Спасовски во видео интервју на Слободна ТВ: Влегов во политиката поради социјалдемократските вредности, кои и семејно ги споделуваме, а не поради личност

Во видео интервјуто во емисијата „На крајот од…“ за „Слободна ТВ, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, зборувајќи за себе, за позицијата на која е, за одговорноста истакна дека одговорноста е најважната карактеристика и во ниеден момент не треба да се заборави дека оној што е поставен на некоја функција, таму е за и во име на граѓаните. Во однос на Министерството за внатрешни работи кое Спасовски го раководи, тој подвлече дека со оглед на фактот што станува збор за институција која мора да преземе и репресивни мерки, покрај превентивните, секогаш има некој кој што не е задоволен поради напишана казна за сообраќаен прекршок, одземена возачка дозвола или низа други прекршоци или кривични дела, но затоа е посебно важна транспарентноста и неселективноста во работата.

„Интенција на секој еден треба да е јакнење на демократскиот капацитет на институцијата. Ако јакне демократскиот капацитет на институциите, ќе јакне и демократијата генерално во едно општество“, порача Спасовски, додавајќи дека најважно за еден политичар е да го слуша внатрешниот критичен глас, бидејќи покрај опсервациите од надвор, од луѓето кои ја следат работата на политичарите, покрај добиените забелешки, критики и пофалби, најсилна е самокритичноста.

Одговарајќи на прашање како се гледа себеси како политичар, Спасовски со став дека себеси си би се карактеризирал како еден непоправлив реалист: „Сакам да ги гледам реално работите кои ни се случуваат, секако со една визија за работите на долгорочна основа. Не од денеска за утре, туку подолгорочна, а остварлива, која што ќе донесе подобро утре за граѓаните, просперитет… Заради тоа што никогаш не е доволно добро она што го правите во општеството, секогаш има нешто што можете плус да направите, да го додадете – принципиелноста, чесноста, одговорноста пред граѓаните, да бидете близок до граѓаните, да ги слушате нивните идеи и потреби….“

Во однос на младешките денови и за мотивите да влезе во политиката, но и конкретно во СДСМ министерот Спасовски, навраќајќи се на родното Куманово, каде завршил основно и средно училиште, но и на факултетските денови, откако меѓу царината и правото, го избрал Правниот факултет „Јустинијан Први“ на УКИМ во Скопје, призна дека во ниту еден момент не размислувал дека ќе бидам дел од политичкиот живот во државата.

„Јас се гледав во струката, токму во тој дел, се гледав како адвокат, така и започнав како адвокатски приправник и сметав дека на професионален план во Куманово ќе ја развивам својата кариера. Во однос на партиската кариера, пак, започнав во СДСМ уште во 1994 година, формално член станав една година подоцна. А одбрав да бидам дел од таа партија затоа што верувам во идеологијата, во вредностите, во слободата, во еднаквоста, во правдата… И тоа се вредности кои што и семејно ги споделуваме. Така што можам да кажам дека станува збор и за семејна традиција, а и традиција на градот во кој што живеам“, раскажа Спасовски.

На новинарското прашање за чиј партиски кадар се смета, на Црвенковски или на Заев, Спасовски категоричен: „Јас бев во политиката сите овие години во кои се сменија многу лидери на партијата – Црвенковски, Бучковски, Шеќеринска, Заев, сега и Ковачевски. Јас сум приврзаник на таа теза дека политичката демократија може да трае само ако во нејзината основа лежи социјалдемократијата. И секако, дека тоа мора да биде начин на живот кој ги признава вредностите кои ги негува социјалдемократијата. Секоја друга етикета за мене е неприфатлива. Основата е социјалдемократијата. Јас реков дека не влегов во политиката поради личност и нема да ја напуштам партијата поради личност. Длабоко во основата се социјалдемократските вредности“.

Што се однесува до други политичари, чии ликови и дела биле инспирација за Оливер Спасовски, неговиот избор падна на претседателот Киро Глигоров, пред сѐ поради споделување на истите вредности кон општеството, но и поради скромноста, големото искуство, мудроста, визијата за државата, филигрански прецизно донесените одлуки, што го направија да се профилира како татко на државата и граѓаните, додека истовремено успешно се избори државата да излезе од еден воен конфликт. Од светските лидери, пак, за него тоа е Нелсон Мандела – борец за правда, кој за својата идеја помина 27 години во затвор, а за тоа време јакнеше и отпорот против Апартхејдот, за на крајот да победи правдата.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Киднапирано 2-годишно дете на улица во Австралија

Во тек е масовна потрага во Австралија по двегодишно момче кое било киднапирано на улица. Полицијата на Нов Јужен Велс издаде итна тревога до јавноста откако Џекс Вилсон бил киднапиран во пристаништето Кофс кратко по 14 часот по локално време. Полицијата соопшти дека го однеле маж и жена. „Тие тргнаа... Прочитај повеќе...

Германците не се задоволни од Шолц, покажува анкета

Германците покритички од кога било гледаат на работата на владејачката коалиција. Угледот на канцеларот Олаф Шолц падна на рекордно ниско ниво. Германскиот АРД спроведе истражување кое покажа дека само 17 отсто од Германците се задоволни од работата на германската влада. Ова особено влијае на канцеларот Шолц. Само 20 отсто од... Прочитај повеќе...

Израелската армија пронашла оружје и тунел под универзитетот во Газа

Израелската армија денеска соопшти дека пронашла оружје и тунел под Универзитетот Ал Азар во Газа. Наведено е дека тунелот, од зградата на универзитетот до блиското училиште, е долг еден километар. Армијата тврди дека пронашла контролна соба на палестинската организација Хамас, со камери, телефони и оружје, во близина на болница во... Прочитај повеќе...

Пешак се здоби со тешки повреди по удар од автомобил во Гостивар

Возило управувано од 70-годишник удруи во малолетен пешак од селото Речане. Според информациите од полицијата, несреќата се случила денес во 11 часот на улицата ЈНА во Гостивар. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил пешакот, констатирани во Општата болница Гостивар . Извршен бил увид. Прочитај повеќе...

Пензионерка нападната во Автокоманда по расправија

Р.С.(78) од Скопје пријавила во полицијата дека вчера околу 17.00 часот на подрачјето на Автокоманда била физички нападната од женско лице. Според пријавеното, на нападот претходна расправија. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, извести МВР во дневниот билтен. Прочитај повеќе...

Македонец за претседател на Собранието, пропадна мантрата на ДПМНЕ за наводната албанизација

Како што е случај со ВМРО ДПМНЕ, со години шират само лажни информации, правејќи неболуозни изјави со цел да створат омраза помеѓу граѓаните а притоа градат поени на криминал, шпекулации и невистини. ДПМНЕ со години ја трасира мантрата за албанизација којашто предизвикува само недоразбирање помеѓу граѓаните но за жал повеќе и од очигледно е дека […] Прочитај повеќе...

Чупеска: Мицкоски во кратки црти да раскаже каква заедничка платформа договараа со Палчо

Мицковски имал информации и докази, што точно ќе овозможат да се открие вистината за трагичните настани кои се случија во земјава каде се убиени две лица?! И сеуште ќути и не ги споделува со релевантните служби кои се задолжени за спроведување на истрагата, а ќе ги обелоденел за неколку месеци?!? Невероватно што се чоеков може […] Прочитај повеќе...

Во 2028 година Македонија ќе биде членка на ЕУ?

Македонија ќе стане членка на Европската униија во 2028 година. Ова го изјави вчера премиерот Димитар Ковачевски во интервју за „360 степени“ на МРТ1. Ковачевски рече дека во следниот мандат ќе биед влезот во ЕУ, односно до 2028 година. Тој е убеден дека победник на изборите ќе биде СДСМ и коалицијата. -На претседателските избори на […] Прочитај повеќе...

Оваа идеја ги надминува сите очекувања: Швеѓаните сфатија како бесплатно да ги загреваат куќите

Екологијата се повеќе го стекнува своето заслужено место, а земјите од Скандинавија секако се водечки. Затоа, не треба да чуди што Шведска наскоро би можела да стане број еден еколошка земја. Имено, нивните идеи се иновативни, а нивните трикови за конзервација надминуваат се. Грејната сезона трае долго, некои користат дрва, некои гас, а некои верувале […] Прочитај повеќе...

„Прекумерниот девизен курс ги поскапи швајцарските стоки и услуги во странство“ Франкот најсилен во однос на еврото од 2015 година

Еврото падна на најниско ниво во однос на швајцарскиот франк во повеќе од осум години, бидејќи играчите на пазарот очекуваат Европската централна банка (ЕЦБ) брзо да ги намали каматните стапки по налудничавите коментари на нејзините официјални лица и поповолните економски податоци. Еврото падна на 0,9404 франци, што е најниско ниво откако швајцарската народна банка ја […] Прочитај повеќе...

Годишната стапка на инфлација во Германија во ноември беше потврдена на 3,2 отсто

Годишната стапка на инфлација во Германија падна на 3,2 отсто во ноември од 3,8 отсто во октомври, во согласност со претходната проценка. Ова денеска го потврди германската федерална статистичка служба Дестатис. Инфлацијата во Германија во ноември беше најниска од јуни 2021 година. „Стапката на инфлација ослабе петти месец по ред“,... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Рускиот приход се зголеми

Приходите на рускиот буџет од јануари до ноември, според прелиминарните проценки, се зголемени за 4,8 отсто на годишно ниво на 25,96 трилиони рубљи. Ова денеска го соопшти Министерството за финансии на Русија. Приходите од нафта и гас за првите 11 месеци од оваа година се намалени за 22,8 отсто на... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Централната банка на Индија ја задржа референтната каматна стапка

Централната банка на Индија (РБИ) денеска објави дека одлучила да ја задржи референтната каматна стапка на 6,5 отсто, петти пат по ред. Глобалниот раст забавува, но индиската економија покажува отпорност на светските настани бидејќи економијата на земјата порасна за 7,6 отсто на годишно ниво во вториот квартал од фискалната 2023/24... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Во октомври значително зголемување: Зголемена вредноста на увозот на руска стока во Америка

САД во октомври увезле стоки од Русија во вредност од 274,4 милиони долари, што е значително зголемување од 252,3 милиони долари во септември, покажуваат податоците на американското биро за попис, кое собира податоци за населението и економијата на САД. Во извештајот се наведува дека извозот на американски стоки во Русија... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

„Прекумерниот девизен курс ги поскапи швајцарските стоки и услуги во странство“ Франкот најсилен во однос на еврото од 2015 година

Еврото падна на најниско ниво во однос на швајцарскиот франк во повеќе од осум години, бидејќи играчите на пазарот очекуваат Европската централна банка (ЕЦБ) брзо да ги намали каматните стапки по налудничавите коментари на нејзините официјални лица и поповолните економски податоци. Еврото падна на 0,9404 франци, што е најниско ниво... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy