Телото не предупредува: Неколку знаци дека нешто не е во ред

Дури и ако се обидете да живеете здрав живот, вашето тело сепак може да страда. Постојат знаци дека можеби ќе треба повеќе да се грижите за него.

Обрнете внимание на следните знаци бидејќи тие може да ви укажуваат дека не се грижите доволно за себе и дека е време тоа да го промените.

Заборавност
По ноќта во која, според вас, добро спиевте, се разбудивте збунети и излеговте од куќата без паричник или клучеви. Можеби се работи за заборавот што доаѓа со годините, но ваквите ситуации можат да бидат показател за нешто посериозно, особено ако често се случуваат.

Една од причините за менталната магла може да биде хормоналната нерамнотежа, што доведува до когнитивни проблеми. Кај жените „губењето на умот“ може да биде знак за проблеми со тироидната жлезда.

Ако заборавот често е дел од вашата дневна рутина, размислете да одите на лекар и да ја проверите вашата комплетна крвна слика. Проверете ги вашите хормони и функцијата на тироидната жлезда за да видите дали тие се причина.

И кај жените и кај мажите, дифузни мисли може да се појават и поради проблеми со цревните бактерии. Бидејќи цревниот микробиом е поврзан со нашиот мозок, подобрата исхрана може да ви донесе јасност и концентрација.

Здравото црево е од голема корист за когнитивните функции, а рамнотежата на микробиомот се постигнува со консумирање повеќе пробиотска храна.

Низок сексуален нагон

Родителството, годините во брак… сето тоа се причините кои влијаат на сексуалните односи, односно нивното отсуство. Меѓутоа, ако никогаш навистина немате желба за секс, проблемот можеби е во вашите хормони. И во овој случај, првиот чекор е да разговарате со лекар и да ги анализирате хормоните.

Хормоналната нерамнотежа може да доведе и до посериозни состојби, како што се замор, депресија, зголемување на телесната тежина, па дури и проблеми со срцето, поради што е важно навреме да се грижите за овој проблем.

Стрес
Се грижите за вашата работа, семејство, врска или светот воопшто, а постојаниот стрес што го доживувате може да ви го уништи здравјето.

Стресот го зголемува нивото на кортизол, а неурамнотеженото ниво на овој хормон може да направи да се чувствуваме вознемирени и депресивни. Тие исто така влијаат на нашите когнитивни способности.

Покрај тоа, високото ниво на хормони на стрес може да доведе до зголемување на телесната тежина, а последиците може да бидат недостаток на самодоверба, фрустрација и недостаток на енергија.

Еден од начините на кои можете да влијаете на кортизолот е здравата исхрана, а за да го намалите или елиминирате стресот, важно е да ја имате вистинската поддршка. Помалку стрес ќе го подобри вашето целокупно здравје и квалитетот на животот.

Поспаност
Квалитетниот сон е клучна компонента на вашето здравје што влијае на вашето секојдневно функционирање и квалитетот на животот.

Ако долго време се борите со несоница, разговарајте со вашиот лекар, кој ќе знае дали ви се потребни одредени тестови за да ја откриете причината за несоницата.

Грчеви во нозете
Во денешно време, голем број луѓе поминуваат добар дел од денот седејќи пред екраните. Ако имате повремени мускулни грчеви или грчеви во нозете во ова време, следете ја нивната фреквенција.

Ако се појавуваат често, тие може да укажуваат на ниско ниво на магнезиум. По некое време, недостатокот на магнезиум може да доведе до посериозни здравствени проблеми, како што е срцева аритмија.

Првиот чекор кон решавање на овој проблем е да се зголеми потрошувачката на храна богата со магнезиум како бадеми, семки од тиква или банани.

Трнење во рацете и нозете
Повременото пецкање обично не е причина за загриженост, но ако се појавува често, може да укаже на проблеми како што е недостаток на витамин Б12.

Ако го игнорирате овој проблем, недостатокот на таа важна хранлива материја може да доведе до анемија, па дури и до невролошки заболувања.

За да избегнете помал проблем, консумирајте храна како јајца и млечни производи.

Сува кожа
Поради постуденото време, многумина се борат со проблемот со сува кожа.

Нека хидратантните креми кои се компатибилни со вашиот тип на кожа станат дел од вашата дневна рутина и додадете храна богата со здрави масти како авокадо, јаткасти плодови или маслинки во вашето дневно мени.

Попладневен замор
По напорното утро на работа, ги одбројувате минутите до паузата за ручек и кафе, а потоа редовно се борите со попладневниот замор. Причината може да лежи во изборот на храна.

Ако редовно јадете јадења на база на тесто или леб, како пици и сендвичи, не е чудно што сте уморни. Таквата храна предизвикува зголемување на нивото на шеќер во крвта, кое набрзо нагло опаѓа, а нискиот шеќер предизвикува поспаност и замор.

За да го избегнете попладневниот замор, треба да направите промени во исхраната. Погрижете се вашиот ручек да биде избалансиран и богат со протеини, масти и зеленчук богат со влакна за да го одржите нормалното ниво на шеќер во крвта.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Величковски: Вучиќ и Курти за две минути би решиле прашање како тоа за внесувањето на Бугарите во Уставот

Поранешниот пратеник Ивон Величковски, во интервју со Васко Ефтов изјави дека “ние денеска не можеме да разбереме дека со преговорите меѓу Србија и Косово во Охрид ни беше дадена можност да си ја вратиме улогата на регионална суштественост, која еднаш ја изгубивме во 1999 година некористејќи го Кумановскиот договор, а... Прочитај повеќе...

Македонците секако ќе влезат во ЕУ, прашањето е дали како иселеници во Германија или како граѓани на сопствената македонска држава

Во емисијата Во центар објавена на 26 март, новинарот Ефтов и поранешниот пратениик Ивон Величковски анализираат дека со обраќањето на Груевски за континуитетот на Ванчо Михајлов, тој всушност ја отвора вратата за ВМРО-ДПМНЕ да влезе во процесот на уставните измени и за неспорењето на работата на историската комисија. Понатаму, Вечиковски... Прочитај повеќе...

Продолжи кампањата „МВР за граѓаните“ – Преку партнерство меѓу полицијата и заедницата до зголемена безбедност и подобар квалитет на живеење

Во текот на денешниот ден Министерството за внатрешни работи преку претставници од Македонскиот полициски синдикат и секторите за внатрешни работи со своите оддели за превенција продолжија со активности во врска со кампањата „МВР за граѓаните – заедница, доверба, одговорност“, чија цел е доближување до граѓаните на суштината, вредностите и карактеристиките... Прочитај повеќе...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички на подрачјето на Бит Пазар (ФОТО)

Денеска (01.04.2023) во 13.30 часот на ул.„Џон Кенеди“, кај продажен објект во паркот, од страна на полициски службеници од Полициска станица Бит Пазар пронајдени се малолетничките М.К.(15) и А.А.(12), за кои на 30.03.2023 во вечерните часови беше пријавено дека се оддалечиле. По документирање на случајот, малолетничките ќе бидат предадени на... Прочитај повеќе...

МВР ГИ ПРОНАЈДЕ ИСЧЕЗНАТИТЕ ДЕЦА – Тие ќе бидат однесени дома? (ФОТО)

Полицијата ги пронашла двете деца кои се одалечија од своите домови изминатите денови. На социјалните мрежи кружи информација “МВР ги нашла децата! Родителите ќе си ги земат од станица! Браво 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 ” при што е објавена и фотографија. По девојчињата, 15 годишната Мелиса и 12 годишната Аниса се трагаше од... Прочитај повеќе...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички на подрачјето на Бит Пазар (ФОТО)

Денеска (01.04.2023) во 13.30 часот на ул.„Џон Кенеди“, кај продажен објект во паркот, од страна на полициски службеници од Полициска станица Бит Пазар пронајдени се малолетничките М.К.(15) и А.А.(12), за кои на 30.03.2023 во вечерните часови беше пријавено дека се оддалечиле. По документирање на случајот, малолетничките ќе бидат предадени на... Прочитај повеќе...

Пронајдени двете двете исчезнати малолетнички во Скопје (ФОТО)

Полицијата ги пронашла двете деца кои се одалечија од своите домови изминатите денови. На социјалните мрежи кружи информација “МВР ги нашла децата! Родителите ќе си ги земат од станица! Браво ” при што е објавена и фотографија. По девојчињата, 15 годишната Мелиса и 12 годишната Аниса се трагаше од четвртокот... Прочитај повеќе...

Стави појас!- Сите да придонесеме за безбедност во сообраќајот

Денеска (01.04.2023) во Битола, Министерството за внатрешни работи и Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот реализираа активности од кампањата „Стави појас“, со цел зголемување на безбедноста во сообраќајот и подигање на свеста за употреба на сигурносните појаси од страна на возачите и патниците. „Со користењето на сигурносните појаси во возилата,... Прочитај повеќе...

Судир меѓу возило и мопед: Тешко повредени возачот на моторот и малолетната сопатничка

На 31.03.2023 во 17.50 часот на регионалниот пат Гостивар – с.Чегране, кај с.Чајле, гостиварско, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „ауди“, управувано од Џ.И.(28) од с.Форино, гостиварско и мопед управуван од М.Р.(18) од Гостивар, двете со гостиварски регистарски ознаки. Во несреќата возачот на мопедот М.Р. и неговата малолетна сопатничка... Прочитај повеќе...

34 санкционирани возачи на териториите на СВР Тетово и СВР Охрид

Во текот на вчерашниот ден (31.03.2023) во периодот од 14.00 до 22.00 часот Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата спроведе засилена акциска контрола во делот на сообраќајот на териториите на СВР Тетово и СВР Охрид. При контролата санкционирани се 34 возачи, од кои 26 за возење повеќе од... Прочитај повеќе...

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија за раст на пензиите, која следи два индикатори односно 50% од порастот на просечната плата и 50% од порастот на трошоците за живот. Ова усогласување […] The post Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над 500 денари за вреќа од 15 килограми ги одвратија граѓаните од пелетите, а печките на пелети се продаваат по ниски цени по македонските огласници. Според […] The post Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни услуги и знаење, грижата за клиентите и на стабилноста на Банката. Со оваа престижна награда, која ѝ се доделува на Банката по 12-ти пат, Комерцијална […] The post Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества на одделни стоки на потрошувачите според определен редослед. Со одлуката се определуваат највисоките цени во трговијата на мало на свежи јајца од кокошка и ориз […] The post Замрзнати цените на јајцата и оризот appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy