Топлата зима во Европа му го одзема „кецот од ракавот“ на Путин

Откако рускиот претседател Владимир Путин им нареди на своите војници да ја нападнат Украина, едно прашање ги вознемирува европските влади повеќе од речиси секое друго: Што ќе се случи ако Москва го исклучи гасот?

Заканата за намалување на испораките на руски гас за европските земји, од кои повеќето се потпираа на него со години за да ги загреат домовите и да ги напојуваат своите фабрики, беше адут на кој Путин можеше да игра доколку војната што ја започна минатиот февруари ја одвлече во долга зима, пренесува Си -Ен – Ен.

Граѓаните од земјите кои директно не војуваа со Русија се запрашаа, откако студот почна да гризе, зошто нивната удобност и егзистенција се жртвуваа во име на Украина. Се сметаше дека националните лидери, чувствувајќи внатрешен притисок, би можеле да агитираат за омекнување на санкциите или за постигнување мир со посредни услови поволни за Москва.

„Постои традиционално мислење во Русија дека една од нејзините најголеми предности во војувањето е острата зима“, објаснува Кир Гилс, висок консултант во тинк-тенк Chatham House.

„Во овој случај, Русија се обиде да ја искористи зимата за да ја зголеми моќта на друга алатка во нејзината кутија: енергетското оружје. Русија сметаше на зимско замрзнување за да ја освести Европа и да ја убеди јавноста ширум континентот дека поддршката за Украина не вреди за болката во нивните паричници“, додава Гилс.

Потпирање на адутот: ладна зима – испорака на гас, ќе се покаже како уште една погрешна пресметка на Путин, во многуте кои ги имаше пред агресијата врз Украина.

Но, тоа долго студенило допрва треба да помине. Западна и Централна Европа уживаа во поблага зима од очекуваното, што, заедно со координираната желба за намалување на потрошувачката на гас, му го одзеде од рацете еден од најголемите чипови за пазарење на Путин.

Како што одиме понатаму во 2023 година, европските влади сега имаат подотворен прозорец со можности да се консолидираат и да ја намалат зависноста од рускиот гас пред да дојде нова зима. Тоа може да игра клучна улога во одржувањето на обединетиот фронт на Запад додека војната се одолговлекува.

Критичарите ги обвинуваат европските влади дека премногу се фокусираат на контрола на непосредната цена на гасот, наместо да инвестираат во долгорочни мерки како што се ефикасност и обновливи извори на енергија.

„Постои разбирлив политички инстинкт за ублажување на цената бидејќи директно се однесува на грижите за трошоците на домаќинствата и бизнисите. Но, поевтинувањето на гасот го отстранува поттикот за намалување на вкупната потрошувачка“, вели Милан Елкербоут, научен соработник во Центарот за европски политички студии.

На среден рок, Европа сега има можност да спроведе некои од промените во нејзините навики за потрошувачка на енергија кои се покажаа како политички тешки. Приговорите за обновливите извори, како што се копнените ветерни електрани и критиките за цената на нето-нула политики, беа исфрлени во ново светло, сега кога реалните трошоци и нестабилноста што доаѓаат со увезениот гас се поочигледни.

„Владите би можеле да направат повеќе за да го поттикнат и забрзаат развојот на обновливите извори на енергија“, вели Џон Спрингфорд, заменик-директор во Центарот за европски реформи. „Голем чекор би бил давање зелено светло на ветерот на брегот. Исто така, би било мудро владите да изградат капацитет за складирање на течен природен гас (LNG), што може да се случи прилично брзо и директно ја намалува потребата за руски гас“.

Дали европските земји ќе ја искористат оваа кратка шанса да ја зајакнат својата енергетска безбедност или нешто сосема друго е во прашање.

„Ранливоста на Европа која ненадејно беше изложена постоеше поради долгогодишното самозадоволство од западните сили“, вели Џајлс. Западна Европа не беше подготвена да ги послуша државите од првата линија кои предупредуваа за намерата на рускиот режим и разбраа дека поскапата енергија е цена што вреди да се плати во замена за ранливоста на рускиот притисок. Ова самозадоволство ја остави Русија со повеќе отворени цели во големите западноевропски метрополи, особено во Германија“, додава тој.

Колку и да звучи апсурдно додека бомбите продолжуваат да паѓаат врз Украина, враќањето на старото самозадоволство и неуспехот да се зацврсти енергетската независност на Европа не е докрај отстранета.

Меѓународната агенција за енергија (ИЕА) во декември соопшти дека глобалната побарувачка за јаглен, кој е најзагадувачката од сите фосилни горива – достигнаа рекордно високо ниво во 2022 година во услови на енергетска криза предизвикана од војната во Русија. Само една година откако земјите се согласија да ја намалат употребата на јаглен на климатската конференција на Обединетите нации во Глазгов, Европа повторно се најде во функција на некои од неодамна затворените електрани на јаглен.

ИЕА објави дека иако зголемувањето на потрошувачката на јаглен било релативно скромно во повеќето европски земји, Германија забележала пресврт во „значителен размер“.

Европските нации историски не сакаат да ги спојат нивната енергетска политика и пазари. Причините за ова се движат од гол личен интерес (зошто една земја треба да има корист од складирањето на друга?) до контролирање на пазарите (на пример, зошто поевтиниот ЛНГ од Шпанија треба да ја намали француската нуклеарна енергија?)

И дури и ако се појави политички апетит за некаков вид заедничка енергетска политика и пазар, би било исклучително тешко да се управува централно бидејќи поединечните нации неизбежно ќе се натпреваруваат за обезбедување ресурси и финансиски субвенции.

Тоа е она што го прави овој моментален прозорец толку важен. Додека продолжуваат активните борби, од витално значење е да послужи како потсетник дека неуспехот да се дејствува сега, може да значи одење во катастрофа следната зима. И самонаметнатата енергетска криза ќе му ја врати моќта на Путин што му беше ускратена преку чиста среќа и несезонско топлото време.

Подготви. Д. Мишев
извор: Civilmedia.mk

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Американски историчари: Бајден е 14-ти најдобар претседател на САД, а Трамп е најлош

Последните анкети не одеа баш во корист на американскиот претседател Џо Бајден. Тој има помал рејтинг од сите претседатели до Двајт Ајзенхауер во оваа фаза од нивниот мандат, а во анкетите заостанува дури и зад поранешниот претседател Доналд Трамп, со кого најверојатно ќе има реванш на есен. Но, се појави Прочитај повеќе...

171 санкционирани возачи во Скопје

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден (20.02.2024) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 171 меркa, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 16 санкции, 14 мерки за возење без возачка дозвола, седум за користење мобилен телефон Прочитај повеќе...

ДЕНЕС ГО СЛАВИМЕ СВЕТИ ТЕОДОР СТРАТИЛАТ: Се верува дека ќе ве заштити од неволја ако го направите ОВА

Светиот великомаченик Теодор Стратилат бил римски војвода Православната црква и нејзините верници денеска на 21 јуни го слават Светиот великомаченик Теодор Стратилат, светец од IV век за кој пишувал и владиката Николај Велимировиќ. Светиот великомаченик Теодор Стратилат бил римски војвода и градоначалник на градот Ираклија во моментот кога решил да Прочитај повеќе...

Недостигот на дожд предизвикува проблеми во Италија

Ќебе од смог го покрива Милано, празни цистерни се печат на Сицилија, а производството на вино во Пиемонт опаѓа бидејќи недостатокот на дожд низ Италија го влошува загадувањето и предизвикува суши. Во вторникот во Милано и во осум други градови низ Ломбардија беа забранети автомобилите со гас, откако индустрискиот регион Прочитај повеќе...

Аналитичари: Изградбата на нови станови во Европа ќе ослабне поради високите трошоци

Изградбата на нови станови во Европа нагло ќе ослаби во наредните години поради зголемените трошоци, објави германскиот институт Ифо, повикувајќи се на проекциите на мрежата на европски институти Еуроконструкт. Европа ќе добие само околу 1,5 милиони нови станбени единици до 2026 година, 13 отсто помалку отколку во 2023 година, објави Прочитај повеќе...

171 санкционирани возачи во Скопје

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден (20.02.2024) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 171 меркa, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 16 санкции, 14 мерки за возење без возачка дозвола, седум за користење мобилен телефон при управување, 18 мерки за […] Прочитај повеќе...

Во март растат и пензиите и платите: Еве што се’ очекува на економската сцена

Оваа година ќе има ново зголемување на платите, пензиите и минималецот. Очекувањата се дека економијата ќе се развива позасилено, а се очекува да пораснат и инвестициите. Иако, се уште се присутни влијанијата на шоковите од економската и енергетската криза врз глобалните економии, во земјава навремено донесените мерки ги даваат посакуваните резултати. За оваа година сеочекува […] Прочитај повеќе...

УХМР со нови најави – Какво ќе биде времето?

Во следните денови ќе се задржи релативно топло време, а локални врнежи од дожд ќе има од недела. Во петок и за време на викендот ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец. Прочитај повеќе...

Нишчанка преку весник се откажа од снаата, секој збор е полуд од претходниот

Кавгите меѓу членовите на семејството не се ништо ново во Србија, а најдрастична мерка, освен тужбата на суд, отсекогаш била откажувањето преку весниците. Ова е и закана која често се слуша од родителите кога децата не слушаат, но такво нешто ретко се остварува. Меѓутоа, една жена еднаш го направи токму тоа кога во весникот објави […] Прочитај повеќе...

Подгответе се: Еве кога почнува летното сметање на времето

Секоја година летното сметање се случува во последниот викенд во март. Летното сметање во 2024 започнува рано изутрина на 31 март во недела. И тоа во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03 часот. Прочитај повеќе...

Индекс на страв и алчност: Биткоинот се приближува до 50.000 долари, овие 3 криптовалути забележаа најголем раст

Денеска во 15:00 часот на најголемата светска берза за криптовалути Binance, Биткоинот поскапе за 1,31 отсто на 48.848,19 евра во последните 24 часа. Вкупниот обем на тргување со биткоин во последните 24 часа изнесува 22,98 милијарди евра. Индексот на страв и алчност на Биткоин моментално е на 72 во категоријата... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Курсна листа за 21 февруари 2024 – Колку е доларот, а колку еврото?

Курсна листа на Народната банка на Република Северна Македонија формирана на 20.02.2024 која се применува од 00:00 часот на 21.02.2024 година до почетокот на важење на новата Курсна листа Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

На четиричлено семејство му се потребни приближно 1.000 евра за да го преживее февруари

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат податоците на синдикалната потрошувачка кошничка. Со изнајмен стан од 60 квадрати минималните трошоци во февруари изнесуваат 72.851 денар и се зголемени за 213 денари во споредба со јануари. Според... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Приходите од Суецкиот канал се намалени за половина

Египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси денеска изјави дека приходите од Суецкиот канал се намалени за половина оваа година поради влијанието на нападите на Хутите врз поморството. Зборувајќи за ефектот од војната меѓу Израел и Хамас и другите прекугранични несогласувања што ги предизвика конфликтот, Ал Сиси рече дека „суецкиот канал, кој... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Кина ја намали каматната стапка

Народната банка на Кина (PBoC) денеска на својата веб-страница објави дека одлучила да ја намали каматната стапка. Кина ќе ја намали каматната стапка на петгодишните заеми, која е поврзана со повеќето хипотеки, од 4,2 отсто на 3,95 отсто. Банката на Кина одлучи да ја намали оваа каматна стапка за прв... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...