Спасовски: Улогата на Одделот за воздухопловни единици при МВР беше клучна во справувањето со пожарите и бројните спасувачки мисии

Денеска, во седиштето на Хеликоптерската единица за полициски намени во Идризово се одржа Свечена церемонија по повод 54 години од формирањето на Одделот за воздухопловни единици при МВР, на која свое обраќање имаа министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, началникот на Одделот за воздухопловни единици, Ненад Алексовски, како и државната секретарка на Република Словенија, Тина Хеферле, во присуство на раководството на МВР и бројни претставници од државните институции и дипломатски претставништва, соработници на Одделот.

Истакнувајќи дека преку својот високо професионален пристап низ годините Одделот се изгради како важен оперативен елемент што ги опслужува сите функционални единки и служби во Министерството за внатрешни работи, министерот Спасовски во своето обраќање ја потенцираше суштината на работењето на Одделот.

„Кога зборуваме за сегментот на оперативно дејствување на Одделот за воздухопловни единици тој претставува еден од суштинските во полициското работење, преку кој се извршуваат сите задачи од областа на антитероризам, одржување на јавниот ред и мир, заштитата и спасувањето, помош при елементарни непогоди и други останати полициски работи”, рече министерот Спасовски. Притоа, тој се осврна на неколкугодишниот развој на Одделот. „Од 2017 година наваму го динамизиравме процесот на материјално-техничко оспособување на полициските служби и на полициските службеници на ниво на МВР, па така и во Одделот за воздухопловни единици се ориентиравме кон неговиот континуиран развој и модернизирање, како во поглед на личната опременост на полициските службеници коишти работат тука, така и во поглед на подобрување на објектите и инфраструктурата што тие ја користат во секојдневното работење. Во овој период на развој беше инвестирано во низа неопходни инфраструктурни потреби на Единицата, не само од аспект на материјално-техничките потреби како што се реновираниот објект на Единицата, рампа за десантирање на тимови од воздух, ведро и резервоари за гаснење пожари, туку и персоналното опремување на вработените со летечки униформи и специјална летечка опрема, но и униформи за персоналот за техничко одржување”, рече Спасовски.

Спасовски особено ја потенцираше летната сезона и гаснењето на пожарите, како и спасувачките мисии од страна на Одделот.

„Она што сакам посебно да го потенцирам е полициското дејствување за време на летната сезона, изминативе три години, каде Одделот за воздухопловни единици беше клучен во справувањето со огнените стихии низ територијата на целата држава. Притоа, соработувајќи со низа институциите од државниот апарат, припадниците на Хеликоптерските единици за полициски и за посебни намени секогаш се во првите редови на системското спротивставување, заштита и превенција од пожари, а секако вредни за споменување се бројните заеднички спасувачки мисии реализирани во координација со другите полициски служби, првенствено со Одделот за специјални полициски операции – Специјалната антитерористичка единица Тигар и Единицата за брзо распоредување”, истакна Спасовски, со уверување дека и во годините пред нас припадниците на Одделот ќе бидат на висина на задачата и професионални и посветени како и досега и дека заеднички ќе се вложи дополнителна енергија и ентузијазам во натамошниот раст и развој на Одделот, со единствена цел – градење на полиција сервис на граѓаните и гарант за сигурноста и безбедноста.

Во своето обраќање, началникот на Одделот за воздухопловни единици, Ненад Алексовски, истакна дека досега со поддршка на раководството на МВР се реализирани бројни проекти од интерес на граѓаните и државата. „Имено, со постојана поддршка на раководството во Министерството ОВЕ успеа да реализира голем број на проекти кои придонесоа за подобрување на условите и можностите за работа на ОВЕ како што се реновирање на објектот на ХЕ за полициски намени, набавка и инсталација на рампа за десантирање на тимови од воздух, ведро и резервоари за гаснење пожари, персоналното опремување на вработените со летечки униформи и специјална летечка опрема, но и униформи за персоналот за техничко одржување. Паралелно со ова се работеше и на одржување на високо технолошко ниво – преку редовно одржување и сервис на леталата и нивна модернизација, набавка односно надградба на нивната навигациска и радио опрема, ТЕТРА системи за комуникација, како и набавка на опрема на леталата и за оперативни активности од спасувачки карактер, особено во делот на гаснење пожари”, истакна Алексовски. Притоа, тој ги сподели идните планови за развој на Одделот.

„Во следниот период планот е единицата да продолжи да се развива во насока на отворање на свој школски центар за обука на пилоти, обезбедување на дополнителни напредни обуки, како: обука за инструктори на тип на хеликоптер, обука за наставници по летање, обука за летање во инструментални услови, користење на опрема за ноќно летање (NVG) и други обуки со кои ќе се подигне квалитетот и оспособеноста на летачкиот персонал”, истакна Алексовски.

Од страна на државната секретарка на Република Словенија, Тина Хеферле беше истакна добрата соработка меѓу Република Северна Македонија и Република Словенија.

„Чест и задоволство ми е што заедно го чествуваме овој Ден, Словенија и Северна Македонија се пријателски земји, не’ поврзуваат долгогодишни врски. Големата словенечка поддршка за НАТО и ЕУ е од секогаш искрена, тоа го докажавме на многубројни начини.
Секогаш кога меѓусебно добро соработуваме, можеме да си помогнеме на најефикасен начин. Денес ме радува прикажувањето на хеликоптерската опрема која е во рамки на развојната помош која ја пративме на Северна Македонија за зајакнување на извршувањето на полициски задачи, вклучувајќи го спасувањето лица. Предавањето хеликоптерска опрема е резултат на добра соработка на подрачје на воздухопловни единици. Верувам таква добра соработка ќе имаме и во иднина. Ви посакувам безбедна и успешна работа”, истакна Хеферле.

На крајот од свеченоста беа доделени благодарници и плакета за успешна соработка со Одделот за воздухопловни единици.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Уште еден земјотрес во Македонија

Прилично слаб земјотрес со епицентеар близу Кичево, а јачината била од 2 степени според рихтер. Според ЕМСЦ земјотресот бил на длабочина од десет километри. Прочитај повеќе...

Загина српскиот репрезентативец, освојувач на медали од Светско првенство

Стефан Савиќ, репрезентативецот на Србија во ММА, беше убиен претходната вечер во Белград, на 23-годишна возраст. Информацијата дека загина овој млад ММА борец ја објави Арена Спорт, која воедно изрази сочувство до семејството. Се испостави дека тој настрадал во инцидент што се случил во текот на ноќта на аголот од Прочитај повеќе...

Повеќемина скопјани искасани од кучиња скитници

На 24.02.2024 во 19.40 часот во Полициската станица Центар М.С.(48) од Скопје пријавила дека на ул.„Светиниколска“ во Скопје била касната од куче скитник. На 24.02.2024 во 19.45 часот во Полициската станица Карпош, М.М.(23) од Скопје пријавил дека на бул.„Илинден“ во Скопје бил каснат од куче скитник. На 24.02.2024 во 15.25 Прочитај повеќе...

Полицијата во Скопје направи парче со казни: Дури 167 граѓани ќе треба да платат казнен налог, некои ќе останат и без возачка

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден (24.02.2024) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 167 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 42 санкции, 10 мерки за возење без возачка дозвола, 17 санкции за возење под Прочитај повеќе...

Прегазено младо момче во Скопје

Денеска (25.02.2024) во 03.10 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Скопје на крстосницата од ул.„Железничка“ и ул.„Димче Мирчев“ патничко моторно возило „ауди“ со скопски регистарски ознаки, управувано од лице(40) од Скопје, удрило во пешак (26) од Скопје. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил пешакот, констатирани во Прочитај повеќе...

Нов земјотрес во Македонија

Слаб земјотрес со епицентеар близу Кичево, а јачината била од 2 степени според рихтер. Според ЕМСЦ земјотресот бил на длабочина од десет километри. Прочитај повеќе...

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

Туризмот во Бугарија забележа значителен пораст во последните месеци од 2023 година, при што вкупниот приход од ноќевањата е зголемен за 19,8 отсто, што изнесува неверојатни 89,7 милиони бугарски лева или 45.808.353 милиони евра. Ова зголемување е поттикнато од значителниот придонес на нерезидентите, кои сочинуваат речиси 14,5 милиони евра од вкупниот приход, објави веб-страницата БНН. […] Прочитај повеќе...

„БЕЗ 2.000 ЕВРА ОВДЕ УМИРАТЕ ОД ГЛАД“: Марија од оваа европска земја шокираше со цените

Девојка од Балканот со име Марија, која се нашла во еден од финските супермаркети и снимила на лице место кои се цените на производите и објавила на својот „Тикток“, шокираше со скапотијата што владее таму. Таа напиша „тука ќе умре човек без 2.000 евра месечно“. „Не знам кој ме излажа дека Финска не е толку […] Прочитај повеќе...

Скопјанец се преврте со четирицикл, итно е пренесен во градска

На 24.02.2024 во 11.14 часот во СВР Скопје било пријавено дека на место викано „Душановац“, атар на с.Бањани-скопско, лице(65) од Скопје додека управувал четирицикл, се превртел и бил потиснат од четирициклот. Лицето се здобило со тешки телесни повреди, констатирани во Градската општа болница „8-ми Септември“. Излезено било на местото на настанот од полициски службеници од […] Прочитај повеќе...

Тешка сообраќајка на автопатот Скопје-Гостивар, има повредени

На 24.02.2024 во 11.45 часот било пријавено дека на автопатот Тетово-Гостивар, во близина на наплатна станица во Гостивар, товарно возило „ивеко“ со гостиварски регистарски ознаки, управувано од лице(47) од Гостивар, удрило во заштитна ограда и метална канделабра. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот, констатирани во Општата болница Гостивар. Извршен бил увид од […] Прочитај повеќе...

Работната недела трајно скратена на 4 дена, платата иста: Синдикатите во Европа бараат од работодавците и властите да се огледаат на Британците

Одредени британски компании трајно воведоа четиридневна работна недела, по најголемиот светски тест, кој потврди дека овој тип на работна организација ја зголемува продуктивноста и задоволството на работниците. Всушност, повеќето од компаниите кои учествуваа на тестот трајно ја воведоа четиридневната работна недела, додека сите менаџери рекоа дека четиридневната работна недела има... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Цените на недвижностите „дивеат“: Воведуваат нов данок

Канадската провинција Британска Колумбија сака да воведе данок до 20 отсто на приходите од продажба на станбени недвижности во рок од две години од купувањето, покажа буџетот за 2024 година. Продавачите би платиле данок од 20 отсто доколку го продадат имотот во рок од 365 дена од купувањето. Во втората... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Бундесбанка: Никогаш поголем минус, за прв пат во историјата

Бундесбанката забележа негативни приходи од камати. Загубите што ги направи германската централна банка во милијарди евра во текот на 2023 година се резултат на повисоките каматни стапки, кои ја принудија Бундесбанката да ги повлече сите свои резерви. Бундесбанк објави нулта годишна распределба на добивката во петокот, откако ослободи 19,2 милијарди... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата во Македонија – Нафтата на светските берзи паѓа

Нафтата од типот брент изнесува 81 долари од барел и забележа пад од 2,5 проценти во изминатото деноноќие. Утре Регулаторната комисијата за енергетика се очекува да ги објави новите цени на горивата во Македонија, па така се очекува нова корекција согласно тековите на светските берзи. Во моментов цените на горивата... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Владата воведе забрана, Хрватите возвратија

Владата во Хрватска забрани работа во недела, а компанијата Регинекс излезе со нова деловна идеја – поставување машини за леб. Во населбите Помер, Бањоле и Медулин во Хрватска беа поставени првите авто-сервисни машини за леб, а наскоро свеж леб од машината ќе се нуди и во Винтијан. Продавниците за леб... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...