Спасовски за МИА: За време на мандатот 5.441 санкционирани лица во борбата со недозволената трговија со дрога, имаме најдобри резултати во последните 30 години

Министерот за внатрешни работи во интервјуто за МИА запрашан за акциите за справување со недозволената трговија со дрога го повтори ставот дека борбата против недозволената со дрога е еден најврвните приоритети на Министерството за внатрешни работи и се третира како врвен безбедносен предизвик веќе на подолг период, како во нашата земја така и во земјите во регионот и пошироко.

„Таа борба ја дискутиравме и на Форумот кој што беше за внатрешни работи, ЕУ – Западен Балкан, пред неколку дена во Скопје. Токму тероризмот, организираниот криминал во којшто спаѓаат и трговијата со дрога, оружје, криумчарењето на мигранти, сајбер безбедноста се предизвици пред коишто сите ние сме исправени и бараме начин како да се справиме со тој проблем. Секако дека таа поставеност и предвидливост во делот на криминалитетот со дрога, е нешто што сме го задале како врвен приоритет и на којшто работиме со несмалено темпо сите овие години. Прво, сакам да кажам за овие 9 месеци од 2023 година имаме намалување на вкупниот криминалитет во државата за 11 проценти, споредено со истиот период од 2022 година, а знаеме дека 2022 година ја завршивме со резултати коишто беа најдобри во последните 30 години. Меѓутоа тој тренд на подобрување, односно намалување на криминалитетот и зголемување на вкупната ефикасност на МВР, практично се оценка за работењето на МВР“, истакна министерот Спасовски.

Министерот Спасовски образложи дека периодот од почетокот на годината до крајот на октомври за недозволена трговија со дрога МВР има откриени 576 кривични дела во коишто кривично се пријавени 674 сторители. Притоа се бележи зголемување на заплената на кокаин, на амфетамини и на екстази, откриена е лабораторија за производство на амфетамини, а неодамна и една за производство на марихуана.

„Запленети се околу 304 килограми марихуана, 7 килограми амфетамин, 3,2 килограми кокаин, околу 4000 парчиња екстази, 146 стебла канабис, околу 5000 таблети трамадол, 3500 таблети MDMA. И секако дека откривањето на лабораториите за производство е врвен приоритет, знаете дека пред неколку дена откривме лабораторија за производство на канабис, овде на територијата на градот Скопје. Тоа ја покажува посветеноста на највисоко ниво во однос против трговијата со дрога, меѓутоа исто е важно да се работи на разбивање на организираните криминални групи коишто се бават со трговија со дрога. Во тој дел, можам да кажам дека за овие девет месеци се пресечени три транспорти на марихуана и сузбиени се 5 криминални групи коишто дејствувале меѓународно или национално во делот на недозволената трговија со марихуана и кокаин и во коишто членувале 28 македонски државјани, при што се запленети 71 килограм марихуана и 1.5 килограми кокаин“, презентираше низ бројки министерот Спасовски.

Министерот Спасовски се надоврза и на заедничките операции со државите во регионот и заедничките истраги на државите при разбивање на таквите криминални групи во Албанија и Грција, при што се запленети 429 килограми кокаин.

„Тоа се информации коишто се заеднички споделени и преку заедничка оперативна акција се дојде до целосна реализација. Ќе напоменам, во почетокот на јуни оваа година Одделот за криминалистичка полиција во рамки на Меѓународната служба за борба против дрога од Солун заедно со американската ДЕА и со СЕЛЕК, заеднички работевме и се запленети 161 килограм кокаин на пристаништето во Солун, којшто потекнува од Еквадор. Секако дека како продолжеток на оваа активност беше сузбиена и меѓународна криминална група на почетокот на мај годинава кога, исто така, во Солун беа запленети 104 килограми кокаин и притоа беа лишени од слобода 10 лица од коишто седум се државјани на Грција, три државјани на Албанија, а во Северна Македонија се лишени 4 лица за истиот овој случај. Морам да споменам дека е важна и билатералната соработка помеѓу државите, не само во заедничките меѓународни акции. На билатерална основа заедно со полициите на Грција и македонската полиција спречивме транспорт на дрога во вредност од околу 200.000 евра и притоа беа уапсени двајца албански и еден грчки државјанин и преку таа билатерална акција е пресечен канал на дрога“, истакна Спасовски.

Според министерот Спасовски и сузбивањето на уличното дилерство е еден од приоритетите на кои работи полицијата.

„Ако ги погледнете билтените и извештаите на МВР ќе видите дека скоро и да нема ден во којшто не е објавено дека улични дилери, продавачи на наркотични дроги биле уапсени при претрес низ целата држава. Тоа е приоритет којшто го работиме постојано во изминатиот период и тука може навистина да стане збор за една жестока борба што ја водиме со овој безбедносен предизвик. Од 2017 па сѐ до 2023, крајот на август, откриени се вкупно 4.702 кривични дела со вкупно 5.441 санкционирани сторители, најчесто по член 215 и 216 од Кривичниот законик, со што ќе видите како заплената или ефикасноста на полицијата се зголемува“, акцентираше Спасовски.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
(ФОТО) Еве го Палевски – Турската полиција пратила фотографии откако е уапсен осомничениот за убиството на Вања

Турската полиција пратила фотографии откако е уапсен осомничениот за убиството на Вања, Љупчо Палевски викан Палчо. Да потсетиме Љупчо Палевски е уапсен во Турција, тој е прво осомничен за убиството на Вања и 74 годишниот маж. Прочитај повеќе...

Првоосомничениот за убиството на Вања уапсен вечерва во Турција

Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, е уапсен е уапсен на аеродром во Турција по меѓународната потерница која ја објави македонското МВР. по распишаната меѓународна потерница од МВР по двојното убиство на Вања Ѓорѓиевска и Панче Жежовски, јавуваат српските медиуми. Вечерва беше уапсен 46-годишен... Прочитај повеќе...

Вонредна прес конференција на Спасовски

Вечерва, (05.12.2023) во 22.30 часот, министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски во Министерството за внатрешни работи ќе одржи прес конференција. Прочитај повеќе...

МАРИЧИЌ ОД ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ОД БРИСЕЛ: Проевропскиот фронт ќе успее да ја реализира прогресивната агенда за проширување на ЕУ, вклучувајќи ја Северна Македонија и земјите од Западен Балкан

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, вечерва се обрати во Европскиот Парламент во Брисел, Белгија на семинарот организиран од пратеничката група Социјалисти и демократи, S&D на темата „Обликување на прогресивната агенда за проширување“. Маричиќ на панелот ги рефлектираше најпрогресивните вредности на Европската Унија од каде што... Прочитај повеќе...

Европски фронт за членство во ЕУ до 2030 година: СДСМ ги повика политичките партии, невладини и граѓански здруженија да се приклучат

Социјалдемократите иницираат формирање на Европски фронт. Целта е членство во ЕУ до 2030 година. Партијата ги повикува да се приклучат сите политички субјекти, невладини организации, граѓански здруженија, активисти, граѓани, сите кои го поддржуваат европскиот пат Иницијативата за формирање на широк Европски фронт започна пред два дена на седница на Извршниот... Прочитај повеќе...

СРПСКИ МЕДИУМИ: Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски е уапсен е уапсен на аеродром во Турцијa

Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, е уапсен е уапсен на аеродром во Турција по меѓународната потерница која ја објави македонското МВР. по распишаната меѓународна потерница од МВР по двојното убиство на Вања Ѓорѓиевска и Панче Жежовски, јавија српските медиуми. Вечерва беше уапсен 46-годишен скопјанец, кој како што соопшти […] Прочитај повеќе...

МАРИЧИЌ ОД ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ОД БРИСЕЛ: Проевропскиот фронт ќе успее да ја реализира прогресивната агенда за проширување на ЕУ, вклучувајќи ја Северна Македонија и земјите од Западен Балкан

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, вечерва се обрати во Европскиот Парламент во Брисел, Белгија на семинарот организиран од пратеничката група Социјалисти и демократи, S&D на темата „Обликување на прогресивната агенда за проширување“. Маричиќ на панелот ги рефлектираше најпрогресивните вредности на Европската Унија од каде што доаѓаат најнапредните и разумно базирани […] Прочитај повеќе...

Европски фронт за членство во ЕУ до 2030 година: СДСМ ги повика политичките партии, невладини и граѓански здруженија да се приклучат

Социјалдемократите иницираат формирање на Европски фронт. Целта е членство во ЕУ до 2030 година. Партијата ги повикува да се приклучат сите политички субјекти, невладини организации, граѓански здруженија, активисти, граѓани, сите кои го поддржуваат европскиот пат Иницијативата за формирање на широк Европски фронт започна пред два дена на седница на Извршниот одбор на партијата. -СДСМ подава […] Прочитај повеќе...

Расчистени шест тешки кражби во Прилеп, приведени две лица, одземеното вратено на сопствениците

Вчера, полициски службеници од СВР Битола – ОВР Прилеп – Надворешна канцеларија за криминалистички работи Прилеп ги лишиле од слобода Е.Б.(35) и О.М.(39), двајцата од Прилеп. Тие се сомничат дека извршиле тешки кражби во возила и дека одзеле различни предмети. Во службен разговор тие ги признале делата, а одземените предмети биле пронајдени и вратени на […] Прочитај повеќе...

МТСП: „Сложувалка“ поттикнува и поддржува, преку меѓуинституционална соработка до сеопфатен одговор на прашањето за насилството врз жените

Министерството за труд и социјална политика заедно канцелариите на УНФПА во Република Северна Македонија со поддршка на Британската амбасада во РСМ продолжија со спроведување на кампањата “ Сложувалка“ во рамки на глобалната кампања 16 дена активизам за борба против насилството врз жените. За таа цел беше одржана панел дискусија на тема „ Дискриминацијата, економската зависност […] Прочитај повеќе...

Добри вести: Поевтинуваат горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за 1,00 ден/лит, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 27.11.2023 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 78,50 ден/лит, додека... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Со новиот пакет мерки пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните 5 месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари на своите сметки. По 3.000 денари секој месец. Македонските пензионеришто имаат пензии од 14.000 до 16.000 денари добиваат по 2.000 денари месечно односно 10.000 денари. „Оние пензионери со пензија од... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Цените на нафтата во светот продолжуваат да паѓаат

На светските берзи минатата недела цената на нафтата падна за речиси два отсто бидејќи трговците се скептични за намалувањето на производството од страна на членките на ОПЕК и затоа што е можен натамошен пад на побарувачката поради слабоста на економијата. На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела падна за... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Од 2024 година нови правила за пензионирање во Србија: Жените ќе мора да работат подолго, има два начини да го избегнат тоа

Од јануари следната година, односно за околу еден месец ќе стапат на сила новите правила за пензионирање во Србија. Така, на пример, жените ќе треба да работат два месеци подолго од годинава, а најрано ќе можат да се пензионираат на 63 години и осум месеци. Сепак, постои начин да се... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната Комисија за Енергетика во текот на утрешниот ден стандардно ќе ја утврди новата цена на горивата која ќе важи во следните 7 дена. Во моментов нафтата од типот брент се продава 79 долари за барел, што е намалување во однос на претходниот ден. Во Македонија актуелните цени се следни:... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy