Светски број 1: Храна која спречува срцев и мозочен удар и висок холестерол – еве како делува

Светски број 1: Храна која спречува срцев и мозочен удар и висок холестерол – еве како делува

Урмите содржат лековити својства кои можат да олеснат бројни здравствени проблеми, како на пример, мозочен удар, срцев удар, висок холестерол и хипертензија.

Медицински предности:

– Урмите се богати со железо: 100 гр урми содржат 0,9 мг железо.

– Го регулираат нивото на холестерол: Лошиот холестерол може да биде регулиран со помош на урми кои ги чистат лошите маснотии.

– Го зајакнуваат срцето.

Се препорачува да јадете по неколку урми наутро и пред спиење.

Здравствените бенефити на ова овошје се многу широки, а ова се осумте најважни:

1. Богати се со железо – Урмите се одличен извор на железо, и баш поради тоа им се препорачуваат на деца и луѓе кои патат од анемија.

2. Спречуваат дијареа – Урмите се богати со калиум, кој ја олеснува работата на цревата и го стимулира развојот на добрите бактерии.

3. Лечат затвор – Освен што спречуваат дијареа, урмите го решаваат и проблемот со затвор.

4. Ја чуваат витката линија  – Ако сакате да спречите натрупување масни наслаги, потрудете се секој ден да изедете по неколку урми на празен стомак. Но, внимавајте да не претерате со урми – преполни се со шеќер.

5. Го регулираат холестеролот – Урмите докажано го стабилизираат нивото на лошиот холестерол, така што ги чистат крвните садови.

6. Го зајакнуваат срцето – Редовното консумирање урми ја спречуваат појавата на атеросклероза, главен причинител за срцев удар.

7. Го регулираат крвниот притисок – Ако патите од хипертензија, слободно јадете урми, бидејќи содржат натриум, а богати се и со калиум. Исто така, 6 урми содржат речиси 80 мг магнезиум, кој е многу здрав за крвотокот.

8. Спречуваат мозочен удар – Благодарение на калиумот кој го содржат, урмите можат да спречат мозочен удар, доколку ги консумирате редовно.