Трибина „Резултати што прават разлика“: Над 1.000 семејства добија живеалиште преку изградба на социјални станови

Во рамките на трибината на тема „Градиме инфраструктура за иднината“ во организација на Комисијата за транспорт и врски на СДСМ, што се одржа денеска во Битола, пред присутните се обратија и Андреја Серафимовски од Здружението на градежништвото при СКМ, Гордана Кожуваровска од Републичкиот совет за безбедност на патиштата, директорот на АДССДП Зоран Ѓоргијев и проф.д-р Јасминка Буневска Талевска од Универзитетот Св. Климент Охридски Битола.

Андреја Серафимовски од Здружението на градежништвото при СКМ се осврна на влијанието на реализацијата на големите капитални и инфраструктурни проекти во државата врз бизнис заедницата.

Ја поздравуваме реализација на вакви големи инфраструктруни поректи, кои истовремено нудат шанса и можност за сите компании да можат да земат учество во реализација не само во овој најголем инфраструктурен проект за изградба на коридорите 8 и 10Д, туку и во секој сериозен проект, да дадат свој придонес за развојот, совладувајќи нови технологии, усвојувајќи нови знаења, подобрувајќи ја својата конкурентност, истакна Серафимовски од Здружението на градежништвото при СКМ

Серафимовски ги сподели искуствата од соработка со компанијата Бехтел, посочувајќи дека тоа е компанија од која може да се научи, кај која цената не е најважниот фактор за соработка, тука знаењето, квалитетот, а особено роковите и ги повика домашните компании да си го најдат своето место во овој проект.

Серафимоски ја поздрави измената на законската регулатива, за разрешување на проблемите кои се јавуваат при реализација на инфраструктурниуте проекти и истакна дека барање на бизнис заедницата е ова да биде пракса и да се применува кај сите позначајни проекти.

Гордана Кожуваровска од Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, се осврна на работата на советот, кој постои повеќе од 60 години и на бројните капмањи што ги спроведува за зголемување на безедбоста на сите учесници во сообраќајот, особено на децата.

Нема цена за ни еден човечки живот, затоа го поддржувам и се надевам дека успешно ќе заврши овој проект што е започнат, за инфраструктурните проекти, за изградба на коридорите, истакна Кожуваровска од Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата.

Директорот на акционерското друштво за стопанисување со станбен и деловен простор (АДССДП) Зоран Ѓоргијев, пред учесниците на трибината, нагласи дека АДССДП може да се пофали со огромни, реални видливи, суштински резултати, што прават разлика.

Со одговорен пристап и решителност имаме 1000 семејста од ранливите категории, на кои државата им го решила проблемот за обезбедување на живеалиште, рече Ѓоргијев, додавајќи дека речиси е готов најголемиот проект за изградба на 312 станови во Бутел, во Велес е изградена зграда со станови за 29 семејства, во Кочани во завршна фаза е зграда за 35 семејства, во Неготино зграда од 62 станбени единици, во Дебар 46 станбени единици, започна изградбата на втора социјална зграда во Сарај со 58 станови, почната е изградбата на социјална зграда во Пехчево со 34 станови, во Штип со 40, во Прилеп 70, целосно е изградена социјална зграда во Гевгелија со 52 станбени единици, во Демир Капија со 16 станови, во Виница 36 станбени единици, во Свети Николе 48 социјални станови и во Пробиштип 48 станбени единици.

Ова се кокректни резултати, кои прават разлика ова е директен показател на вистинската грижа за граѓаните за решавање на нивните најгорливи проблеми, порача директорот на АДССДП Зоран Ѓоргијев и најави нов проект за изградба на станови за социјално загрозените категории граѓани во нашата држава.

Проф.д-р Јасминка Буневска Талевска, проректор на универзитетот Св. Климент Охридски во Битола, како претставник на академската фела ја поздрави реализацијата на вакви капитални и стратешки проекти и изрази надеж за нивна брза реализација.

Ваквите стратешки проекти значат мобилност, поголем проток на стоки, бидејќи инфраструктурата е крвоткот е нашата земја, и обезбедува побрз регионален развој, развој на трузмот, земјоделието, образвоанието, претставува начин да ги задржиме младите и да ја намалиме и внатрешната и надворешната миграција, истакна Буневска Талевска, додавајќи дека ако се обединат заедно сите чинители и ја реализиаат националната транспортна стратегија, многу побрзо ќе се постигне територијална кохезија на нашата земја во ЕУ, а многу побрзо и влез во ЕУ, посочувајќи ја Полска како пример.

Оваа влада како што се справи со енергетската криза ќе се справи и со реализацијата на ваквите капитални и стратешки проекти, кои значат и вработливост, искористување на ресурси, прогрес и на државата и на академијата, но пред се значат задоволни граѓани, порача проф. д-р Јасминка Буневска Талевска, проректор на универзитетот Св. Климент Охридски во Битола од трибината во организација на СДСМ на тема „Градиме инфраструктура за иднината“.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Шаховското дерби на Алкалоид и САД со многу заплети до нерешен резултат

Светското екипно првенство за шахисти над 50 годишна возраст во Струга веќе во третото коло го донесе дерби мечот на највисоко рангираната екипа, репрезентацијата на САД, со шахистите на Алкалоид кои се четврти носители на турнирот. Мечот заврши нерешено, 2:2, но самите партии ни оддалеку не беа мирољубиви. Шахистите на... Прочитај повеќе...

Спасовски за Фронтлајн и Цивил Медиа: СДСМ е стожер на проевропскиот фронт, за мене е важно тој проевропски фронт да ја добие довербата на граѓаните

Во интервјуто за Фронтлајн и Цивил медиа, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски запрашан за приклучувањето на СДСМ на проевропскиот фронт, рече: „Еднаш и засекогаш мора да се одвојат прогресивните сили во државата визави сите оние кои што ја влечат државата назад, оние ретроградни сили, оние сили коишто не ѝ... Прочитај повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта со таканаречениот „солидарен данок“, сака да ги одере фирмите

Соопштение на ВМРО ДПМНЕ: „Наместо да се бори против сивата економија, владата со новиот данок ќе земе арач од лојалните фирми на државата, кои си ги плаќаат редовно даноците, а со тоа дополнително ќе ја стимулира сивата економија. Ваквата мерка не е солидарност туку арамилук. Со новиот данок, каде е... Прочитај повеќе...

Каква е состојбата на патиштата?

АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: НОРМАЛИЗИРАН СООБРАЌАЈ: Сообраќајот на патниот правец Кавадарци – Прилеп е нормализиран. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Поради вградување на асфалтен слој (асфалтирање) на Регионален пат Р1102, делницата Велес – Градско до 23.09.2023 г. ќе биде затворена за сообраќај во период од 08:00 – 18:00 часот. СОСТОЈБА: Сообраќајот... Прочитај повеќе...

Времето се менува – Синоптичарите ја објавија најновата прогноза

Сончево и многу топло, попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност и со умерен југоисточен ветер. Утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во... Прочитај повеќе...

Шаховското дерби на Алкалоид и САД со многу заплети до нерешен резултат

Светското екипно првенство за шахисти над 50 годишна возраст во Струга веќе во третото коло го донесе дерби мечот на највисоко рангираната екипа, репрезентацијата на САД, со шахистите на Алкалоид кои се четврти носители на турнирот. Мечот заврши нерешено, 2:2, но самите партии ни оддалеку не беа мирољубиви. Шахистите на Алкалоид влегоа во мечот со […] Прочитај повеќе...

БОНУС ОД МИЛИОН И ПОЛ ДЕНАРИ ВО СПОРТ ЛАЈФ

  Нов милионски тикет во „Sport Life” – Струмица, со помош на големиот Фибоначи бонус на добивката од 610% . Ова шесткратно зголемување на добивката, редовниот играч на „Sport Life“ го остварил со уплатени 50 денари, а освоил неверојатни 1.795.145 денари. Дури 1,5 милион денари се од бонусот на добивката, која инаку би изнесувала 300.000 […] Прочитај повеќе...

Спасовски за Фронтлајн и Цивил Медиа: СДСМ е стожер на проевропскиот фронт, за мене е важно тој проевропски фронт да ја добие довербата на граѓаните

Во интервјуто за Фронтлајн и Цивил медиа, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски запрашан за приклучувањето на СДСМ на проевропскиот фронт, рече: „Еднаш и засекогаш мора да се одвојат прогресивните сили во државата визави сите оние кои што ја влечат државата назад, оние ретроградни сили, оние сили коишто не ѝ помагаат на државата да напредува. […] Прочитај повеќе...

Возило со дипломатски таблички се запали во движење во Кисела Вода

Возило со италијански дипломатски таблички настрада во пожар вечерва во скопска Кисела Вода. 41-годишен скопјанец возел со возилото марка „џип“ одел кон Сопиште, но забележал чад од хаубата, по што застанал и побарал помош од локалците. -Вечерва во 19.29 час. во СВР Скопје од страна БППЗ пријавено е дека на место викано Теферич -К.Вода гори […] Прочитај повеќе...

Времето се менува – Синоптичарите ја објавија најновата прогноза

Сончево и многу топло, попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност и со умерен југоисточен ветер. Утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невреме. Пороен дожд […] Прочитај повеќе...

Мексико ја престигна Кина

Кина повеќе не е најважниот надворешно трговски партнер на Америка, туку Мексико е, според американските статистичари. Трговската размена меѓу двете земји достигна 263 милијарди долари во првите четири месеци од оваа година, што претставува 15,4 отсто од надворешната трговија на САД. Кога Кина се приклучи на Светската трговска организација во... The post Мексико ја престигна Кина appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 14.09.2023 година и со тоа малопродажната цена ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 92,50 ден/лит. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР... The post Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст

Цените на нафтата на светскиот пазар денеска се во пораст и суровата нафта „брент“ првпат од почетокот на годинава достигна цена од 93 долари за барел. Меѓународната агенција за енергија (МААЕ) објави дека доброволното продолжување на дневните ограничувања за производство на нафта од страна на Саудиска Арабија и Русија ќе... The post Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Го преплавија српскиот пазар: Русите основаа околу 7.000 компании

Руските граѓани имаат основано 6.976 компании во Србија од почетокот на војната во Украина. И покрај оваа бројка, под знак прашалник е дали сите овие компании ќе придонесат за растот на српската економија или се само начин руските граѓани да добијат дозвола за постојан престој во Србија со која дополнително... The post Го преплавија српскиот пазар: Русите основаа околу 7.000 компании appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Борба против инфлацијата: Европската централна банка по 10-ти пат ја зголеми каматната стапка

Европската централна банка (ЕЦБ) денеска ја зголеми каматната стапка 10-ти пат по ред во борбата против постојаната и висока инфлација која ги мачи потрошувачите, иако расте стравот дека повисоките трошоци за задолжување можат да придонесат економијата да влезе во рецесија . Зголемувањето на стапката за четврт процентен поен доаѓа додека... The post Борба против инфлацијата: Европската централна банка по 10-ти пат ја зголеми каматната стапка appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy