Зголемени тензии на релација Кишињев – Кремљ: Русија забрани влез на 11 молдавски функционери како одмазда за ограничувањето на проруските медиуми во Молдавија

Кремљ им забрани на 11 молдавски функционери да влезат во Русија како одмазда за неодамнешните ограничувања на Молдавија за проруските медиуми, се вели во соопштението на руското Министерство за надворешни работи на 20 ноември.

Како што пренесува Ројтерс, Русија во понеделникот забрани влез на голем број функционери од Молдавија и се пожали на потезите на нејзината проевропска влада да ги блокира руските медиуми пред локалните избори претходно овој месец.

Потезите беа најнови во серијата остри размени меѓу двете страни и наводите на Молдавија дека Русија врши притисок врз работите на поранешната советска држава и настојувањето на претседателката Маја Санду да се приклучи на Европската унија.

Според соопштението на Министерството, потегот претставува „решителен протест во врска со континуираниот политички мотивиран прогон на руските медиуми во Молдавија, вклучувајќи го и блокирањето на пристапот до нивните интернет страници“.

Во соопштението на руското Министерство за надворешни работи се вели дека молдавската амбасадорка Лилијан Дарие била повикана да и биде соопштена одлуката.

„На молдавската страна и беше претставен решителен протест во врска со континуираниот политички мотивиран прогон на руските медиуми во Молдавија, вклучително и блокирањето на пристапот до нивните интернет страници“, се вели во соопштението на Министерството.

Се наведува дека на амбасадорот му било кажано дека Москва презема „асиметрична мерка“ за да забрани влез на голем број молдавски функционери, но не даде дополнителни детали.

Според молдавскиот весник NewsMaker, 11-те забранети функционери се сите членови на партијата на Санду Акција и солидарност (ПАС).

Портпаролот на молдавското Министерство за надворешни работи, Игор Захаров, одговори на акцијата на Русија во телевизиска изјава.

„Ние сме посветени на продолжување на одбраната на нашиот информативен простор од какво било надворешно мешање и ја поддржуваме нашата цврста позиција против дезинформации, хибридни напади и обиди да се дестабилизира ситуацијата во Молдавија“, изјави Захаров за телевизискиот канал Молдавија-1.

Предходно, властите во Молдавија го блокираа пристапот до 22 руски медиумски сајтови, велејќи дека тие се користат како дел од „информативната војна“ против земјата, според декретот објавен од Службата за безбедност и информации на Молдавија на 24 октомври, , пренесува Кијив индипендент.

Во декретот се вели дека сајтовите дистрибуирале содржина од „држава во воен конфликт и признаена како држава агресор“, јасно имплицирана дека е Русија.

Наведените локации, од кои сите по потекло од Русија, вклучуваа популарни државни или контролирани места како RT, NTV, Ren TV и други.

Молдавија претходно го забрани повторното емитување на вестите на руската телевизија во јуни 2022 година, проследено со суспендирање на лиценците на голем број станици на руски јазик кои работат во Молдавија, кои беа обвинети за ширење дезинформации за војната во Украина.

На 2 јуни молдавскиот парламент усвои закон за заштита на информативниот простор, со кој се забранува реемитување на информативно-аналитички програми и воени филмови од Русија, објави предходно Цивил Медиа.

Русија долго време се обидува да изврши притисок врз Молдавија, но ја зголеми својата реторика и агресивни дејствија кон земјата по изборот на прозападната претседателка Маја Санду во 2020 година.

Претседателката на Молдавија Маја Санду ја обвини Русија за планирање државен удар во Кишињев и за мешање во локалните избори. Според молдавските власти, Русија водела мултимилионска кампања за дестабилизација на земјата, надевајќи се дека ќе го оддалечи Кишињев од Западот.

Кон крајот на мај, 2023 година, претседателката на Молдавија го обзнани наводниот план на Москва да ја собори нејзината Влада со помош на надворешни саботери, да ја стави поранешната советска република „во служба на Русија“ и да ги спречи нејзините аспирации еден ден да се приклучи кон Европската унија, пренесе Цивил Медиа.

Една недела пред Санду да излезе во јавноста со наводите за заговор, претседателот на соседна Украина, Володимир Зеленски, истакна дека неговата земја дознала за плановите на руските тајни служби да ја уништат Молдавија, а информацијата ја потврдија и молдавски разузнавачи.

Во март истата година, полицијата во Молдавија соопшти дека спречила заговор на група поддржана од Русија специјално обучена да предизвикува масовни немири за време на протестот во главниот град Кишињев против новата прозападна влада, објави Цивил Медиа. Началникот на полицијата Виорел Чернаутеану изјави дека таен агент се инфилтрирал во група „саботери“, од кои некои биле руски државјани, на кои им биле ветени 10.000 долари за организирање „масовни немири“ за дестабилизација на Молдавија за време на протестите.

