Тие ли ни го бранат идентитетот. Тие ли. Истите ли тие!

ЗОРАН ИВАНОВ
Да работиш против уставните измени практично против впишување на дел од бугарскиот народ во македонскиот устав значи директно да се ставиш во позиција на децениската негаторска Софија и сакал, не сакал, свесно, несвесно, да работиш за бугарската антимакедонска политика.

Само четири, пет појаснувања:

Прво, секако на водството на ВМРО-ДПМНЕ му се јасни мотивите за сопствените постапки со блокирањето на уставните промени. Доколку пак некому оттаму сепак не му е јасно, нека под погледне кај основачот на нивната партија, кај експремиерот по чија идеолошка платформа и политичка програма сечеа вени. Тој може, а и јавно им се понуди, со часови да им држи курсеви за историската љубов на актуелните вмровци спрема мајката им Софија.

Второ, околу рамката. Онаа француска, попрецизно бриселска или европска, онаа истата што врвот на ВМРО-ДПМНЕ замаглувајќи ја темата која на земјава и нуди ЕУ перспектива, ја нарекува бугарска. Истата онаа рамка, договор што го палеа во собранието и поради која со зузувелите громогласно, вулгарно и крајно невоспитано ја бркаа претседателката на ЕК од македонското Собрание само со цел да се блокираат уставните промени, да не почнат интеграциите.

Трето, фокусот. Пропагандната, безочната антимакедонска машинерија на ВМРО-ДПМНЕ на македонската јавност, на македонските граѓани, посебно на Македонците, успеа како примарно да им го всади убедувањето дека темата за уставните промени не се уставните промени туку дека тие се за вгнездување на Бугарите во македонскиот устав. А всушност, Бугарите во уставот се само онаа нужна секундарна рамковна алатка која на Македонија и го овозможува примарното, вистинското започнување на македонските евроинтеграции.

Четврто, за рамката таа француска, европска, бугарска, … и пак таа иста партиска пропагандна машина за правење магла и за сеење страв. Ноторна лага е дека ова водство, а и било кое претходно или било кое идно, ќе успее да ја промени преговарачката рамка. Никој ниту запирка ќе може таму да промени. Така прав фрлаа и за Преспанскиот па замолкнаа. Така и сега. Кој од врвот на ВМРО-ДПМНЕ верува во нивното сопствено барање уставните промени да важеле откако државата ќе стане полноправна членка на ЕУ. Па тие за тоа не добиваат поддршка ниту кај своите десни странски партиски партнери од кои повеќето се актуелна власт во своите држави. Ниту пак водството на партијата открива со која ли и со каква дипломатска моќ на оваа тема на бриселската маса повторно ќе ги седнат 27-те земји потписнички на рамката во која се вградени одредбите меѓу кој и таа за Бугарите во уставот како услов за одржување на втората владина седница со ЕУ и за отворање на првото преговарачко поглавје.

Петто, главниот пропаганден памфлет на ВМРО-ДПМНЕ се, нели, заштита на македонскиот идентитет и на македонството од идентитетскиот диктат на бугарството и, нели, заштита на македонизацијата од бугаризација. И сега, пазете, кој тоа без срам и перде ни го штити идентитетот и тоа токму од нашите источни соседи.

Па, истите тие бугараши и нивните сегашни следбеници кои го исмејуваа темелникот на современиот македонски идентитет, академик Блаже Конески.

Истите тие кои денес се мајтапат со првиот македонски поет Коста Солев Рацин, кој македонската култура токму преку неговиот и наш изворен народен македонски јазик ги напиша своите легендарни „Тутуноберачите“ и „Ленка“ и кој замина на антифашистичкиот фронт кој ни ја создаде матичната држава и за нас Македонците и за овие сега негови идентитетски негатори.

Истите тие поранешни и актуелни политичари на ВМРО-ДПМНЕ на кои бугарските власти на бандерите во тамошните градови, гратчиња и села, им ги закачија кодовите на нивните патриотически б`лгарски паспорти.

Истите тие чувари на македонскиот идентитет кои пропагираа симбиозни бугарски процеси за македонскиот идентитет. Истите тие кои беа, некои уште се, народни пратеници во македонското собрание. Истите тие кои беа, некои уште се, на високи државни позиции, а кои отворено пропагираа и пропагираат бугарски македонски корени. Истите тие кои, нели големи антички патриоти, потклекнаа пред јужниот сосед па му го обезимија грандиозниот споменик во центарот на метрополата. Истите тие креатори на поделби на македонскиот народ кои од националните државни празници си прават приватни партиски журки.

Истите тие фиромани кои повикуваа на бојкот на референдумот за Преспанскиот кој беше референдум за НАТО и ЕУ и кој, ако власта се исплашеше и ако анти-кампањата целосно им успееше, сега ќе бевме надвор од Алијансата.

Истите тие, нели патриоти, кои го бојкотираа и кои повикуваа на бојкот на пописот овде и кај Македонците во дијаспората па сега оттаму кукаат дека не биле толку малку колку што се евидентирани и колку што би биле доколку би се одѕвале на пописот.

Истите тие кои, гледано и наназад, беа против Македонија во ООН поради референцата ФИРОМ, кои беа против Рамковниот, кои беа против локалната, против … , а притоа и беа и се и без било каква поинаква и реално остварлива идеја што на државата Македонија ќе и`трасира побезбеден, поперспективен и попросперитетен пат.

И денес, и во овој актуелен македонски интегративен миг, разни антимакедонски структури, секакви живковистички рецидиви во Софија, си тријат раце. Едвај чекаат уставните промени да не се случат. Рамката преговарачка да доживее фијаско. Македонија да не почне да отвора ЕУ поглавја, да остане надвор од европските структури и Македонците пак да не`развлекуваат низ правливите архиви на бугарските фалсификаторски институти.

Па, тие ли ни го бранат идентитетот. Тие ли. Истите ли тие!!

извор Цивилмедиа.мк

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Шаховското дерби на Алкалоид и САД со многу заплети до нерешен резултат

Светското екипно првенство за шахисти над 50 годишна возраст во Струга веќе во третото коло го донесе дерби мечот на највисоко рангираната екипа, репрезентацијата на САД, со шахистите на Алкалоид кои се четврти носители на турнирот. Мечот заврши нерешено, 2:2, но самите партии ни оддалеку не беа мирољубиви. Шахистите на... Прочитај повеќе...

Спасовски за Фронтлајн и Цивил Медиа: СДСМ е стожер на проевропскиот фронт, за мене е важно тој проевропски фронт да ја добие довербата на граѓаните

Во интервјуто за Фронтлајн и Цивил медиа, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски запрашан за приклучувањето на СДСМ на проевропскиот фронт, рече: „Еднаш и засекогаш мора да се одвојат прогресивните сили во државата визави сите оние кои што ја влечат државата назад, оние ретроградни сили, оние сили коишто не ѝ... Прочитај повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта со таканаречениот „солидарен данок“, сака да ги одере фирмите

Соопштение на ВМРО ДПМНЕ: „Наместо да се бори против сивата економија, владата со новиот данок ќе земе арач од лојалните фирми на државата, кои си ги плаќаат редовно даноците, а со тоа дополнително ќе ја стимулира сивата економија. Ваквата мерка не е солидарност туку арамилук. Со новиот данок, каде е... Прочитај повеќе...

Каква е состојбата на патиштата?

АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: НОРМАЛИЗИРАН СООБРАЌАЈ: Сообраќајот на патниот правец Кавадарци – Прилеп е нормализиран. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Поради вградување на асфалтен слој (асфалтирање) на Регионален пат Р1102, делницата Велес – Градско до 23.09.2023 г. ќе биде затворена за сообраќај во период од 08:00 – 18:00 часот. СОСТОЈБА: Сообраќајот... Прочитај повеќе...

Времето се менува – Синоптичарите ја објавија најновата прогноза

Сончево и многу топло, попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност и со умерен југоисточен ветер. Утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во... Прочитај повеќе...

Шаховското дерби на Алкалоид и САД со многу заплети до нерешен резултат

Светското екипно првенство за шахисти над 50 годишна возраст во Струга веќе во третото коло го донесе дерби мечот на највисоко рангираната екипа, репрезентацијата на САД, со шахистите на Алкалоид кои се четврти носители на турнирот. Мечот заврши нерешено, 2:2, но самите партии ни оддалеку не беа мирољубиви. Шахистите на Алкалоид влегоа во мечот со […] Прочитај повеќе...

БОНУС ОД МИЛИОН И ПОЛ ДЕНАРИ ВО СПОРТ ЛАЈФ

  Нов милионски тикет во „Sport Life” – Струмица, со помош на големиот Фибоначи бонус на добивката од 610% . Ова шесткратно зголемување на добивката, редовниот играч на „Sport Life“ го остварил со уплатени 50 денари, а освоил неверојатни 1.795.145 денари. Дури 1,5 милион денари се од бонусот на добивката, која инаку би изнесувала 300.000 […] Прочитај повеќе...

Спасовски за Фронтлајн и Цивил Медиа: СДСМ е стожер на проевропскиот фронт, за мене е важно тој проевропски фронт да ја добие довербата на граѓаните

Во интервјуто за Фронтлајн и Цивил медиа, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски запрашан за приклучувањето на СДСМ на проевропскиот фронт, рече: „Еднаш и засекогаш мора да се одвојат прогресивните сили во државата визави сите оние кои што ја влечат државата назад, оние ретроградни сили, оние сили коишто не ѝ помагаат на државата да напредува. […] Прочитај повеќе...

Возило со дипломатски таблички се запали во движење во Кисела Вода

Возило со италијански дипломатски таблички настрада во пожар вечерва во скопска Кисела Вода. 41-годишен скопјанец возел со возилото марка „џип“ одел кон Сопиште, но забележал чад од хаубата, по што застанал и побарал помош од локалците. -Вечерва во 19.29 час. во СВР Скопје од страна БППЗ пријавено е дека на место викано Теферич -К.Вода гори […] Прочитај повеќе...

Времето се менува – Синоптичарите ја објавија најновата прогноза

Сончево и многу топло, попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност и со умерен југоисточен ветер. Утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невреме. Пороен дожд […] Прочитај повеќе...

Мексико ја престигна Кина

Кина повеќе не е најважниот надворешно трговски партнер на Америка, туку Мексико е, според американските статистичари. Трговската размена меѓу двете земји достигна 263 милијарди долари во првите четири месеци од оваа година, што претставува 15,4 отсто од надворешната трговија на САД. Кога Кина се приклучи на Светската трговска организација во... The post Мексико ја престигна Кина appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 14.09.2023 година и со тоа малопродажната цена ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 92,50 ден/лит. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР... The post Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст

Цените на нафтата на светскиот пазар денеска се во пораст и суровата нафта „брент“ првпат од почетокот на годинава достигна цена од 93 долари за барел. Меѓународната агенција за енергија (МААЕ) објави дека доброволното продолжување на дневните ограничувања за производство на нафта од страна на Саудиска Арабија и Русија ќе... The post Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Го преплавија српскиот пазар: Русите основаа околу 7.000 компании

Руските граѓани имаат основано 6.976 компании во Србија од почетокот на војната во Украина. И покрај оваа бројка, под знак прашалник е дали сите овие компании ќе придонесат за растот на српската економија или се само начин руските граѓани да добијат дозвола за постојан престој во Србија со која дополнително... The post Го преплавија српскиот пазар: Русите основаа околу 7.000 компании appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Борба против инфлацијата: Европската централна банка по 10-ти пат ја зголеми каматната стапка

Европската централна банка (ЕЦБ) денеска ја зголеми каматната стапка 10-ти пат по ред во борбата против постојаната и висока инфлација која ги мачи потрошувачите, иако расте стравот дека повисоките трошоци за задолжување можат да придонесат економијата да влезе во рецесија . Зголемувањето на стапката за четврт процентен поен доаѓа додека... The post Борба против инфлацијата: Европската централна банка по 10-ти пат ја зголеми каматната стапка appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy