Значително опаѓање на температурите, силен ветер и пороен дожд, еве од кога

За време на викендот времето ќе биде стабилно, претежно сончево и релативно топло. Ќе дува слаб до умерен претежно југозападен ветер.

Во понеделник се уште ќе е топло, но ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд со слаб до умерен интензитет најпрвин во западните делови.

Ќе дува умерен до повремено засилен југоисточен ветер и преку денот ќе има услови за појава на грмежи проследени со краткотраен пороен дожд.

Од вторник ќе е посвежо, а утринските температури ќе бидат во постепено опаѓање.