Трагедија: Во сон почина млад фудбалски репрезентативец, имаше само 18 години

Самба Диоп, 18-годишен фудбалер на францускиот клуб Le Harve, починал во сон.

Од клубот е соопштено дека Диоп, роден во Нормандија на северот од Франција, починал во петокот вечерта.

Бил заменик капитен на француската U19 репрезентација, а оваа сезона играл за B тимот на Le Harve.

Од француската фудбалска лига соопштено е дека натпреварот помеѓу Le Harve и Remis кој требло да се одигра денес е откажан. Сите натпревари оваа недела ќе почнат со минутно молчење.

Оваа смрт е само една во низата оваа година кои се забележани во француските клубови.