Скопски ресторани кои заслужуваат да бидат на вашата гурманска агенда во 2024 година

Не треба да патувате некаде далеку за да доживеете врвно гастрономско искуство. Некогаш врвните гурмански задоволства ни се толку блиску, и чекаат само да ги откриеме. Скопје има свои тајни, свои убави делови, но има и преубави ресторани. Ги има многу! Секој посебен на свој начин, со свои специфики и уникатни карактеристики. Ресторани кои се како “неизбрусени дијаманти” и кои чекаат да бидат откриени. Таму се оди не само да се јаде, туку да се ужива, да се креираат спомени на кои долго потоа ќе се сеќаваме, “каде, што и со кого сме јаделе”!

Неретко знаеме да слушнеме коментар од типот “одете во ресторани каде има луѓе”, тоа е доказ дека храната е добра. И тоа е така, првично во еден ресторан одиме за храната, но важна е и целата атмосфера, и како таму се чувствуваме. Како е уреден ресторанот, колку е љубезен персоналот, како се служи храната, интимноста која ја имаме, и ред други работи кои влијаат на нашето расположение и емоции.

Оваа зима посетивме повеќе скопски ресторани, во различни делови од градот, пробавме различни јадења, доживеавме различни искуства. Според нашето искуство, коментарите на социјалните мрежи, она што пишува реномираниот trip adviser, нашиот избор се стесни на неколку ресторани кои ги препорачуваме и кои дефинитивно треба да бидат дел од нашата гурманска агенда во 2024 година. Ресторани каде ќе доживееме ново искуство, и кои ќе ја разнежат нашата душа.

Топ три скопски ресторани, секој посебен на свој начин!

Sky Bar Панорамика

Ако сакате некого да воодушевите, и да оставите добар впечаток со самата организација тогаш го препорачуваме ресторанот Sky Bar Панорамика. Ова е место со најубавата панорамска глетка на Скопје. Со самото доаѓање, атмосферата ќе направи да се почувствувате посебно. Скриено од урбаниот метеж и градската бучава, ова е место каде ќе ја пронајдете дефиницијата за удобност и квалитет.

Модерен ресторан идеален за склучување бизнис договори, за оставање впечаток пред партнерите и соработниците, за започнување љубовни приказни, за создавање пријателства. Барот има сопствена кујна со внимателно одбрано мени, кое ќе го задоволи сечиј вкус, па дури и на оние кои сакаат нешто луксузно Wagu Ribay стек. Може да се одбере од уникатните пијалоци, како на пример коњак Луј 13-ти. Овде ќе ја откриете магијата на храната приготвена со љубов и знаење, од страна на мајсторските раце на готвачите од кујната на Sky Bar Панорамика.

Ресторани Сидро

Мотото на ресторанот е „Сидро – вкусот на морето во Скопје“ и со право!. Времето поминато во Сидро не е само обичен ручек или вечера туку сетилно патување што гради спомен и живее долго по последниот залак. Овде барем на неколку часа ќе се почувствувате како да сте на некое медитеранско крајбрежје, пробувајќи свежи и одлично подготвени ракчиња, октопод на скара, пржени каламари, ракчиња во кадаиф, лосос или нешто друго морско. Да ја пробате најдобрата морска храна, но и најдобрите вина и десерти, во одличен амбиент и по многу достапни цени. За многу луѓе Сидро рестораните се веќе омилена дестинација.

Така што ако сте љубител на морска храна, тогаш локацијата за вас дефинитивно се ресторани Сидро.

Ботаника Урбана кафана!

Место за луѓе со истенчен вкус, кои знаат што сакаат и кои не прават никакви компромиси кога е изборот на храна во прашање.

Па така ако сакате да јадете нешто што досега не сте го пробале, и на кое долго време ќе се сеќавате тогаш Ботаника Урбана кафана е местото за Вас. На пример фета во фурна со медени смокви, шкампи обвиени со сланина, италијанска поркета врз пире компир, бифтек ќебапи со пепер сос или некои други феноменални специјалитети трпеливо подготвено под надзор на главниот готвач Софка Камиловска. Таа со својот тим може да подготви јадења и според желба и според расположението на клиентот. Ако сте мамурни, да подготвам бургер, за да ви го подигне духот (или тоа на запад го викаат comfort food). Ако сте демотивирани паста со аспарагус и лимон, за да ви отвори нови идеи за размислување. Ако сте среќни и имате убав повод, мезиња што одат добро со вино, за да вечерта трае подолго. А ако сте вљубени, оставете на мене, нека биде изненадување за денот на вљубените, 14 Февруари, во Ботаника,

Еден готвач кој нема страст во себе, задоволство, љубов, енергија, мотивираност, и однос кон храната што ја подготвува, тој не може да биде добар готвач.

Јас готвам за луѓето, готвам за да се чувствувам подобро, готвам за изразот на лицето на тие кои ќе ја пробаат мојата храна, готвам за тие да се почувствуваат како што се чувствувам јас дури готвам. Готвам затоа што ми недостасуваат сончеви денови и тоа е мојот начин за да го разбудам сонцето во себе. Понекогаш готвам зашто морам, но и тогаш ми поминува сивилото на демотивација и се буди страста во мене, ни изјави со голема со енергичност Софка.

Ова е ресторан каде се внимава на најмалите детали! Од служење, однос на персоналот, до приборот за јадење, атмосфера, музика…Овде ќе се почувствувате навистина отмено, опуштено и ќе уживате во секоја минута помината тука….. се е некако ненаметливо, дискретно, а убаво!

Не чекајте! Животот е краток за да не уживаме во него.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Детали за земјотресот кој вечерва е почуствуван во Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, на сеизмолошките станици инсталирани ширум нашата територија, одржувани од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вечерва 27.02.2024 година во 23 часот и 37 минути регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа 127 km југозападно од Скопје, во соседна Република Албанија, со Рихтерова локална Прочитај повеќе...

Земјотрес почуствуван вечерва во Македонија

Нешто пред 23 часот и 40 минути земјотресо со јачина од 3,2 степени според рихтер е почуствуван во западниот дел на Македонија. Земјотресот бил со епицентар во Елбасан, Албанија. Прочитај повеќе...

НЕ МОЖАТ ДА ГИ ПОДНЕСАТ: Змиите нема да ви се приближат на дворот ако имате 3 растенија во него

Змиите често се непожелни гости на нашите имоти. Уредувањето на самиот терен, односно живеалиштето е релативно едноставен начин да ја намалите можноста за населување во вашата градина. Повеќето змии избираат ладни, влажни и темни живеалишта, како што се купишта дрва, даски или густа четка или висока трева. Имено, глувците и Прочитај повеќе...

Цената на оваа намирница вртоглаво расте

Цената на маслиновото масло во Европската унија се зголеми за 50 отсто во јануари во однос на истиот месец лани, објави денеска Евростат на својата веб-страница. Маслиновото масло во Европската унија нагло порасна во втората половина на 2023 година, а цените во август 2023 година беа за 37 отсто повисоки Прочитај повеќе...

Се буди вулканот Попокатепетл, жителите на Мексико Сити предупредени да носат маски

Интензивната активност на вулканот Попокатепетл, во централно Мексико, ја загрижува мексиканската влада, а локалните власти издадоа предупредување. Издадено е предупредување поради континуираното исфрлање на пепел и водена пареа од кратерот и на жителите на Мексико Сити им е препорачано да носат маски. Препораката е да се остане дома и да Прочитај повеќе...

Детали за земјотресот кој вечерва е почуствуван во Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, на сеизмолошките станици инсталирани ширум нашата територија, одржувани од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вечерва 27.02.2024 година во 23 часот и 37 минути регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа 127 km југозападно од Скопје, во соседна Република Албанија, со Рихтерова локална магнитуда ML3.2. Според досегашните податоци […] Прочитај повеќе...

Земјотрес почуствуван во Македонија: Еве со колкава јачина и каде беше епицентарот

Нешто пред 23 часот и 37 минути земјотресо со јачина од 3,2 степени според рихтер е почуствуван во западниот дел на Македонија. Земјотресот бил со епицентар во Елбасан, Албанија. Прочитај повеќе...

Пари ќе “паѓаат од небо”: Најдобриот руски астролог вели дека овие два знака во март ќе пливаат ВО ПАРИ

Познатиот руски астролог Павел Глоба тврди дека двата знака од Зодијакот во март ќе имаат повеќе среќа од сите други кога се во прашање финансиите и парите. Имено, тој истакнува дека материјалниот аспект од нивниот живот ќе биде многу нагласен, а во позитивна смисла, во текот на првиот пролетен месец и дека може да очекуваат […] Прочитај повеќе...

Генијален трик за одбивање стршлени и оси: Нема да ги видите оваа сезона ако направите една работа

Иако температурите во моментов не се високи, многу брзо ќе се појават проблеми со инсектите. Ова е генијален трик за одбивање стршлени. Ти треба: 2 лимони 2 лимети неколку гранчиња рузмарин 8 до 10 капки есенцијално масло од еукалиптус малку вода лебдечка свеќа Подготовка Во мала чаша ставете вода, лимон, лимета и рузмарин. Додадете еукалиптус […] Прочитај повеќе...

ОГАН ВО КРЕВЕТ: Топ 10 работи кои откриваат голем љубовник

Можеби мислите дека ви е жешко во кревет, но можеби не ви оди баш најдобро. Што го прави добар љубовник? 10 карактеристики на личност која може самоуверено да каже дека е добра во кревет. Доколку се пронајдете во овие 10 работи, немате причина за грижа, пишува Крстарица. 1. Сакате да учите нови работи 2. Разигран […] Прочитај повеќе...

Хрватска повлекува популарно чоколадо

Како мерка на претпазливост, компанијата „Mondelēz International“ го повлекува својот производ Milka Oreo Bar (37g) од хрватскиот пазар поради можно присуство на мало парче пластика. Како што се наведува понатаму, ниту еден друг производ на споменатата компанија, ниту некој друг производ од палетата на брендовите Милка и ОРЕО, не бил... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Дали треба да побрзате во менувачница? – Курсна листа за 28.02.2024

Курсна листа на Народната банка на Република Северна Македонија формирана на 27.02.2024 која се применува од 00:00 часот на 28.02.2024 година до почетокот на важење на новата Курсна листа Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Биткоинот достигна највисоко ниво во последните две години: Неверојатен пораст на пазарот на криптовалути

Биткоинот, најголемата светска криптовалута по пазарна капитализација, денеска достигна највисоко ниво во последните две години од 56.000 долари, подигајќи го поширокиот крипто пазар. Цената на биткоинот порасна за повеќе од 10 отсто за два дена, според податоците на CoinMarketCap, откако фирмата за крипто инвестиции и софтвер MicroStrategy објави дека во... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Куќите ќе поскапат на глобално ниво

Распространетиот пад на глобалните цени на куќите што ги погоди развиените економии во голема мера се ублажува, според анализата на податоците на ОЕЦД, што ги поттикна економистите да предвидат дека најдлабокиот пад на станбените објекти во последните 10 години достигнал точка на превртување. Во 37 индустриски развиени земји на ОЕЦД,... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Контејнерите се трипати поскапи поради Хутите

Британските фирми рекоа дека се соочуваат со повисоки трошоци за испорака и одложувања до четири недели поради нападите на Хутите врз транспортните бродови во Црвеното Море. Повеќе од една третина од компаниите анкетирани од Британските стопански комори (BCC) изјавија дека се погодени од споменатиот развој, а таа бројка се зголеми... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...