата во гостување во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 на 06.12.2022.

Протестите против „францускиот предлог“ се обиде да ги радикализира партијата Левица, чии пратеници остварија средба со рускиот амбасадор Баздникин, по која отворено ги поддржаа руските пропагандни позиции за „специјалната воена операција во Украина“ како „процес на денацификација“, и ги осудија „русофобските изјави“ на властите, како и санкциите против Русија.

За време на летото, јавноста беше изложена на бројни дезинформации, медиумски манипулации и говор на омраза насочен против прифаќањето на преговарачката рамка со ЕУ и почетокот на пристапните преговори (видете „Францускиот предлог“: Говор на омраза, дезинформации, медиумски манипулации (медиумски анализи)).

Хибридните напади – проширени и надградени со дојави за бомби
Хибридните напади со дезинформации во Скопје продолжија и есента. Премиерот Ковачевски на 9.11.2022 укажа дека заканите за бомби во средните училишта во Скопје се дел од хибридна војна, која има цел да внесе вознемиреност во државата: „Се води таканаречена хибридна војна каде што преку најразлични методи се прави вознемиреност во државата“, нагласи Ковачевски, укажувајќи и дека неколку наши институции во претходниот период биле под хакерски напади, за справување со кои била добиена поддршка од нашите НАТО партнери.

И министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, по дојавите за бомби во неколку државни институции, на 7.12.2022 изјави дека целта на ваквите хибридни напади била „да се воспостави немир кај граѓаните, да има несигурност, да се влијае на институциите, да се трошат безбедносните служби во државата“.

Досега, дојавите за бомби се покажаа како лажни дојави, и истите можат да се третираат како напади со дезинформации. Експертите веќе подолго време укажуваат дека дезинформациите се закана по државната безбедност: „Не само за Северна Македонија, туку кај сите држави гледаме дејствија на една хибридна војна. Дезинформациите се многу ефикасно средство во оваа војна, затоа што не се трошат технички средства, не користите оружје, ниту муниција, ништо. Со многу помалку финансиски средства постигнувате ефект на дестабилизација на, условно речено, вашиот непријател“, истакна Петрит Сарачини, во гостување на ТВ Алсат на 28 септември 2022.

На прашањето како делуваат дезинформациите, Сарачини посочи дека една од целите на хибридните војни е да предизвикаат недоверба во институциите: „Тие најпрво кај населението влеваат недоверба. Недоверба претежно во институциите и системот. Граѓаните добиваат впечаток дека некој ги лаже, и дека тој што ги лаже не е тој што им ја пласира дезинформацијата, туку дека тоа го прави нивната држава“, потенцираше Сарачини.

На потег се институциите кои се мета на хибридни напади
„Отпорноста и моќта на институциите и граѓаните е клучно во борбата против хибридните закани за функционирањето на едно општество кое ќе се базира на доверба, а не на раздор”, истакна министерката за одбрана, Славјанка Петровска на работната вечера на министрите за одбрана на НАТО на која се дискутираше на темата: “Влијанието на Хибридните закани во Западен Балкан“, на 30.06.2022.

Како што истакна тогаш Петровска, ефективна стратешка комуникација е клучна во борбата против хибридните закани и безбедносни ризици. Токму затоа, на потег се нападнатите институции. Граѓаните очекуваат борбата против хибридните закани да се води и со стратешки и транспарентни комуникации и проверливи информации за мерките кои ги преземаат државните институции за одбрана од хибридни напади и напади со дезинформации.

Дали комбинацијата од сообраќајни блокади, терористички закани со дојави за бомби, хакерски напади врз институциите и други напади со дезинформации се дел од хибридната војна на Русија чија цел е да создаде чувство на вознемиреност, страв, револт, хаос, конфузија, меѓуетничка нетрпеливост, недоверба кон властите и дестабилизација на земјата?

Јасен одговор на ова прашање треба да дадат институциите кои се мета на хибридни напади, терористички закани, хакерски напади и сообраќајни блокади.

Политичките изјави дека сме мета на хибридни напади од страна на Русија се потребни, но не и доволни. Граѓаните имаат право да знаат какви конкретни мерки преземаат институциите за да се заштитат од напади со дезинформации, хакерски напади, терористички закани, институционални блокади и други хибридни напади.

Целата анализа прочитајте ја на СМК.мк

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
(ФОТО) Катастрофално повлекување на Преспанското Езеро

За 560 сантиметри висински е намалено Преспанското Езеро за две години, а водата драстично се повлекува и од брегот, тоа се мери во километри. Засега никој нема точен одговор која е причината за значителното повлекување на второто најголемо природно езеро во Македонија. Екологисите и жителите на околните населени места во... Прочитај повеќе...

Николовски: Стапката на невработеност е намалена на 14,3 отсто и продолжува да паѓа

„Во моментов имаме најниска стапка на невработеност во историјата на Македонија – 14,3 проценти. Таа стапка продолжува да паѓа и покрај кризата која го зафати целиот свет“ изјави заменик-министерот за финансии, Филип Николовски во „Детектор“ на Сител ТВ. Тој додаде дека спроед проекциите на сите меѓународни и домашни организации кои... Прочитај повеќе...

Николовски: Буџетот за 2023 е одговор на кризата, имаме над 225 милиони евра само за антикризни мерки

„Буџетот за 2023 година е најголем, но е и одговор на кризата. Во Буџетот за 2023 година има обезбедено 225 милиони евра само за антикризни мерки. Дополнително има 120 милиони евра повеќе за пензионерите, 800 милиони евра за капитални инвестиции, кои ќе дадат поттик за економијата и домашните компании“ рече... Прочитај повеќе...

Гореше стан во Скопје, за среќа нема повредени

На 28.01.2023 во 11.30 часот во Полициска станица Кисела Вода, Д.З.(51) од Скопје пријавил дека на 27.01.2023, во временскиот период од 21.30 часот до 22.00 часот, во неговиот стан на подрачјето на Кисела Вода настанал пожар во кој бил опожарен ентериерот и дел од една просторија во станот. Пожарот е... Прочитај повеќе...

Во центарот на Скопје нападнат чуварот на библиотеката

На 28.01.2023 во 20.00 часот во Полициска станица Центар, Ч.Д.(60) од Скопје пријави дека околу 19.00 часот во просторија од библиотека на подрачјето на Центар, додека бил на своето работно место како чувар во библиотеката, бил физички нападнат од едно лице. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. Прочитај повеќе...

Николовски: Буџетот за 2023 е одговор на кризата, имаме над 225 милиони евра само за антикризни мерки

„Буџетот за 2023 година е најголем, но е и одговор на кризата. Во Буџетот за 2023 година има обезбедено 225 милиони евра само за антикризни мерки. Дополнително има 120 милиони евра повеќе за пензионерите, 800 милиони евра за капитални инвестиции, кои ќе дадат поттик за економијата и домашните компании“ рече... Прочитај повеќе...

Николовски: Стапката на невработеност е намалена на 14,3 отсто и продолжува да паѓа

„Во моментов имаме најниска стапка на невработеност во историјата на Македонија – 14,3 проценти. Таа стапка продолжува да паѓа и покрај кризата која го зафати целиот свет“ изјави заменик-министерот за финансии, Филип Николовски во „Детектор“ на Сител ТВ. Тој додаде дека спроед проекциите на сите меѓународни и домашни организации кои... Прочитај повеќе...

Ограбена позната обложувалница во Скопје

На 28.01.2023 во 09.25 часот во СВР Скопје е пријавено дека околу 09.20 часот во обложувалница на подрачјето на Аеродром, едно лице со закана од вработената одземало пари. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. Прочитај повеќе...

Девојка искасана од куче скитник

На 28.01.2023 во Полициско одделение Петровец, И.Ј.(33) од с.Марино, скопско, пријавила дека во скопската населба Илинден била касната од куче скитник. Прочитај повеќе...

Десетина физички пресметки низ Македонија – Полицијата со полни раце работа вчера и денес

На 28.01.2023 во 02.15 часот во Полициска станица Аеродром е пријавено дека на подрачјето на Аеродром е нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу Д.М.(39) од Скопје и О.Д.(22) од Р.Турција. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок. На 28.01.2023 во 22.20 часот во Полициска... Прочитај повеќе...

Произведени 17.187 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ

АД ЕСМ на 25.01.2023 година произведе 17.187 MWh електрична енергија, со што целосно со сопствена произведена енергија ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални држави субјекти. Во Термоелектраните произведени се 11.478 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени […] The post Произведени 17.187 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Следува исплата на пензиите: Ова се датумите кога ќе легнат парите на пензионерските сметки

На денешната седница, на предлог на Министерството за труд и социјална политика, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензиите за месец јануари 2023 година. Задолжен е Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.01.2023 година, […] The post Следува исплата на пензиите: Ова се датумите кога ќе легнат парите на пензионерските сметки appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Големо поскапување на горивата – Ова се новите цени

Цените на ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 2,50 ден/лит, додека малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се зголемуваат за 2,00 ден/лит. Со тоа ова се новите цени кои ќе важат од ноќеска: Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,50 (денари/литар); Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Големо поскапување на горивата – Ова се новите цени appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Паѓаат цените на пелетите, но никој веќе не ги купува – сите се префрлија на инвертери

Пелетите не се атрактивни за македонските граѓани откако нивната цена за вреќа од 15 килограми стигна и до речиси шестотини денари. Високите цени минатата година ги натераа граѓаните да се снаоѓаат како знаат и умеат, па така најголем дел од нив се префрлиле на користење на инвертер клими и дрвја. Според моменталните цени тие се […] The post Паѓаат цените на пелетите, но никој веќе не ги купува – сите се префрлија на инвертери appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата во Македонија

Регулаторната комисија за енергетика денеска се очекува да ја определи новата цена на бензинот и дизелот во Македонија. Моментално на светските берзи има покачување на суровата нафта, па така барел од типот бренд сега изнесува 84 долари. Во моментов ова се цените на горивата: Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 76,00 (денари/литар); Моторен […] The post Нова цена на горивата во Македонија appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy