Војна во Украина: 5 + 1 сценарио според кое може да се одвива конфликтот во 2023 година

Руската агресија врз Украина, која започна како „специјална операција“, и која, според пресметките на Кремљ требаше да трае од 48 до 72 часа, време доволно за руската војска да го заземе Кијив, влегува во втората календарска година.

И во Новата година продолжија руските ракетни напади врз украинската критична инфраструктура во кои страдаат голем број цивили, како и жестоките борби околу Бахмут, и особено кај Соледар, каде борбите се водат буквално „гради в гради“.

Неколку воени аналитичари за Би – Би – Си го искажаа своето согледување за тоа како мислат дека ќе се одвиваат настаните на теренот во 2023 година. Дали и како може да заврши војната оваа година – на бојното поле или на преговарачка маса? Или можеби ќе заврши до 2024 година?

Свое видување за можните сценарија за тоа во кој правец би можеле да се движат војнастаните на украинскиот фронт во 2023 година објавува и Цивил, врз база на свои извори и анализи од досегашното следење на војната во Украина од самиот нејзин почеток.

„Пролетната офанзива на Русија ќе биде клучна“

Според Мајкл Кларк, вонреден директор на Институтот за стратешки студии, Ексетер, Велика Британија, оние кои се обидуваат да нападнат друга земја насекаде низ големите евроазиски степи, на крајот се осудени да презимат во неа.

Наполеон, Хитлер и Сталин мораа да ги задржат своите војски во движење во услови на степска зима, а сега и руската инвазија оди наназад на теренот, Путин ги вкопа своите сили за зимата и да чека нова руска офанзива на пролет. .

И на двете страни им треба пауза, но Украинците се подобро опремени и мотивирани да продолжат, и може да се очекува да го задржат притисокот, барем во Донбас.

Околу Кремина и Сватове тие се многу блиску до голем пробив што би ги фрлил руските сили 40 милји назад до следната природна одбранбена линија, блиску до местото каде што нивната инвазија ефективно започна во февруари.

Кијив нема да биде подготвен да запре кога непосредната награда ќе биде толку голема. Сепак, украинските офанзиви би можеле да застанат на југозапад, по закрепнувањето на Херсон.

Преминувањето на источната страна на реката Днипро за да се изврши притисок врз ранливите патни и железнички врски на Русија кон Крим може да биде премногу напорно. Но, можноста Кијив да започне изненадувачка нова офанзива никогаш не може да се исклучи.

За 2023 година клучна одредница ќе биде судбината на пролетната офанзива на Русија. Путин призна дека околу 50.000 од новомобилизираните трупи се веќе на фронтот; останатите 250.000 од штотуку мобилизираните се обучуваат за следната година.

Според Кларк, нема простор за ништо друго освен за повеќе војна додека не се населат богатствата на тие нови руски сили на бојното поле.

Краток и нестабилен прекин на огнот е единствената преостаната перспектива. Путин јасно стави до знаење дека нема да запре. И Украина јасно стави до знаење дека сè уште се бори за својот живот, вели аналитичарот Мајкл Кларк.

„Украина ќе ја врати својата земја“

Андреј Пионтковски, научник и аналитичар со седиште во Вашингтон смета дека Украина ќе победи со целосно враќање на територијалниот интегритет најдоцна до пролет 2023 година.

Според него, постојат два фактори го обликуваат овој заклучок.

– Еден од нив е мотивацијата, решителноста и храброста на украинската војска и украинската нација во целина, што е без преседан во современата воена историја.

– Вториот е фактот дека, по долгогодишно смирување на рускиот диктатор, Западот конечно порасна за да ја сфати големината на историскиот предизвик со кој се соочува. Ова најдобро го илустрира неодамнешната изјава на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

„Цената што ја плаќаме е во пари. Додека цената што ја плаќаат Украинците е во крв. Ако авторитарните режими видат дека силата е наградена, сите ќе платиме многу повисока цена. И светот ќе стане поопасен свет за сите нас. ”

Точниот тајминг на неизбежната украинска победа ќе биде одреден од брзината со која НАТО ќе може да испорача нов пакет на воени јуришни оружја (тенкови, авиони, проектили со долг дострел).

Тој очекува Мелитопол да стане клучна борбена точка во наредните месеци (можеби и недели). Со заземањето на Мелитопол, Украинците лесно ќе се преселат во Азовското Море, со што практично ќе се прекинат снабдувањето и комуникациските линии кон Крим.

Руската капитулација ќе биде формално договорена на техничките разговори по разорниот украински напредок на бојното поле. Победничките сили – Украина, ОК, САД – ќе обликуваат нова меѓународна безбедносна архитектура.

„Нема крај на повидок“

Владимир Путин очекуваше пасивно прифаќање од Украина на акциите на нејзиниот помоќен сосед, без значајно вклучување на други земји. Оваа тешка погрешна пресметка доведе до долготраен конфликт, на кој навидум не му се гледа крајот, смета Барбара Занчета од Катедрата за воени студии на Кралскиот колеџ во Лондон

Зимата ќе биде тешка, бидејќи руските напади врз украинската инфраструктура ќе се обидат да го скршат моралот и издржливоста на веќе уништеното население. Но, украинската отпорност се покажа како извонредна. Ќе стојат цврсто. Војната ќе се одолговлекува. И понатаму.

Изгледите за преговори се мрачни. За потенцијален мировен договор, основните барања на барем едната страна треба да се променат. Нема докази дека тоа се случило, или дека ќе се случи наскоро.

Како тогаш ќе дојде крајот?

Трошоците на војната, и материјални и човечки, може да го нарушат нивото на посветеност на руската политичка елита. Клучот ќе биде внатре во Русија.

Минатите војни во кои погрешната пресметка беше клучен елемент, како што се Виетнам за Соединетите Држави или Авганистан за Советскиот Сојуз, завршија само на овој начин. Домашните политички услови се сменија во земјата која погрешно пресметала, правејќи го излезот , „чесен“ или не – единствената остварлива опција.

Меѓутоа, ова може да се случи само ако Западот стои цврсто во својата поддршка за Украина, во услови на зголемени домашни притисоци поврзани со трошоците за војната.

За жал, ова ќе продолжи да биде долготрајна политичка, економска и воена битка на решителност. И до крајот на 2023 година, најверојатно, сè уште ќе биде во тек.

„Нема друг исход освен поразот на Русија“

За Бен Хоџис, поранешен командант генерал на Армијата на Соединетите Американски Држави за Европа, премногу е рано да се планира победничка парада во Кијив, но целиот моментум сега е со Украина и нема сомнеж дека тие ќе победат во оваа војна, веројатно во 2023 година.

Работите ќе се движат побавно во текот на зимата, но нема сомнение дека силите на Украина ќе можат подобро да се справат од руските поради целата зимска опрема што доаѓа од ОК, Канада и Германија.

До јануари, Украина би можела да биде во позиција да ја започне последната фаза од кампањата, а тоа е ослободување на Крим.

Од историјата знаеме дека војната е тест на волјата и тест на логистиката. Кога ја гледам решителноста на украинскиот народ и војниците, и брзото подобрување на логистичката ситуација за Украина, не гледам друг исход освен руски пораз, дециден е Хоџис.

Руското повлекување од Херсон делумно ме доведе до овој заклучок. Прво како психолошки поттик за украинскиот народ, второ како длабок срам за Кремљ и трето со предавање на украинските сили клучна оперативна предност – сите приоди кон Крим сега се во опсегот на украинските системи за оружје, вели поранешниот командант.

Хоџис верува дека на крајот на 2023 година Крим ќе биде целосно вратен под украинска контрола и суверенитет, иако може да има некаков вид или договор што ќе ѝ дозволи на Русија постепено да укине дел од своето поморско присуство во Севастопол… можеби дури и до крајот на договорот (приближно 2025 г. ) што постоеше пред руската нелегална анексија на Крим.

Според него, ќе има напори за реконструкција на украинската инфраструктура долж брегот на Азовското Море, вклучително и важните пристаништа Мариупол и Бердјанск, а повторното отворање на севернокримскиот канал кој ја пренасочува водата од Днипро кон Крим ќе биде уште еден важен проект на кој ќе му се посвети внимание.

„Очекувајте повеќе од истото“

Дејвид Генделман, воен експерт со седиште во Израел не е преголем оптимиост кога е во прашање крајот на војната. Според него, наместо „како ќе заврши“ , секоја страна има своја цел што би сакала да го постигне во следната фаза.

Само околу половина од 300.000 мобилизирани трупи на Русија се веќе во зоната на борби. Остатокот, заедно со силите ослободени за акција по повлекувањето од Херсон, им дава можност на Русите да започнат офанзива.

Окупацијата на регионите Луганск и Доњецк ќе продолжи, но голем руски пробив како возење од југ до Павлоград за опколување на украинските сили во Донбас е помалку веројатен.

Поверојатно е продолжување на сегашната тактика – бавно мелење на украинските сили по тесни правци и бавно напредување, како во областите Бахмут и Авдиивка, со можни исти тактики во областа Сватове-Кремина.

Континуираното таргетирање на украинската енергетска инфраструктура и други напади врз украинскиот заден дел ќе ја комплетираат оваа стратегија за војна на трошење.

Според Генделман, значајни украински сили исто така беа ослободени по руското повлекување од Херсон. За нив, стратешки највредниот правец е југ, кон Мелитопол или Бердјанск, со цел да се пресече рускиот коридор кон Крим. Тоа би била голема украинска победа и токму затоа Русите го утврдуваат Мелитопол.

Друга опција за Украина е Сватов – успехот таму би го загрозил целото северно крило на целата руска линија на фронтот.

Големото прашање е колку украински сили се слободни и достапни за офанзивата во овој момент, и каков распоред има генералот Залужњи на своето биро во кој е наведено колку нови резервни бригади и корпуси што се подготвуваат ќе бидат готови за еден, два или три месеци. од сега, вклучувајќи жива сила, оклопни возила и тешко оружје.

Откако ќе замрзне калта, ќе го добиеме одговорот на ова прашање. И овој одговор ќе не доближи малку поблиску до „како ќе заврши“, вели Генделман.

„Status quo, позиционирање за преговори и проширување на конфликтот“

Според анализата на Цивил и информациите до кои дојде од неколку извори во своите редовни комуникации со експерти, од повеќе области, домашни и странски, који ја следат состојбата со војната во Украина, можно е уште едно сценарио, а тоа е Путин да настојува на „Status quo“ на состојбата во Украина, со исцрпувачки позиционирани борби на линијата на фронтот, и уште по жестоки ракетни напади на русите врз критичната инфраструктура на Украина, надевајќи се на преговори под руски услови и со сегашниот распоредот на силите и освоените територии.

Путин поучен од досегашните неуспеси на фронтот, и притиснат од реакциите на своите досегашни сојузници во Кремљ, чија поддршка за „специјалната воена операција“ во Украина веќе не е толку безрезервна, нема да ризикува да претрпи нови тешки порази и загуби на боиштето во Украина.

Постојат стравувања поради индициите според кои Путин ќе се обиде конфликтот да го прошири на други територии во државите од опкружувањето, исто така поранешни советски републики, како Молдавија на пример, каде деновиве паднаа фрагменти од руските ракети лансирани врз Украина, со што верува дека ќе изврши дополнителен притисок врз Украина и западните сојузници, и дополнително ќе ја зајакне својата преговарачка позиција.

Но, за ваквиот развој на настаните се прашува и Украина, чија понатамошна способност за одбрана и нова офанзива на фронтот непосредно зависи од западната поддршка , пред се во софистицирани модерни системи за одбрана од руските ракетни напади, следено со испорака за значително количество на офанзивно оружје, артилериски орудија и тенкови.

Тоа што не им недостасува на украинците е висок борбен морал, посветеност, мотивација, храброст и решителност да го истераат непријателот од својата земја.

Тие веќе отфрлија преговори под вакви услови и со окупирани територии од страна на руските агресори, а со последните офанзиви кои доведоа до спекртакуларни деокупации на Змискиот остров, и неколку региони, како Херсон и Харкив, само најавија дека со навремена дистрибуција на неопходната западна воена опрема, наскоро ќе тргнат во офанзива за ослободување на Крим.

Драган Мишев

извор: Civilmedia

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
(ФОТО) Катастрофално повлекување на Преспанското Езеро

За 560 сантиметри висински е намалено Преспанското Езеро за две години, а водата драстично се повлекува и од брегот, тоа се мери во километри. Засега никој нема точен одговор која е причината за значителното повлекување на второто најголемо природно езеро во Македонија. Екологисите и жителите на околните населени места во... Прочитај повеќе...

Николовски: Стапката на невработеност е намалена на 14,3 отсто и продолжува да паѓа

„Во моментов имаме најниска стапка на невработеност во историјата на Македонија – 14,3 проценти. Таа стапка продолжува да паѓа и покрај кризата која го зафати целиот свет“ изјави заменик-министерот за финансии, Филип Николовски во „Детектор“ на Сител ТВ. Тој додаде дека спроед проекциите на сите меѓународни и домашни организации кои... Прочитај повеќе...

Николовски: Буџетот за 2023 е одговор на кризата, имаме над 225 милиони евра само за антикризни мерки

„Буџетот за 2023 година е најголем, но е и одговор на кризата. Во Буџетот за 2023 година има обезбедено 225 милиони евра само за антикризни мерки. Дополнително има 120 милиони евра повеќе за пензионерите, 800 милиони евра за капитални инвестиции, кои ќе дадат поттик за економијата и домашните компании“ рече... Прочитај повеќе...

Гореше стан во Скопје, за среќа нема повредени

На 28.01.2023 во 11.30 часот во Полициска станица Кисела Вода, Д.З.(51) од Скопје пријавил дека на 27.01.2023, во временскиот период од 21.30 часот до 22.00 часот, во неговиот стан на подрачјето на Кисела Вода настанал пожар во кој бил опожарен ентериерот и дел од една просторија во станот. Пожарот е... Прочитај повеќе...

Во центарот на Скопје нападнат чуварот на библиотеката

На 28.01.2023 во 20.00 часот во Полициска станица Центар, Ч.Д.(60) од Скопје пријави дека околу 19.00 часот во просторија од библиотека на подрачјето на Центар, додека бил на своето работно место како чувар во библиотеката, бил физички нападнат од едно лице. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. Прочитај повеќе...

Николовски: Буџетот за 2023 е одговор на кризата, имаме над 225 милиони евра само за антикризни мерки

„Буџетот за 2023 година е најголем, но е и одговор на кризата. Во Буџетот за 2023 година има обезбедено 225 милиони евра само за антикризни мерки. Дополнително има 120 милиони евра повеќе за пензионерите, 800 милиони евра за капитални инвестиции, кои ќе дадат поттик за економијата и домашните компании“ рече... Прочитај повеќе...

Николовски: Стапката на невработеност е намалена на 14,3 отсто и продолжува да паѓа

„Во моментов имаме најниска стапка на невработеност во историјата на Македонија – 14,3 проценти. Таа стапка продолжува да паѓа и покрај кризата која го зафати целиот свет“ изјави заменик-министерот за финансии, Филип Николовски во „Детектор“ на Сител ТВ. Тој додаде дека спроед проекциите на сите меѓународни и домашни организации кои... Прочитај повеќе...

Ограбена позната обложувалница во Скопје

На 28.01.2023 во 09.25 часот во СВР Скопје е пријавено дека околу 09.20 часот во обложувалница на подрачјето на Аеродром, едно лице со закана од вработената одземало пари. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. Прочитај повеќе...

Девојка искасана од куче скитник

На 28.01.2023 во Полициско одделение Петровец, И.Ј.(33) од с.Марино, скопско, пријавила дека во скопската населба Илинден била касната од куче скитник. Прочитај повеќе...

Десетина физички пресметки низ Македонија – Полицијата со полни раце работа вчера и денес

На 28.01.2023 во 02.15 часот во Полициска станица Аеродром е пријавено дека на подрачјето на Аеродром е нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу Д.М.(39) од Скопје и О.Д.(22) од Р.Турција. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок. На 28.01.2023 во 22.20 часот во Полициска... Прочитај повеќе...

Произведени 17.187 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ

АД ЕСМ на 25.01.2023 година произведе 17.187 MWh електрична енергија, со што целосно со сопствена произведена енергија ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални држави субјекти. Во Термоелектраните произведени се 11.478 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени […] The post Произведени 17.187 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Следува исплата на пензиите: Ова се датумите кога ќе легнат парите на пензионерските сметки

На денешната седница, на предлог на Министерството за труд и социјална политика, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензиите за месец јануари 2023 година. Задолжен е Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.01.2023 година, […] The post Следува исплата на пензиите: Ова се датумите кога ќе легнат парите на пензионерските сметки appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Големо поскапување на горивата – Ова се новите цени

Цените на ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 2,50 ден/лит, додека малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се зголемуваат за 2,00 ден/лит. Со тоа ова се новите цени кои ќе важат од ноќеска: Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,50 (денари/литар); Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Големо поскапување на горивата – Ова се новите цени appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Паѓаат цените на пелетите, но никој веќе не ги купува – сите се префрлија на инвертери

Пелетите не се атрактивни за македонските граѓани откако нивната цена за вреќа од 15 килограми стигна и до речиси шестотини денари. Високите цени минатата година ги натераа граѓаните да се снаоѓаат како знаат и умеат, па така најголем дел од нив се префрлиле на користење на инвертер клими и дрвја. Според моменталните цени тие се […] The post Паѓаат цените на пелетите, но никој веќе не ги купува – сите се префрлија на инвертери appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата во Македонија

Регулаторната комисија за енергетика денеска се очекува да ја определи новата цена на бензинот и дизелот во Македонија. Моментално на светските берзи има покачување на суровата нафта, па така барел од типот бренд сега изнесува 84 долари. Во моментов ова се цените на горивата: Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 76,00 (денари/литар); Моторен […] The post Нова цена на горивата во Македонија appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy