Спасовски за Одделот за воздухопловни единици: Столб на државата во спасувачки мисии и заштита од пожари

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во вчерашниот дневник на МТВ, во прилогот кој беше дел од рубриката „Тема на денот“, посветена на Одделот за воздухопловни единици при Министерството за внатрешни работи, зборуваше за ефикасноста на хеликоптерите Бел-412 и Бел-212, како и Бел-206, оспособени за гаснење на пожари, кои се дел од Хеликоптерската единица при МВР.

„Денеска се наоѓаме во Одделот за воздухопловни единици во Идризово каде се наоѓа и Хеликоптерската единица за полициски намени и ова е практично базата на овој Оддел. Од тука оперира целиот наш персонал, пилоти и сите коишто работат на овој Оддел. Ова е исклучително важна единица за државата, за безбедноста, заради тоа што сите активности практично што ги спроведуваме за зголемување на безбедноста во делот на заштитата и спасувањето, тоа го прават нашите пилоти и навистина сум горд на тоа што оваа единица опстојува и се развива 54 години”, истакна министерот Спасовски. Притоа, тој сподели податоци за инвестициите направени во Одделот од страна на раковдството на МВР во изминатите неколку години.

„Ние направивме целосна реконструкција на зградава којашто беше многу години несредена и нереконструирана. Набавивме опрема којашто е потребна за пилотите и за другиот технички персонал којшто работи во Единицата, исто така, ненабавена повеќе години. И најважно од сѐ, направивме сериозен напредок во однос на ремонтирање или сервис на постојните воздухоплови. Ако 2015 имавме само еден воздухоплов кој беше во пловна состојба, денеска сите воздухоплови се во пловна состојба. Извршен е детален сервис на сите нив за да можат да бидат во добра состојба при летењето, да бидат функционални, бидејќи тоа е смислата на постоењето. Многу е важно што оваа Единица се користи во сите прилики каде што има потреба од брза интервенција, брза реакција, дали е тоа во спасување на човечки животи, во пожари, за полициски намени кога е потребно, а во последно време ја користиме и за масовна сеча на шуми, што е новост во работењето, меѓутоа дава исклучително важни резултати”, посочи министерот Спасовски, изразувајќи ја гордоста што се зголемени и човечките капацитети на овој Оддел со вработување на нови професионалци во делот на пилоти и технички пероснал.

„Порано бевме единица која беше зависна од други институции, да ни помагаат во одржувањето, сега ние сме институција која дава помош на други институции. За првпат се набави опрема и се изврши обука на летечкиот персонал за гаснење пожари и тоа го направивме на три хеликоптери на најсовремен начин. Оваа единица и тој летечки персонал станаа столб на заштитата од пожарите”, рече министерот Спасовски.

Спасовски во оваа прилика потсети и за Договорот со МВР на Република Словенија, за обезбедување на медицинска опрема за хеликоптерите.

„Пред извесно време заедно со началникот на Одделот бевме во Словенија каде потпишавме договор и обезбедуваме целосна медицинска опрема која ќе се монтира во еден од овие воздухоплови со кои ќе може да пренесуваме лица до Скопје и од Скопје во другите медицински центри, што е исклучително важно и е за првпат од постоењето на Единицата до денеска. Сакаме да покажаме дека навистина постои капацитет и тој капацитет го ставаме единствено во функција на граѓаните и државата. Напоменав дека пред извесно време започнавме со низа активности кои значат не само превенција, во делот на миграција, заштита на границите, меѓутоа и превенција од пустошење шуми – што даваат резултати. Скоро секојдневно наоѓаме луѓе кои постапуваат противправно во сеча на шумски фонд и тоа ќе го продолжиме со несмален интензитет”, потенцираше министерот Спасовски, оддавајќи признание на припадниците на овој Оддел.

„Сакам да им оддадам исклучително признание на началникот и сите пилоти и вработени во овој Оддел, за нивната пожртвуваност и посветеност кога станува збор за државата и граѓаните. За нив нема работно време, нема ‘можам’ или ‘не можам’, едноставно секогаш се ставаат во функција на државата и граѓаните. Секогаш кога имаме тешки, сложени состојби, за нас можеби нерешливи, тука се заедно со специјалните единици на МВР да ги завршат и најтешките и најсложените задачи”, подвлече министерот Спасовски.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Македонец за претседател на Собранието, пропадна мантрата на ДПМНЕ за наводната албанизација

Како што е случај со ВМРО ДПМНЕ, со години шират само лажни информации, правејќи неболуозни изјави со цел да створат омраза помеѓу граѓаните а притоа градат поени на криминал, шпекулации и невистини. ДПМНЕ со години ја трасира мантрата за албанизација којашто предизвикува само недоразбирање помеѓу граѓаните но за жал повеќе... Прочитај повеќе...

Чупеска: Дали “сознанијата” на Мицкоски му потекнуваат од средбите кои ги имал со Палчо?

Мицковски имал информации и докази, што точно ќе овозможат да се открие вистината за трагичните настани кои се случија во земјава каде се убиени две лица?! И сеуште ќути и не ги споделува со релевантните служби кои се задолжени за спроведување на истрагата, а ќе ги обелоденел за неколку месеци?!?... Прочитај повеќе...

Во сабота го празнуваме Свети великомаченик Георгиј

Житие: Свети великомаченик Георгиј На овој ден се празнува осветувањето на црквата посветена на свети Георгиј Победоносец во Киев. Кај руските кнезови, почнувајќи од рамноапостолниот кнез Владимир, постоел благочестив обичај да основаат цркви во чест на своите ангели чувари, т.е. на светителите чии имиња ги носеле или биле нивни закрилници.... Прочитај повеќе...

Значителна промена на времето, доаѓа и снег: Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

Во недела претежно во западните делови во попладневните часови и кон крајот на денот ќе има локални врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег. Потоа до четврток времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури, Дневните температури во овој период ќе бидат во благ... Прочитај повеќе...

Дневен хороскоп за 9 декември

Овен (21 март – 19 април): Овен, денес го разгорува вашиот авантуристички дух! Прифатете ги предизвиците со задоволство и ќе најдете успех. Неочекуваната средба носи возбуда, затоа имајте ги очите отворени за изненадувања. Бик (20 април – 20 мај): Бик, најдете утеха во познатото денес. Препуштете се на животните задоволства... Прочитај повеќе...

Македонец за претседател на Собранието, пропадна мантрата на ДПМНЕ за наводната албанизација

Како што е случај со ВМРО ДПМНЕ, со години шират само лажни информации, правејќи неболуозни изјави со цел да створат омраза помеѓу граѓаните а притоа градат поени на криминал, шпекулации и невистини. ДПМНЕ со години ја трасира мантрата за албанизација којашто предизвикува само недоразбирање помеѓу граѓаните но за жал повеќе и од очигледно е дека […] Прочитај повеќе...

Чупеска: Мицкоски во кратки црти да раскаже каква заедничка платформа договараа со Палчо

Мицковски имал информации и докази, што точно ќе овозможат да се открие вистината за трагичните настани кои се случија во земјава каде се убиени две лица?! И сеуште ќути и не ги споделува со релевантните служби кои се задолжени за спроведување на истрагата, а ќе ги обелоденел за неколку месеци?!? Невероватно што се чоеков може […] Прочитај повеќе...

Во 2028 година Македонија ќе биде членка на ЕУ?

Македонија ќе стане членка на Европската униија во 2028 година. Ова го изјави вчера премиерот Димитар Ковачевски во интервју за „360 степени“ на МРТ1. Ковачевски рече дека во следниот мандат ќе биед влезот во ЕУ, односно до 2028 година. Тој е убеден дека победник на изборите ќе биде СДСМ и коалицијата. -На претседателските избори на […] Прочитај повеќе...

Оваа идеја ги надминува сите очекувања: Швеѓаните сфатија како бесплатно да ги загреваат куќите

Екологијата се повеќе го стекнува своето заслужено место, а земјите од Скандинавија секако се водечки. Затоа, не треба да чуди што Шведска наскоро би можела да стане број еден еколошка земја. Имено, нивните идеи се иновативни, а нивните трикови за конзервација надминуваат се. Грејната сезона трае долго, некои користат дрва, некои гас, а некои верувале […] Прочитај повеќе...

„Прекумерниот девизен курс ги поскапи швајцарските стоки и услуги во странство“ Франкот најсилен во однос на еврото од 2015 година

Еврото падна на најниско ниво во однос на швајцарскиот франк во повеќе од осум години, бидејќи играчите на пазарот очекуваат Европската централна банка (ЕЦБ) брзо да ги намали каматните стапки по налудничавите коментари на нејзините официјални лица и поповолните економски податоци. Еврото падна на 0,9404 франци, што е најниско ниво откако швајцарската народна банка ја […] Прочитај повеќе...

Годишната стапка на инфлација во Германија во ноември беше потврдена на 3,2 отсто

Годишната стапка на инфлација во Германија падна на 3,2 отсто во ноември од 3,8 отсто во октомври, во согласност со претходната проценка. Ова денеска го потврди германската федерална статистичка служба Дестатис. Инфлацијата во Германија во ноември беше најниска од јуни 2021 година. „Стапката на инфлација ослабе петти месец по ред“,... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Рускиот приход се зголеми

Приходите на рускиот буџет од јануари до ноември, според прелиминарните проценки, се зголемени за 4,8 отсто на годишно ниво на 25,96 трилиони рубљи. Ова денеска го соопшти Министерството за финансии на Русија. Приходите од нафта и гас за првите 11 месеци од оваа година се намалени за 22,8 отсто на... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Централната банка на Индија ја задржа референтната каматна стапка

Централната банка на Индија (РБИ) денеска објави дека одлучила да ја задржи референтната каматна стапка на 6,5 отсто, петти пат по ред. Глобалниот раст забавува, но индиската економија покажува отпорност на светските настани бидејќи економијата на земјата порасна за 7,6 отсто на годишно ниво во вториот квартал од фискалната 2023/24... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Во октомври значително зголемување: Зголемена вредноста на увозот на руска стока во Америка

САД во октомври увезле стоки од Русија во вредност од 274,4 милиони долари, што е значително зголемување од 252,3 милиони долари во септември, покажуваат податоците на американското биро за попис, кое собира податоци за населението и економијата на САД. Во извештајот се наведува дека извозот на американски стоки во Русија... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

„Прекумерниот девизен курс ги поскапи швајцарските стоки и услуги во странство“ Франкот најсилен во однос на еврото од 2015 година

Еврото падна на најниско ниво во однос на швајцарскиот франк во повеќе од осум години, бидејќи играчите на пазарот очекуваат Европската централна банка (ЕЦБ) брзо да ги намали каматните стапки по налудничавите коментари на нејзините официјални лица и поповолните економски податоци. Еврото падна на 0,9404 франци, што е најниско ниво... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy