Вашингтон не треба да се двоуми, време е да се скрши кичмата на руската армија во Украина

Неодамна во Украина се акумулираше голема вознемиреност поради напнатиот спектакл околу изборот на претседателот на Претставничкиот дом. Како што беа предложени повеќе номинирани, единственото нешто на што беа фокусирани луѓето во Украина беше нивниот претходен рекорд за прашањата за помошта во Украина. Тоа е сосема разбирливо, бидејќи е тешко да се сфатат од преку океанот сите особености на демократските процеси кои понекогаш може да изгледаат збунувачки дури и за моите сограѓани Американци, вели во анализата објавена на Укринформ за моменталната состојба на боиштето во Украина, Ден Рајс, поранешен специјален советник на врховниот командант на украинските вооружени сили генерал Валериј Залужњи. Конфузијата функционира на двата начина.

Сепак, додека сенаторите го прават своето во Вашингтон, обидувајќи се да го откријат најефикасниот начин за враќање на нормалната законодавна активност, верувам дека главниот фокус треба да остане на она што може да се направи на украинското бојно поле за да се поразат Русите. Изненадувачки, оваа зголемена контрола треба да даде поголема јасност. И републиканците и демократите треба да сфатат дека војната може да се добие многу поефикасно за даночните обврзници.

Може да се освои со што е можно помалку американска инвестиција со оглед на веќе очигледните перформанси со врвен квалитет на вооружените сили на Украина.

На крајот, повеќето републиканци сакаат Украина да победи. Повеќето демократи го сакаат истото. Навистина, има некои маргинални елементи од двете страни кои не ја поддржуваат Украина. Но, на тие малцинства не смее да им се дозволи да ја контролираат ниту нивната партија, ниту општата агенда.

Исто така, претседателот Бајден има доволно моќ да и помогне на Украина да ги потисне Русите оваа година.

Сепак, последните случувања во Претставничкиот дом на САД не се во корист ниту на Украина, ниту на стратешките интереси на САД.

Како што објави Цивил Медиа од извори на Д Хил, претседателот Џо Бајден најави вето на пакетот што го предложија републиканците во Претставничкиот дом за обезбедување помош на Израел, истовремено намалувајќи ги финансирањето на Службата за внатрешни приходи (ИРС) и оставајќи го финансирањето за други приоритети на националната безбедност (Украина, Индо-Пацификот н.з.) , соопшти во вторникот Белата куќа.

Канцеларијата за менаџмент и буџет (ОМБ) го издвои предлогот на Републиканската партија на Претставничкиот дом во долга изјава за административната политика, тврдејќи дека тоа „внесува партизација во поддршката за Израел“ и не успева да го исполни моментот со тоа што ја напушта хуманитарната помош за луѓето од Газа и помош за Украина и сојузниците во Индо-Пацификот.

Но, да се вратиме на перспективите кои се на повидок со (неопходното) одобрување на дополнителна американска воена помош за Украина.

Касетната муниција е клучот за победа во оваа војна

Администрацијата веќе го премина прагот со касетната муниција. Тие обезбедија артилериски гранати со краток дострел од 155 мм, кои се касетна муниција одобрена на 7 јули. Тие го одобриле кластерот со долг дострел ATACMS во ограничен број 90 дена подоцна, и оваа испорака се покажа навистина ефикасна – со само десетина ракети кои погодија два непријателски аеродроми и уништувајќи дваесетина руски напаѓачки хеликоптери.

Така тие го одобрија најкраткиот и најдолгиот опсег. И двата се покажаа неверојатно ефикасни.

Сега е време да ги одобриме касетните ракети со помал дострел – M26 и m26A1 – и да ги донираме во неограничени количини до конечната победа. Овие ракети ја користат истата касетна муниција од серијата М како и веќе дадените.

Но, имаме *десетици илјади* од нив – и сите тие се планирани да бидат отстранети! Значи, тие имаат книговодствена вредност од 0 долари за американскиот Конгрес!

Но, тие, во голема мера остануваат ефикасни во борбата.

Оваа војна наскоро ќе заврши ако администрацијата одобри испорака на 400 комплети, што е само 2.400 ракети. Има околу 200 руски баталјони од линијата на фронтот.

Но, тоа се 12 ракети по руски баталјон на фронтот. Војната може да заврши наскоро.

Тоа е она што е потребно.

Касетните ракети М39 истрелани од M142 HIMARS и M270 MLRS веќе ги „освоија насловите“ со масивните удари со долг дострел врз аеродромите под руска контрола во окупираните делови на Украина. Но, работниот коњ на американската артилерија се касетните ракети со помал дострел М26/М26а1. Долгиот опсег во мали количини ќе продолжи да ги „доминираат насловите“, додека помалиот опсег во големи количини ќе „победи во војната. “

Администрацијата на Бајден треба веднаш да испорача 400 парчиња M26/M26a1 до украинските екипажи на HIMARS. И треба да кажам дека ова се веројатно најдобрите светски екипи на HIMARS. Тие точно ќе ги истрелаат овие ракети на потврдени непријателски позиции и Русите едноставно немаат лек против нив.

Руската армија едноставно не може да преживее во Украина ако САД ги одобрат испораките.

Овие ракети се исклучително прецизни и се нарекуваат и „обласни оружја“, способни да погодат цел оддалечена 45 километри во неколку метри. Тие пукаат во воздух и расфрлаат 512 или 644 подмуниции во зависност од моделот. Така, 200 руски баталјони погодени со по 12 ракети би биле 6.000 подмуниции по баталјон од околу 500-1.000 војници.

Знаеме точно каде се наоѓаат сите руски баталјони, а нормално дека знаат и Украинците.

Ова ќе ги уништи сите складишта за гориво и муниција, ќе ги уништи нивните тенкови, оклопни транспортери, артилерија, возила и генератори и ќе предизвика огромни жртви, што уште повеќе ќе го уништи моралот на напаѓачите. И што е најважно, тоа ќе стави крај на страдањата на украинскиот народ кој е невина жртва на руските напаѓачи.

Секој што вели поинаку не знае за што зборува. Бев советник кој се залагаше за касетни артилериски гранати и ракети во јули 2022 година и на генералот Залужни и на генералот Мили. И со 155mm DPICM и Himars Atacms M39 кластерот – и двете се покажаа вистински избор.

Не делат само неколку политички одлуки и за неколку недели украинската артилерија би можела да го скрши грбот на руската армија во Украина.

Тие 400 комплети се многу мал број за логистичките можности кои се достапни во моментов. Тоа е помалку од сто 18-полнења.

Здравиот разум и моето долгогодишно искуство ми кажуваат дека тоа е правилна работа. И ова треба да се направи што е можно поскоро. Украина мора да победи во оваа војна. Наскоро. Русија секогаш мора да запомни дека обидот за промена на нечии граници со сила на крајот ќе заврши со катастрофа за Кремљ.

Другите диктатори мора да ги видат штетите што Русија ќе ги сноси и тоа се надеваме дека ќе го забави замаецот на глобалната нестабилност.

Касетната муниција е најдобриот начин да се спречи инвазијата на агресорот.

Конгресот треба да го запре уништувањето на сите касетни муниции, да спроведе преглед по акција, да обезбеди целосен опсег на кластери до Естонија, Латвија, Полска, Тајван, Јужна Кореја и државнички да им соопшти на нивните непријатели дека секоја инвазија ќе се соочи со касетна муниција, сугерира Рајс во анализата.

Извор: Civilmedia.mk

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
(ФОТО) Еве го Палевски – Турската полиција пратила фотографии откако е уапсен осомничениот за убиството на Вања

Турската полиција пратила фотографии откако е уапсен осомничениот за убиството на Вања, Љупчо Палевски викан Палчо. Да потсетиме Љупчо Палевски е уапсен во Турција, тој е прво осомничен за убиството на Вања и 74 годишниот маж. Прочитај повеќе...

Првоосомничениот за убиството на Вања уапсен вечерва во Турција

Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, е уапсен е уапсен на аеродром во Турција по меѓународната потерница која ја објави македонското МВР. по распишаната меѓународна потерница од МВР по двојното убиство на Вања Ѓорѓиевска и Панче Жежовски, јавуваат српските медиуми. Вечерва беше уапсен 46-годишен... Прочитај повеќе...

Вонредна прес конференција на Спасовски

Вечерва, (05.12.2023) во 22.30 часот, министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски во Министерството за внатрешни работи ќе одржи прес конференција. Прочитај повеќе...

МАРИЧИЌ ОД ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ОД БРИСЕЛ: Проевропскиот фронт ќе успее да ја реализира прогресивната агенда за проширување на ЕУ, вклучувајќи ја Северна Македонија и земјите од Западен Балкан

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, вечерва се обрати во Европскиот Парламент во Брисел, Белгија на семинарот организиран од пратеничката група Социјалисти и демократи, S&D на темата „Обликување на прогресивната агенда за проширување“. Маричиќ на панелот ги рефлектираше најпрогресивните вредности на Европската Унија од каде што... Прочитај повеќе...

Европски фронт за членство во ЕУ до 2030 година: СДСМ ги повика политичките партии, невладини и граѓански здруженија да се приклучат

Социјалдемократите иницираат формирање на Европски фронт. Целта е членство во ЕУ до 2030 година. Партијата ги повикува да се приклучат сите политички субјекти, невладини организации, граѓански здруженија, активисти, граѓани, сите кои го поддржуваат европскиот пат Иницијативата за формирање на широк Европски фронт започна пред два дена на седница на Извршниот... Прочитај повеќе...

СРПСКИ МЕДИУМИ: Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски е уапсен е уапсен на аеродром во Турцијa

Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, е уапсен е уапсен на аеродром во Турција по меѓународната потерница која ја објави македонското МВР. по распишаната меѓународна потерница од МВР по двојното убиство на Вања Ѓорѓиевска и Панче Жежовски, јавија српските медиуми. Вечерва беше уапсен 46-годишен скопјанец, кој како што соопшти […] Прочитај повеќе...

МАРИЧИЌ ОД ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ОД БРИСЕЛ: Проевропскиот фронт ќе успее да ја реализира прогресивната агенда за проширување на ЕУ, вклучувајќи ја Северна Македонија и земјите од Западен Балкан

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, вечерва се обрати во Европскиот Парламент во Брисел, Белгија на семинарот организиран од пратеничката група Социјалисти и демократи, S&D на темата „Обликување на прогресивната агенда за проширување“. Маричиќ на панелот ги рефлектираше најпрогресивните вредности на Европската Унија од каде што доаѓаат најнапредните и разумно базирани […] Прочитај повеќе...

Европски фронт за членство во ЕУ до 2030 година: СДСМ ги повика политичките партии, невладини и граѓански здруженија да се приклучат

Социјалдемократите иницираат формирање на Европски фронт. Целта е членство во ЕУ до 2030 година. Партијата ги повикува да се приклучат сите политички субјекти, невладини организации, граѓански здруженија, активисти, граѓани, сите кои го поддржуваат европскиот пат Иницијативата за формирање на широк Европски фронт започна пред два дена на седница на Извршниот одбор на партијата. -СДСМ подава […] Прочитај повеќе...

Расчистени шест тешки кражби во Прилеп, приведени две лица, одземеното вратено на сопствениците

Вчера, полициски службеници од СВР Битола – ОВР Прилеп – Надворешна канцеларија за криминалистички работи Прилеп ги лишиле од слобода Е.Б.(35) и О.М.(39), двајцата од Прилеп. Тие се сомничат дека извршиле тешки кражби во возила и дека одзеле различни предмети. Во службен разговор тие ги признале делата, а одземените предмети биле пронајдени и вратени на […] Прочитај повеќе...

МТСП: „Сложувалка“ поттикнува и поддржува, преку меѓуинституционална соработка до сеопфатен одговор на прашањето за насилството врз жените

Министерството за труд и социјална политика заедно канцелариите на УНФПА во Република Северна Македонија со поддршка на Британската амбасада во РСМ продолжија со спроведување на кампањата “ Сложувалка“ во рамки на глобалната кампања 16 дена активизам за борба против насилството врз жените. За таа цел беше одржана панел дискусија на тема „ Дискриминацијата, економската зависност […] Прочитај повеќе...

Добри вести: Поевтинуваат горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за 1,00 ден/лит, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 27.11.2023 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 78,50 ден/лит, додека... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Со новиот пакет мерки пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните 5 месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари на своите сметки. По 3.000 денари секој месец. Македонските пензионеришто имаат пензии од 14.000 до 16.000 денари добиваат по 2.000 денари месечно односно 10.000 денари. „Оние пензионери со пензија од... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Цените на нафтата во светот продолжуваат да паѓаат

На светските берзи минатата недела цената на нафтата падна за речиси два отсто бидејќи трговците се скептични за намалувањето на производството од страна на членките на ОПЕК и затоа што е можен натамошен пад на побарувачката поради слабоста на економијата. На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела падна за... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Од 2024 година нови правила за пензионирање во Србија: Жените ќе мора да работат подолго, има два начини да го избегнат тоа

Од јануари следната година, односно за околу еден месец ќе стапат на сила новите правила за пензионирање во Србија. Така, на пример, жените ќе треба да работат два месеци подолго од годинава, а најрано ќе можат да се пензионираат на 63 години и осум месеци. Сепак, постои начин да се... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната Комисија за Енергетика во текот на утрешниот ден стандардно ќе ја утврди новата цена на горивата која ќе важи во следните 7 дена. Во моментов нафтата од типот брент се продава 79 долари за барел, што е намалување во однос на претходниот ден. Во Македонија актуелните цени се следни:... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy