Забрзување на процесот на декарбонизација за чиста економија преку поголема соработка и поврзување

29.05.2022, Струга – Постигнување на целите на Парискиот договор за нула-емисии на CО2 во воздухот до 2050 година е цел на чија реализација треба да се работи системски и со забрзано темпо. Само координирани и структурни активности во секој сегмент од работењето на компаниите и организациите ќе доведат до реализација на овие цели и забрзување на процесот на декарбонизација и ублажување на климатските промени. Во таа насока, соработката и подигнувањето на свеста е неопходна и итна. Покрај тоа, во овој процес важно е да се споделат веќе имплементираните технологии и иновации, постоечкото знаење и пракса и да се зајакне соработката помеѓу сите ентитети. Ова беа главните заклучоци на дводневната работилница насловена како „Декарбонизација на економијата – придонесот на цементната индустрија„ што ја организираше Цементарница УСЈЕ АД Скопје.

УСЈЕ е една од првите компании која од 2005 година започна со следење на CО2 емисиите, иако тоа не беше законска обврска. Покрај тоа, компанијата континуирано инвестира во нови технологии за намалување на емисиите на CО2.

„Декарбонизација-дигитализација-испорачување“ е новото мото групацијата Титан, чиј дел е и Цементарница УСЈЕ, а во рамките на оваа нова групациска философија, се интензивираат мерките за постигнување на овие цели.

„УСЈЕ е пионер во процесот на декарбонизација во земјата. Не само што ги мониторираме емисиите на CО2 преку систем на независно мерење, туку постојано инвестираме во модернизција и унапредување на овој процес во целокупното работење. Во таа насока ние сме и меѓу првите субјекти кои инсталираа и опрема за употреба на алтернативни горива. На тој начин директно придонесуваме во процесот на декарбонизација. Дополнително, до 2030 година ќе вложиме 10 милиони евра во зголемување на нашиот придонес во овој процес – ќе ја зголемиме употребата на алтернативни горива, за три пати, а за пет пати ќе го зголемиме уделот на биомаси во горивата. Преку преземените мерки, успеавме да ја намалиме количината на енергија за 5 %, со примена на енергетски ефикасни методи. Во овој правец, исто така планираме да го намалиме уделот на клинкерот во цементот за скоро 14 отсто преку имплементација на нови технологии и обновливи извори на енергија. Веќе произведуваме „Еко цемент“ со намален удел на CО2, кој е одлично прифатен на пазарот. Ние и во иднина ќе ги споделуваме нашите иксуства и ќе го поддржиме процесот на декарбонизација преку едукација и вмрежување на сите релеваннти фактори“, истакна Гоце Цветковски технички директор на УЈСЕ.
На работилницата свои излагања имаа и м-р Ана Мазнева Каранфилова, раководител на секторот за отпад во Министерството за животна средина и просторно планирање, која ја презентираше законската рамка за процесот за декарбонизација и законската рамка за отпад и употеба на алтернативни горива во земјава. Професорот д-р Даме Димитровски од Машинскиот факултет од Скопје, зборуваше за потенцијалот на алтернативните горива како едно од решенијата во енергетската криза со која се соочува земјава. За еколошкиот криминал и законската рамка која ја покрива оваа област, пред присутните зборуваше проф. д-р Марина Малиш Саздова, од Факултет за безбедност, која ги истакна актуелните состојби во оваа област во земјава.

Претседателот на Македонската асоцијација за цврст отпад – МАСВА Михаил Матевски ја потенцираше состојбата со отпадот во земјава и можните модели за негово искористување преку селекција, правилно одложување, рециклажа и ре-употреба и создавање на алтернативни горива за поголема декарбонизација. Најновите трендови од областа на алтернативни горива, како можност за забрзување на процесот на декарбонизација ги презентираше Наташа Бакреска, менаџер за животна средина и алтернативни горива во УСЈЕ.

Според информациите во Третиот двегодишен извештај за климатските промени од 2020, повеќе од 73 % од CО2 емисиите се од секторот производство на енергија, додека индустријата придоенсува со 8,5%.

Парискиот одоговор кој е дел од Рамковната конвенција на Обединетите нации за климатски промени (УНФЦЦ) е поддржан од 196 земји и беше едногалсно донесен на 12 декември 2005 година. Главна цел на овој договор е забавување на климатските промени преку задржување на глобалното затоплување под 2 степени целзиусови, заради што неопходно е намалување на емисиите на CО2.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk

Јован Митрески, координатор на ПГ на СДСМ: П: Прва средба на работните групи на Парламентарните партии господине Митрески имаше различни толкувања од страна на претставниците од ВМРО-ДПМНЕ и од кај вас во однос на резултатите и во каква форма ќе се испорачаат овие работни групи, односно дали тоа ќе бидат... Прочитај повеќе...

На 06.07.2022 по преземени мерки и активности од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, лишен е од слобода Ј.К.(63) од Скопје, вработен како инспектор во Управата за јавни приходи. Тој во својство на службено лице, во текот на месец мај и почетокот на месец јуни, постапувајќи по... Прочитај повеќе...

МВР апелира до граѓаните, доколку било кој препознае некого од хулиганите, како што е лицето на снимката кое го фрли молотовиот коктел спрема полицијата и објектот на Собранието, може да го пријави тоа на телефонскиот број 192 или во најблиската полициска станица. Без разлика дали пријавата е анонимна или не,... Прочитај повеќе...

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 953 тестови, а регистрирани се нови 266 случаи на КОВИД-19: Скопје – 168, Куманово – 17, Битола – 14, Тетово – 12, Прилеп и Штип – по 9, Гостивар – 7, Кочани... Прочитај повеќе...

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,40% во однос на одлуката од 4.07.2022 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување... Прочитај повеќе...

МВР апелира до граѓаните, доколку било кој препознае некого од хулиганите, како што е лицето на снимката кое го фрли молотовиот коктел спрема полицијата и објектот на Собранието, може да го пријави тоа на телефонскиот број 192 или во најблиската полициска станица. Без разлика дали пријавата е анонимна или не,... Прочитај повеќе...

На 06.07.2022 во 05.10 часот, во Радовиш, по преземени мерки и активности, полициски службеници од СВР Струмица – Полициска станица Радовиш ги лишиле од слобода М.Ј.(22), Р.А.(33), а претходно, околу 03.00 часот во с.Дедели, од полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи Валандово е приведена и Ј.Т.(44), сите од... Прочитај повеќе...

Основното јавно обвинителство Скопје врши истрага против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Во дрвен плакар на поткровјето од зградата во која живее,... Прочитај повеќе...

Министерот Спасовски ги посети повредените полицајци во вчерашниот јавен собир

Утрово, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со дел од раководството на МВР, заменик-министерот за внатрешни работи Назим Буши, директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски, како и заменик-директорот на БЈБ Ариф Асани, на Клиниката за неврохирургија ги посети полициските службеници кои беа повредени во вчерашниот јавен собир... Прочитај повеќе...

Во текот на вчерашниот ден (05.07.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 253 возачи. Од нив осум возила се движеле со брзина над 50 километри на... Прочитај повеќе...

Нов силен пад на нафтата на светските берзи

Цените на нафтата се лизнаа за повеќе од 6 долари за барел во средата поради притисокот на американскиот претседател Џо Бајден да ги намали зголемените трошоци за гориво, вклучително и притисокот врз големите енергетски фирми во земјата да помогнат на граѓаните за време на врвот на летната потрошувачка. Утринава фјучерсите на американска сирова нафта Вест […] The post Нов силен пад на нафтата на светските берзи appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Добра вест: Јунската пензија ќе се исплаќа предвреме – еве од кога

На денешната седница беше усвоена и Информацијата за исплата на пензии за месец јуни 2022 година, со задолжување на Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.6.2022 година. Со овие препораки деловните банки ќе обезбедат пензионерите да може да располагаат со јунските […] The post Добра вест: Јунската пензија ќе се исплаќа предвреме – еве од кога appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Денеска нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денес треба да ги утврди новите цени на горивата. Според светските берзи нафтата во моментов се продава за 114 долари по барел од типот брент. Според последните корекции во моментов цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 111.5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 се точи за 113,5, додека пак ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се […] The post Денеска нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Преку ноќ се случи силен пад на цените на нафтата на светските берзи, биткоинот уште повеќе тоне

Цената на нафтата на лондонскиот пазар утринава изнесува 113 долари, што е значителен пад во однос на претходните денови кога цената беше 121 долар за барел. Пазарот на криптовалути од утрово е во минус. Цената на биткоинот денеска падна на 18.303 долари, за прв пат од декември 2020 година. Цената на пченицата од утрово е […] The post Преку ноќ се случи силен пад на цените на нафтата на светските берзи, биткоинот уште повеќе тоне appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Поскапува дизелот за два денари по литар, сега ќе изнесува 109,5 денари

Цената на дизелот од ноќеска на полноќ се зголемува за 2 денари за литар, а на бензините останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 111.5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 за 113,5, додека пак ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе се продава за 109,5 денари. Цената […] The post Поскапува дизелот за два денари по литар, сега ќе изнесува 109,5 денари appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

МИТОВИ ЗА СЛАБЕЊЕТО – Теориите за слабеење се едно, а практиката е сосема друго

Слабеењето е честа тема за која се пишува многу и може да се изгубиме во сите тие теории. И покрај се што знаеме за оваа тема, се чини дека сепак веруваме во митови кои се далеку од вистината. Ќе се обидеме да ви ги објасниме четирите најчести митови и да ја претставиме вистината и со... Прочитај повеќе Чланак МИТОВИ ЗА СЛАБЕЊЕТО – Теориите за слабеење се едно, а практиката е сосема друго се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Три хороскопски знаци кои се плашат од љубовни врски

Некои луѓе се плашат од партнерства и не сакаат да влезат во трајна врска, а причините за тоа можат да бидат различни и да се движат од желба да не бидат повредени до несакање да се откажат од својата слобода. Сепак, некои хороскопски знаци се повеќе склони кон такво однесување од другите. Стрелец Стрелците се... Прочитај повеќе Чланак Три хороскопски знаци кои се плашат од љубовни врски се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Совршено јадење за викенд: Најмеки и највкусни кифлички со свежо сирење

Одлична идеја за јадење за време на викендите. Со едноставни намирници и малку ангажман, сè уште не сте го пробале. Вие и вашето семејство ќе уживате во овие кифлички. Состојки за тесто: 250 гр мазно брашно 3 лажички прашок за пециво 125 гр урда 50 мл млеко 50 мл масло 1 лажица сол 1 белка... Прочитај повеќе Чланак Совршено јадење за викенд: Најмеки и највкусни кифлички со свежо сирење се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Начинот на кој се тушираш е прв знак КАКВА СИ ВО КРЕВЕТ

Делот од телото што прво го миете при туширање наводно кажува многу за тоа какви сте во кревет. Ако не сте сигурни или не се осмелувате да го прашате партнерот за вашите сексуални вештини, сега можете да проверите. Градите Ако прво го измиете овој дел од телото, вие сте практична и многу директна личност. Удобноста... Прочитај повеќе Чланак Начинот на кој се тушираш е прв знак КАКВА СИ ВО КРЕВЕТ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ЅВЕЗДА НА МНОГУ ДИЕТИ – Пиперката е полна со витамин Ц, многу е хранлива и ви помага брзо да ги видите првите резултати

Ригорозните диети и режими можат да бидат исцрпувачки, ризични за здравјето, но и да даваат само краткорочни резултати кога станува збор за слабеење. нутриционистите советуваат урамнотежена и разновидна исхрана со многу свежо овошје и зеленчук, а еден зеленчук е ѕвезда на многу диети. Тоа е пиперка! Зеленчук кој содржи висока содржина на вода, но и... Прочитај повеќе Чланак ЅВЕЗДА НА МНОГУ ДИЕТИ – Пиперката е полна со витамин Ц, многу е хранлива и ви помага брзо да ги видите првите резултати се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...