Зошто Оксфорд и други британски универзитети со закон забранија интимни односи меѓу професори и студенти?

Професорите или туторите кои имаат каква било одговорност за студент ќе се соочат со отказ доколку стапат во „интимна врска“ со нив е новата политика која ќе стапи на сила следниот месец, на 17 април.

Професорите и сите други вработени од академскиот, стручниот и административниот персонал ќе бидат „силно обесхрабрени“ од какви било блиски лични односи со студентите „што ги пречекорува границите на професионалното однесување“, истакнуваат коментарите во врска со новата регулатива на повеќе универзитети на островот.

Универзитетите што одлучија да ја почитуваат оваа регулатива велат дека до овие одлуки дошле после многу месеци и консултации и брејнстормирање за да се дојде до најдобрите политики за оваа тематика.

Оние што подолго време го следат развојот на дебатата на темата „интимни односи“ и злоупотребата моќта на наставни-научниот кадар на иниверзитетите во Велика Британија велат дека овој развој е последица на повиците за забрана на „несоодветни односи“ тргна од активизмот на групата „It Happens Here“ на Студентски сојуз на Универзитетот Оксфорд која покрена кампања против сексуалното насилство во универзитетот.

Непримерните односи произлегуваат од злоупотребата на моќта

Студентската група пред две години предупреди дека таквите односи „покренуваат прашања поврзани со нееднаквоста на моќта во односите, или перципираниот фаворитизам или поткопувањето на довербата во академскиот процес“.

Според постоечката политика на универзитетот, интимните односи се силно обесхрабрени и мора да се изјаснат на ресорниот менаџер, но не се забранети. Новата политика, со која тие ќе бидат забранети, ќе започне од 17 април.

Примерот на Оксфорд го прифатија уште неколку други универзитети кои ги забранија односите меѓу персоналот и студентите, меѓу кои и Универзитетскиот колеџ во Лондон и Универзитетот во Нотингем.

Канцеларијата за студенти (OfS), како едно од телата за регулација на високото образование, минатиот месец започна консултации за новите регулативи за универзитетите за справување со вознемирувањето и сексуалното недолично однесување на кампусите.

Плановите вклучуваат или принудување на персоналот да ги открие односите со студентите или целосно забрана на односите меѓу персоналот и студентите.

Сузан Лапворт, извршна директорка на Канцеларијата за студенти вели дека тргнуваат од „нерамнотежата на моќта на односи што може да биде искористена од бескрупулозниот персонал за да ги подложи студентите на вознемирување или сексуално недолично однесување“.

Според интерните информации на Универзитетот Оксфорд во последните 5 години имало пет студентски поплаки за недолично сексуално однесување на персоналот на овој универзитет и За сите била спроведена соодветна постапка согласно досегашните политики што го уредуваа(т) ова прашање во кампусот, но само еден член од вработените били суспендиран и отпуштен.

Универзитетите ги слушнаа барањата на Студентскиот сојуз за построги санкции за сексуално недолично однесување

Синдикатот на студентите од Оксфорд повика на построги санкции против вработените на универзитетот за кои постојат приговори за сексуално недолично однесување против нив.

Портпаролот на универзитетот најави дека Оксфорд „напорно работи на изградба на култура каде што студентите ќе се чувствуваат безбедно и каде што сексуалното насилство и вознемирување нема да се толерираат“.

Новата политика за забрана на интимни и други недолични односи меѓу студентите и универзитетскиот персонал кои вклучуваат и судир на интереси, веќе ја применуваат и некои универзитети преку океанот во САД како што се универзитетите од Ајви лигата во Америка во која се опфатени Принстон, Харвард и Јеил.

На оваа нова регулатива им претходеа и повеќе истражувања на Националната унија на студенти како онаа од пред пет години која покажа дека околу 80 отсто од студентите се чувствуваат непријатно поради тоа што персоналот има интимни или сексуални односи со студенти.

Истражувањето кое опфати речиси 2.000 студенти, исто така, покажа дека 40 отсто од испитаниците доживеале барем еден случај на сексуално вознемирување од универзитетскиот персонал, додека повеќе од 10 отсто од испитаниците изјавиле дека биле допрени од член на персоналот на начин што ги натерало да им биде непријатно.

Р. Р.

извор Рацин.мк

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Холандскиот амбасадор Коп: Ќе ѝ помогнеме на Северна Македонија да ги донесе неопходните одлуки

„Цела оваа опседнатост со уставните измени само дефокусира од неопходните реформи. Уставните измени се билатерален договор меѓу Северна Македонија и Бугарија и нема ништо со нас. Единственото нешто што Европскиот совет кажа е дека кога измените ќе се случат ќе продолжите со преговорите“ рече холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп во... Прочитај повеќе...

Холандскиот амбасадор Коп: На некои интересни групи не им одговараат реформите, но тие се добри за граѓаните

Во интервју објавено во емисијата “360 степени” холандскиот амбасадор Коп изнесе низа критики за работата на судството и наведе дека Холандија инвестирала милиони во реформите, но дека резултатот не е задоволителен. Амбасадорот потенцираше дека состојбите во судството мора да се променат и дека тие се добри за граѓаните, но дека... Прочитај повеќе...

Коп: Треба навистина да сакате да станете членка на ЕУ, ние ве очекуваме и ви помагаме

„Земјата навистина треба да сака да стане членка на ЕУ, навистина мора да е справи со корупцијата. Без тоа напредок во која било област е невозможен“ рече холандскиот амбасадор во земјава Дирк Јан Коп во интервју за „360 степени“. Тој додаде дека земјава треба да работи на зачувувањето на својата... Прочитај повеќе...

Коп: Тоа што го зборува ВМРО-ДПМНЕ не е можно – не се можни промени во преговарачката рамка, го имате најдобриот договор што можевте да го добиете

„Рамката е испреговарана, не може да се промени и ако г. Мицкоски вели дека по изборите ќе издејствува подобар договор не мислам дека тоа воопшто е реалистично, дури и возможно. Северна Македонија го има најдобриот договор што може да го добие“ рече холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп во интервју за... Прочитај повеќе...

Холандскиот амбасадор Коп: Најитната потребна работа во Македонија е да се промени менталитетот

Холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп во интервју за „360 степени“ изнесе критики и порача дека на патот кон ЕУ потребни се реформи во судството и владеењето на правото истакнувајќи дека тие промени „можеби се проблематични за некои одредени интересни групи, но би биле многу добро за граѓаните ако тие одлуки... Прочитај повеќе...

Холандскиот амбасадор Коп: Ќе ѝ помогнеме на Северна Македонија да ги донесе неопходните одлуки

„Цела оваа опседнатост со уставните измени само дефокусира од неопходните реформи. Уставните измени се билатерален договор меѓу Северна Македонија и Бугарија и нема ништо со нас. Единственото нешто што Европскиот совет кажа е дека кога измените ќе се случат ќе продолжите со преговорите“ рече холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп во интервју за „360 степени“. Тој […] Прочитај повеќе...

Холандскиот амбасадор Коп: На некои интересни групи не им одговараат реформите, но тие се добри за граѓаните

Во интервју објавено во емисијата “360 степени” холандскиот амбасадор Коп изнесе низа критики за работата на судството и наведе дека Холандија инвестирала милиони во реформите, но дека резултатот не е задоволителен. Амбасадорот потенцираше дека состојбите во судството мора да се променат и дека тие се добри за граѓаните, но дека тоа може да не им […] Прочитај повеќе...

Холандскиот амбасадор Коп: Најитната потребна работа во Македонија е да се промени менталитетот

Холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп во интервју за „360 степени“ изнесе критики и порача дека на патот кон ЕУ потребни се реформи во судството и владеењето на правото истакнувајќи дека тие промени „можеби се проблематични за некои одредени интересни групи, но би биле многу добро за граѓаните ако тие одлуки се донесат“. „Најитната работа која […] Прочитај повеќе...

Доаѓаат празници, доаѓаат пораки: 5 практични совети како да се заштитите од спам пораки на Вибер

Зголемувањето на онлајн активноста и користењето на апликации за разговор за време на празничниот период со себе носи и испраќање на голема количина на различни спам, со кои треба да знаете како да се справите. За време на празниците, кои ги има во изобилство во неделите што следат, има уште многу честитки што ги испраќаме […] Прочитај повеќе...

Доаѓа продолжен викенд, познати сите неработни денови за 2024

Се стеснува листата на неработни денови за 2023, но следува уште еден продолжен викенд – Објавена е листата на неработни денови за цела 2024-та година. Списокот на останати неработни денови се стеснува, а последниот неработен ден е 8 декември (четврток), “Св. Климент Охридски”, кој е неработен за сите. Програма на неработни денови за 2024 година […] Прочитај повеќе...

Доаѓа продолжен викенд, познати сите неработни денови за 2024

Се стеснува листата на неработни денови за 2023, но следува уште еден продолжен викенд – Објавена е листата на неработни денови за цела 2024-та година. Списокот на останати неработни денови се стеснува, а последниот неработен ден е 8 декември (четврток), “Св. Климент Охридски”, кој е неработен за сите. Програма на... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Доаѓаат празници, доаѓаат пораки: 5 практични совети како да се заштитите од спам пораки на Вибер

Зголемувањето на онлајн активноста и користењето на апликации за разговор за време на празничниот период со себе носи и испраќање на голема количина на различни спам, со кои треба да знаете како да се справите. За време на празниците, кои ги има во изобилство во неделите што следат, има уште... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Комерцијална банка прогласена за „Банка на годината во 2023“ од магазинот The Banker

Комерцијална банка АД Скопје е прогласена за „Банка на годината во 2023 година во Република Северна Македонија“ од угледниот финансиски магазин The Banker. Оваа престижна награда ѝ е доделена на Комерцијална банка по јубилеен 10-ти пат. Наградата е признание за силните финансиски перформанси што ги испорача Комерцијална банка, а кои... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Волстрит ја има најголемата месечна добивка за повеќе од една година

На Волстрит, S&P 500 и Dow Jones индексот пораснаа во четвртокот, завршувајќи го ноември со најголем месечен раст за повеќе од една година. Dow Jones вчера зајакна 1,47 отсто, на 35.950 поени, додека S&P 500 порасна за 0,38 отсто, на 4.567 поени. Индексот Nasdaq ослабе, пак, за 0,23 отсто, на... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Итно ажурирајте го Google Chrome, откриен е сериозен проблем

Секое ажурирање со себе носи шанса да се искористи ранливоста на Zero Day, и тоа е нешто што треба да го заштитите по секоја цена. Неодамна, ранливоста Zero Day беше забележана и за Google Chrome, па Google објави важна безбедносна надградба за оние со оперативни системи Windows, Mac и Linux.... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy