Снежни врнежи ќе го прекинат убавото време – еве од кога!

Утре ќе има зголемување на облачноста, по котлините поради температурна инверзија ќе има заматеност на атмосферата или појава на утринска магла.

Во петок ќе биде променливо облачно, во вечерните часови со врнежи од дожд, кои ќе продолжат и во сабота. Пообилни врнежи се очекуваат во западните делови.

На повисоките планини ќе има врнежи од снег.

Ќе биде релативно топло со засилен, а на моменти и силен јужен ветер.

Повремени врнежи ќе има и во недела, а во понеделник ќе настапи преодно стабилизирање.