Вархеј: Проширување до 2030 е возможно

Проширувањето на ЕУ до 2030 година е остварливо, но само доколку кандидатите и самиот блок ги „удвојат своите напори“, изјави комесарот за проширување Оливер Вархеи за „Еурактив“, додавајќи дека Европската комисија планира да даде „суштински предлози“ во октомври.

„Прашањето отсекогаш било: Дали сакаме да го направиме тоа? И првпат слушам од Европскиот совет дека сакаат да го направат тоа – тоа е добредојден развој“, рече Вархеи за на маргините на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ во Толедо, Шпанија.

Неговите коментари уследија откако претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел претходно минатата недела предложи дека Западен Балкан и другите земји кандидати за ЕУ, како и ЕУ треба да бидат подготвени за проширување до 2030 година.

Запрашан дали целта на Мишел за 2030 година ќе биде остварлива, Вархеи рече дека „сè е изводливо она што ние како ЕУ сакаме да го направиме“, но нагласи дека не треба да се инсистира на одредена временска рамка.

„Не мислам дека станува збор за датуми. Тоа е прашање на (политичка) волја и прашање на испорака. Испорака од страна на ЕУ, но и испорака од страна на нашите партнерски земји од Западен Балкан или другите три земји кандидати (Украина, Молдавија и Грузија)“, рече шефот на ЕУ за проширување.

„2030 е секако остварлива, но за да се случи тоа значи дека сите ние – сите институции на ЕУ, сите земји-членки и сите земји кандидати – ќе мора да ги удвојат своите напори за да стигнеме таму“, рече тој.

Вархеи најави дека во октомври, кога Европската комисија се очекува да ги претстави своите годишни извештаи за напредокот на сите земји во процесот на пристапување на блокот, извршната власт на ЕУ ќе излезе со „суштински предлози“.

„Подготвени сме да излеземе дури и со храбри предлози – нови – и со нови идеи“, рече Вархеи.

Според Вархеи, плановите првенствено ќе вклучуваат „План за раст“, кој веќе го претстави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен во мај, со кој ЕУ се обидува да ги зголеми инвестициите во Западен Балкан, исто така, за да го олесни економското влијание на војната во Русија. на Украина.

„(Овој план) ќе ја забрза не само институционалната, туку и вистинската интеграција на тие земји во ЕУ“, рече Вархеи.

„Тоа би вклучило сè, од реформи за владеење на правото, демократија, економски реформи и интеграција, подобрување на климата на инвеститорите и да ја обезбеди потребната финансиска поддршка за да се затвори јазот во развојот пред тие земји да станат членки“, додаде шефот на проширувањето.

Чекорот би вклучувал зголемување на претпристапните фондови на ЕУ и обезбедување ран пристап до одредени области на политиката на блокот.

„Ќе биде многу полесно да се интегрираат овие земји ако се многу поразвиени отколку сега и отколку во претходните случаи на проширување“, додаде тој.

Според Вархеи, пристапот кон земјите кандидати ќе биде пофлексибилен, фокусирајќи се на „политичките области во кои можеме да продолжиме“ и на напорите на секоја земја.

„Тоа не е ништо ново, всушност, сето ова е вклучено во новата методологија за проширување што ја предложивме на почетокот на мандатот на оваа Комисија“, рече тој, додавајќи, сепак, дека сега треба да има поголема политичка волја да се оди дури и понатаму.

„Тоа нема да биде едно решение за сите, туку ќе се прави од земја до земја и многу ќе зависи од вистинскиот напредок што ќе го постигне земјата кандидат“, рече Вархеи.

Запрашан за стравувањата на некои земји кои се надеваат на ЕУ дека процесот може негативно да влијае на нивните изгледи за наскоро пристапување во ЕУ, Вархеи увери дека тоа нема да биде случај.

„Постепената интеграција, пред сѐ, не може да биде замена затоа што тие не аплицираа за делумно членство, аплицираа за членство“, рече тој.

„Второ, она што сакаме да го направиме е да ја промовираме вистинската интеграција на теренот, пред да се приклучат, што значи дека нивните граѓани веќе можат да почнат да уживаат во придобивките од членството, што ќе им донесе просперитет и долгорочна безбедност и ќе ги натера да започне да играат според нашите правила и во клубот“, рече тој.

И пакетот и предлозите за проширување на извршната власт на ЕУ ќе дојдат една недела пред самитот на ЕУ во октомври во Брисел, на кој се очекува лидерите на ЕУ да разговараат за тоа како и под кои услови блокот би можел да се прошири во иднина, и дали да ги отворат преговорите за пристап во ЕУ со Украина и, потенцијално, Молдавија.

И покрај оживувањето на перспективите за проширување, земјите-членки на ЕУ досега полека се движат на сопствената реформска дебата, за која многумина од нив велат дека треба да дојде или пред или заедно со идното пристапување.

Првата суштинска дискусија меѓу водачите на ЕУ, по неколку рунди разговори во различни формати претходно оваа година, се очекува кога ќе се сретнат на неформалниот самит под ротирачкото шпанско претседателство во Гранада на почетокот на октомври.

Запрашан дали очекува разговорите на овие лидери да дадат конкретни резултати, Вархеи рече: „Прво, да дадеме сериозна понуда од ЕУ на располагање и да донесеме одлука во декември откако земјите-членки имаат време правилно да размислуваат“.

„Оваа Европска комисија ќе стори сé за да го подготви Европскиот совет да ги донесе одлуките, но тогаш тие треба да ги донесат одлуките“, додаде тој во разговорот за „Еурактив“.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Шаховското дерби на Алкалоид и САД со многу заплети до нерешен резултат

Светското екипно првенство за шахисти над 50 годишна возраст во Струга веќе во третото коло го донесе дерби мечот на највисоко рангираната екипа, репрезентацијата на САД, со шахистите на Алкалоид кои се четврти носители на турнирот. Мечот заврши нерешено, 2:2, но самите партии ни оддалеку не беа мирољубиви. Шахистите на... Прочитај повеќе...

Спасовски за Фронтлајн и Цивил Медиа: СДСМ е стожер на проевропскиот фронт, за мене е важно тој проевропски фронт да ја добие довербата на граѓаните

Во интервјуто за Фронтлајн и Цивил медиа, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски запрашан за приклучувањето на СДСМ на проевропскиот фронт, рече: „Еднаш и засекогаш мора да се одвојат прогресивните сили во државата визави сите оние кои што ја влечат државата назад, оние ретроградни сили, оние сили коишто не ѝ... Прочитај повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта со таканаречениот „солидарен данок“, сака да ги одере фирмите

Соопштение на ВМРО ДПМНЕ: „Наместо да се бори против сивата економија, владата со новиот данок ќе земе арач од лојалните фирми на државата, кои си ги плаќаат редовно даноците, а со тоа дополнително ќе ја стимулира сивата економија. Ваквата мерка не е солидарност туку арамилук. Со новиот данок, каде е... Прочитај повеќе...

Каква е состојбата на патиштата?

АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: НОРМАЛИЗИРАН СООБРАЌАЈ: Сообраќајот на патниот правец Кавадарци – Прилеп е нормализиран. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Поради вградување на асфалтен слој (асфалтирање) на Регионален пат Р1102, делницата Велес – Градско до 23.09.2023 г. ќе биде затворена за сообраќај во период од 08:00 – 18:00 часот. СОСТОЈБА: Сообраќајот... Прочитај повеќе...

Времето се менува – Синоптичарите ја објавија најновата прогноза

Сончево и многу топло, попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност и со умерен југоисточен ветер. Утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во... Прочитај повеќе...

Шаховското дерби на Алкалоид и САД со многу заплети до нерешен резултат

Светското екипно првенство за шахисти над 50 годишна возраст во Струга веќе во третото коло го донесе дерби мечот на највисоко рангираната екипа, репрезентацијата на САД, со шахистите на Алкалоид кои се четврти носители на турнирот. Мечот заврши нерешено, 2:2, но самите партии ни оддалеку не беа мирољубиви. Шахистите на Алкалоид влегоа во мечот со […] Прочитај повеќе...

БОНУС ОД МИЛИОН И ПОЛ ДЕНАРИ ВО СПОРТ ЛАЈФ

  Нов милионски тикет во „Sport Life” – Струмица, со помош на големиот Фибоначи бонус на добивката од 610% . Ова шесткратно зголемување на добивката, редовниот играч на „Sport Life“ го остварил со уплатени 50 денари, а освоил неверојатни 1.795.145 денари. Дури 1,5 милион денари се од бонусот на добивката, која инаку би изнесувала 300.000 […] Прочитај повеќе...

Спасовски за Фронтлајн и Цивил Медиа: СДСМ е стожер на проевропскиот фронт, за мене е важно тој проевропски фронт да ја добие довербата на граѓаните

Во интервјуто за Фронтлајн и Цивил медиа, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски запрашан за приклучувањето на СДСМ на проевропскиот фронт, рече: „Еднаш и засекогаш мора да се одвојат прогресивните сили во државата визави сите оние кои што ја влечат државата назад, оние ретроградни сили, оние сили коишто не ѝ помагаат на државата да напредува. […] Прочитај повеќе...

Возило со дипломатски таблички се запали во движење во Кисела Вода

Возило со италијански дипломатски таблички настрада во пожар вечерва во скопска Кисела Вода. 41-годишен скопјанец возел со возилото марка „џип“ одел кон Сопиште, но забележал чад од хаубата, по што застанал и побарал помош од локалците. -Вечерва во 19.29 час. во СВР Скопје од страна БППЗ пријавено е дека на место викано Теферич -К.Вода гори […] Прочитај повеќе...

Времето се менува – Синоптичарите ја објавија најновата прогноза

Сончево и многу топло, попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност и со умерен југоисточен ветер. Утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невреме. Пороен дожд […] Прочитај повеќе...

Мексико ја престигна Кина

Кина повеќе не е најважниот надворешно трговски партнер на Америка, туку Мексико е, според американските статистичари. Трговската размена меѓу двете земји достигна 263 милијарди долари во првите четири месеци од оваа година, што претставува 15,4 отсто од надворешната трговија на САД. Кога Кина се приклучи на Светската трговска организација во... The post Мексико ја престигна Кина appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 14.09.2023 година и со тоа малопродажната цена ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 92,50 ден/лит. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР... The post Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст

Цените на нафтата на светскиот пазар денеска се во пораст и суровата нафта „брент“ првпат од почетокот на годинава достигна цена од 93 долари за барел. Меѓународната агенција за енергија (МААЕ) објави дека доброволното продолжување на дневните ограничувања за производство на нафта од страна на Саудиска Арабија и Русија ќе... The post Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Го преплавија српскиот пазар: Русите основаа околу 7.000 компании

Руските граѓани имаат основано 6.976 компании во Србија од почетокот на војната во Украина. И покрај оваа бројка, под знак прашалник е дали сите овие компании ќе придонесат за растот на српската економија или се само начин руските граѓани да добијат дозвола за постојан престој во Србија со која дополнително... The post Го преплавија српскиот пазар: Русите основаа околу 7.000 компании appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Борба против инфлацијата: Европската централна банка по 10-ти пат ја зголеми каматната стапка

Европската централна банка (ЕЦБ) денеска ја зголеми каматната стапка 10-ти пат по ред во борбата против постојаната и висока инфлација која ги мачи потрошувачите, иако расте стравот дека повисоките трошоци за задолжување можат да придонесат економијата да влезе во рецесија . Зголемувањето на стапката за четврт процентен поен доаѓа додека... The post Борба против инфлацијата: Европската централна банка по 10-ти пат ја зголеми каматната стапка appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy