Владиното мнозинство се потврди, пропадна тоа на Мицкоски што го најави за февруари

Откако во текот на вчерашниот ден со 65 гласови во Собранието беше разрешен доскорешниот министер за здравство од редовите на Алтернатива, Беким Сали, се потврди зголеменото владејачко мнозинство со приклучувањето на Алијанса за Албанците.

По гласањето, од собраниската говорница премиерот Димитар Ковачевски, одговарајќи на пратенички прашања, кажа дека пропаднала уште една лага на опозицијата.

-Со лага дека има 61 пратеник и дека во јануари или во февруари ќе има ново парламентарно мнозинство за да се распушти Собранието и да се распишат предвремени избори. И еве среде февруари ниту Мицкоски ниту вие имате 61 пратеник, ниту има ново мнозинство, ниту има распуштање на Собранието, рече Ковачевски.

Со влезот на АА во Владата се затвори долго покренуваната најава на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за предвремени парламентарни избори. Лидерот на опозицијата во неколку наврати најавуваше дека неговата партија ќе оформи ново мнозинство и дека Собранието ќе се распушти, но ваквите најави пропаднаа во вода.

Мицкоски нема поддршка ниту за барањето за предвремени избори
При секоја најава на опозицијата дека власта го загубила мнозинството, дополнително се зголемува бројката на пратеници кои даваат поддршка за владините политики. Последно, тоа се случи со влезот на Алтернатива во Владата, а сега со Алијанса за Албанците. Мицкоски најави дека кон крајот на јануари или почетокот на јануари Собранието ќе се распушти, изгласувајќи недоверба на Владата. Во оваа намера Мицкоски очекуваше гласови и од пратеници на мнозинството, но до такво нешто не дојде. Партиите од владејачката коалиција уште претходно порачуваа дека предвремени парламентарни избори не се потребни и дека е подобро тие да се одржат заедно со претседателските избори во 2024 година. Единствено Мицкоски го застапуваше ставот дека предвремени избори треба да се одржат уште веднаш, но откако стана јасно дека Владата се проширува со Алијанса за Албанците, сега Мицкоски ретерира во барањето, велејќи дека власта си купила нови единаесет месеци, што наговестува дека е се поизвесно дека парламентарни избори ќе се одржат наредната година.

Од Алијанса за Албанците и претходно истакнаа дека избори не се потребни веднаш, туку дека тоа што е неопходно во моментов е да се даде поддршка на уставните измени за непречен евроинтегративен пат на земјата. Токму евроинтеграциите беа еден од клучните услови за влез на Алијанса во Владата и дел од договорот за програмските определби помеѓу Таравари и Ковачевски.

Зголемувањето на владејачкото мнозинство во Собранието се очекува да им стави крај на надигрувањата за создавање кворум за работа во законодавниот дом. Изминатиов период јавноста сведочеше на одложување на неколку пленарни седници, па со приклучувањето на Алијанса за Албанците ќе се консолидираат редовите во коалицијата на власт, што ќе придонесе до функционално Собрание.

Со влезот на АА во власта се затвори прашањето за кворумот
Спикерот Талат Џафери претходно истакна дека тој прави се во неговите можности за да создаде услови за работа, но дека нема одговорност во однос на партиско-политичката одлука на пратениците. Според него, обврска е на секој пратеник да биде на работно место без оглед дали е тоа мнозинството или опозицијата.

-Деловникот не вели дека има посебни права и обврски на мнозинството и посебни права на опозицијата, обврска е за секој пратеник да бдие на работно место и право да одлучува по односните прашања, а како ќе се однесуваат пратениците тоа си е веќе нивна одговорност, рече Џафери.

Со влезот на Алијанса за Албанците власта „ја победи активната блокада“ и сега ќе се овозможи предлог законските решенија да не висат на конец во зависност од волјата на опозициските пратеници.

Не се остварија ниту најавите на дел од аналитичарите и опозиционерите за евентуално неединство во СДСМ, во однос на насоките на партијата и коалицискиот капацитет. Партијата на седниците на Централниот и Извршниот одбор му даде пас на Ковачевски да коалицира со Алијанса за Албанците и да ја продолжи заложбата за интегрирање во Европската унија. Повеќе партиски функционери јавно изјавија дека СДСМ е обединета, нема раскол и политиките се усогласени со одлуките кои ги носат партиските органи. Во оваа насока е и симболичната поддршка кон претседавањето на Ковачевски со партијата и Владата, која денеска ја прикажуваат членовите на Владата, од редовите на СДСМ. Министрите од партијата на социјалдемократите, се очекува да присуствуваат на денешната пленарна седница, на која ќе започне да се расправа за новиот владин состав, иако немаат таква деловничка обврска.

Ваквите бројки покажуваат дека сепак владиното мнозинство е стабилно, особено со приклучувањето на Алијанса за Албанците во Владата. Претходно од власта ги повикаа сите партии и субјекти да се приклучат во т.н. европски фронт и ја оставија отворена вратата доколку Алтернатива се предомисли.

Инаку, вчера Собранието ги разреши тројцата министри во Владата кои доаѓаа од редовите на Алтернатива. Беким Сали повеќе нема да ја извршува функцијата министер за здравство, од Министерството за информатичко општество и администрација заминува Адмирим Алити, а со функцијата се збогува и Џемаил Чупи, кој беше министер без ресор задолжен за дијаспора.

За нови министри во Владата се предлагаат: Кренар Лога (Алијанса) – министер за правда, Фатмир Меџити (Алијанса) – министер за здравство,Азир Алиу (Алијанса) – министер за информатичко општество и администрација, Каја Шукова (СДСМ) – министерка за животна средина и просторно планирање, Тирон Јајага (Алијанса) – заменик-министер за одбрана, Вјолца Бериша (Алијанса) – заменик-министерка за земјоделство, Викторија Аврамовска-Мандиќ (СДСМ) – заменик-министерка за правда, Маја Манолева (СДСМ) – заменик-министерка за здравство и Агим Нухиу (ДУИ) – заменик-министер за образование и наука.

Подготви: Д. Е. / извор Фронтлајн.мк

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Жената на која и недостига секс се однесува токму вака, една работа веднаш ја издава

Како што е лесно да се препознае кога жената е задоволна, односно дека мора да имала секс минатата ноќ, така може да се пробие кога немала секс долго време, и тоа по сосема спротивни карактеристики. Јазик на телото Жената на која и недостига секс, колку и да се труди да... Прочитај повеќе...

Су-34, Су-35, 3 Ми-8… Украинците уништија 5 руски авиони за 5 минути

Украинските воздухопловни сили известија дека МИМ-104 Патриот, кој беше испорачан во Украина, успешно собори пет руски авиони. Наводно, на Украинците им биле потребни само пет минути да соборат пет руски авиони. Ова значајно достигнување го објави нивниот портпарол Јуриј Игнат во интервју за локалниот весник Новинарнија. Изразувајќи задоволство од операцијата,... Прочитај повеќе...

Османи: ОБСЕ е спасена

ОБСЕ е спасена. Со овие зборови Претседавачот со ОБСЕ и Министер за надворешни работи, Бујар Османи ја започна прес-конференцијата со која се затвора Министерскиот совет во Скопје, а на која соопшти дека се избрани клучните позиции за Организацијата да може да продолжи да функционира. „Сите земји-учеснички едногласно ја усвоија одлуката... Прочитај повеќе...

Се реализира втора фаза од стратешкиот проект за испитување и студија за магистралните водоводни цевководи

Град Скопје продолжува со втората фаза за реализација на стратешкиот проект од програмата За модерно Скопје за испитување и студија за магистралните водоводни цевководи. Градоначалничката Данела Арсовска, ја промовираше изработката на стратешката Студија за дијагностика и утврдување на состојбата на двата постоечки челични водоводни цевководи, со димензија 1600 милиметри која... Прочитај повеќе...

Волстрит ја има најголемата месечна добивка за повеќе од една година

На Волстрит, S&P 500 и Dow Jones индексот пораснаа во четвртокот, завршувајќи го ноември со најголем месечен раст за повеќе од една година. Dow Jones вчера зајакна 1,47 отсто, на 35.950 поени, додека S&P 500 порасна за 0,38 отсто, на 4.567 поени. Индексот Nasdaq ослабе, пак, за 0,23 отсто, на... Прочитај повеќе...

Комерцијална банка прогласена за „Банка на годината во 2023“ од магазинот The Banker

Комерцијална банка АД Скопје е прогласена за „Банка на годината во 2023 година во Република Северна Македонија“ од угледниот финансиски магазин The Banker. Оваа престижна награда ѝ е доделена на Комерцијална банка по јубилеен 10-ти пат. Наградата е признание за силните финансиски перформанси што ги испорача Комерцијална банка, а кои се резултат на тоа што […] Прочитај повеќе...

Костадиновска-Стојчевска: Ја усогласуваме законската регулатива, за подобра заштита на културното наследство

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска се обрати на Втората годишна средба на архитекти и планери во организација на Комората на овластени архитекти и овластени инженери, при што ја истакна поврзаноста на архитектурата, планирањето и културното наследство како неразделни аспекти кои се одраз на иманентните вредности на културниот идентитет и традиција на една земја. „Оваа средба […] Прочитај повеќе...

Волстрит ја има најголемата месечна добивка за повеќе од една година

На Волстрит, S&P 500 и Dow Jones индексот пораснаа во четвртокот, завршувајќи го ноември со најголем месечен раст за повеќе од една година. Dow Jones вчера зајакна 1,47 отсто, на 35.950 поени, додека S&P 500 порасна за 0,38 отсто, на 4.567 поени. Индексот Nasdaq ослабе, пак, за 0,23 отсто, на 14.226 поени. Во текот на […] Прочитај повеќе...

Комерцијална банка прогласена за „Банка на годината во 2023“ од магазинот The Banker

Комерцијална банка АД Скопје е прогласена за „Банка на годината во 2023 година во Република Северна Македонија“ од угледниот финансиски магазин The Banker. Оваа престижна награда ѝ е доделена на Комерцијална банка по јубилеен 10-ти пат. Наградата е признание за силните финансиски перформанси што ги испорача Комерцијална банка, а кои се резултат на тоа што […] Прочитај повеќе...

Османи: ОБСЕ е спасена

ОБСЕ е спасена. Со овие зборови Претседавачот со ОБСЕ и Министер за надворешни работи, Бујар Османи ја започна прес-конференцијата со која се затвора Министерскиот совет во Скопје, а на која соопшти дека се избрани клучните позиции за Организацијата да може да продолжи да функционира. „Сите земји-учеснички едногласно ја усвоија одлуката Малта да биде новиот Претседавач […] Прочитај повеќе...

Комерцијална банка прогласена за „Банка на годината во 2023“ од магазинот The Banker

Комерцијална банка АД Скопје е прогласена за „Банка на годината во 2023 година во Република Северна Македонија“ од угледниот финансиски магазин The Banker. Оваа престижна награда ѝ е доделена на Комерцијална банка по јубилеен 10-ти пат. Наградата е признание за силните финансиски перформанси што ги испорача Комерцијална банка, а кои... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Волстрит ја има најголемата месечна добивка за повеќе од една година

На Волстрит, S&P 500 и Dow Jones индексот пораснаа во четвртокот, завршувајќи го ноември со најголем месечен раст за повеќе од една година. Dow Jones вчера зајакна 1,47 отсто, на 35.950 поени, додека S&P 500 порасна за 0,38 отсто, на 4.567 поени. Индексот Nasdaq ослабе, пак, за 0,23 отсто, на... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Итно ажурирајте го Google Chrome, откриен е сериозен проблем

Секое ажурирање со себе носи шанса да се искористи ранливоста на Zero Day, и тоа е нешто што треба да го заштитите по секоја цена. Неодамна, ранливоста Zero Day беше забележана и за Google Chrome, па Google објави важна безбедносна надградба за оние со оперативни системи Windows, Mac и Linux.... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Пензионери проверете ги сметките: Стигнаа пензиите!

Од денеска тргна редовната исплатата на пензиите во Македонија. Ноемвриските пензии се ислпаќаат од први декември. Со почеток од декемвриската пензија следува и линеарна помош од по 3000 денари за пензионерите кои добиваат пензија до 14.000 денари, 2000 денари за оние кои добиваат до 16.000 денари, 1500 денари за оние... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

ИСОС го зајакнува капацитетот и поддршката на сите сметководители да ги исполнат законските и професионалните норми

Управниот одбор на Институтот на сметководители и овластени сметководители (ИСОС) ја заокружи серијата средби со членовите на своите подружници низ земјата. Во изминатиот период беа организирани состаноци со подружниците на ИСОС во Тетово, Велес, Струмица, Штип, Прилеп, Битола, Куманово и Скопје, со цел, преку директна комуникација со членовите на Институтот,... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy