Состанок на парламентарниот Пленум на Енергетската заедница во Брисел

Пратениците Диме Велковски, претседател на Комисијата за економски прашања и Тони Јаревски, член на Комисијата за економски прашања на Собранието на Република Северна Македонија учествуваа на Работилница за Регулативата за воспоставување на механизам за прилагодување на границите на (емисиите)на јаглеродот и состанок на парламентарниот Пленум на Енергетската заедница посветен на нерешените клучни прашања на полето на енергијата и транзицијата во организација на Секретаријатот на Енергетската заедница кои се одржаа на 23 мај 2023 година, во Брисел, во Европскиот парламент.

Покрај делегација од Собранието, учествуваа и претставници од националните парламенти на договорните страни на Енергетската заедница, членови на Комисијата за Индустрија, истражување и енергија на Европскиот парламент, претставници од Секретаријатот на Енергетската заедница и Европската Комисија.

На работилницата беше презентиран механизмот за прилагодување на границите на (емисиите) на јаглеродот кој претставува мерка за намалување на штетните емисии во воздухот. Предвидено е да започне со примена од 1 октомври 2023 година и да има транзиционен период до 1 јануари 2026 година кога ќе започне неговата целосна примена во пракса. Со овој механизам се планира воведување на данок на увоз за увозот во ЕУ на електрична енергија, цемент, алуминиум, ѓубриво, производи од челик и железо во зависност од содржината на емисија на јаглерод диоксид во овие производи. Предвидено е данокот да се плаќа од страна на увозниците од земјите членки на ЕУ за производи кои не потекнуваат од ЕУ, додека земјите членки на ЕФТА ќе бидат исклучени од обврската бидејќи имаат слични таргети и применуваат политики на намалување на емисијата на стакленички гасови слични на земјите членки на ЕУ.

На состанокот беше истакната потребата од користење на нови извори на енергија и спроведувањње на зелена транзиција во насока на намалување на зависноста од увозот на енергенси од Руската Федерација, значителни инвестиции во енергетската инфраструктура и енергетско поврзување помеѓу земјите членки на ЕУ и договорните страни на Енергетската заедница. Од страна на директорот на Секретаријатот на Енергетската Заедница, Артур Лорковски беше презентиран поединечно напредокот во енергетскиот сектор на Договорните страни на Енергетската Заедница.

Пратеникот Диме Велковски истакна дека позитивна страна од појавата на енергетската криза и драстичниот раст на цените на електричната енергија е зголемување на свеста кај домашните компании и домаќинства од потребата за вложување во обновливи извори на енергија за производство на електрична енергија за задоволување на своите потреби. Во периодот јануари-април 2023 година Регулаторната комисија за енергетика има издадено лиценци за 161 фото електрични централи со моќност од 54,8 MW. Во периодот јануари 2022 година до април 2023 година на мрежата се вклучени нови капацитети од обновливи извори со вкупна инсталирана моќност од 207 MW. Големи очекувања има и од реализација на проектот изградба на хидроцентралата Чебрен со планирана моќност од преку 330 мегават часови.

РС Македонија нема сопствени извори на гас и целокупното количество го обезбедува од увоз преку единствениот интерконективен гасовод со Република Бугарија при што гасот се увезува од Русија. Во насока на диверзификација на изворите во снабдувањето со гас, РС Македонија пристапи кон проектот за изградба на терминалот за течен гас во Александруполи, Република Грција и во него ќе учествува со 10% од акциите на гасниот терминал.

Во наредниот период поголемо внимание и инвестиции треба да се посветат на учеството на обновливите извори на енергија во транспортот. Иако, Предлог законот за биогорива во транспортот е подготвен, истиот се уште не е доставен до Собранието и донесен.

РС Македонија подготви и достави до Секретаријатот на Енергетската Заедница Национален план за енергија и клима (НПЕК), кој го покрива периодот од 2021 до 2030 година и го пропишува патот за остварување на целите до 2030 година во делот на декарбонизација, енергетска ефикасност, безбедност во снабдувањето со енергија. Стратегијата за енергетика до 2040 година која беше донесена во 2019 година има разработено Зелено сценарио според кое до 2030 година инвестициите во обновливи извори на енергија ќе придонесат нивниот удел во бруто финалната потрошувачка на енергија да се зголеми на 30%, што истовремено ќе придонесе и за намалување на емисиите на стакленички гасови за 55% во споредба со 1990 година.

Во 2020 година донесен е Законот за енергетска ефикасност и со него е предвидено и формирање на Фонд за енергетска ефикасност. Овој Фонд се очекува да започне да функционира во месец октомври 2023 година и во почетокот ќе биде наменет само за јавни згради (објекти).
Подготвен е и Нацрт закон за климатска акција кој беше разгледан од неформалната зелена парламентарна група во Собранието на РС Македонија и истиот треба да биде донесен во 2023 година и да почне да се применува од 1 јануари 2024 година. Со овој закон се уредува воспоставувањето на рамка за климатска акција за намалување на емисиите на стакленички гасови во атмосферата како и адаптација кон климатските промени. Една од основните цели на овој закон е придонес кон зголемување на напорите за зајакнување на глобалниот одговор кон заканата од климатските промени, согласно долгорочната цел на Договорот од Париз, како и поддршка на заложбите за климатска неутрална Европа.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
НЕВИДЕН ХАОС: Нови детали за невремето – Поплавени подруми во куќи во Прилеп, една се очекува да падне во секој момент

Регионалниот ЦУК Битола известува дека во врска со настанот од 112 за пријавена поплава предизвикана од пороен дожд што го зафати градот Прилеп, дошло до излевање на реката и на ул.,, Дабничка“ бр.39 Б ( нас.Тризла во Прилеп) и се поплавиле подрумските простории. Во 20.55 часот Раководителот на РЦУК Прилеп... Прочитај повеќе...

Град со големина на орев го погоди охридскиот регион

Град со големина на орев го погоди југоисточниот дел на Охрид. Невремето се случило попладнево, а според првичните информации невремето направило одрон на патот Охрид – Свети Наум, лак љубаништа, при што патот е затворен. Прочитај повеќе...

Силно невреме го погоди и Охридскиот регион, ова се првите детали

Рргионалниот ЦУК Охрид изведти дека поради невремето што го зафати југоисточниот дел на Општина Охрид во реонот на с.Трпејца и с.Љубаништа проследено со големи врнежи дојде до формирање на буични води што предизвикаа излевање на вода, земја, чакал и поситни камења на регионалниот патен правец Охрид – Св. Наум во... Прочитај повеќе...

Неколку знаци ги очекуваат прекрасни вести – Дневен хорскоп за 4 јуни

Дневен хороскоп за 4 јуни 2023 Овен (21 март – 19 април): Вашата енергија и ентузијазам ќе бидат на врвот денес, Овене. Ќе се чувствувате мотивирани да преземете нови предизвици и да ги надминете сите пречки што ќе ви се најдат на патот. Одличен ден за започнување нови проекти или... Прочитај повеќе...

Ново невреме во најава, метеоролозите со вонредна прогноза: Детално метео за следните 4 дена

Денес и утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме проследени со интензивен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер и изолирана појава на град. Во текот на следната седмица претпладне времето ќе биде сончево со... Прочитај повеќе...

(ФОТО) Излеана река, поплавени улици, пожар – Хаос по невремето во Прилеп

Вечерва околу 18 часот регионот на Прилеп бил зафатен од поројни врнежи дожд. Поголемиот дел улици низ градот се поплавени и тешко проодни за сообраќај. Засега се знае дека пријавено е едно целосно поплавување на најмалку една куќа. На социјалните мрежи се шират податоци дека се поплавени и други објекти... Прочитај повеќе...

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе...

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако го направат тоа во Северна Македонија, каде што дизелот е 1,21 евро или во Босна и Херцеговина, каде литар дизел... Прочитај повеќе...

Фатмир и Генти: Ден за рекреација и за промоција на македонскиот туризам

Фејсбук статус на Фатмир Битики, вицепремиер: Ден за одмор од рутината за да поминам квалитетно време со синот Генти во активности на отворено, едно вистинско освежувачко искуство. Прекрасно си поминавме во Андреланскиот парк во Скопје, и посебно се радувам што овој парк реализиран во рамки на проектот за „Локална и... Прочитај повеќе...

Сè што треба да знаете за телесната температура: Што е нормално, а кога е време за аларм

Температурата на телото е еден од четирите клучни витални знаци на кои лекарите обрнуваат внимание. Инфекцијата може да предизвика треска, но температурата на телото исто така варира во зависност од возраста и полот, па дури и кога кажувате лаги. Просечната нормална телесна температура генерално се смета за 37 степени Целзиусови.... Прочитај повеќе...

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот е: повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители […] The post Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за Centar.mk. За овие случаи до ОЈО поднесени се 16 кривични пријави и 24 писмени известувања, при што во рамките на расветлените случаи пријавени се 24 […] The post Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на градежните материјали. Со најава дека цените на становите во Македонија ќе паднат неодамна излезе […] The post Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република Северна Македонија – НАТТА на која се избраа органите и формите на делување. На седницата согласно Правилата за работа на Асоцијацијата, усвоен е предлогот за […] The post Оддржана констутивна седница на НАТТА appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС кон сите мрежи и 2 GB интернет со важност од 30 дена или xtraNEТ S со 3 GB интернет со важност од 7 дена. Промотивниот […] The post Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy