Спасовски на промоција на План за интегритет на МВР (2023-2025): Високиот полициски интегритет е фундамент за ефективна борба против криминалот и нулта толеранција на корупцијата

Денеска, (26.06.2023) Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија во партнерство со ДЦАФ- Женевскиот центар за управување со безбедносниот сектор, го промовираше Планот за интегритет на Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија (2023-2025).

Промоцијата на планот е поддржана во рамките на Програмата за реформи во разузнавачкиот и безбедносниот сектор во Северна Македонија, спроведувана од ДЦАФ и финансирана од Швајцарската Агенција за развој и соработка (СДЦ), Шведската агенција за меѓународен развој и соработка (СИДА) и Министерството за надворешни работи на Холандија.

Свое обраќање на промоцијата имаа министерот за внатрешни работи за Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, раководителот на СИДА во Северна Македонија, Микаел Атерхог, програмскиот менаџер на ДЦАФ, Ирена Џајковска, а презентација и осврт на планот даде деканот на Факултетот за безбедност – Скопје, проф. д-р Никола Дујовски.

На промоцијата присуствуваа претставници на на Комисијата за одбрана на Собранието на Република Северна Македонија, на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, на ИЦИТАП, на Советот на Европа, на Проектот на ЕУ за владеење на правото, на Факултетот за безбедност, на Воената академија „Генерал Михаило Апостолски”, на Центарот за европски стратегии ЕВРОТИНК, на Здружението на жени од безбедносниот сектор,

Упатувајќи благодарност до сите инволвирани за вложениот труд и експертизата во подготовката и финализацијата на овој значаен интерен документ за МВР, министерот Спасовски рече дека Планот за интегритет во МВР претставува вредносно – стандардизирана рамка за зачувување и подобрување на интегритетот на работниците во Министерството за внатрешни работи, којшто воедно овозможува и проценка на изложеноста на различни ризици на вработените.

„Овој документ е производ не само од законските обврски, туку и од стратешките реформски определби за бескомпромисно спроведување на законите и владеење на правото, како примарно начело на институционалното функционирање.

Што е уште позначајно, овој интерен антикорупциски документ содржи сет мерки кои ги превенираат и елиминираат можностите за појава и развој на различни форми на коруптивно и друго непрофесионално однесување во Министерството за внатрешни работи, кои се изградени врз основа на анализи и проценки на подложноста на одредени работни места на појава и развој на коруптивни дејствија и други форми на непрофесионално однесување на вработените” истакна министерот Спасовски, оценувајќи го Планот како дел од мозаикот што ја заокружува институционалната антикорупциска рамка.

Министерот Спасовски нагласи дека Министерството одлучно продолжува со напорите за зголемување на проактивноста и меѓуинституционалната соработка, со цел да се гарантираат квалитетни, непристрасни и транспарентни услуги за заедницата, за граѓаните, како и континуирано промовирање на професионалната работна култура во институциите.

„Тоа практично значи дека од полицијата со висок интегритет се очекува да го усогласи начинот на однесување на полициските службеници со демократските вредности, и напоредно со тоа – при преземањето на мерките од овластувањата – да се раководи од владеење на правото и доследното почитување на човековите права и слободи. А високиот полициски интегритет е токму оној неопходен фундамент за ефективна борба против криминалот и нулта толеранција на корупцијата”, рече министерот Спасовски, со уверување дека овој План за интегритет, изработен благодарение на огромниот придонес на Женевскиот центар за демократска контрола на вооружените сили – DCAF, ќе претставува гарант за ефикасно и квалитетно работење на Министерството, а со тоа уште подинамично ќе нѐ приближи до посакуваните институционални цели – полицијата како сервис на граѓаните, бескомпромисен чувар на владеењето на правото.

Од страна на Ирена Џајковска, програмскиот менаџер на ДЦАФ Програмата за реформи во разузнавачкиот и безбедносниот сектор во Северна Македонија беше истакнато дека изработката на планот беше направена со заеднички пристап помеѓу Одделот за внатрешна контрола и ДЦАФ, со широки и редовни констултации со сите организациски единици при МВР.

„Развивање и спроведување на планови за интегритет во контекст на процесот на пристапување во ЕУ се од витално значење за земјите кандидати, за да ја покажат својата посветеност во борбата против корупцијата, да ги поддржуваат демократските вредности, да го зајакнат владеењето на правото, а преку тоа и да го поттикнуваат економскиот развој. Овие планоти играат клучна улога во градењето на јавната доверба, обезбедувањето регионална стабилност и усогласување со стандардите на ЕУ, што на крајот го отвора патот за успешна интеграција во ЕУ”, истакна Џајковска.

Деканот на Факултетот за безбедност – Скопје, проф. д-р Никола Дујовски го поздрави промовирањето на Планот за интегритет на МВР за периодот 2023-2025, како прв јавен документ кој се однесува на организираниот систем за развој на интегритетот во Министерството и во Полицијата, а се става на увид на јавноста.

„Темата за полицискиот интегритет е значајна за развојот на македонската полиција, која имплементирајќи ги овие современи демократски методи на работење, ќе се постави како столб на нашиот безбедносен систем и гарант на мирот, стабилноста, демократија, но и на владеењето на правото во општеството. Интегритетот е водечки принцип во полициското работење во државите со низок степен на корупција и висока лична свест кај вработените. За жал, Северна Македонија се уште не спаѓа во редот на државите кои се одликуваат со такви атрибути, и токму затоа обврската на МВР како институција која прва се зафаќа со сериозното прашање на институционалниот интегритет е уште поголема, за да биде пример за сите останати институции кои во наредниот период ќе поминуваат низ фазите на развој низ кои сега поминува МВР”, истакна Дујовски.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Шаховското дерби на Алкалоид и САД со многу заплети до нерешен резултат

Светското екипно првенство за шахисти над 50 годишна возраст во Струга веќе во третото коло го донесе дерби мечот на највисоко рангираната екипа, репрезентацијата на САД, со шахистите на Алкалоид кои се четврти носители на турнирот. Мечот заврши нерешено, 2:2, но самите партии ни оддалеку не беа мирољубиви. Шахистите на... Прочитај повеќе...

Спасовски за Фронтлајн и Цивил Медиа: СДСМ е стожер на проевропскиот фронт, за мене е важно тој проевропски фронт да ја добие довербата на граѓаните

Во интервјуто за Фронтлајн и Цивил медиа, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски запрашан за приклучувањето на СДСМ на проевропскиот фронт, рече: „Еднаш и засекогаш мора да се одвојат прогресивните сили во државата визави сите оние кои што ја влечат државата назад, оние ретроградни сили, оние сили коишто не ѝ... Прочитај повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта со таканаречениот „солидарен данок“, сака да ги одере фирмите

Соопштение на ВМРО ДПМНЕ: „Наместо да се бори против сивата економија, владата со новиот данок ќе земе арач од лојалните фирми на државата, кои си ги плаќаат редовно даноците, а со тоа дополнително ќе ја стимулира сивата економија. Ваквата мерка не е солидарност туку арамилук. Со новиот данок, каде е... Прочитај повеќе...

Каква е состојбата на патиштата?

АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: НОРМАЛИЗИРАН СООБРАЌАЈ: Сообраќајот на патниот правец Кавадарци – Прилеп е нормализиран. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Поради вградување на асфалтен слој (асфалтирање) на Регионален пат Р1102, делницата Велес – Градско до 23.09.2023 г. ќе биде затворена за сообраќај во период од 08:00 – 18:00 часот. СОСТОЈБА: Сообраќајот... Прочитај повеќе...

Времето се менува – Синоптичарите ја објавија најновата прогноза

Сончево и многу топло, попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност и со умерен југоисточен ветер. Утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во... Прочитај повеќе...

Шаховското дерби на Алкалоид и САД со многу заплети до нерешен резултат

Светското екипно првенство за шахисти над 50 годишна возраст во Струга веќе во третото коло го донесе дерби мечот на највисоко рангираната екипа, репрезентацијата на САД, со шахистите на Алкалоид кои се четврти носители на турнирот. Мечот заврши нерешено, 2:2, но самите партии ни оддалеку не беа мирољубиви. Шахистите на Алкалоид влегоа во мечот со […] Прочитај повеќе...

БОНУС ОД МИЛИОН И ПОЛ ДЕНАРИ ВО СПОРТ ЛАЈФ

  Нов милионски тикет во „Sport Life” – Струмица, со помош на големиот Фибоначи бонус на добивката од 610% . Ова шесткратно зголемување на добивката, редовниот играч на „Sport Life“ го остварил со уплатени 50 денари, а освоил неверојатни 1.795.145 денари. Дури 1,5 милион денари се од бонусот на добивката, која инаку би изнесувала 300.000 […] Прочитај повеќе...

Спасовски за Фронтлајн и Цивил Медиа: СДСМ е стожер на проевропскиот фронт, за мене е важно тој проевропски фронт да ја добие довербата на граѓаните

Во интервјуто за Фронтлајн и Цивил медиа, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски запрашан за приклучувањето на СДСМ на проевропскиот фронт, рече: „Еднаш и засекогаш мора да се одвојат прогресивните сили во државата визави сите оние кои што ја влечат државата назад, оние ретроградни сили, оние сили коишто не ѝ помагаат на државата да напредува. […] Прочитај повеќе...

Возило со дипломатски таблички се запали во движење во Кисела Вода

Возило со италијански дипломатски таблички настрада во пожар вечерва во скопска Кисела Вода. 41-годишен скопјанец возел со возилото марка „џип“ одел кон Сопиште, но забележал чад од хаубата, по што застанал и побарал помош од локалците. -Вечерва во 19.29 час. во СВР Скопје од страна БППЗ пријавено е дека на место викано Теферич -К.Вода гори […] Прочитај повеќе...

Времето се менува – Синоптичарите ја објавија најновата прогноза

Сончево и многу топло, попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност и со умерен југоисточен ветер. Утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невреме. Пороен дожд […] Прочитај повеќе...

Мексико ја престигна Кина

Кина повеќе не е најважниот надворешно трговски партнер на Америка, туку Мексико е, според американските статистичари. Трговската размена меѓу двете земји достигна 263 милијарди долари во првите четири месеци од оваа година, што претставува 15,4 отсто од надворешната трговија на САД. Кога Кина се приклучи на Светската трговска организација во... The post Мексико ја престигна Кина appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 14.09.2023 година и со тоа малопродажната цена ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 92,50 ден/лит. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР... The post Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст

Цените на нафтата на светскиот пазар денеска се во пораст и суровата нафта „брент“ првпат од почетокот на годинава достигна цена од 93 долари за барел. Меѓународната агенција за енергија (МААЕ) објави дека доброволното продолжување на дневните ограничувања за производство на нафта од страна на Саудиска Арабија и Русија ќе... The post Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Го преплавија српскиот пазар: Русите основаа околу 7.000 компании

Руските граѓани имаат основано 6.976 компании во Србија од почетокот на војната во Украина. И покрај оваа бројка, под знак прашалник е дали сите овие компании ќе придонесат за растот на српската економија или се само начин руските граѓани да добијат дозвола за постојан престој во Србија со која дополнително... The post Го преплавија српскиот пазар: Русите основаа околу 7.000 компании appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Борба против инфлацијата: Европската централна банка по 10-ти пат ја зголеми каматната стапка

Европската централна банка (ЕЦБ) денеска ја зголеми каматната стапка 10-ти пат по ред во борбата против постојаната и висока инфлација која ги мачи потрошувачите, иако расте стравот дека повисоките трошоци за задолжување можат да придонесат економијата да влезе во рецесија . Зголемувањето на стапката за четврт процентен поен доаѓа додека... The post Борба против инфлацијата: Европската централна банка по 10-ти пат ја зголеми каматната стапка appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy