Студен воздух од север ќе донесе снежни врнежи во Македонија – еве од кога

Студен воздух од север ќе донесе снежни врнежи во Македонија – еве од кога

Следува период на претежно облачно време со слаби локални врнежи од дожд, на планините од снег.

Утре ќе биде претежно облачно со слаби проврнувања на дожд и снег на планините. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Дневната температура ќе се движи од 2 до 9 степени.

Поради спуштање на студен воздух од север, в недела и в понеделник ќе има услови врнежите да преминуваат во снег и на некои пониски места.

Повеќе врнежи ќе има во северозападниот дел од земјава.