Предходно, во февруари 2923 година, како што пренесе Цивил Медиа, Путин го повлече признавањето на Молдавија, укинувајќи еден од неговите „мајски декрети“ од 2012 година, со кој делумно се потврдуваше суверенитетот на Молдавија во решавањето на иднината на Приднестровје, сепаратистички регион што се граничи со Украина, каде што Русија има трупи,

Односите меѓу двете земји дополнително се влошија по целосната инвазија на Русија на Украина.

Санду во интервју за Фајненшл тајмс во мај 2023 година рече дека мисли дека Молдавија ќе беше следната доколку Русија успееше со својот првичен план да ја преземе Украина за три дена.

„Не верувам дека би застанале на границата“, рече Санду. „Денес сме безбедни само благодарение на Украина“.

Санду, исто така, тврдеше дека Евгениј Пригожин, починатиот основач на Вагнер групацијата, се обидел да поттикне државен удар против нејзината влада во февруари 2023 година, но заговорот бил спречен.

По примерот на Молдавија, на 18 ноември казахстанските власти го блокираа рускиот сервис Спутник24, кој емитува руски телевизиски канали под контрола на државата во Казахстан, објави казахстанскиот медиум Арбат медиа, пренесува Кијив индипендент.

Причината наведена од властите е дека руските телевизиски канали немале дозвола за работа во Казахстан. Наредбата за блокирање на каналите наводно била потпишана уште во јуни.

Според независниот руски медиум, Москва тајмс, еден од главните пропагандни телевизиски канали на Кремљ, РТ, го наведува Спутник24 како една од платформите каде што може да се гледа неговата содржина.

Наведените локации, од кои сите по потекло од Русија, вклучуваа популарни државни или контролирани места како RT, NTV, Ren TV и други.

И покрај историските блиски врски на Астана со Москва, претседателот на Казахстан Касим-Жомарт Токаев јасно стави до знаење дека Казахстан нема да ги признае окупираните украински региони како руска територија.

Токаев разговараше и со украинскиот претседател Володимир Зеленски во 2023 година, кој му се заблагодари на казахстанскиот претседател за обезбедувањето хуманитарна помош за земјата.

Драган Мишев

Извор: Civilmedia.mk

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Ковачевски тврди: Уште долго време нема да ги видиме ВМРО-ДПМНЕ на власт

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, во вечерашната емисија „360 степени“ на МРТ 1 истакна дека инсистирањето на опозицијата да се укине Пржинската Влада е најдобриот можен комплимент за СДСМ и за Владата, имајќи го предвид фактот дека Пржинска влада е воведена со меѓународна посредништво по тешки преговори во... Прочитај повеќе...

Ковачевски: Судската власт во државата е поставена независно, секогаш одговорноста има име и презиме

Судската власт во државата е поставена независно. Јас секогаш повторувам дека никогаш не можете да генерализирате за одредена институционална поставеност каква е. Секогаш одговорноста има име и презиме. Гледајте го овој грозоморен случај тој има и име и презиме. За се треба да има одговорност“, изјави Премиерот Димитар Ковачевски во... Прочитај повеќе...

Ковачевски: Палевски беше со претседателите на Левица и ДПМНЕ на протестите со гилотини и молотови коктели

“Видете јас не знам чија креација е Палевски, меѓутоа..кој на мене ми правеше гилотина минатата година во јули пред Собрание, кој на мене ми правеше јавно судење минатата година тука пред Влада, кој организираше фрлање на молотови коктели врз МНР, кој ја организираше толпата која што сакаше да влезе во... Прочитај повеќе...

Ковачевски: После 17 години ќе имаме редовни избори, како што доликува на земја членка на НАТО која преговара со ЕУ

„Ќе има редовни избори, после 17 години во државата. Зашто мора постојано да е вонредна ситуација во државата. Ние сме земја членка на НАТО, земја која преговара со ЕУ, земја која претседава со ОБСЕ земја во која се водат преговори помеѓу други држави, зашто да биде вонредна ситуација. Ние сме... Прочитај повеќе...

Ковачевски: Пендаровски влегува во профилот на потенцијалниот претседателски кандидат на СДСМ и коалицијата

СДСМ својот претседателски кандидат за изборите закажани на 24 април 2024 година ќе го бира преку дефинирана процедура, најдемократски – вели премиерот и претседател на владејачкиот СДСМ, Димитар Ковачевски, во интервју за „360 степени“ на МРТ 1, не откривајќи потенцијални имиња, туку посочувајќи кaко треба да изгледа профилот на кандидатот:... Прочитај повеќе...

ТРАГЕДИЈА ВО МАКЕДОНИЈА: Исчезнатиот велешанец e пронајден мртов, излетал со возилото од патот

Велешанецот на возраст од 49 години, кој вчера во полиција бил пријавен за исчезнат, дене е пронајден починат на автопатот „Пријателство“. Според полицијата тој излетал со своето возило и од здобиените повреди починал. Во известување на МВР се вели дека денеска (07.12.2023) во 14.45 часот во СВР Велес било пријавено дека на автопатот `Пријателство`, во […] Прочитај повеќе...

Новиот пакет мерки голема поддршка за бизнисот – 492 милиони евра ќе се слеат во компаниите

Со новиот пакет антикризни мерки вреден 662 милиони евра, кој Владата го усвои минатата недела, се обезбедува финансиска поддршка за ранливите категории на граѓани и компании за полесно да ги надминат потешкотиите во услови на зголемени трошоци на живот, но и во услови на продолжени ефекти од енергетската криза. Со новиот 9-ти пакет на антикризни […] Прочитај повеќе...

Познато е кога трга исплатата на помошта на пензионерите: Илјадници пензионери ќе добиваат и до 3000 денари дополнителни пари на своите сметки

„До крајот на декември треба да ја започнеме исплатата на новиот пакет антикризни мерки, односно и кај пензионерите и кај примателите на правата кои се опфатени со антикризните мерки, како и учениците. Утре на Влада ќе помине законот за финансиска поддршка којшто очекувам во Собранието следната недела да биде изгласан, затоа што е од исклучително […] Прочитај повеќе...

Ковачевски: До 1.200 денари за 15.000 студенти во новиот пакет антикризни мерки за поддршка на студентите и подобрување на нивниот стандард

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска, при посетата на Фармацевтскиот факултет при универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, каде присуствуваше на презентација на нова лабораториска опрема, во изјава за медиумите се осврна и на антикризните и други мерки кои Владата ги презема за подобрување на студентскиот стандард и условите за […] Прочитај повеќе...

Внимание:  Лажните вести брзо се шират, но граѓаните лесно ги препознаваат

Ширењето на лажните вести се препознаваат како чума, брзо но за разлика од вистинските вести тие се препознатливи рекоа граѓаните во анкетата „ Внимание, внимание“ на „Трн.мк’’. Повеќто граѓани јасно кажаа дека лажните вести се разликуваат од вистинските вести без разлика тоа што лажните вести имаат за цел да бидат манипулативни врз народот, веќе се […] Прочитај повеќе...

Познато е кога трга исплатата на помошта на пензионерите: Илјадници пензионери ќе добиваат и до 3000 денари дополнителни пари на своите сметки

„До крајот на декември треба да ја започнеме исплатата на новиот пакет антикризни мерки, односно и кај пензионерите и кај примателите на правата кои се опфатени со антикризните мерки, како и учениците. Утре на Влада ќе помине законот за финансиска поддршка којшто очекувам во Собранието следната недела да биде изгласан,... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Убава вест: Илјадници студенти ќе добијат ваучери од по 400 евра – Ќе може да летуваат или да зимуваат

Власта најавува нова поддршка за студентите, и тоа во вид на ваучери за одмор. Министерот за економија Крешник Бектеши соопшти дека студентите ќе бидат поддржани со нова мерка – ваучери за посета на туристички места во земјава. За тоа ќе бидат наменети 64 милиони денари и најпрво ќе бидат опфатени... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Httpool се ребрендира во Aleph за да го зајакне меѓународниот развој на огласувачите и брендовите

Скопје, 07.12.2023: Aleph Group, Inc., екосистем од локални дигитални експерти и технолошки потпомогнати решенија, ја започнува својата „One Brand’ иницијатива, обединувајќи ги своите уникатни брендови, заедно со Httpool на Aleph– под заедничко име Aleph. Aleph, познат по своето динамично дигитално огласување и технолошки- водени решенија, со задоволство ви го најавува... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

К-15 стигна речиси 15.000 денари – Дали на вашите сметки беше исплатен?

Се зголемува минималниот износ за К-15, кој, за оваа година ќе изнесува речиси 250 евра, велат новите пресметки. Со растот на просечната плата, расте и К-15. Според пресметките ваквата бројка се добива кога ќе се земат предвид последните просечни месечни плати што ги објавил Државниот завод за статистика и кога... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Го зголемуваат данокот – алкохолот ќе поскапи?

Светската здравствена организација повикува на зголемување на даночната стапка за алкохолните и засладените пијалоци. Светската здравствена организација (СЗО) денеска ги повика властите ширум светот да ги зголемат даноците за алкохолните пијалоци и слични производи кои во моментов не се оданочуваат, како виното во одредени европски земји. Пијалоците кои содржат шеќер,... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy