Заблудите на форумот

Заблудите на форумот

Заблудите што ВМРО-ДПМНЕ ги шири дека ќе не ослободи од „кираџискиот“ однос во сопствената држава сака да ги наметне како заблуда на целото население.

Љубиша НИКОЛОВСКИ

Најголема заблуда на Македонците е дека Македонија може еден убев ден, некој, било кој, некоја политичка сила, макар се викала таа ВМРО-ДПМНЕ или „Левица“, „Знам“ на кумановскио градоначалник Димитриевски, или ДС на вечниот пратеник од власта Павле Трајанов и сите други патриотски асоцијации, здруженија и концепти со силна национална агенда, да ја врати на почетокот на деведесеттите години и таа, наместо ваква, каква е сега, да се стори држава пред сè и над сè на Македонскиот народ.

Во неа, другите малцинства ќе имаат доволно права, но онолку, колку што мнозинската заедница Македонци ќе определи дека им се таман. Во таа држава, оние другите, особено Албанците, ќе треба да се чуствуваат среќни поради тоа и нивните деца наутро на училиште, построени во училишниот двор со восхит ќе ја пеат македонската химна при кревање на знамето од Вергина. Возрасниите Албанци ќе имаат право да учествуваат во политичкиот живот, да бираат и да бидат бирани, но претходно „избрани“ од Македонците, како добри Албанци. На позицијата што ќе ја добијат, како што вели колегата Героски да бидат слика и прилика на д-р Вулнет Старова, кој според фактите на Героски, „беше сѐ само не „про-форма лидер за една употреба“. И додава Героски „сите ние би биле среќни ако новиот технички премиер го земе ликот на д-р Старова за пример и ако се инспирира дури и од самата појавност на тој извонредно културен и образован човек“.

Не знам зошто Героски со сила се прави наивен, (кога е далеку од тоа), или да почнам да верувам дека можеби си земал за задача да ја убеди некако албанската опозиција да омекне малку и да ја одоброволи, зашто од она што таа го заговара како етно национална опција, тешко на ВМРО-ДПМНЕ како можен коалициски партнер во власта.

Имено ако докрај го прочитате соопштението од Европскиот сојуз за промени, ќе заклучите дека овие „зелениве“ од ДУИ се „мачкина кашлица“ во однос на барањата на Тројката: Меџити, Касами и Гаши.

Еве само дел од нивното соопштение по повод прославата на ДУИ за позицијата технички премиер на Талат Џафери:

„Етничката нееднаквост цвета насекаде, под превезот на ‘добри меѓуетнички односи’. На телевизиските екрани парадира не избраниот, туку инсталираниот албански претставник. Ова е опис на состојбата на Албанците во Социјалистичка Република Македонија во 1986 година, во годината кога македонскиот естаблишмент го избра Вулнет Старова за претседател на Собранието. Назначување кое требаше да ја докаже еднаквоста на народите, но во реалноста само ја докажа злоупотребата на отуѓеното претставување од страна на македонскиот естаблишмент. Етничката формалност беше злоупотребена за негирање, казнување и понижување на албанскиот национален дух. Феноменот на поставување на про-форма албански лидери за една употреба сега ја опфаќа и Северна Македонија, во форма на поставување на Талат Џафери за премиер на ДУИ, но за да го рекламираат како прв албански премиер. На денот на неговото именување, во баналната церемонија на самофалење со пердуви над срамот, во Северна Македонија сè уште имаме деца на кои не им се овозможува и не смеат да учат на својот мајчин јазик. Во оваа Македонија, каде што Ахметистите уживаат рамноправност со партнерите на ВМРО и СДСМ, цвета нееднаквоста кај Албанците“.

Значи, поента е во тоа што секоја македонска партија треба пред себе да ја има реалноста за општествено политичката ситуација во која Албанците по природа на работите стекнале некои права што никој не може да им ги одземе. Времињата на Вулнет Старова за нив одмна ги однел ветерот.

Но страстите се веќе разбранувани и очекувањата се дека еве, кај да е, ВМРО-ДПМНЕ ќе дојде на власт и ќе стави сè на свое место, како што треба! Како? Па така што нели, ќе освои педесет и некое место во Парламентот, Мицкоски ќе формира Влада со албанската опозиција под негов диктат, а не како сега овие од СДСМ што им дадоа премногу министерски позиции. Тој ќе им понуди две, три министерски места за бурек и така нели, ќе си владеат среќно десетина и повеќе години додека „смртта не ги раздели“! Како во приказните.

Оваа мантра што сега им се презентира на Македонците, е невидена лага. Ако пак некој на јаве поверува во тој сон, подобро да се расони навреме, зашто најлошо е ако месечар се разбуди во невреме.

А будењето на Мицкоски ќе биде со ококорени очи кога тие од ЕСП ќе ги испорачаат своите програмски платформ. Како прво Европа Здај (Европа сега и одма), една третина министри на витални функции, наместо Бугарите во Преамбула – албанскиот јазик во Устав, Албанец како консензуален претседател на државата (зашто местото собраниски спикер веќе е остварена цел), или премиер, но не во техничка Влада, туку во политичка Влада во полн капацитет, а најмалку пола-пола во цел мандат. Ако се залетаат може и дводомен Парламент да му ставт под нос.

За воља на вистината такви програмски барања имаат можеби сите партии на Албанците кои сакаат да дојдат на власт. А тој може да прифати или да одбие. Ако прифати отиде и партијата и државата. Ако не прифати, отиде коалицијата. Ако отиде коалицијата, отиде и Мицкоски. Кога ќе отиде Мицкоски, на негово место ќе дојде друго дете- блиско до Калето и тогаш работите ќе тргнат…

П.С. Му се извинувам на колагата Героски за споменување на неговото име во оваа колумна, која не е насочена против него, туку неговите аргументи беа земени како контраст на писмото на ЕСП.

Љубиша НИКОЛОВСКИ

Извор: Racin.mk

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Дожд и ветер во најава – Метеоцентар со детална прогноза за следните неколку дена

За време на викендов ќе има зголемена облачност со локален слаб дожд и ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец (над 60 km/h), особено утре. Потоа во следните денови ќе преовладува променливо облачно и релативно топло време со умерен јужен ветер. Прогноза за 25.02.2024 Минимална температура: 4°C до Прочитај повеќе...

Дневен хороскоп за 24 февруари 2024

Овен (21 март – 19 април): Денес, Овен, вашата енергија е висока и подготвени сте да се справите со секој предизвик што ќе ви се појави! Прифатете го вашиот авантуристички дух и побарајте нови искуства. Верувајте им на вашите инстинкти и преземете храбра акција кон вашите цели. Вашиот ентузијазам е Прочитај повеќе...

Центарот за одржлив развој „Алка“ спроведува едукативна кампања во рамки на проектот „Зелен раст за одржлив развој“

Центарот за одржлив развој „Алка“ со цел зголемување на свеста на населението за потребата од правилно одлагање и рециклирање на отпадот, како еден од најважните сегменти за зачувување на животната средина, во рамки на проектот „Зелен раст за одржлив развој“, спроведува едукативна кампања. Препознавајќи ја потребата за едукација уште од Прочитај повеќе...

Ковачевски: Најдовме уставно издржано решение со кое нема да пораснат платите на функционерите

Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски денеска изјави дека е најдено уставно издржано решение со кое нема да пораснат платите на функционерите. „Пратеничката група на СДСМ ќе поднесе измена на сите закони со кои се регулираат платите на сите функционери“, потенцираше Ковачевски. Тој појасни дека со ова решение постоечките коефициенти ќе Прочитај повеќе...

Почна постапката за собирање потписи за листи на кандидат за Претседател на државата

Денеска, започна постапката за собирање на потписи за листи на кандидат за Претседател на Република Северна Македонија. Како што соопшти Државната изборна комисија, потписите на избирачите во постапката на кандидирање се собираат во подрачните одделенија и канцеларии на ДИК низ целата територија на Република Северна Македонија. Работното време на подрачните Прочитај повеќе...

Центарот за одржлив развој „Алка“ спроведува едукативна кампања во рамки на проектот „Зелен раст за одржлив развој“

Центарот за одржлив развој „Алка“ со цел зголемување на свеста на населението за потребата од правилно одлагање и рециклирање на отпадот, како еден од најважните сегменти за зачувување на животната средина, во рамки на проектот „Зелен раст за одржлив развој“, спроведува едукативна кампања. Препознавајќи ја потребата за едукација уште од најрана возраст, како и за […] Прочитај повеќе...

Ковачевски: Најдовме уставно издржано решение со кое нема да пораснат платите на функционерите

Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски денеска изјави дека е најдено уставно издржано решение со кое нема да пораснат платите на функционерите. „Пратеничката група на СДСМ ќе поднесе измена на сите закони со кои се регулираат платите на сите функционери“, потенцираше Ковачевски. Тој појасни дека со ова решение постоечките коефициенти ќе бидат намалени со што платите […] Прочитај повеќе...

Наместо аматерски скечеви, пратениците на ДПМНЕ да ги вратат дипломатските пасоши, велат од СДСМ

Додека ДПМНЕ сее лаги и ги манипулира граѓаните, нивните пратеници со дипломатски пасош со новото уставно име им се посмеваат на граѓаните, велат од СДСМ. „Токму оние што прават шоу по границите, како пратеникот Миле Лефков од ДПМНЕ имаат дипломатски пасош со новото уставно име, изваден пред нешто повеќе од еден месец. Антонијо Милошоски исто […] Прочитај повеќе...

Тренчевска: Горда сум што броиме само позитивни промени

Дополнителната заменичка министерка за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се вклучи на теренски активности на територијата на Општина Тетово. Тренчевска го посети Дневниот центар за лица со ментална и телесна попреченост, канцелариите на „Имаго Плус“ кои ја испорачуваат услугата индивидуален третман за лица со попреченост и двајца корисници на услугата помош и нега […] Прочитај повеќе...

Ковачевски: Нема да пораснат платите на функционерите, пратениците на СДСМ ќе поднесат законски измени за намалување на коефициентите

„Сакам да посочам дека најдовме и уставно издржано решение со кое нема да пораснат и платите на функционерите со новото ниво на просечната плата. Пратеничката група на СДСМ ќе поднесе измена на сите закони со кои се регулираат платите на сите функционери, со ова решение постоечките коефициенти ќе бидат намалени со што платите на сите […] Прочитај повеќе...

ПАДНА ОДЛУКА ВО РКЕ: Поевтинува дизелот, еве за колку

Дизелот поевтинува за 2 денари и сега ќе чини 78,5 денари за литар. Другите цени на горивата остануваат исти и се продаваат по овие цени: ЕУРОСУПЕР БС – 95 83 ден/л ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 78.5 ден/л ЕУРОСУПЕР БС – 98 85.5 ден/л Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Како да го изберете Вашиот идеален протеински бар?

Протеинот игра витална улога во нашето целокупно здравје, од обновување на мускулите и одржување на ситост до зајакнување на имунитет, па дури и  подобрување на расположението. Одличен и вкусен начин да обезбедите доволно протеини во текот на денот е да изберете протеински бар за ужина или како замена за оброк.... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

ИСОС препорача усогласување на цените на услугите и платите на сметководителите со инфлацијата и растот на останатите плати

Разгледувајќи ги барањата од членовите и тековните економски движења во земјата и во секторот, управниот одбор на Институтот на сметководители и овластени сметководители (ИСОС) донесе одлука да им препорача на сметководствените друштва и самостојните сметководители да ги усогласат цените на услугите што ги даваат кон правните лица, како и на... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Ангеловска-Бежоска: Инфлациските трендови во регионот и во земјата се позитивни, но потребна е претпазливост

Инфлациските трендови се позитивни. Инфлацијата во регионот на Централна и Источна Европа, како и во земјава, се намали на едноцифрени стапки, како резултат на водењето затегната монетарна политика од страна на централните банки и стабилизирање на светските цени на примарните производи. Исто така, инфлациските очекувања и натаму се релативно закотвени,... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

ЕЦБ во минус за прв пат по 20 години

Европската централна банка ја забележа својата прва годишна загуба по 20 години во 2023 година, бидејќи за минатата година пријави загуба од 1,3 милијарди евра. Банката забележа значителен трошок од камати на клучните обврски, додека приходите од камати од активата не го задржаа темпото, бидејќи многу каматни стапки имаат фиксни... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...