ВМРО-ДПМНЕ повторно се заканува со „војна“

Љубиша НИКОЛОВСКИ

Дали во изјавата на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски има само страв или и застрашување, можеби и поттик на војна, останува на надлежните органи да одлучат.

Во секој случај звучеше на сериозна закана упатена до сегашната власт, поради тоа што во неа наместо Алтернатива која излезе, влезе Алијанса за Албанците.

Но да се вратиме на скандалозната изјава на Александар Николоски дадена во Собранието на седница за реконструкција на Владата.

Ако убаво се преслуша, не можете да се отргнете од впечатокот дека тој во името на Македонците се закани со војна во Македонија.

Изјавата воопшто не е наивна, на што и самиот инсистираше.

Дали и како тоа ќе го третира обвинителството ќе почекаме да видиме. Но секако треба да се земе предвид дека не станува збор за лапсус, туку за промислена изјава која во дадени услови може да мобилизира поединци или групи граѓани кои нема да останат глуви на овој „повик“ (или така ќе го протолкуваат) и ќе се фатат за оружје.

Тоа е слично, ако не и подиректно повикување од она на Груевски, дека граѓаните со седење дома нема да ја сменат власта, што ги предизвика настаните од 27 април и нападот на Собранието. Истовремено е и дополнување на изјавата на сегашниот лидер на оваа партија Христијан Мицкоски, дадена лани во април дека ако нема договор за избори „народот ќе си дојде по своето“ и дека „ќе следат сериозни и досега непреземени чекори“.

Создавањето општо незадоволство во јавниот дискурс од страна на оваа во најмала рака недржавничка партија, лесно може да заведе мал број нејзини радикални подржувачи, кои несвесни за последиците ќе влезат во искушение и можат да формираат паравоени формации, чекајќи на повик за акција од страна на „штабот“. Последиците за нив, но и за државата би биле несогледливи.

Причините за почеток на војна Николоски и ВМРО-ДПМНЕ ги гледаат во излегувањето на Алијанса за Албанците од опозициските редови и нејзиното влегување во владината коалиција.

Со тоа, смета Николоски „ќе се нарушел етничкиот баланс во државата“.

Како тоа мисли Николоски ќе се нарушел етничкиот баланс во државата со излез на една и со влез на друга партија на Албанците?

Но поважно е како Николоски „заборава“ дека од секогаш во Владата и на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ имало партии на Албанците. Груевски кокетираше и со ДПА и со ДУИ, иако претходно велеше дека нема да прави коалиција со терористи. Тоа сепак не му пречеше да владее десет години со „терористите“ и да ја примени „чувената“ мајска спогодба по „налог“ на Ахмети.

Исто така останува нејсано што мисли потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ кога вели дека „Експериментите на генерации пред нас нè доведоа до воен конфликт во 2001 година“.

Треба ли да го потсетиме господинот Николоски дека во 2001 година тој и неговата партија беа „генерацијата“ што направи експеримент кој предизвика воен конфликт во земјата. Во тој воен период голем број македонски синови загинаа, а нивите деца останаа без своите татковци и уште ги носат траумите на војната.

Но за разлика од оние кои се бореа, голем број од симпатизерите на ВМРО-ДПМНЕ и од раководството избегаа од државата криејќи се во соседните држави, а некои и подалеку. Не е познато каде тогаш се борел младиот Александар Николовски.

Оттаму треба да му е јасно на Александар Николовски, дека одлуките за војна и мир не можат и не смеат да бидат паушални изјави на еден незадоволен политичар, а уште помалку во името на еден народ.

Но суштината на изјавата е во нешто друго. Таа има политичка позадина. Но тоа не смее да биде изговор за нејзино транспонирање во воена акција.

Веројатно влегувањето на Алијанса за Албанците многу ги заболе во ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи до скоро Алијанса си ја рачунаа за „своја“ партија. Со неа си планираа ново парламентарно мнозинство со кое ќе ја урнат оваа Влада и КОНЕЧНО ќе овозможат одржување предвремени парламентарни избори. Тоа навистина беше болно за раководството на оваа партија која подолго време е во опозиција и никако не може да се помири со тој факт. Уште пострашно е што дури и на редовните избори ќе нема со кого да коалицираат, а со тоа и да формираат Влада.
Она пак што ги загрижува е дали ова мнозинство на државно ниво, ќе се пренесе и на локално. Ако тоа се случи, тогаш тие би ја загубиле и онаа гранка од власта со која мислеа да јуришаат на парламентарните избори.

Фактите говорат дека Скопје и онака веќе им е изгубено. „Центар“ не го ни добија, а „Карпош“ им се лизга низ рацете. Во Гостивар власта си е во рацете на Алијанса за Албанците, а дискутабилно ќе биде и владеењето на Беса во Тетово. Во Битола разликата е тенка, а слично е и во некои општини во „скопско“ како во Зелениково или Петровец.

Со слабите резултати и во другите скопски општини, ќе немаат со што да се пофалат во изборната кампања. Ќе им остане само плукањето, лажните вести и надежта дека никој од оваа партија нема да гласа за продолжување на европската иднина на државата.

извор: Рацин.мк

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Во ИТ секторот фрчат отпутања: Проценките се дека досега без работа останале до половина милион луѓе

Продолжуваат масовните отпуштања во ИТ секторот, речиси сите големи компании поделија голем број отпуштања од почетокот на годинава. Со тоа го продолжија трендот кој започна на почетокот на минатата година, имено, одамна заврши ерата на голем раст на компаниите, а приспособувањето кон новите услови првенствено се врши преку отпуштања, објави... Прочитај повеќе...

Исклучете ги: овие уреди трошат многу електрична енергија дури и кога не ги користите

Кризата за трошоците на животот продолжува да влијае на домаќинствата, така што луѓето бараат различни начини да заштедат пари каде и да можат. Од паметно користење на греењето до следење на употребата на вашите кујнски апарати, има многу мали промени што можете да ги направите кои би можеле да ви... Прочитај повеќе...

Времето драстично се менува, синоптичарите најавуваат дожд, грмежи, ветер, а некаде и снег – Детална четиридневна прогноза

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса во понеделник на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен југозападен ветер. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе започне да дува засилен северен ветер што ќе услови на планините и на некои повисоки места... Прочитај повеќе...

Полицаец вознемирувал ученички во средно училиште во Скопје

На 24.03.2023 добиена е пријава од средно училиште во Скопје дека полициски службеник вербално вознемирувал неколку ученички. Веднаш се преземени соодветни мерки за расчистување на случајот и известен е јавен обвинител и Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди, а против лицето ќе биде поведена и постапка за... Прочитај повеќе...

Експлодира плинска боца во Карпош, полицаец заврши во болница

На 24.03.2023 во 14.40 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Разловечко Востание“ во стан сопственост на Д.Ѓ.(60) експлодирала плинска боца, по што настанал пожар. Пожарот е изгаснат од противпожарната единица Скопје. Поради вдишување чад еден полициски службеник бил пренесен во Градската општа болница „8-ми Септември“ за укажување на... Прочитај повеќе...

Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители на селата Враништа, Драслајца и Моришта на возраст од 57, 69 и 17 години. Полицијата соопшти дека нападот го пријавил... Прочитај повеќе...

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на тоа како се „порамниле“ ѕвездите, некои хороскопски знаци имаат поголеми шанси за успех и среќа во одредени периоди. Така, во... Прочитај повеќе...

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на опозициската ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени“. Од денеска сметам дека треба да почнеме со нашите напори, повикувајќи ја... Прочитај повеќе...

СДСМ: Броењето пратеници му е слаба страна на Мицкоски, во ВМРО-ДПМНЕ има пратеници кои го поддржуваат европскиот пат

Соопштение на СДСМ: Броењето пратеници на Христијан Мицкоски му е многу слаба страна. Тоа го покажал неколку пати досега. Исто како што велеше дека има 61 пратеник за распуштање на Собранието и избори во мај. Очајни се овие обиди на Мицкоски, погрешната математика и штанцањето нови измислици ќе му се... Прочитај повеќе...

Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број значително се зголеми од првата година на пандемијата COVID-19, во која 33 отсто од студентите размислуваа да го напуштат студирањето... Прочитај повеќе...

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни услуги и знаење, грижата за клиентите и на стабилноста на Банката. Со оваа престижна награда, која ѝ се доделува на Банката по 12-ти пат, Комерцијална […] The post Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества на одделни стоки на потрошувачите според определен редослед. Со одлуката се определуваат највисоките цени во трговијата на мало на свежи јајца од кокошка и ориз […] The post Замрзнати цените на јајцата и оризот appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година (понеделник) започнува етапната исплата на пензиите за месец февруари, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата: • За пензии […] The post МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy