Уценува ли Мицковски со избори, во време кога Северна Македонија започнува скрининг за ЕУ?

Вицепремиерот за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ денеска го предводи македонскиот преговарачки тим во Брисел на првиот состанок за билатералниот скрининг кој започнува со Поглавјето 5, „Јавни набавки“.

Овој скрининг заедно со објаснувачкиот, што официјално почна на 15-ти септември, ќе трае паралелно и се очекува да заврши во ноември 2023 година.

Надлежна институција за ова поглавје е Министерството за финансии, односно Бирото за јавни набавки, а работната група е предводена од државниот советник во Бирото за јавни набавки, Александар Аргировски.

Чекорот по билатералниот скрининг за нас е многу важен и круцијален, а тоа се скрининг извештаите што ги подготвува ЕК, тоа се професионални, обемни и детални извештаи, за тоа не како ние се гледаме себеси, туку како тие не гледаат нас, како тие проценуваат дека ние го имплементираме европското законодавство.

Тие извештаи се во четири дела – пресек на европското законодавство, пресек на нашето законодавство, потоа се наоди и сугестии што треба да се направи и последниот дел е она што честопати во јавноста се говори – одредниците.

Дали е спремна државата веднаш да го отвори кластерот? Според новата методологија се отвора во целина, колку и да има внатре поглавја и дали треба да се исполнат некои одредници за отворање на кластерот, со други зборови кои се условите за да се отвори соодветниот кластер.

Сепак за да се продолжи патот до европските интеграции потребно е и Собранието но и пратениците на опозицијата да се вклучат во дебатата, кога е во прашање измената на Уставот, што е услов за да се одржи втората Меѓувладина конференција. Собранието е место каде ќе треба да биде донесен и вториот, третиот, четвртиот чекор до финалното зачленување.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се уште е со ист став дека нема да дозволи промена на Уставот и „целосна бугаризација на државата и според нив преговарачката рамка мора да се смени бидејќи како штовелат од Протоколот со Бугарија, обврзана е само Македонија. Нема реципроцитет, туку само права за Бугарија, а обврски за Македонија.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и во синоќешното интервју на Канал 5 повторно ја повика власта доколку сака уставни измени тогаш да се охрабри и да излезе на предвремени парламентарни избори за граѓаните да можат да одлучат. а спореднего ниту тој, ниту опозицијата не е виновна што владата на СДСМ не размислила кога носела политички одлуки без претходно да обезбеди општествен консензус.

Што им порача Вархеји на ВМРО-ДПМНЕ?

-Уставните измени мора да се случат, рече Оливер Вархеји еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, на прес-конференција во јули по првата Меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ кога испрати поракадо македонската опозиција да работи за иднината на земјата и да покаже дека е посветена на што поскоро зачленување на земјата во ЕУ.

Тој потенцираше дека промената на Уставот е вториот важен чекор кој претстои како предизвик пред македонското Собрание. За овие измени е потребно двотретинско мнозинство во парламентот.

Тој изрази надеж дека и опозициските партии ќе дадат поддршка за европска иднина на земјата.

-Искрено се надевам дека сите партии, вклучително и опозицијата ќе работат за европската иднина, дека нема да започнат со контроверзии и предизвикување емоции кои нема да ја однесат земјата напред. Ги читав изјавите на опозицијата, тие секогаш тврдат дека се посветени да се случи ова членство на земјата во ЕУ. Ајде да го докажеме тоа, рече Вархеји.

Кои се темите за овој билатерален скрининг

Како што соопшти СЕП, членовите на Работната група за Поглавје 5, на билатералниот скрининг состанок, ќе им ја претстават на експертите од Европската комисија македонската законодавна рамка и нивото на усогласеност со правото на ЕУ во ова поглавје од преговарачкиот процес.

Темите и областите опфатени во ова поглавје се однесуваат на општите принципи на јавните набавки, регулирањето на јавните набавки во општиот сектор, во областите на социјалната политика, животната средина, малите и средни претпријатија, иновациите, одбраната, концесиите, набавката на лекови, електронските јавни набавки, како и на меѓународните аспекти во оваа област.

Според досегашните информации со Спогодбата за стабилизација и асоцијација, поточно нејзиното потпишување и стапување во сила, веќе го транспонираме европското закнодавство и оти околу 45 отсто оддосегашните проценки од тоа европско законодавство е веќе транспонирано во нашиот правен систем и веќе се имплементираме, но останува да имплементираме уште 55 отсто, што е огромна работа и да докажеме дека европското законодавство го применуваме и во пракса.

Не само усогласување туку и примена

Скринингот е статистичка евиденција на ЕУ која анализира пет години наназад за тоа како функционира судскиот систем, како функционира системот за контрола, финансиска контрола, како функционира Управата за јавни приходи, како функционираат сите други институции, што се занимаваат и со доделување одредени услуги на граѓаните, или пак судскиот систем и Јавното обвинителство во процесуирањето на оние случаи што се покренати или придвижени во судскиот систем.

-Со објаснувачкиот скрининг Европската комисија ни објаснуваше што значи европското право, односно кои делови од европското право ќе треба да се транспонираат, односно целосно да се имплементираат во текот на пристапните преговори, до нашето членство во ЕУ. Билатералниот скрининг е вториот дел, односно билатерално се презентираат нашите наоди, односно тоа каде сме ние во транспозицијата, во пренесувањето на европското право во нашиот национален систем и како тоа го имплементираме, со посебен осврт на ова второво, вели Државниот советник во Секретаријатот за европски прашања Драган Тилев за МИА.

Како влијаат уставните измени

Доколку се се одвива се според предвидената динамика, односно ако до крајот на 2023 се донесат уставни измени со цел отворање на првиот кластер, поточно доколку се обезбеди двотретинско мнозинство и се изгласаат уставните измени, тогаш веднаш го заокружуваме оној дел од меѓувладината конференција и продолжуваме според ритамот на преговорите, така како што важи и за другите земји, во случајов и за Албанија.

-Но јас би ги издвоил тие два момента на билатералниот скрининг, односно заокружувањето на целиот процес на скрининг, од овој политички момент што е обезбедување на двотретинско мнозинство што е исклучително осетлив, јас и претходно сум сугерирал дека не е добро предолго да стои отворен. Но, тоа е сепак на политичките партии, на политичарите, на Собранието да ја донесе таа одлука, се надевам во позитивна насока, вели Тилев.

Според него кластерот Фундаменти, што е најобемниот, политички најосетливиот заради тоа што тој е клучниот кластер, се отвора прв, се затвора последен откако ќе се затворат сите други поглавја, што значи дека тој ќе стои најдолго отворен и е најкомплексен по својата содржина.

Тоа е така, појаснува Тилев, бидејќи тој вклучува политички, економски, институционални елементи или таму е поглавјето 23 и 24, тоа е владеење на правото, функционалност на демократските институции, економски критериуми, статистика, јавни набавки и финансиска контрола и реформа на јавна администрација.

Тој вели дека тоа би бил епилогот евентуално до крајот на следната година, доколку се обезбеди двотретинско мнозинство, доколку Извештајот на ЕК биде навреме подготвен, да бидеме подготвени за патоказите, што треба да ги усвои и Советот на ЕУ,а до крајот на следната година во некое оптимално сценарио би се отворил кластерот Фундаменти, со што земјава ќе почне да преговара, потоа и за другите кластери.

Во некои области државава има напредок, во други ќе требаат дополнителни напори

Во однос на тоа во кои области имаме слабости, имајќи го предвид Извештајот на ЕК во којшто се посочува дека се потребни поголеми напори во борбата против организираниот криминал и корупцијата, но во секој од кластерите и поглавјата има и напредок, а тешки елементи ќе има во секое од поглавјата што ќе се преговараат.

Северна Македонија има веќе постигнато одредено ниво на усогласеност, што исто така е констатирано од ЕК. Во јавноста веќе е познато, дека иако ние не преговараме, веќе сме на истото ниво со Србија и со Црна Гора, меѓутоа, мораме да продолжиме понатаму со реформите за да можеме тоа темпо или тоа ниво да го одржиме, па ако комплетно се заокружи целиот процес на меѓувладината конференција и продолжиме понатаму со преговорите и со другите кластери, тогаш можеби, некои во ЕК велат, можеме да станеме да го забрзаме целиот процес во пристапните преговори,а се очекува до 2030 година веќе да бидеме дел од ЕУ.

С. Танеска

извор Civilmedia.mk

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Вечерва во Националниот музеј на Босна и Херцеговина Спасовски присуствуваше на прием по повод Национален ден на Шведска

Фејсбук статус на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски: Вечерва во Националниот музеј на Босна и Херцеговина присуствував на прием по повод Национален ден на Шведска, а на покана на амбасадорката на Шведска во Сараево H.E. Johanna Strömquist. Пријателите од Шведска одбележуваат значаен јубилеј од 500 години – крунисувањето на... Прочитај повеќе...

Подгответе се: Значително поскапуваат цигарите во Македонија

Како и секој први јули, така и оваа година поскапуваат цигарите. Акцизата на секоја цигара секоја година се зголемува за 0,20 денари, односно 5 денари за кутија. Така сега цигарите кои се продаваа 140 денари ќе се продаваат 145 денари од кутија. Некои од брендовите со пр стратегија ги зголемуваат... Прочитај повеќе...

Драстичен скок на цените на нафтата на светските берзи

Продолжува растот на цените на нафтата кои денеска се приближија до 77 долари на меѓународните берзи бидејќи саудиската најава за пониско производство ја надмина загриженоста за побарувачката поради послабиот кинески извоз и повисоките залихи на гориво во САД. Дали ова ќе значи поскапување и на горивата во земјава останува да... Прочитај повеќе...

Талески: ВМРО-ДПМНЕ преку Мицкоски кажа дека не се против уставните измени

„Она што е факт по лидерската средба е дека ВМРО-ДПМНЕ, преку претседателот Христијан Мицкоски кажаа дека не се против уставните измени. Тоа е пресврт во самиот процес, со оглед на тоа што ВМРО-ДПМНЕ долго време држеше теза дека се против уставните измени“ изјави пратеникот од СДСМ, Миле Талески во „24... Прочитај повеќе...

Дневен хороскоп за 8 јуни 2023 – среќна вест за неколку знаци

Овен (21 март – 19 април): Денеска си во пламен, Овен! Вашата енергија и ентузијазам се заразни и сите околу вас не можат а да не бидат привлечени од вашето магнетно присуство. Совршен ден за преземање одговорност и справување со сите предизвици што ќе ви се појават. Верувајте им на... Прочитај повеќе...

Природен лек кој може да ни помогне: Еве за што е добар чајот од камилица

Чајот од камилица е еден од најпознатите билни чаеви, а го користеле старите Египќани, Римјани и Грци за медицински цели. Постојат два вида камилица, римска и германска, а чајот се користи за разни состојби и проблеми, а се прави од набрани и сушени цветови. Покрај чајот, од камилица се прават... Прочитај повеќе...

Секс на плажа – Седум совети кои ќе го направат уште подобар

Одењето на плажа со партнерот е совршена можност да пробате нови работи во креветот. Можете да работите на интензитетот, да пробате нови пози, а оние што се посмели можат да се впуштат во авантура наречена – секс на плажа. Бидејќи ова е активност „под ведро небо“ и имајќи на ум... Прочитај повеќе...

Евтиното овошје е најдобриот лек за висок холестерол, дури и го регулира крвниот притисок

Намалувањето на нивото на холестерол бара и промена во исхраната бидејќи одредени намирници можат да помогнат да се искорени овој здравствен проблем или барем да се држи под контрола. Високото ниво на холестерол може да доведе до мозочен удар или срцев удар. За жал, зголемениот холестерол денес стана еден од... Прочитај повеќе...

Страшно предвидување: Во случај на НУКЛЕАРНА ВОЈНА, две третини од човечката популација ќе бидат избришани од лицето на Земјата

Нуклеарната војна директно би довела до милиони и стотици милиони жртви, но индиректно, како резултат на подигање огромни количини прашина и отпад, многу повеќе луѓе би изгладнувале. Сепак, некои земји би поминале „подобро“ од другите. Нуклеарна војна Хирошима и Нагасаки се вечен пример за деструктивноста на нуклеарното оружје и предупредување... Прочитај повеќе...

НАУЧНО ДОКАЖАНО – Мачките претпочитаат луѓе кои не ги сакаат

Една нова студија потврди нешто што можеби отсекогаш сте знаеле дека е вистина, но никогаш не сте сакале да го признаете – мачките всушност уживаат во друштво на луѓе кои не се идентификуваат како „љубители на мачки“. Една студија покажа дека кога мачките се околу луѓе кои едноставно ги толерираат,... Прочитај повеќе...

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 104,14 поени, додека во петокот навечер изнесуваше 104,04 поени. Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута […] The post Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија завршија со злоупотребени податоци, при што сајбер криминалците успеале да подигнат кредит во нивно име. Изминатиот период речиси секојдневно полицискиот билтен изобилува и со случаи каде измамници со туѓи лични […] The post Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се случува и кај некои дилери на автомобили кои не ја прикажуваат реалната цена на производите. Нема веќе лажни попусти, а сезонско намалување ќе има само […] The post Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната економија (деглобализација) е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со кризата на трошоците на животот и климатските ризици. Процесот на деглобализација може особено неповолно да делува на малите економии коишто по својата природа се повеќе зависни од надворешна трговија и пристап до […] The post Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД СИТЕ НИВ Многу бизнисмени долго време ме прашуваат која е појдовната точка за излез од сегашната состојба. Анкетите кои ги спроведовме во повеќе од 300 компании и разговорите што ги имавме со повеќе од 100тина значајни личности од бизнисот и науката недвосмислено потврдуваат […] The post Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy