Топлата зима во Европа му го одзема „кецот од ракавот“ на Путин

Откако рускиот претседател Владимир Путин им нареди на своите војници да ја нападнат Украина, едно прашање ги вознемирува европските влади повеќе од речиси секое друго: Што ќе се случи ако Москва го исклучи гасот?

Заканата за намалување на испораките на руски гас за европските земји, од кои повеќето се потпираа на него со години за да ги загреат домовите и да ги напојуваат своите фабрики, беше адут на кој Путин можеше да игра доколку војната што ја започна минатиот февруари ја одвлече во долга зима, пренесува Си -Ен – Ен.

Граѓаните од земјите кои директно не војуваа со Русија се запрашаа, откако студот почна да гризе, зошто нивната удобност и егзистенција се жртвуваа во име на Украина. Се сметаше дека националните лидери, чувствувајќи внатрешен притисок, би можеле да агитираат за омекнување на санкциите или за постигнување мир со посредни услови поволни за Москва.

„Постои традиционално мислење во Русија дека една од нејзините најголеми предности во војувањето е острата зима“, објаснува Кир Гилс, висок консултант во тинк-тенк Chatham House.

„Во овој случај, Русија се обиде да ја искористи зимата за да ја зголеми моќта на друга алатка во нејзината кутија: енергетското оружје. Русија сметаше на зимско замрзнување за да ја освести Европа и да ја убеди јавноста ширум континентот дека поддршката за Украина не вреди за болката во нивните паричници“, додава Гилс.

Потпирање на адутот: ладна зима – испорака на гас, ќе се покаже како уште една погрешна пресметка на Путин, во многуте кои ги имаше пред агресијата врз Украина.

Но, тоа долго студенило допрва треба да помине. Западна и Централна Европа уживаа во поблага зима од очекуваното, што, заедно со координираната желба за намалување на потрошувачката на гас, му го одзеде од рацете еден од најголемите чипови за пазарење на Путин.

Како што одиме понатаму во 2023 година, европските влади сега имаат подотворен прозорец со можности да се консолидираат и да ја намалат зависноста од рускиот гас пред да дојде нова зима. Тоа може да игра клучна улога во одржувањето на обединетиот фронт на Запад додека војната се одолговлекува.

Критичарите ги обвинуваат европските влади дека премногу се фокусираат на контрола на непосредната цена на гасот, наместо да инвестираат во долгорочни мерки како што се ефикасност и обновливи извори на енергија.

„Постои разбирлив политички инстинкт за ублажување на цената бидејќи директно се однесува на грижите за трошоците на домаќинствата и бизнисите. Но, поевтинувањето на гасот го отстранува поттикот за намалување на вкупната потрошувачка“, вели Милан Елкербоут, научен соработник во Центарот за европски политички студии.

На среден рок, Европа сега има можност да спроведе некои од промените во нејзините навики за потрошувачка на енергија кои се покажаа како политички тешки. Приговорите за обновливите извори, како што се копнените ветерни електрани и критиките за цената на нето-нула политики, беа исфрлени во ново светло, сега кога реалните трошоци и нестабилноста што доаѓаат со увезениот гас се поочигледни.

„Владите би можеле да направат повеќе за да го поттикнат и забрзаат развојот на обновливите извори на енергија“, вели Џон Спрингфорд, заменик-директор во Центарот за европски реформи. „Голем чекор би бил давање зелено светло на ветерот на брегот. Исто така, би било мудро владите да изградат капацитет за складирање на течен природен гас (LNG), што може да се случи прилично брзо и директно ја намалува потребата за руски гас“.

Дали европските земји ќе ја искористат оваа кратка шанса да ја зајакнат својата енергетска безбедност или нешто сосема друго е во прашање.

„Ранливоста на Европа која ненадејно беше изложена постоеше поради долгогодишното самозадоволство од западните сили“, вели Џајлс. Западна Европа не беше подготвена да ги послуша државите од првата линија кои предупредуваа за намерата на рускиот режим и разбраа дека поскапата енергија е цена што вреди да се плати во замена за ранливоста на рускиот притисок. Ова самозадоволство ја остави Русија со повеќе отворени цели во големите западноевропски метрополи, особено во Германија“, додава тој.

Колку и да звучи апсурдно додека бомбите продолжуваат да паѓаат врз Украина, враќањето на старото самозадоволство и неуспехот да се зацврсти енергетската независност на Европа не е докрај отстранета.

Меѓународната агенција за енергија (ИЕА) во декември соопшти дека глобалната побарувачка за јаглен, кој е најзагадувачката од сите фосилни горива – достигнаа рекордно високо ниво во 2022 година во услови на енергетска криза предизвикана од војната во Русија. Само една година откако земјите се согласија да ја намалат употребата на јаглен на климатската конференција на Обединетите нации во Глазгов, Европа повторно се најде во функција на некои од неодамна затворените електрани на јаглен.

ИЕА објави дека иако зголемувањето на потрошувачката на јаглен било релативно скромно во повеќето европски земји, Германија забележала пресврт во „значителен размер“.

Европските нации историски не сакаат да ги спојат нивната енергетска политика и пазари. Причините за ова се движат од гол личен интерес (зошто една земја треба да има корист од складирањето на друга?) до контролирање на пазарите (на пример, зошто поевтиниот ЛНГ од Шпанија треба да ја намали француската нуклеарна енергија?)

И дури и ако се појави политички апетит за некаков вид заедничка енергетска политика и пазар, би било исклучително тешко да се управува централно бидејќи поединечните нации неизбежно ќе се натпреваруваат за обезбедување ресурси и финансиски субвенции.

Тоа е она што го прави овој моментален прозорец толку важен. Додека продолжуваат активните борби, од витално значење е да послужи како потсетник дека неуспехот да се дејствува сега, може да значи одење во катастрофа следната зима. И самонаметнатата енергетска криза ќе му ја врати моќта на Путин што му беше ускратена преку чиста среќа и несезонско топлото време.

Подготви. Д. Мишев
извор: Civilmedia.mk

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
(ФОТО) Катастрофално повлекување на Преспанското Езеро

За 560 сантиметри висински е намалено Преспанското Езеро за две години, а водата драстично се повлекува и од брегот, тоа се мери во километри. Засега никој нема точен одговор која е причината за значителното повлекување на второто најголемо природно езеро во Македонија. Екологисите и жителите на околните населени места во... Прочитај повеќе...

Николовски: Стапката на невработеност е намалена на 14,3 отсто и продолжува да паѓа

„Во моментов имаме најниска стапка на невработеност во историјата на Македонија – 14,3 проценти. Таа стапка продолжува да паѓа и покрај кризата која го зафати целиот свет“ изјави заменик-министерот за финансии, Филип Николовски во „Детектор“ на Сител ТВ. Тој додаде дека спроед проекциите на сите меѓународни и домашни организации кои... Прочитај повеќе...

Николовски: Буџетот за 2023 е одговор на кризата, имаме над 225 милиони евра само за антикризни мерки

„Буџетот за 2023 година е најголем, но е и одговор на кризата. Во Буџетот за 2023 година има обезбедено 225 милиони евра само за антикризни мерки. Дополнително има 120 милиони евра повеќе за пензионерите, 800 милиони евра за капитални инвестиции, кои ќе дадат поттик за економијата и домашните компании“ рече... Прочитај повеќе...

Гореше стан во Скопје, за среќа нема повредени

На 28.01.2023 во 11.30 часот во Полициска станица Кисела Вода, Д.З.(51) од Скопје пријавил дека на 27.01.2023, во временскиот период од 21.30 часот до 22.00 часот, во неговиот стан на подрачјето на Кисела Вода настанал пожар во кој бил опожарен ентериерот и дел од една просторија во станот. Пожарот е... Прочитај повеќе...

Во центарот на Скопје нападнат чуварот на библиотеката

На 28.01.2023 во 20.00 часот во Полициска станица Центар, Ч.Д.(60) од Скопје пријави дека околу 19.00 часот во просторија од библиотека на подрачјето на Центар, додека бил на своето работно место како чувар во библиотеката, бил физички нападнат од едно лице. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. Прочитај повеќе...

Николовски: Буџетот за 2023 е одговор на кризата, имаме над 225 милиони евра само за антикризни мерки

„Буџетот за 2023 година е најголем, но е и одговор на кризата. Во Буџетот за 2023 година има обезбедено 225 милиони евра само за антикризни мерки. Дополнително има 120 милиони евра повеќе за пензионерите, 800 милиони евра за капитални инвестиции, кои ќе дадат поттик за економијата и домашните компании“ рече... Прочитај повеќе...

Николовски: Стапката на невработеност е намалена на 14,3 отсто и продолжува да паѓа

„Во моментов имаме најниска стапка на невработеност во историјата на Македонија – 14,3 проценти. Таа стапка продолжува да паѓа и покрај кризата која го зафати целиот свет“ изјави заменик-министерот за финансии, Филип Николовски во „Детектор“ на Сител ТВ. Тој додаде дека спроед проекциите на сите меѓународни и домашни организации кои... Прочитај повеќе...

Ограбена позната обложувалница во Скопје

На 28.01.2023 во 09.25 часот во СВР Скопје е пријавено дека околу 09.20 часот во обложувалница на подрачјето на Аеродром, едно лице со закана од вработената одземало пари. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. Прочитај повеќе...

Девојка искасана од куче скитник

На 28.01.2023 во Полициско одделение Петровец, И.Ј.(33) од с.Марино, скопско, пријавила дека во скопската населба Илинден била касната од куче скитник. Прочитај повеќе...

Десетина физички пресметки низ Македонија – Полицијата со полни раце работа вчера и денес

На 28.01.2023 во 02.15 часот во Полициска станица Аеродром е пријавено дека на подрачјето на Аеродром е нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу Д.М.(39) од Скопје и О.Д.(22) од Р.Турција. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок. На 28.01.2023 во 22.20 часот во Полициска... Прочитај повеќе...

Произведени 17.187 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ

АД ЕСМ на 25.01.2023 година произведе 17.187 MWh електрична енергија, со што целосно со сопствена произведена енергија ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални држави субјекти. Во Термоелектраните произведени се 11.478 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени […] The post Произведени 17.187 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Следува исплата на пензиите: Ова се датумите кога ќе легнат парите на пензионерските сметки

На денешната седница, на предлог на Министерството за труд и социјална политика, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензиите за месец јануари 2023 година. Задолжен е Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.01.2023 година, […] The post Следува исплата на пензиите: Ова се датумите кога ќе легнат парите на пензионерските сметки appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Големо поскапување на горивата – Ова се новите цени

Цените на ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 2,50 ден/лит, додека малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се зголемуваат за 2,00 ден/лит. Со тоа ова се новите цени кои ќе важат од ноќеска: Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,50 (денари/литар); Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Големо поскапување на горивата – Ова се новите цени appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Паѓаат цените на пелетите, но никој веќе не ги купува – сите се префрлија на инвертери

Пелетите не се атрактивни за македонските граѓани откако нивната цена за вреќа од 15 килограми стигна и до речиси шестотини денари. Високите цени минатата година ги натераа граѓаните да се снаоѓаат како знаат и умеат, па така најголем дел од нив се префрлиле на користење на инвертер клими и дрвја. Според моменталните цени тие се […] The post Паѓаат цените на пелетите, но никој веќе не ги купува – сите се префрлија на инвертери appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата во Македонија

Регулаторната комисија за енергетика денеска се очекува да ја определи новата цена на бензинот и дизелот во Македонија. Моментално на светските берзи има покачување на суровата нафта, па така барел од типот бренд сега изнесува 84 долари. Во моментов ова се цените на горивата: Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 76,00 (денари/литар); Моторен […] The post Нова цена на горивата во Македонија appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy